Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

281

vineri, 24. august 2012, 15:21

frumoasa captura!!! bravo!!!

costas65

Oblete

Răspunsuri: 40

Membru din: 28. februarie 2012

Locație: Braila

  • Scrie un mesaj privat

282

vineri, 24. august 2012, 16:03

Multumesc tuturor !

Anem: Aparatul este un canon 600D.

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

283

vineri, 24. august 2012, 18:21

Felicitări, frumoasă captură . :bravo:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

284

vineri, 24. august 2012, 18:30

La mai mare :ochi:
...cogito ergo sum.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

285

vineri, 24. august 2012, 18:36

[...]

Anem: Aparatul este un canon 600D.


multam de lamurire, face poze misto din cate se vede ... felicitari inca o data.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

286

sâmbătă, 25. august 2012, 06:41

... 199cm si probabil 60-70kg
Nici nu stiu ce sa zic. Un asemenea dril nu am avut in viata mea. La sfarsit curgeau apele dupa mine. Am mai prins pesti frumosi la Dunare, dar la unul ca asta nici macar nu visam.
...


:salut: costas65,
Felicitari pt captura, tot asa si la mai mare, atat tie cit si colegului tau :bucuros2: Ma bucur nespus pt tine!

Ieri pe la ora 15:00 am intrat in Germania. Chiar conducea sotia, si cum am prins semnal de net am si intrat cu smartphonul sa mai citesc pe forum ce se mai intampla... Surpriza! :buaaaah: De raspuns n-am raspuns imediat, ca mi se face rau in masina daca ma uit prea mult in jos si... :vomit: Dar am admirat pozele pina acasa de vre-o 5-6 ori! Inca o data :apl:

------------------------------------------------------------------------------------------

Acuma mai am ceva intrebari, nelamuriri, ganduri pt un subiect nou...

1. cum l-ai masurat? M-i se pare ca ar avea de fapt ceva peste 2 metri. Noi (adica in Germania, Franta, Italia, Spania...) masuram somnii de la buza de jos (care e in afara fata de cea de sus) si pina la terminarea cozii, inklusiv innotatoarea. Am mai discutat in Ro cu alti pescari, care masurau pestii pina la baza cozii, inotatoarea nu o mai socoteau... asa cum se si prevede in regulament/ legislatie:
PARTEA a IV-a
Dimensiunile minime ale exemplarelor de peşti

Art. 7. – (1) Dimensiunile minime, în centimetri, ale exemplarelor de peşti sunt cele prevăzute în reglementările legale în vigoare.

(2) Lungimea peştelui stabilită pentru pescuit este determinată prin măsurarea distanţei de la vârful botului până la baza înotătoarei caudale.


2. cit a durat drill-ul?

3. esti multumit de linia folosita? adica, ti-a fost teama ca cedeaza ceva in timpul drill-ului?

4. de cind pescuiesti la clonc? si cam cite partide ai facut anul acesta? Cel putin din martie anul acesta esti in posesia acestui clonc :bravo:

------------------------------------------------------------------------------------------

Astept cu ne-rabdare raspunsurile! :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

287

sâmbătă, 25. august 2012, 09:46

Ce te faci ca se termina concediul ? Trebuie atacati somnii de pe Rin.


Gata, s-a terminat concediul :bucuros2: :gandesc: scuze, am gresit Smileys-ul: :necajit:

Dar totusi sunt si :bucuros2: , abia astept weekendul de 7 septembrie! :pescuit:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

288

sâmbătă, 25. august 2012, 12:00


Dar totusi sunt si :bucuros2: , abia astept weekendul de 7 septembrie! :pescuit:


Si eu la fel. :noroc:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

289

sâmbătă, 25. august 2012, 15:50

Felicitari pentru "micut", daca stiam pentru ce te pregateai, lasam Blasova pe alta data! :buaaaah: :bucuros2: :bravo:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

290

duminică, 26. august 2012, 06:51

Ce inseamna pescuitul la somn? (partea a 2-a)

:salut: ,
asa cum s-a dezvoltat subiectul Dunarea, am considerat ca este nevoie de un subiect aparte ce a aparut in urma unor poze superbe postate pe forumul acesta dar si pe Obiectiv - vocea Brailei...

Pestele de 2 metri, suferind un soc vazand Romania de deasupra apelor, nu a mai avut chef de viata. Astfel, acesta a "trebuit" sacrificat ...

Din subiectul Dunarea am extras citeva intrebari puse de mine si raspunsurile la acestea:

1. cum l-ai masurat? ...
2. cit a durat drill-ul?
3. esti multumit de linia folosita? adica, ti-a fost teama ca cedeaza ceva in timpul drill-ului?
4. de cind pescuiesti la clonc?


Voi muta citeva raspunsuri aici: Ce inseamna pescuitul la somn? (partea a 2-a)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

291

luni, 27. august 2012, 21:56

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:47)


Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

292

luni, 27. august 2012, 21:59

:bucuros2: vrem poze! :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

293

luni, 27. august 2012, 22:13

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:47)


Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

294

luni, 27. august 2012, 22:41

:bucuros2: vrem poze :bucuros2: un somn de 30 de kile nu-i un peste mic! :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

295

marți, 28. august 2012, 07:15

Pana atunci nu ma fac de ras (cu dovada clara = poza) pozand flintirici de 20-30kg.
:gandesc: ... incepe sa-mi fie rusine de ce-am pozat... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Stefi

Biban

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

296

marți, 28. august 2012, 08:17

Citat

Pana atunci nu ma fac de ras (cu dovada clara = poza) pozand flintirici de 20-30kg.


O poză cu unul de 30 kg aș mări-o cât îmi permite rezoluția aparatului și aș lipi-o pe palierul blocului ,lângă ușa unui vecin în vârstă (prieten de familie, cel ce mi-a inoculat microbul pescuitului, așa în mod profesionist în urmă cu vreo 20 de ani) :zambet:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

297

marți, 28. august 2012, 09:04

O poză cu unul de 30 kg aș mări-o cât îmi permite rezoluția aparatului și aș lipi-o pe palierul blocului ,lângă ușa unui vecin în vârstă (prieten de familie, cel ce mi-a inoculat microbul pescuitului, așa în mod profesionist în urmă cu vreo 20 de ani) :zambet:

:rizi:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

298

marți, 28. august 2012, 10:51

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:48)


Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

299

marți, 28. august 2012, 12:10

Eugen, inca o data repet: un somn peste 1 metru nu este un peste mic!

Asa cum spui tu s-ar putea sa asteptam si 10 ani fara sa admiram vre-o poza de la tine...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

300

marți, 28. august 2012, 12:47


Asa cum spui tu s-ar putea sa asteptam si 10 ani fara sa admiram vre-o poza de la tine...


La cat de mult insista Eugen, eu sunt ferm convins ca in scurt timp o sa depaseasca recordul personal si o sa ne incante cu capturi frumoase... cat despre poze si pozat, cel putin pentru mine placerea pescuitului si trairea clipei respective este mult mai mare, decat dorinta de a face poze ... indiferent de metoda folosita sau specia vizata.
:noroc: