Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

421

marți, 9. octombrie 2012, 08:27

pe stanga.. nu am mai dat de-a lungul insulei

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

422

miercuri, 17. octombrie 2012, 19:53

Simbata m-am intors din Romania , am fost in total 6 zile la Dunare, zona Coronini, din pacate somn nu am prins , au prins altii , la batul de crap , de 19 kg, pe care nu au vrut insa nici in
ruptul capului sa-l elibereze..de asa e unii
am avut niste vecini de loc care prindeau in curent cite un somotel de 2-3 kg, din barca, din pacate iar la abator..
Sint cam aceiasi indivizi care lasa o mizerie de nedescris dupa ei, ti se rupe sufletul...nu m-as mira sa apara din partea localitatiilor riverane interdictii de campare, respectiv pescuit. :soc:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

423

miercuri, 17. octombrie 2012, 21:03

Simbata m-am intors din Romania , am fost in total 6 zile la Dunare, zona Coronini, din pacate somn nu am prins...


Salut Adi, imi pare rau ca nu ai prins, sincer. Macar ai vazut pe sonar?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

424

vineri, 19. octombrie 2012, 06:40

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:56)


cretzu64

neînregistrat

425

duminică, 21. octombrie 2012, 23:25

20 kg

:salut: 5 zile in Delta,cateva reprize scurte de cloncanit,a batut un vant enervant de constant din NW,dar,exista un dar,la clonc(Wodoo) am reusit captura record a mea,un mustacios de fix 137 cm si 19,5 kg.Urmeaza editarea filmarii facute chiar de catre mine,cu drilul si cateva poze.A atacat la buchet de rame negre,la o adancime de 13m,cu montura la 11m.Atat atacul cat si drilul au fost foarte dure,dar dupa cc 6 min,am reusit sa il aduc in barca,apoi au urmat poze pe mal si inapoi in Dunare.Sper maine sa postez montajul,abia am ajuns acum acasa.Cred ca sezonul de clonc continua,ca o parere. :ciao:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »cretzu64« (4. noiembrie 2012, 20:20)


mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

426

duminică, 21. octombrie 2012, 23:55

Bravo pentru captura, asteptam montajul. :bravo:

cretzu64

neînregistrat

427

luni, 22. octombrie 2012, 08:04

20 kg

:salut: din pacate camera GOPRO HERO folosita de mine nu a fost bine directionata,iar calitatea pozelor nu este cea mai buna,camera aceasta fiind dedicata filmarii,dar eram singur si asta a iesit:

Catfish Drill de vis.avi - YouTube

:ciao:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

428

luni, 22. octombrie 2012, 09:14

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:57)


anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

429

luni, 22. octombrie 2012, 09:57

[.....] am reusit captura record a mea,un mustacios de fix 137 cm si 19,5 kg[.....]


felicitari pentru captura ... nu pot sa zic altceva decat LA MAI MARE !!! si nu in ultimul rand felicitarile mele pentru eliberarea lui :apl: :apl: :apl:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

430

luni, 22. octombrie 2012, 15:54

Felicitari si la mai lungi! :bravo:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

431

luni, 22. octombrie 2012, 16:04

5 zile pe bratul Chilia,cateva reprize scurte de cloncanit...


:bucuros2: Felicitari pt captura! Si clipul e dragutz! :bravo:

In cele cinci zile a mai fost ceva, sau nimica? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

cretzu64

neînregistrat

432

luni, 22. octombrie 2012, 17:18

:salut: in cinci zile nu am prins decat 3-4 reprize(2-3 ore repriza) si alea chinuite de cloncanit din cauza vantului,care una doua ma baga in mal .Am dat si la stationar,la tzipar si rame,dar nimic.Au intrat 2 crapi frumosi rotofei la 6 kg fiecare si ceva(10 buc) ciortani intre 1 si 3 kg,dar fiori ma trec cand ma gandesc la drilul cu mustaciosul cel nervos.Cred ca pana nu scade putin temperatura apei(avea 18 grade)nu va mannca.Peste cc 10 zile poate,sa aiba apa 12 grade,si atunci poate vor fi mai multe driluri.Cine stie? :nunteleg: :ciao:

433

luni, 22. octombrie 2012, 23:48

frumos peste, felicitari
esti de invidiat pentru o asemenea captura pe timpul asta.
ai facut afirmatia ca sezonul de clonc nu s-a incheiat doar pentru ca ai prins acest peste? - in cinci zile nu ai prins alt somn la clonc :gandesc:
spui ca apa avea 18gr (ce diferenta mare fata de Oltul meu care avea sambata si duminica doar 14.6gr) si ca daca mai scade pana la 12 gr o sa inceapa sa se hraeasca
ce te face sa faci aceasta afirmatie? din experienta, ai mai intalnit, s-a mai intamplat? detaliaza putin te rog

cretzu64

neînregistrat

434

marți, 23. octombrie 2012, 06:44

:salut: intr-adevar nu am prins decat acest somn si o moaca de 1 kg,dar am avut alte cateva atacuri frumoase si perioada de cloncanit a fost f scurta in cele cini zile din cauza vantului.Puse cap la cap orele de cloncanit abia daca adun 12h.Experienta la somn referitor la perioada de hranire nu am deloc,dar,anul trecut pe 1 noiembrie apa in Delta avea cc 6 grade iar crapul manca la greu(habar nu aveam de clonc pe atunci)comparativ cu acum,crapul a fost foarte apatic,de unde am tras concluzia ca datorita acestei toamne foarte calduroase,pestii nu manaca inca pentru iarna.o parere,pe care o voi verifica curand.ma bucur nespus pentru norocul ca acel somn a tras la clonc,dar saptamana trecuta,undeva pe Jiu,un amic a scos la clonc somni de 18kg,9kg,6kg,si 5 buc de 3-4 kg,intr-o singura zi.daca anul trecut pe 12 noiembrie apa scazuse la 3 grade in Delta(la Rosu mai precis)si crapul disparuse complet,cred ca anul acesta 15 noiembrie va fi ca 1 noiembrie de anul trecut,adica perioada grea de hranire pentru pesti.ca o concluzie:pestii inca se harjonesc dar in cateva zile cred ca va urma o buna perioada de pescuit.este doar o parere. :pauza:

:ciao:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »cretzu64« (23. octombrie 2012, 09:09)


Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

435

marți, 23. octombrie 2012, 08:12

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:57)


436

marți, 23. octombrie 2012, 17:17

:salut: intr-adevar nu am prins decat acest somn si o moaca de 1 kg,dar am avut alte cateva atacuri frumoase si perioada de cloncanit a fost f scurta in cele cini zile din cauza vantului.Puse cap la cap orele de cloncanit abia daca adun 12h.Experienta la somn referitor la perioada de hranire nu am deloc,dar,anul trecut pe 1 noiembrie apa in Delta avea cc 6 grade iar crapul manca la greu(habar nu aveam de clonc pe atunci)comparativ cu acum,crapul a fost foarte apatic,de unde am tras concluzia ca datorita acestei toamne foarte calduroase,pestii nu manaca inca pentru iarna.o parere,pe care o voi verifica curand.ma bucur nespus pentru norocul ca acel somn a tras la clonc,dar saptamana trecuta,undeva pe Jiu,un amic a scos la clonc somni de 18kg,9kg,6kg,si 5 buc de 3-4 kg,intr-o singura zi.daca anul trecut pe 12 noiembrie apa scazuse la 3 grade in Delta(la Rosu mai precis)si crapul disparuse complet,cred ca anul acesta 15 noiembrie va fi ca 1 noiembrie de anul trecut,adica perioada grea de hranire pentru pesti.ca o concluzie:pestii inca se harjonesc dar in cateva zile cred ca va urma o buna perioada de pescuit.este doar o parere. :pauza:

:ciao:


Jiul este o apa aparte in peisagistica Romaneasca si in fauna piscicola datorita particularitatilor ei si anume - APA CALDA - mai multe nu vreau sa spun ca se supara niste prieteni pe mine :nu:
interesanta totusi concluzia ta.

eugene, pt mine unul deocamdata somnul nu exista decat pentru clonc sau spining, asdar pescuitul stationar nu ma pasioneaza atat timp cat inca ma mai pot misca
cum nu am experienta la pescuitul somnului la clonc, imi pun tot felul de intrebari si incerc sa descopar cat mai multe lucruri, asta si ajutat de expeienta altora.
tocmai de aceea sunt atat de sceptic, insistent si punt tot felul de intrebari

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

437

marți, 23. octombrie 2012, 17:28

Salut,
toamna tarziu somnii se pregatesc de "iernat". Si daca mai vine in acea perioada si o apa mare, atunci e desfat la maxim!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

438

miercuri, 24. octombrie 2012, 20:56

Salut,
toamna tarziu somnii se pregatesc de "iernat". Si daca mai vine in acea perioada si o apa mare, atunci e desfat la maxim!


teoria sau axioma asta este valabila si pentru cloncanit? pentru ca eu doar la asta ma refer.
cam care ar fi conditiile minime de pescuit la clonc cu sanse reale de a prinde un peste sau de a avea macar"activitate pe sonar" ?

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

439

miercuri, 24. octombrie 2012, 21:03

am care ar fi conditiile minime de pescuit la clonc cu sanse reale de a prinde un peste sau de a avea macar"activitate pe sonar" ?


Ianuarie 2012, primul weekend din an, temp apei 7°C, clonc, momeala peste viu, somn 1,92 metri:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

440

miercuri, 24. octombrie 2012, 21:08

Martie 2012, temp apei 10°C, clonc, momeala peste viu, somn 1,95 metri:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com