Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

401

miercuri, 3. octombrie 2012, 18:07

Johnny, am vb. chiar azi cu doi prieteni din Motru, nu sunt pescari de somn, ei dau doar dupa crap-caras mai mult, mai baga si un bat la salau, eventual. Au pescuit in Vrancea, chiar la iesire spre locul tau natal, Crivina, in primul loc ce se formeaza in padure. Ei bine, unul din ei(cel mai norocos, toti zic ca tipu, a facut baie in r...t cand era mic :nunteleg: ) a luat doi somni, cam de 10 kg. buc. la placuta cu mamaliga! Dar nu asta-i mai important, cel mai mult s-au mirat cand au vazut ce dihanii de somni ies spre seara sau dimineata, cu spinarile afara, in locul unde au pescuit ei! :gandesc:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

402

miercuri, 3. octombrie 2012, 18:11

Nelutu ... pe viitor, iti recomand sa nu mai dai astfel de informatii in public pentru ca multi din cei ce citesc pe aici nu au nici o treaba cu sportivitatea . :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

403

miercuri, 3. octombrie 2012, 20:14

cel mai mult s-au mirat cand au vazut ce dihanii de somni ies spre seara sau dimineata, cu spinarile afara, in locul unde au pescuit ei!

Si de ce n-au dat acolo cu peste viu, la geamandura, la suprafata? :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

404

miercuri, 3. octombrie 2012, 21:24

Nu sunt pescari de somn, nu stiu decat sa dea cu placuta sau boabe de porumb dupa crap sau caras, daca mai prind si cate un guvid la pluta cu viermi ... mai baga cate un bat si la salau, dar montura pe fund, nu cu geamandura sau pluta, intre ape.
Anem, sper sa nu fie si braconieri pe aici! :nu:

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

405

miercuri, 3. octombrie 2012, 21:32

anem, avand in vedere pozele din threadul asta nu cred ca detaliul lui Nelutu are vreo valoare adaugata prea mare in ceea ce priveste locurile de pescuit mai ales pt ca stiu cat de cat zona :)
@Nelutu, am fost in vara asta aval de Crivina, zona buna de salau/crap si cloncanita f des in trecut...am fost singurul pescar de clonc din zona dar nu pot zice ca exista si motiv sa mai fie si altii....am ridicat maxim 2-3 somni pe 2-3km, fara capturi doar cu ceva trasori anemice...
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

406

miercuri, 3. octombrie 2012, 22:46

anem, avand in vedere pozele din threadul asta nu cred ca detaliul lui Nelutu are vreo valoare adaugata prea mare in ceea ce priveste locurile de pescuit mai ales pt ca stiu cat de cat zona :)


nu faceam referire la tine pentru ca Nelutu cu tine vorbea, eu faceam referire la faptul ca forumul este public, si deci accesul la informatie e chiar la indemana oricui :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

407

miercuri, 3. octombrie 2012, 23:13

.........., sper sa nu fie si braconieri pe aici! :nu:


nu, nu, ca le e rusine sa intre pe net dupa informatii proaspete
habar nu aveti cum sunt "scanate" toate forumurile de pescuit - indivizii astia chiar scot bani din astfel de informatii :nervos:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

408

joi, 4. octombrie 2012, 06:54

da, da, asa este poate, dar... nici o zi nu-i ca alta de pescuit. Si sunt sigur ca cei ce au citit, daca au dat fuguta acolo la pescuit, vor zice acuma asa: "Vai, ce ne-au f..ut aia de pe forum, ne-u mintit si ne-m dus pe un loc unde nu este somn..."

Oricum, pina citesti pe forum si mergi sa cauti locul descris, pina il gasesti, pina pescuiesti, trec deja citeva zile, si atunci... ia-i pe somni de unde nu-s :rizi: :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

409

joi, 4. octombrie 2012, 10:42

Dacă somnii pleacă din zonă este bine, dar dacă stau în zonă nu-i bine pentru că cei care se ocupă cu astfel de lucruri nu stau să aştepte până mănâncă somnul, fie folosesc curent fie dau la hâţă fi altele şi probabil iau la rând toată zona. Cred că-i mai bine să nu se dea indicii.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

410

joi, 4. octombrie 2012, 11:33

cred ca ati gresit forumul? :D
ca si reminder suntem pe pescuit-la-somn = "fără secrete, fără retineri, totul pe fata.. cu detalii cat mai multe!" (citat Zoran)

glumesc :D
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

411

joi, 4. octombrie 2012, 11:36

pescuit-la-somn = "fără secrete, fără retineri, totul pe fata.. cu detalii cat mai multe!"

:bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

412

joi, 4. octombrie 2012, 11:46

cred ca ati gresit forumul? :D
ca si reminder suntem pe pescuit-la-somn = "fără secrete, fără retineri, totul pe fata.. cu detalii cat mai multe!" (citat Zoran

Cine, unde.... :rizi:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

413

joi, 4. octombrie 2012, 16:55

Zona este una mai deosebita, apa f. adanca, curent relativ slab ... Nu am auzit sa se bage plase in zona respectiva tocmai din cauza adancimii apei. Se baga plase ceva mai in aval, unde apa intra in padure sub forma unor golfuri mici, sant chiar si ceva balti pe acolo, Johnny cunoaste mai bine zona, el fiind de pe acolo.
Chiar as dori, daca ne vom nimeri in concediu in acelasi timp, Zoran, sa facem o iesire prin acele parti, ca vad ca Costi s-a cam indragostit de golful de la Bahna si nu mai apuc sa ies cu el in alta parte. :gandesc: Sper ca si cu serviciul sa fiu mai liber pe la anu'... :bucuros2:
Si mai am o zona care ar promite capturi f. mari de somn, cel putin din ce am vb. cu sarbii care dau la clonc acolo, unul din ei a zis ca cel mai mare somn luat de el a depasit cu putin 80 kg., in urma cu 3-4 ani. :ochi: :zambet:

cretzu64

neînregistrat

414

sâmbătă, 6. octombrie 2012, 17:52

:salut: Doua reprize de cloncanit,mai jos de Portile de Fier II,una aseara dupa ce a stat vantul,de la ora 19 la 22,fara nici o trasatura,doar cateva prezente pe sonar,plus o barca dubioasa pe mijlocul Dunarii,pe care era sa o lovesc,neluminata,cu doi indivizi in ea.Am intrebat partenerii de pe mal care pescuiau la stationar(au prins doar un ciortan la kil)daca au auzit ceva cloncanit in zona lor,dar au negat,ceeace ma duce cu gandul la braconaj in noapte de cei doi in barca.A doua repriza de dimineata de la ora 7,pe o Dunare superba,apa de 19,6 grade,fara o cuta pe luciul apei.La ora 11:30 am iesit la mal.Doua trasaturi,una finalizata cu o moaca sub un kil.Daca alta data vedeam prezente pe sonar,acum aparitia somnilor a fost foarte slaba.Ca idee,am folosit informatia legata de trasee memorate de gps-ul sonarului.si este chiar de mare ajutor sa vezi pe unde ai mai facut trasee si daca cobori pe zona pe care vrei.Cloncul Wodoo suna foarte tare dar Ebro 2 scoate sunet mai curat. :noroc: :ciao:

marius

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

415

duminică, 7. octombrie 2012, 19:43

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:56)


416

luni, 8. octombrie 2012, 09:39

Salut! Sambata, pe o vreme superba, fara vant, zero trasaturi la stationar si 2 somotei la clonc. Cam slabut pentru zona acoperita (Giurgiu-Lungu). Am dat cu rame negre si coropisnite(la clonc) si mamaliga(stationar). Apa are 19-20 gr si este in usoara scadere. Presiunea atm a fost cam mare, poate a fost unul dintre motivele ptr care nu prea a mancat(765mmHg) .

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

417

luni, 8. octombrie 2012, 20:03

In ce portiune ai prins somnii??. Saptamana trecuta eu nu am avut nici o muscatura in toata portiunea respectiva, si nici avatul prietenul meu de fiecare iesire nu m-a vizitat. Duminica au mai cloncanit inca 3 barci in zona, ce am vazut eu dar nu stiu rezultatele. Din toate barfele de pe la altii cred ca ar trebui sa ne mutam un pic mai sus de Oltenita, unde se prinde inca destul de bine.

418

luni, 8. octombrie 2012, 20:10

vis-a-vis de Lungu, de la inceputul insulei si pana la Casa padurarului. mai in amonte, de la iesirea de pe ara si pana la siloz nu am avut decat o trasatura.

419

luni, 8. octombrie 2012, 20:12

si cat am stat in zona nu prea am vazut sarituri de avat.

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

420

luni, 8. octombrie 2012, 21:16

Intre Lungu si mal pe stanga sau pe dreapta?, ca am trecut si pe acolo si nu am avut nici o ciupitura.
Pe la 478 "la roscovi", am luat unul saptamana ailalta la buchet de rame negre, si atat.