Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

501

vineri, 8. martie 2013, 22:14

Mi-ar placea sa fiu mai aproape de-o apa cu "potential".

Vezi Italia...... :rizi:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

502

miercuri, 20. martie 2013, 18:54

Prohibitia pe Dunare (Ape de frontiera)

Salut,
am vazut azi din viteza ca a aparut documentul cu perioada de prohibitie pe 2013, acelasi "talmes balmes" ca si anul trecut, ce m-a interesat n-am gasit
Perioda este intre 8 Aprilie si 6 iunie pentru apele din interior, dar pentru Dunare in zona de frontiera ?

Fir intins!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

503

miercuri, 20. martie 2013, 18:58

Salut Adi,
Cred ca asta-i articolul care te intereseaza:

Articolul 1
(1) Se instituie măsuri de prohibiţie pentru pescuitul în scop comercial, recreativ/sportiv şi familial al oricăror specii de peşti, crustacee, moluşte şi al altor vieţuitoare acvatice în habitatele piscicole naturale, pe o durată de 60 de zile, în perioada 8 aprilie-6 iunie inclusiv, şi în apele care constituie frontieră de stat, inclusiv Golful Musura, pe o durată de 45 de zile, în perioada 8 aprilie-22 mai inclusiv, cu excepţiile prevăzute în prezentul ordin.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

504

miercuri, 20. martie 2013, 20:21

poate ati observat ca in ultimii ani prohibitia este ca pastele,adica in fiecare an "cade" diferit ca data si luna. cand dunarea a intrat in padure mai tarziu si prohibitia a inceput mai tarziu,acum ca dunarea a intrat mai devreme in padure si prohibitia este mai "matinala".cred ca sunt cca 3/4 ani decand dunarea nu a crescut asa mult in martie si lucrul acesta ar trebui sa fie benefic pt fondul piscicol(ala care mai este).
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

505

joi, 21. martie 2013, 09:13

:nervos: Vruiam sa prind o partida la clonc inainte de prohibitie, dar la cum vremea nu ne lasa....cred ca ramane sa ma pregatesc in casa pana dupa prohibitie.. :necajit:
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

506

joi, 21. martie 2013, 11:24

Eu am fost ieri intr-o "vizita" scurta la Dunare.
Am plecat cu un gust amar...
Jepcari...in raport 10 la 1 cu pescarii sportivi.
Si ce m-a dezgustat si mai mult....se grebla de zor chiar langa masina politiei de frontiera (cu politaii in masina). Imi pare rau ca nu am avut aparatul foto sau vreo camera de filmat la mine, sa filmez cum "vegheaza" politia pentru bunastarea noastra, a tuturor platitorilor de taxe si impozite....
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

507

joi, 21. martie 2013, 11:58

se grebla de zor chiar langa masina politiei de frontiera
Poate greblau pentru ei. :gandesc:
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

508

joi, 21. martie 2013, 12:01

Dunarea

Salut! La SEVERIN se da de zor cu prostovoale si cu plase la zbor :nervos: abia astept sa se opreasca pescuitul macar asa o sa se linisteasca :bucuros2: ca dupa ce se limpezeste apa dau faliment :pauza: cu plasele.... :noroc:

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

509

joi, 21. martie 2013, 18:09

Multumesc Informer,

da asta mi-a scapat , s-au n- am vrut sa cred , vin de 1 Mai in Timisoara si am sperat ca macar la Dunare pot merge...parca inainte cu ceva ani se putea pescui la somn , sau a fost
numai un vis..

Fir intins! :ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

510

joi, 21. martie 2013, 18:23

Multumesc Informer,

da asta mi-a scapat , s-au n- am vrut sa cred , vin de 1 Mai in Timisoara si am sperat ca macar la Dunare pot merge...parca inainte cu ceva ani se putea pescui la somn , sau a fost
numai un vis..

Fir intins! :ciao:


La stiuca poti merge cu artificiale (asta din cite stiu eu :gandesc: ) si daca iti intra somn sau salau sau alte specii, trebuie sa le eliberezi.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

511

joi, 21. martie 2013, 18:41

Multumesc Informer,

da asta mi-a scapat , s-au n- am vrut sa cred , vin de 1 Mai in Timisoara si am sperat ca macar la Dunare pot merge...parca inainte cu ceva ani se putea pescui la somn , sau a fost
numai un vis..

Fir intins! :ciao:
La stiuca poti merge cu artificiale (asta din cite stiu eu :gandesc: ) si daca iti intra somn sau salau sau alte specii, trebuie sa le eliberezi.
Si io-s la Bahna in 27.04 - 1 Mai (daca vine apa inapoi, evident :) ) si tot la stiuca la artificiale o sa dau, ca-i voie... de tinut oricum nu tin nici stiuca nici altceva, o sa am conserve de ton la mine. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

512

sâmbătă, 23. martie 2013, 13:35

Ma gindesc sa merg pe Timis in jos , " pe un mal frumos..", apropo a pescuit careva la scrumbia de Dunare ?
Fir intins! :ciao:

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

513

sâmbătă, 23. martie 2013, 14:50

N-am pescuit in mod expres la scrumbie, nu m-au pasionat niciodata taparinele, dar am prins scrumbie in aval de Portile de Fier 2, la fixa cu care doream sa prind pestisori ptr. salau, cu viermusi pusi in carlig. Daca doresti sa pescuiesti la scrumbie, iti recomand un anume loc:
[url=https://maps.google.ro/maps?hl=ro&ll=44.300479,22.60186&spn=0.008922,0.013797&t=h&z=16]Hărţi Google[/url]

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

514

sâmbătă, 23. martie 2013, 14:54

Copie adresa link-ului fara acea adaugare de"harti google/ url"

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

515

vineri, 29. martie 2013, 19:37

N-am pescuit in mod expres la scrumbie, nu m-au pasionat niciodata taparinele, dar am prins scrumbie in aval de Portile de Fier 2, la fixa cu care doream sa prind pestisori ptr. salau, cu viermusi pusi in carlig. Daca doresti sa pescuiesti la scrumbie, iti recomand un anume loc:
[url=https://maps.google.ro/maps?hl=ro&ll=44.300479,22.60186&spn=0.008922,0.013797&t=h&z=16]Hărţi Google[/url]


Multumesc Nelutu, pentru loc, anul trecut aproape ca le-am invatat pe de rost locurile pe care le-ai bagat pe forumul Banatul, tare mi-am dorit in toamna
sa ajung acolo, dar din pacate n-am avut PG pentru MH , asa-i daca te lasi pe unii, si dupa aceia n-am avut cu cine, singur mi-a fost urit..
Sanatate si Fir intins ! :ciao:

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

516

vineri, 29. martie 2013, 20:58

Cu placere Adi, locuri de scrumbie mai gasesti si mai in aval de acel loc, de la Izvoarele si pana la Garla Mare, cam aceleasi locuri de pe care se pescuieste si scobarul, dupa ce scrumbia se retrage spre Marea Neagra. :bucuros:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

517

sâmbătă, 30. martie 2013, 06:08

N-am pescuit in mod expres la scrumbie, nu m-au pasionat niciodata taparinele, dar am prins scrumbie in aval de Portile de Fier 2, la fixa cu care doream sa prind pestisori ptr. salau, cu viermusi pusi in carlig. Daca doresti sa pescuiesti la scrumbie, iti recomand un anume loc:
[url=https://maps.google.ro/maps?hl=ro&ll=44.300479,22.60186&spn=0.008922,0.013797&t=h&z=16]Hărţi Google[/url]


Cred ca scrumbia este o momeala f buna pt somn. Cum se pastreaza vie in captivitate, lesne, sau moare repede? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

518

sâmbătă, 30. martie 2013, 06:26

Citat de la »Nelutu«



N-am pescuit in mod expres la scrumbie, nu m-au pasionat niciodata taparinele, dar am prins scrumbie in aval de Portile de Fier 2, la fixa cu care doream sa prind pestisori ptr. salau, cu viermusi pusi in carlig. Daca doresti sa pescuiesti la scrumbie, iti recomand un anume loc:

[url=https://maps.google.ro/maps?hl=ro&ll=44.300479,22.60186&spn=0.008922,0.013797&t=h&z=16]Hărţi Google[/url]

Cred ca scrumbia este o momeala f buna pt somn. Cum se pastreaza vie in captivitate, lesne, sau moare repede?

N-am pescuit in mod expres la scrumbie, nu m-au pasionat niciodata taparinele, dar am prins scrumbie in aval de Portile de Fier 2, la fixa cu care doream sa prind pestisori ptr. salau, cu viermusi pusi in carlig. Daca doresti sa pescuiesti la scrumbie, iti recomand un anume loc:
[url=https://maps.google.ro/maps?hl=ro&ll=44.300479,22.60186&spn=0.008922,0.013797&t=h&z=16]Hărţi Google[/url]


Cred ca scrumbia este o momeala f buna pt somn. Cum se pastreaza vie in captivitate, lesne, sau moare repede? :gandesc:

N-am pescuit in mod expres la scrumbie, nu m-au pasionat niciodata taparinele, dar am prins scrumbie in aval de Portile de Fier 2, la fixa cu care doream sa prind pestisori ptr. salau, cu viermusi pusi in carlig. Daca doresti sa pescuiesti la scrumbie, iti recomand un anume loc:
[url=https://maps.google.ro/maps?hl=ro&ll=44.300479,22.60186&spn=0.008922,0.013797&t=h&z=16]Hărţi Google[/url]


Cred ca scrumbia este o momeala f buna pt somn. Cum se pastreaza vie in captivitate, lesne, sau moare repede? :gandesc:

Nu cred ca rezista mult pentru ca este un peste de apa curenta :gandesc: dar am prins somn cu scrumbie la stationar cred ca la clonc este mai indicata sabita am prins mai multi si am vazut ca vara ataca somii bancurile de sabita la suprafata :zambet: :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

519

sâmbătă, 30. martie 2013, 06:30

Se prinde greu scrumbia? Si cam la ce marimi?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

520

sâmbătă, 30. martie 2013, 06:37

In zona mea se prinde cam greu pentru ca este foarte rara din cauza barajului pf 2 nu prea mai urca :gandesc: si ca marime la stationar eu am folosit ce am prins adica de la 30cm chiar si 40 :ochi: :noroc: