Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

361

luni, 10. septembrie 2012, 16:10

D-le Eugen, ieri ati dat in zona Lungu?


:nu: Nu ai citit regulamentul, "domnule" Adi?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

362

luni, 10. septembrie 2012, 16:12

Ba da, Zoran :) Promit sa nu se mai repete

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

363

luni, 10. septembrie 2012, 16:34

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

364

luni, 10. septembrie 2012, 16:36

In 2 zile de pescuit pline la clonc... NIMIC. Nu a vrut de nicio culoare pe rama neagra sau scoica. Pe traseul unde pana acum 1 saptamana nu mai cloncanea nimeni, ieri si astazi stateai la coada astfel incat distanta dintre 2 barci care cloncaneau nu depasea 200m si asta... la nesfarsit. Nimeni nu i-a vazut coloarea. Abandonez zona pentru vreo luna dupa care voi reveni. Pentru urmatoarele aproape 3 saptamani mi-a iesit din cap pescuitul, timp in care ma pregatesc pentru o iesire de 1 saptamana pe Chilia.


Eugen, se mai intampla sa nimerim si astfel de zile. Dar asta nu spune nimica, s-ar putea ca deja peste 3 zile sa se schimbe totul... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 51

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

365

luni, 10. septembrie 2012, 18:55

asta am patit si eu weekendul asta.

vineri 4 trasaturi anemice 2 de somn mai rasarit, peste 3 kg( asta dupa urmele de pe sonar) .

si un mustacios care a venit doar in vizita si nu a vrut sa manance :


pe linia de 20 ft se vad dungile date de plumb/carlig. nu am putut sa prind mai mult din ce am vazut pe sonar atunci dar a fost in ecoul sondei peste 20 de secunde, a urcat pana la carlig , a coborat , iar a urcat un pic si gata.......
Dintr-un om sanatos mai faci un pescar, dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos!

PRO PESCUIT

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

366

luni, 10. septembrie 2012, 18:58

si un mustacios care a venit doar in vizita si nu a vrut sa manance


ufff, daca musca, ai fi avut parte de-un drill, nu gluma! :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

367

luni, 10. septembrie 2012, 19:01

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:54)


Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

368

luni, 10. septembrie 2012, 19:04

Gerorgian, ne ajuti (pe mine si junior9007), te rog, intr-o zi cu soare, sa setam un 728? Nu cred sa fie diferente majore intre 718 si 728 (la setari ma refer)? Presupun ca setarile se pot face si in alta parte (nu neaparat pe apa).


Setarile generale, da, dar e bine sa-ti vezi in timpul setarilor si montura.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 51

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

369

luni, 10. septembrie 2012, 19:05

ufff, daca musca, ai fi avut parte de-un drill, nu gluma! :bravo:
sincer , simteam cum imi inunda adrenalina corpul numai cand vedeam ca urca, si simteam o mare deznadejde cand cobora....cand a coborat de tot si nu l-am mai avut pe ecran parca mi-a cazut cerul in cap.

Gerorgian, ne ajuti (pe mine si junior9007), te rog, intr-o zi cu soare, sa setam un 728? Nu cred sa fie diferente majore intre 718 si 728 (la setari ma refer)? Presupun ca setarile se pot face si in alta parte (nu neaparat pe apa).

nu e deloc mare diferenta, am setat weekendull trecut un 738 si merge brici.vorbim si vedem cum facem sa il setam. da-mi un telefon eugene si o rezolvam
Dintr-un om sanatos mai faci un pescar, dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos!

PRO PESCUIT

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

370

luni, 10. septembrie 2012, 19:08

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:54)


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

371

luni, 10. septembrie 2012, 19:14

Reglajul sonarului Humminbird 718/728/++
Eugene, postarea asta ai citit-o?
Nu ti-a folosit?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

372

luni, 10. septembrie 2012, 19:26

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:55)


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

373

luni, 10. septembrie 2012, 19:32

El a venit cu niste setari facute (nu stiu daca astea de la tine) insa mare lucru nu vedeam cu el, astfel incat am trecut pe joanghina mea Hummi160 sa putem pescui cat de cat normal.
:rizi:
728 ii un sonar performant pentru categoria din care face parte... daca nu s-o vazut bine, sigur ii de la reglajele lui sau de la pozitia sondei.
Data viitoare va fi mai bine... :zambet: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

374

luni, 10. septembrie 2012, 19:41

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:55)


Răspunsuri: 51

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

375

luni, 10. septembrie 2012, 20:29

ca principiu :
scoate fish id
activeaza swichfire
regleaza senzibilitatea la nivelul in care incepe sa apara dunga orizontala cu plumbul/crlig+momeala
lasa activ dualbeam, eu sunt atent si cand vad urcari pe nuante de gri nu numai de negru, inseamna ca am activitate in zone mai indepartate de sonda.
gri inseamna semnal pe sonda de 60 grade/ megru semnal pe sonda de 20 grade
seteaza pe structure id nu pe inverse sau alte balarii.

cam asta e principiul pentru o imagine corecta.
hummi 728 este un sonar foarte ok pentru clonc si nu numai. mergea si 718 pt clonc.......728 e doar un pic mai scump.
Dintr-un om sanatos mai faci un pescar, dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos!

PRO PESCUIT

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

376

miercuri, 19. septembrie 2012, 23:07

Azi după o încălzire :box: cu niște avați a urmat un dril plăcut cu un somn de 1,93 m :) .......șalăul nu a colaborat deloc :nunteleg: .
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

377

joi, 20. septembrie 2012, 17:08

ooo frumos!!!! ceva poza??? putem sa vedem si noi ?? o filmare?? :buaaaah:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

378

joi, 20. septembrie 2012, 23:11

a urmat un dril plăcut cu un somn de 1,93 m


Nu cred, vreau sa vad! :rizi:

... dar dupa un surfing pe forum l-am gasit. :relax: Acuma cred...

...
:buaaaah:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

379

duminică, 23. septembrie 2012, 19:41

Eu n-am avut norocul lui Larry desi m-au vizitat citeva bucati asemanatoare. Pe scurt, joi am plecat la Dunare, in Timisoara m-am oprit sa iau niste rime de la Informer (multumesc Costi) si am ajuns pe la 6 pe malul apei. Nici vorba de pescuit, ploua si batea vintul destul de tare. Pentru vineri stiam prognoza (vint de 8m/s) si deja planuisem sa incerc la fix cu ceva carasoci. Ghinion, la pluta nici o sansa pe vintul ala, iar unicii doi plumbi de 40gr care ii aveam i-am pierdut inainte de a prinde ceva carasi. Asa ca m-am invirtit toata ziua ca un coi intr-o caldare fara sa fac nimic altceva decit sa bag aer intr-o sticla de votca. Toata speranta era pe vineri cind se anunta o zi fara vint. La 8 dimineata eram pe apa, dar cum daca ii sa ai ghinion si in p.zda gasesti cuie, nu reuseam sa-mi vad momeala in apa mai mare de 10-12m, unde erau bucati mai acatarii. Aproape toata ziua am incercat sa schimb setari, sa modific pozitia sondei, dar nimic. Pina la urma m-am intors in apa de 10m unde macar am avut parte de atacuri de somotei.

Tot vineri, m-am intilnit cu Duta care cloncanea si el in zona, dar fara nici un rezultat. Interesant este ca inainte cu citeva zile a avut in bat un somn care l-a dus 100m in amonte, i-a luat firul de pe tambur dupa care a rupt spre stupoarea sirbilor care se uitau cum e tras un romin in apele lor de un peste :). Daca nu ma insel am vazut ca pescuieste cu un bat de la Decathlon despre care s-a mai vorbit intr-un topic. Sa fi fost asta cauza rateului? Nu a mai stat sa mai palavragim, mi-a lasat rimele lui pentru care ii multumesc si a plecat.

Duminica dimineata la 8 cu Zoran pe telefon am verificat setarile sonarului si inafara de noise rejection care la mine era pe medium totul era la fel. Pus noise rejection pe low si minune, am inceput din nou sa-mi vad momeala cu toate ca batea vintul. Cind s-a oprit si nu mai derivam repede, rezultatele nu s-au lasat asteptate si am prins in 10 minute doi de cca 1m. Dar duminica e scurta si a trebuit sa ma opresc din pescuiala si sa ma intorc la tabara sa impachetez. Asa de obosit am fost ca am plecat cu masina la drum in reductor si nu mi-am dat seama decit dupa vreo 5km, cind ma tot intrebam de ce cind bag din a 4-a in a 3-a la 25 km la ora am frina de motor !!!! :)

Acuma imi ling o bine meritata bere si ma gindesc cu groaza ca miine e luni :zid:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

380

duminică, 23. septembrie 2012, 20:26

rezultatele nu s-au lasat asteptate si am prins in 10 minute doi de cca 1m.

Doi de un metru = doi metrii, deci egalitate. :bravo:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »LARRY« (14. octombrie 2012, 19:37)