Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

341

miercuri, 5. septembrie 2012, 17:18

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:52)


342

miercuri, 5. septembrie 2012, 17:23

Eugen pe Ebro se foloseste frecvent la stationar, ai o priza mai buna si nu face gaura in burta capatul lansetei ...

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

343

miercuri, 5. septembrie 2012, 17:26

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:52)


344

miercuri, 5. septembrie 2012, 17:30

Parca am vazut ceva asemanator si la energo ... la cloncanit ce fel de multiplicator folosesti ?

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

345

miercuri, 5. septembrie 2012, 17:37

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:52)


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

346

miercuri, 5. septembrie 2012, 17:42

Io am o "burtiera" d-aia da` o foloseam la scobar la pluta sa nu-mi oboseasca mana. :)
Da-i suficient de tzapana sa mearga si la balauri... a mea-i de la Sanger.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

347

miercuri, 5. septembrie 2012, 17:51

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:53)


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

348

miercuri, 5. septembrie 2012, 18:19

Cumaparat din Roamnia? Eu vreau sa-mi cumpar un asemenea suport repejor...
Da, exista aici in TM un magazin (Captura) care importa in special produse Sanger/Anaconda/UniCat/Aquantic + restu` din "serie".
De vreo cateva saptamani s-a inchis ca-si muta magazinu` undeva mai central... inca nu s-o facut un anunt oficial de redeschidere pe forumu` Banatul.
Burtiera ii Sanger - Aquantic si se cheama in catalogu` lor: Gelenk-Bauchgurt, Art.Nr.7110500.
Cred ca gasesti pe la nemti iar de ajuns ajunge in cateva zile, daca nu ti-e prea tarziu.

P.S. Am trimis pe privat link-uri la "burtiere" de la un magazin din DE care se misca repede.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »informer« (5. septembrie 2012, 18:55)


Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

349

miercuri, 5. septembrie 2012, 21:05

Abu Garcia (asta-i din combo de la Decahatlon)


Asta-i combo pt puiet de somn :ochi:
:gandesc: ...cu comboul asta somnul lui Costas n-a mai putut trai... drill-ul a durat prea mult si a murit dupa aceea.

Cu o astfel de lanseta a drill-uit Erwin un somn de 1,5 metri pe Rin, de m-am plictisit cit am filmat, n-am mai avut rabdare. Efectiv somnul nu voia sa oboseasca. :doarecapu:

Somn la clonc pe Rin - pescuit la somn
- YouTube


Iin loc de burtiera, iti recomand mai bine un WFT Never Crack de 2 metri cu 700 sau 1000 de grame. Somnii de +2 metri n-o sa moara dupa dril si nici dril-urile nu vor dura atita, poti prinde mai multi somni in timp mai util :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

350

miercuri, 5. septembrie 2012, 21:50

xxx

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:53)


LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

351

miercuri, 5. septembrie 2012, 21:56

Astăzi m-a vizitat bunicuțul.....un dril de excepție :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

352

joi, 6. septembrie 2012, 07:00

Zoran, intotdeauna exista o corespondenta intre ce poate lanseta, ce poate mulineta si... potentialul cel mai probabil al locului de pescuit. Degeaba as cheltui o avere pentru o lanseta pe gustul tau, o alta gramada de bani pentru mulineta cand somnii punctabili, in Dunare, sunt putini ca si numar. Pentru un flintirici de 30-50kg combo-ul se incadreaza foarte bine, si sa nu uitam ca acel combo este destinat pescarilor incepatori, ca mine


Eugen, nu-i vorba de lansete pe gustul meu sau nu! Lanseta de la Decathlon este o jucarie, axact ca si mulineta de pe ea. O singura linie adecvata pescuitului la somn cu cloncul face mai mult decit 4 – 5 lansete in jurul barci.

S-a adeverit de ani de zile in multe drill-uri prin toata Europa ca pestele dupa un drill prea indelungat nu supravietuieste. Stiu ca e greu de crezut, mai ales cind ai crescut cu impresia ca un drill luuuuung si calm pt tine la un pescuit de salau sau crap este ceva frumos. De ce nu se poate accepta treaba asta? Eu nu cred ca somnii din Ro sunt altfel decit cei din Germania, Franta, Italia sau Spania…!?

Nu ma refeream deloc la drill-uri in care trebuie ridicati pestii de la 35 de metri adincime (cu toate ca somnului nu-I prea face mare lucru asta), ci de a nu-i lasa stinga-dreapta sau inainte-inapoi pina gasesc obstacole in apa sau se supra-obosesc.

Eugen, foarte multa lume foloseste expresia „…pina nu vad, nu cred…“. Mai ales cei care cred ca le-au vazut deja pe toate in viata lor. De ce crezi tu ca in Dunare nu sunt multi somni mari? Si chiar daca ar fi asa, sa fie putini la numar, nu trebuie atunci sa avem grija sa-i pastram in viata?

Pescuitul la somn nu-l poti compara cu nici un alt pescuit. Eu am inceput din copilarie sa pescuiesc, m-am “specializat” pe pescuitul la crap in Germania, iar dupa 20 de ani de pescuit, cind m-am apucat de pescuit la somn, parca eram un novice… nimica n-a prea potrivit cu ce am stiut si am invatat pina atunci. Si va recomand din tot sufletul, nu va mai bazati atita pe experienta de la pescuitul salaului, al crapului sau al stiucii, pescuitul la somn este diferit.

Am putea multe sa mai scriem in acest raspuns, dar am da peste cap subiectul Dunarea.
Asa ca, voi deschide mai multe subiecte pe citeva din aceste teme. Va rog nu va grabiti sa-mi raspundeti in acest subiect... Merci!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

353

joi, 6. septembrie 2012, 09:11

Cumaparat din Roamnia? Eu vreau sa-mi cumpar un asemenea suport repejor...


Si eu mi-am luat un suport de acest gen, de la unul din cele 3 magazine din Ghencea, este de culoare albastra(centura) cu suportul din plastic de culoare alba. Am mai vazut, dar nu aveau pe stoc, la Gonefishing, in Iasi, parca, si am si acest link, pentru marele-pescar.ro - Centura pentru Drill Greu Daiwa | MarelePescar.ro - este de super calitate, doar ca si pretul este mult mai mare decat la primele doua.
P.S. Cat despre partea cu incepatorul in ale somnului, ma faci sa rad, Eugen. Daca tu esti incepator in asta, atunci eu si multi altii cum sa ne numim? Daca erai in pe Ebro sau mai stiu eu, unde se prin frecvent somni grei, mai ziceam, dar la noi, unde sunt destul de rare capturile mai mari de cateva kg., imi pare rau, dar nu vad de ce vrei sa te incadrezi in aceasta categori, mai ales cata vreme nu esti la primul contact cu pescuitul somnului, ai mai avut o perioada, dupa care am inteles ca ai renuntat, temporar! :ochi: :pescuit:
P.P.S. Am gasit si link-ul de la gonefishing, Suport lanseta Baracuda pentru abdomen, dar trebuie sunat la ei, si eu am sunat acum vreo 4 luni, a ramas sa mai revin sa vad daca au primit marfa!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »evergreen« (6. septembrie 2012, 09:24)


Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

354

joi, 6. septembrie 2012, 09:20

Astăzi m-a vizitat bunicuțul.....un dril de excepție :pescuit:


Atit? Doar un drill, sau un drill terminat unde ne putem si noi bucura asupra pozelor cu bunicutul?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

355

duminică, 9. septembrie 2012, 15:09

Buna tuturor :salut:

Ieri am ajuns si eu acasa dupa o mica excursie la Dunare cu tatal meu!
Sa va spun sincer am ramas COMPLET DEZAMAGIT , unde acum 2 saptamani pesti nu mai avea loc pe sonar (cate 5-6-7numa la momeala si la plumb) pe apa de 30-40m acuma cred ca pe o tura de 1-2km pe care pescuiam eram fericit sa vad 10-20 de somni pe sonar pe cand acum 2 sapamani erau cel putin 100 daca nu mai bine.... chiar si 300-400 m parcursi nu am vazut nici macar 1!!!!!! :nervos: :doarecapu:

Am plecat la 4 dimineata din Arad si am ajuns acolo la 8 dimineata , am facut barca am pus motoru si am pescuit 2 ore, am avut 2 trasaturi scurte fara rezultat. A inceput vantu si ne-am retras la cabana in satul Coronini! Ajunsi acolo tatal meu nedormind toata noaptea s-a intins pe cand eu am plecat sa mai insist pana seara , am reusit sa prind unu de 5-6kg si am mai avut 3 atacuri!
A doua zi dimineata impreuna cu tatal meu am iesit din nou! Dimineata fiecare am avut cate un atac violent dar fara rezultat! Ne-am intors la cabana am servit masa la ora 12 si pana la ora 8 seara nu am putut pescuii din cauza valurilor de 1 m , vant extrem de puternic. Pe la ora 8 si jumatate primul atac la mine , o moaca de 2 kg!
Ultima zi dimineata am decis sa insistam un pic mai mult ca si in celelalte dimineti si a dat roade! Primul atac a fost la mine , l-am intepat un dril destul de frumos de 1 minut cand pestele a cedat sa mai lupte , am inceput sa il remorchez de la apa de 30 de m , pe la 5 m de suprafata si-a dat ultima resuflare zbatandu-se puternic si a reusit sa se dezgate lasand in urma un drill in proportie de 80% dar nu a vrut sa fie vazut si pozat , pacat! Nu trec 10 minute alta tresatura la mine de data asta cu noroc iesind la pozat un somnn de 7-8 kg!
Tatal meu nu a reusit sa prinda nici un peste cu toate ca dupa ce am pris ultimul somn batul meu a stat constant pe apa de 10 m si dadeam la clonc doar pt tatal meu reusind sa ii duc la momeala in total vreo 30 de somni.... asa e norocul!



Ca moneala am folosit rame si scoica
Sonar : Lowrance HDS5

un cadou frumos!




cel mic de 2 kg



ultimul peste prins cel de 7-8 kg






PS: pestele de 5-6 kg un pic mai mic ca si cel de sus nu a avut cine sa ma pozeze fiind singur in barca :(

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

356

duminică, 9. septembrie 2012, 17:41

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:53)


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

357

duminică, 9. septembrie 2012, 17:45

Io am fost pe Nera sau ce-o mai ramas din ea... am prins un clean de vreo 47g... :rizi: .
WE-u` urmator is la Dunare. :bravo:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

358

duminică, 9. septembrie 2012, 17:48

Apa a crescut destul de mult in ultimele 3 zile... Asta sa fie cauza lipsei atacurilor? D-le Eugen, ieri ati dat in zona Lungu?

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

359

duminică, 9. septembrie 2012, 20:33

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:54)


Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

360

duminică, 9. septembrie 2012, 22:03

3-4 trasori si unu de 1m/9kg care mi-a rupt batul :))))) cam 2cm au fost teava goala la imbinare si acolo a cedat...am mai avut un bat cu acelasi defect dar mi-a facut cineva o mufa la strung si l-am recuperat :)
am ridicat extrem de putini comparativ cu weekendul trecut si am fost pe zona ffff buna....
ieri am mers doar in recunoastere pe seara si am pescuit 5min fara capturi dar cu ceva animatie pe sonar... pe zi a fost vant tare asa ca am dat un pic la salau de pe mal.
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"