Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

541

sâmbătă, 30. martie 2013, 09:21

Am citit putin pe forumuri germane, si ei prind scrumbia (makrele) la asa ceva (dar intra si la viermusi, la fel ca si chefalul):
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

542

sâmbătă, 30. martie 2013, 09:26

Este posibil si are logica, fiindca pescari de pe la noi spun ca scrumbia dupa ce intra pe Dunare nu mananca pana nu depune icrele, motiv pentru care in zona noastra este cu mult mai grasa fata de alte zone, exemplu Calafat. Spun asta fiindca am vazut scrumbie prinsa la Calafat si arata diferit fata de cea prinsa aici, era vizibil mai supla.
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

543

sâmbătă, 30. martie 2013, 09:29

Scuze dar :nunteleg: adica inGERMANIA SI LA SEVERIN MANINCA SCRUMBIA LA ARTIFICIALE SI LA VIRMISORI EU AM PRINS SI LA RIME SI LA TULCEA NU MANINCA PROBABIL CA NOI VORBIM DE ALTA SPECIE :rizi: :rizi: :rizi: SCUMBIA SI SABITA NU URCA TOT DIN DELTA DUNARII???? :gandesc: :prieteni:

544

sâmbătă, 30. martie 2013, 09:32

Este posibil si are logica, fiindca pescari de pe la noi spun ca scrumbia dupa ce intra pe Dunare nu mananca pana nu depune icrele, motiv pentru care in zona noastra este cu mult mai grasa fata de alte zone, exemplu Calafat. Spun asta fiindca am vazut scrumbie prinsa la Calafat si arata diferit fata de cea prinsa aici, era vizibil mai supla.

PAI SI SABITA DE UNDE VINE :ochi:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

545

sâmbătă, 30. martie 2013, 09:42

Ce este o SABITA? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

546

sâmbătă, 30. martie 2013, 09:47

SABITA sau Pelecus cultratus face parte din familia ciprinide, avand denumirea populara de sabita. Raspandire pe glob: In apele ce se varsa in Marea Caspica, Marea Baltica, Marea Nordului, Marea Aral si Marea Neagra. Raspandire in Romania: In Dunare si baltile sale, in lacurile litorale, ca si in apele de ses ale raurilor Mures, Olt, Siret, Prut, unde migreaza pentru reproducere.

Caracteristici principale: Lungime: 25 - 35 cm Greutate: 150 - 300 g (exceptional 500g ).

Corpul este alungit, comprimat lateral, solzi mici ce se desprind usor, ochii mari, gura mica cu falca inferioara proiectata in sus. Spatele este albastru inchis sau verde cu luciuri metalice, flancurile si burta sunt argintii. Traieste in zonele cu maluri argiloase , ea cautandu-si hrana in aceste zone. Se hraneste cu: larve de insecte, crustacei, pestisori mici.

Pescuitul sportiv: Se poate pescui cu undita cu pluta sau la fund cu plumb greu. Se folosesc muste asemanatoare cu cele de la taparina, linguri mici si dandinete. Valoare gastronomica: Carnea este grasa si gustoasa fiind consumata mai ales sarata. Dimensiunea minima legala: 20 cm.


SA FACUT LUMINA???? :gandesc:



SABITA sau Pelecus cultratus

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

547

sâmbătă, 30. martie 2013, 10:12

AAAHHH! Da, n-am prins si nici n-am stiut de existenta ei in Dunare. :apl:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

548

sâmbătă, 30. martie 2013, 10:24

Da Zoran acum vreo 25 de ani se prindea in zona mea la undita cu pluta cu 10..15 ace la viermisori cite 30 de kg pe zi acum de cind sa facut pf 2 daca prinzi 2..3 kg pe zi este sarbatoare :zambet:nu cred ca mai trece de baraje :gandesc: :noroc:

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

549

sâmbătă, 30. martie 2013, 10:29

Se confunda cu scrumbia, probabil ai intalnit dar nu ti-ai data seama. Calitativ este mai slaba ca si scrumbia, aici in zona nu se comercializeaza, decat daca pescarul o vinde unor necunoscatori drept scrumbie :rizi: . Altfel o folosesc ca umplutura, pentru gust, la borsul de peste. Oricum nici sabita nu am auzit sa fi prins cineva la ustensile caracteristice pescarului sportiv.
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

550

sâmbătă, 30. martie 2013, 10:37

:doaaamne: NO COMENT...

551

sâmbătă, 30. martie 2013, 11:48

Se confunda cu scrumbia, probabil ai intalnit dar nu ti-ai data seama. Calitativ este mai slaba ca si scrumbia, aici in zona nu se comercializeaza, decat daca pescarul o vinde unor necunoscatori drept scrumbie :rizi: . Altfel o folosesc ca umplutura, pentru gust, la borsul de peste. Oricum nici sabita nu am auzit sa fi prins cineva la ustensile caracteristice pescarului sportiv.

Pescuit la Sabita, peste imagini, poze

S a b i t a traieste in raurile mari afluente, in Dunare si in unele balti. Seamana cu un oblet mare. Isi trage numele de la aspectul de lama argintie. Corpul lunguiet, turtit, este aproape drept pe spate, dar cu pantecul boltit. Gura indreptata in sus, aripioarele pectorale lungi si in special linia laterala unduita ca niste valuri, permit recunoasterea precisa. Ca si obletii, adeseori laolalta, sabita carduieste in curent si valtori, uneori ceva mai spre larg. Vaneaza intre ape, ridicandu-se la suprafata o data cu venirea caldurii.





Sabita peste, imagini, poze.


Limita legala 16 cm. Obisnuit se prind bucati de 20—30 cm, cantarind in jur de un sfert de kg, rareori depasind kilogramul.

Echipament de pescui la Sabitat: Varga de trestie de odinioara, cu foarte putin plumb, pluta mica si un carlig nr. 10—14 sunt suficiente. Se practica acelasi pescuit de suprafata, trantit ori "la zbor", cum ii zic dunarenii.

Momeli la Sabita o constituie mustele de casa, cosasii si alte insecte. In preajma tarmurilor gaurite de larvele de rusalii, babitele sunt preferate ramelor ori viermusilor. Cu aceste momeli se poate cauta sabita si mai ales la adanc, o data cu apropierea gerului. Vioaie, musca bine si in clipele cand alti pesti fac mofturi. Ofera deci o placuta distractie, in care pestele argintiu se prinde aproape unul dupa altul. Astfel se ajunge lesne la capturi numeroase.
vizite: :zambet:

552

sâmbătă, 30. martie 2013, 11:51

Oricum nici sabita nu am auzit sa fi prins cineva la ustensile caracteristice pescarului sportiv.

Aici te contrazic.
In anii 79-80 inainte de terminarea construirii PF2, se prindea la Turnu Severin frecvent.Erau niste pescari meseriasi(aveau bete din Serbia de 5-6m-bolognese)....scule de scule ptr. vremea aia, o pluta din polistiren(ca aia de stiuca, dar ovala),....tehnica era ceva de genul la suprafata in curent, cu 10-15 carlige(momeala nu mai stiu ce fooloseau), oricum la fiecare aruncatura scoteau 5-6 buc de aprox. 200gr.Locatia era "la abator"unde se deversa sangele de la taierea animalelor.Ce mrene,platici,somni erau atunci acolo........ :buaaaah:
:noroc:

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

554

sâmbătă, 30. martie 2013, 12:42

Eu am prins la PF2, acum cativa ani, vreo 15-20 de bucati in cateva ore, folosind ca momeala viemusi. Bucati pe la 250-300 de grame..
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

555

sâmbătă, 30. martie 2013, 15:51

:bucuros2: La Tulcea a iesit in sfarsit soarele, sunt 10 grade, vintul doar adie, sanse maxime maine sa fac o partida la clonc.
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

556

sâmbătă, 30. martie 2013, 15:55

Incearca sa mai ei pe cineva cu tine ,singur e nasol ai si multe de carat,sa te tina cineva in lopeti daca e nevoie :zambet:

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

557

sâmbătă, 30. martie 2013, 18:21

Scrumbie am prins eu la viermusi, putin in aval de PF2. Sabita am prins si pe Mures, in zona Igris, cu multi ani in urma, in ultimii 10 ani n-am mai pescuit insa pe acest rau din cauza braconajului.
Tatuc, daca o sa ai curiozitatea sa te uiti la filmulete pe YouTube cu pescuit de scrumbie, o sa vezi ca majoritatea sant cu pescuit la taparina a scrumbiei, adica acele imitatii de larve sau pestisori, cum sant cele din pozele puse de Zoran, nicidecum cu pescuit la ave sau alte plase. Acel pescuit de care pomenesti tu se practica in acea zona, in alte zone se pescuieste si altfel.
Zoran, nu stiu daca rezista scrumbia in captivitate prea mult timp, suficient sa poti pescui cu ea vie la somn, poate mai buna metoda ar fi congelata. Partea proasta este ca se gaseste doar in anumita perioada de timp in Dunare, cand urca sa depuna icrele, apoi se retrage in mare. Sigur n-o s-o gasesti in August ... :nu:

C. B.

Șalău

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

558

sâmbătă, 30. martie 2013, 19:08

Sabita am vazut sa fie prinsa de niste pescari si pe Siret .Nu erau foarte mari ,20 cm si le prindeau la pluta ,un plumb pe care puneau mamaliga framantata cu paine neagra ,iar in carlig foloseau rama sau viermusi . Nelutu ,este vorba despre Tofan si un prieten de al sau .

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

559

luni, 1. aprilie 2013, 14:31

Ieri am inaugurat noul echipament, toate merg perfect, mai putin somnul. Ce sa zic de trasatura cand pe sonar vedeam fundul apei ca la cada. De fapt totul a fost o aventura, in loc de pescuit am facut rafting. :buaaaah: Care v-ati pus in plan sa veniti acum in Delta, mai amanati, nu sunt un mare meserias, ieri am lovit prima data apa cu cloncul, dar cred ca veti cheltui banii degeaba. Apa e foarte mare, plina de cioate si busteni si foarte tulbure. Si fiindca astea nu erau de-ajuns ieri mai batea si vantul si erau niste valuri de aproape 1m.
Partea care m-a multumit a fost ca barca s-a comportat peste asteptari la valuri, iar motorul e o bijuterie, am reusit sa ii fac prima ora de rodaj.
Dar vor veni si vremuri bune :welcome:
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

560

luni, 1. aprilie 2013, 14:42

SONARU cum sa miscat,multumit de imagine vede clar