Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

301

marți, 28. august 2012, 13:47

... cat despre poze si pozat, cel putin pentru mine placerea pescuitului si trairea clipei respective este mult mai mare, decat dorinta de a face poze ... indiferent de metoda folosita sau specia vizata.
:noroc:


La mine nu e asa, ma stradui de fiecare data sa fac poze cit mai reusite! E o placere personala de a mea... Daca as putea in acelasi timp sa ma si pozez, sa si filmez si sa si drill-uiesc pestele, ar fi momentul ideal prins in pelicula! Pt mine asta face parte din pescuitul sportiv, este de ne-lipsit.

La o captura de al lui Bruno pe Dunare, aveam somn la momeala. Totusi am pus lanseta in stativ pt a scoate repede aparatul de filmat. Riscam momentul atacului, dar mi-a fost indiferent. Si acesta a venit, mi-a golit cirligele de momeala si nu m-am necajit deloc ca nu l-am prins. Dar am reusit sa filmez drill-ul lui Bruno :)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Stefi

Biban

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

302

marți, 28. august 2012, 14:53

Aici, sunt de acord cu Zoran o poză , un film , chiar făcute cu telefonul te va face să retrăiești ulterior momentul , mia ales când povestești celor ce nu au fost alături de tine.Singurul dezavantaj este că nu mai poți exeagera puțin , așa modest mărimea și dimensiunile peștelui.....adică unul de aproximativ 1 m să îl ”rotunjești” la 1,5 m.......... :zambet:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

303

marți, 28. august 2012, 15:20

....adică unul de aproximativ 1 m să îl ”rotunjești” la 1,5 m..

:rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

304

marți, 28. august 2012, 16:35

Da asa este, insa daca pescuiesti singur e greu sa manevrezi barca, sa pescuiesti si sa faci poze in acelasi timp mai ales pe timp de noapte ... daca sunteti mai multi e altceva, insa am patit de cateva ori ca dupa cateva zile sa surprind cunostintele respective ca bagau in portbagaj tot ce prindeau ... insa filmarea noaptea e aproape exclusa... cat despre pesti prinsi ei sunt singurii care cresc cu timpul :rizi: cu cat mai tarziu amintesti de ei cu atat devin mai mari :drac2: ... asta mai in gluma ...
Nu stiu altii cum sunt, dar eu NU am simtit nevoia niciodata sa ma laud cu capturile prinse sau sa dovedesc ce mare pescar sunt si ce pesti am prins ...

:noroc: si cat mai multi pesti eliberati !

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

305

marți, 28. august 2012, 17:27

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:48)


Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

306

marți, 28. august 2012, 19:51

Probleme cu barci gfk si polietilena

Salutare!
este in Arad , firma West (proprietar Reinhard West) face barci pentru canotori in general dar si ocazional barci de pescuit,
sigur se poate vorbi cu Reinhard daca se evisc probleme cu fisuri samd.
Pentru interesati este unul din cei doi care au mers cu caiacul pe dunare , de la Ulm (Germania) pina la Portita ..! (Vezi "efectul verde" sau Black to Black,
de la Black Forest la Black Sea)WEST-SPORT :::Kajaks, Padles and Canoes maker:::
Pozele sint grozave felicitari, pregatirile sint in toi , la sfirsit de Septembrie sint la Dunare, sper sa nu fie prea tirziu pentru somn..
:ciao:

Stefi

Biban

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

307

marți, 28. august 2012, 20:36

Eu nu ma duc la pescuit pentru a face poze. Uneori mai dac si d'astea, dar de cele mai multe ori nu. .


Eu unul nu mă duc la pescuit sa pescuiesc , uneori mai fac și asta dar de cele mai multe ori mă duc să fac poze ,uneori se întâmplă să fie și cu pești............ :zambet: SPER CĂ SE ȘTIE DE GLUMĂ.............

308

marți, 28. august 2012, 21:04

Eu nu ma duc la pescuit pentru a face poze. Uneori mai dac si d'astea, dar de cele mai multe ori nu. .


Eu ma duc la pescuit doar ca sa fiu in aer liber si ceea ma mica grija e sa car aparatul foto, telefonul am la mine si mai fac ocazional cate o poza, dar niciodata nu m-am dus doar sa fac poze, intradevari uneori mai prind cate un cadru, dar cum la spinning ma duc cel mai des noaptea, sau seara, fotografiatul trece pe un plan inferior ...

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

309

marți, 28. august 2012, 21:21

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:49)


Stefi

Biban

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

310

marți, 28. august 2012, 21:23

Fir întins Eugene.............. :pescuit:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

311

marți, 28. august 2012, 21:27

Ma duc si io in aval 10Km fata de Orsova... de data asta nu ma mai joc cu ei, am o bata ce lanseaza pana-n 700g si una de rezerva pana-n 1Kg :zambet: ... sa vad daca mi le rup si pe astea... :ochi: . Da` la cat is io de norocos nu m-as mira sa n-am nici o trasatura... :nervos: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Stefi

Biban

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

312

marți, 28. august 2012, 21:36

au dat de dracu,.................somnii :pescuit: fir întins

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

313

marți, 28. august 2012, 21:37

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:49)


Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

314

marți, 28. august 2012, 21:42

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:49)


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

315

marți, 28. august 2012, 21:48

Eugene, nu te grabi cu concluziile, chiar daca nu-s un pescar cu vechime la clonc/somn, am totusi peste 30 ani de vechime la pescuit in alte stiluri... si daca un somn mare iti poate rupe un bat ce seamana a par de fasole, un scobar de 1Kg iti poate rupe la fel de bine varfu` de la un match sau o bologneza folosita impropriu. Daca n-am specificat in postare, am strans frana mulinetei ca sa am cea mai ferma intepare posibila cu o lanseta oricum prea elastica si... n-am mai apucat s-o destrang... am gresit si n-am gresit (dupa umila mea parere intepatu` cu firu` in mana este echivalentu` pescuitului la guvizi cu firu infasurat pe sticla de bere...) da` ce trebuia sa fac, sa nu ies la pescuit ca nu mi-o ajuns inca betele? :zambet:
No offence... ;).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »informer« (28. august 2012, 21:54)


Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

316

miercuri, 29. august 2012, 06:39

Un somn punctabil ia fir de pe orice mulineta cu frina strinsa la maxim. Vorbesc de +2m. Un somn de 1,5 - 1,8 m il obosesti f bine si repede cu aceeasi frina la maxim strinsa, fara sa iti ia nici un cm de fir, doar din bat. Important este ca tot ansamblul sa fie optim pescuitului la somn. Ne-stiind cind iti poate intra unul de +2m, atunci ansamblul sa fie pe masura.

De ex, Bruno a avut putin slabita frina la Slammer-ul sau. Lanseta s-a indoit, iar el a dat contra ca in ...zid. Instantaneu s-a ridicat si in picioare pt ca "bratul" actiunii sa fie mai mare. Somnul a plecat ca din pusca si a luat frina fara doar-si-poate in 2 rafale scurte: zzz, zzzz... si dus a fost. Forta intepatura nu a fost eficienta din mai multe motive:
- lanseta destul de moale pt acest stil de pescuit
- frina prea tare deschisa
- lipsa de noroc ca cirligele sa gaseasca marginea gurii, probabil acestea au ramas semi-infipte in dintzii lui

La o contra cu firul intre degete, daca ai acelasi noroc ca Bruno, adica sa gasesti dintzii somnului ca loc de intzepatura, atunci n-ai nici o sansa...

Si despre lansete ce zboara din barca, aici recomand, chiar si pt cei ce-s destul de vigilenti, sa lege lanseta de barca. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

317

miercuri, 29. august 2012, 07:28

Ce ghinion am avut !!! Imi aduc aminte ca inainte cu putin timp ne-am mutat cu barca in apa mai adinca si am scos afara monturile. Eu nu am fost atent si am mulinat pina cind carabina a ajuns la virful lansetei si nu mai puteam da pick-up-ul peste cap, asa ca am slabit frina ca sa dau drumul la fir si nu am mai strins-o suficient :nervos:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

318

miercuri, 29. august 2012, 07:54

Se intimpla Bruno si din astea, nu tra' sa te necajesti. Daca n-a fost sa fie, ii alta data...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

319

miercuri, 29. august 2012, 09:44

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:49)


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

320

miercuri, 29. august 2012, 09:59

Informer, raspunsul tau mi s-a parut usor acid cu toate ca nu a fost cazul (cel putin asa cred).
Ti s-a parut. :)
Cand pescuiesc cu frana destransa de regula tin mana pe tambur la intepare.
Eugene, cred ca este o mica neintelegere: frana stransa NU inseamna ca pestele nu poate lua fir, nu-i ca si cand ai face nod de varful batului.
Exista pentru fiecare mulineta o "rezistenta de franare" si LA AIA tre` sa reziste ansamblul + pescarul, NU sa tina somnul in loc cu firul blocat.
Greseala mea a fost ca rezistenta franei la Penn-ul cu care pescuiam era PREA MARE pt. rezistenta lansetei.
Acu` io zic ca-i clara treaba... sau? :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."