Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

521

sâmbătă, 30. martie 2013, 06:43

Am pescuit ceva ani la plase pt. scrumbie,in galati ,nu este un peste de folosit ca momeala vie, nu cred ca rezista mai mult de 5 minute vie,de pus in carlig iar nu cred ca rezista ,are spatele moale cu multa grasime.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

522

sâmbătă, 30. martie 2013, 06:50

...are spatele moale cu multa grasime.


EXCELENT!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

523

sâmbătă, 30. martie 2013, 06:53

:zambet: Incearca sa o prinzi cu cirligul de gura si o sa vezi cit sta vie parerea mea este sa incerci :pescuit: eu primavera am prins somni foarte mari la dinsa cind venea mustaciosul nu ii mai dadea drumu :rizi: :noroc: si inca ceva am prins chiar un SALAU de 5kg la scumbie de cel putin 30cm :buaaaah:

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

524

sâmbătă, 30. martie 2013, 06:59

Eu zic ca locul scrumbiei e pe gratar cu lamaie :zambet:

525

sâmbătă, 30. martie 2013, 07:06

DAA :apl: DAR EU ZIC CA DACA TOTUSI VREI SA PRINZI PESTE MARE INCEARCA CU SCRUMBIE :pescuit: DAR.....FARA LAMAIE :rizi: :rizi: :rizi: :rizi: :prieteni:

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

526

sâmbătă, 30. martie 2013, 07:13

Parerea mea,ar fi mai buna de folosit taiata in rondele mari si pusa in carlig ,grasimea si sangele ar atrage mai bine rapitorii.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

527

sâmbătă, 30. martie 2013, 07:50

Parerea mea,ar fi mai buna de folosit taiata in rondele mari si pusa in carlig ,grasimea si sangele ar atrage mai bine rapitorii.


Ar fi de incercat, rondele sau pe lungime...

Dar cred ca vie in carlig este super! Prinsa cu 1 carlig prin nara, iar ancora in coada sau aripioara de jos.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

528

sâmbătă, 30. martie 2013, 07:59

cred ca mai bine in primul carlig rondele sau taiata pe lung si al doilea carlig peste viu.

529

sâmbătă, 30. martie 2013, 08:31

Eu sunt de parere ca mai bine dai la ce sa prins decit sa faci teste :gandesc: Daca ai timp si nu ai ce sa faci cu el POTI SA INCERCI SI CU MAMALIGA MULTI AU PRINS SOMN :pescuit: LA CRAP :zambet: :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

530

sâmbătă, 30. martie 2013, 08:37

Eu sunt de parere ca mai bine dai la ce sa prins decit sa faci teste :gandesc: Daca ai timp si nu ai ce sa faci cu el POTI SA INCERCI SI CU MAMALIGA MULTI AU PRINS SOMN :pescuit: LA CRAP :zambet: :prieteni:


De multe ori insa dupa teste gasim solutia solutiilor! :bucuros2:

Mdaaa, la mamaliga sau la pestisorii ce erau adunati sau prinsi de placuta... :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

531

sâmbătă, 30. martie 2013, 08:37

Eu stiu de la pescari batrani ca scrumbia nu ai cum sa o prinzi vie, ei spuneau ca moare la impactul cu plasa datorita vitezei cu care inoata. Pe aici se vorbeste ca ar inota cu 70-80 km/h. Nu stiu daca exista studii in domeniu si daca asta e o legenda pescareasca, cert e ca eu nu am vazut niciodata scrumbie vie chiar daca am fost mai mult de curiozitate in barca cu niste pescari ce pescuiau comercial la scrumbie. Prin urmare nu cred ca cineva poate sa foloseasca scrumbia ca momeala vie.
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

532

sâmbătă, 30. martie 2013, 08:42

:salut: Adica la Tulcea nu trage scrumbia la pluta la viermisori?????? :nunteleg:

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

533

sâmbătă, 30. martie 2013, 08:47

Adica la Tulcea nu trage scrumbia la pluta la viermisori??????
Sunt de peste 18 ani aici in zona si nu am auzit pe nimeni sa fi prins cu alta metoda decat ave in deriva. Chiar sunt uimit de ce spui, ai prins tu? Sa nu fie o chestie cum i-am convins odata pe niste amici ca am prins niste carasi la 1-2 kg la bob de fasole (ei nu prinsesera nimic toata ziua, iar la mine au vazut carasi, de fapt eu ii luasem de la niste pescari pentru o prajeala, ca nici eu nu prinsesem nimic :rizi: )
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

534

sâmbătă, 30. martie 2013, 08:50

Eu sunt de parere ca mai bine dai la ce sa prins decit sa faci teste :gandesc: Daca ai timp si nu ai ce sa faci cu el POTI SA INCERCI SI CU MAMALIGA MULTI AU PRINS SOMN :pescuit: LA CRAP :zambet: :prieteni:


De multe ori insa dupa teste gasim solutia solutiilor! :bucuros2:

Mdaaa, la mamaliga sau la pestisorii ce erau adunati sau prinsi de placuta... :gandesc:

:apl: Da asta vara pescuind la crap din barca am avut un o surpriza din asta :doaaamne: si sa sfrsit prost cind am ajuns cu dinsu linga barca a scapat ..acele mici si momeala ....MARE O PLATICA LA 800 GRAME :doarecapu:ERA FACUTA PRAF :zambet:

535

sâmbătă, 30. martie 2013, 08:55

Pai eu cred ca suntem aici sa spunem lururi serioase nu sa ne mintim unul pe altul :nunteleg: am prins in jur de 10 mustaciosi sicredema ca nu erau mici :rizi: :rizi: :rizi: :rizi: :rizi:

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

536

sâmbătă, 30. martie 2013, 09:01

merg la pescuit de cand sunt copil ,n-am auzit in viata mea sa prinzi scrumbie la carlig cu nada viermisori sau alt ceva

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

538

sâmbătă, 30. martie 2013, 09:05

Pai eu cred ca suntem aici sa spunem lururi serioase nu sa ne mintim unul pe altul
Nu ai inteles ce am scris. Dar oricum nu ne-ai luminat, tu ai inceput cu scrumbia prinsa la viermisori.....scoate-ne din mediocritate.
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

539

sâmbătă, 30. martie 2013, 09:16

:prieteni: :prieteni: CHIAR ACUM SA VA MAI ZIC UNA TARE :zambet: DE SCRUMBIE LA TWISTER ATI AUZIT EU CHIAR AM VAZUT ERAM 2 BARCI UNA LINGA ALTA SI UN PESCAR DIN CEALALALTA BARCA A PRINS O SCUMBIE DE 45 CENTIMETRI DE GUURA ACUM 3SAPTAMINI :buaaaah: :rizi: :rizi: :rizi: EU AM PRIS INNOIEMBRIE CRAP SI CARAS :soc: :soc: :soc: :soc: :prieteni:

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

540

sâmbătă, 30. martie 2013, 09:19

Vezi ca se poate, daca tipi acum sigur te credem :apl:
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh