Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

241

luni, 13. august 2012, 09:40

Si aici inca 2 poze...

Bruno si Deyu pe barcuta


Un somnicel care a urcat la momeala de la 14 m pina la 6 metri. Informer a avut 4 broscute minuscule, care nu erau apetisante pt acel somn cu un ecou pe sonar de 0,5 metri!!!!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

242

luni, 13. august 2012, 17:58

Un somnicel care a urcat la momeala de la 14 m pina la 6 metri. Informer a avut 4 broscute minuscule, care nu erau apetisante pt acel somn cu un ecou pe sonar de 0,5 metri!!!!
adancime de 14 metri si momeala plasata la 6 metri?!
cum si care sunt criteriile pe care le luati in calcul cand hotarati la ce adancime sa plasati momeala?

cum adica "ecou de 0.5metri" ?!!
te rog detaliaza daca se poate

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

243

luni, 13. august 2012, 18:15

Pana-ti raspunde Zoran pot sa-ti spun si io de ce era momeala aia acolo: (1) somnii care se ridicau de pe fund "mergeau cu noi" la anumite adancimi uneori destul de sus, (2) multi dintre cei care nu faceau "efortu`" sa urce decat 2-3m erau complet dezinteresati de ce le dadeam noi si (3) nu in ultimu` rand am zis ca daca unu` cauta pana la "inaltimea" aia inseamna ca vrea intr-adevar sa manance, n-o iesit la plimbare :) ... dealtfel am dat si la 1 - 2m de fund in cursul partidei.
Ecoul de 0.5m se refera la grosime darei pe ecranul sonarului care-i comparabila cu distanta dintre plumb si broaste (cam atat era forfac-u`). :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

244

luni, 13. august 2012, 18:36

Pana-ti raspunde Zoran pot sa-ti spun si io de ce era momeala aia acolo: (1) somnii care se ridicau de pe fund "mergeau cu noi" la anumite adancimi uneori destul de sus, (2) multi dintre cei care nu faceau "efortu`" sa urce decat 2-3m erau complet dezinteresati de ce le dadeam noi si (3) nu in ultimu` rand am zis ca daca unu` cauta pana la "inaltimea" aia inseamna ca vrea intr-adevar sa manance, n-o iesit la plimbare :) ... dealtfel am dat si la 1 - 2m de fund in cursul partidei.
Ecoul de 0.5m se refera la grosime darei pe ecranul sonarului care-i comparabila cu distanta dintre plumb si broaste (cam atat era forfac-u`). :ochi:


:soc:
:bravo: :apl:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

245

luni, 13. august 2012, 18:39

te rog detaliaza daca se poate


Exact asa cum a scris Informer! S-a prins f rapid tipul asta de ce fac somnii :ochi:

Am avut si aproape de fund momelile, dar, din toti somnii prinsi (cca. 40 pana acuma) au fost in jur de 3 sau 4 care au muscat jos, aproape de grund. Restul, toti doar sus, de la jumate de adincime in sus.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

246

luni, 13. august 2012, 23:09

am inteles si multumesc pt raspunsuri, dar tot sunt bulversat putin fiindca nu reusesc sa inteleg logica unei abordari corecte a partidei
in alt topic vorbeam despre aceasi problema si Eugen spunea ca plaseaza momeala jos cam la 1/3 deasupra fundului - cam acelasi lucru procedez si eu adica dintr-o coloana de apa de 6m aleg sa plasez montura la 4m - 4.5m maxim si tot asa in functie de adancimea apei care in cazul meu nu depaseste in cele mai multe locuri 7-8m
sunt si locuri cu apa mai adanca, dar sunt f rare si greu de pescuit datorita vantului constant din acea zona.
revenind la adancimea de plasare a momelii, are o logica si ce spuneti voi, ca somnul care se ridica atat de mult, e clar ca vine sa manance (90% din cazuri), dar totusi, cum alegi la inceputul partidei in ce fel vei pescuit?
daca as plasa momeala la 1/2 din coloana de apa as gresi?
referitor la grosimea darei de pe sonar, asta determina marimea somnului? cu cat mai groasa cu atat mai mare somnul?
de ce intreb asta cand logic asa ar fi? pt ca sambata am prins un somn care pe sonar arata ca o linie subtire si el a fost mai mare decat unul care arata mai gros pe sonar
e drept ca primul a venit de sus si cel de-al doilea de jos, dar sonarul tot asa ii vede

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

247

marți, 14. august 2012, 07:59

daca as plasa momeala la 1/2 din coloana de apa as gresi?


Nu, de loc. Vei observa repede daca somnii se ridica mult sau putin si nu te opreste niimeni sa modifici adancimea. Trebuie sa variezi si sa adaptezi in functie de cum reactioneaza somnii. Cit dureaza sa schimbi adancimea de prezentare a momelii?

Noi am inceput cu momelile la jumatatea adincimii. Vazand ca primii somni nu urca, am coborit aproape de fundul apei. Dar curind s-a schimbat situatia si au fost 2-3 somni care urcau sageata sus si cautau disperati sursa de zgomot. Asa ca, am urcat din nou sus momeala.

referitor la grosimea darei de pe sonar, asta determina marimea somnului? cu cat mai groasa cu atat mai mare somnul?
de ce intreb asta cand logic asa ar fi? pt ca sambata am prins un somn care pe sonar arata ca o linie subtire si el a fost mai mare decat unul care arata mai gros pe sonar
e drept ca primul a venit de sus si cel de-al doilea de jos, dar sonarul tot asa ii vede


Daca ar fi urcat la momeala mea, care de obicei o tin in centrul conului, as fi apreciat somnul ca unul frumos. Insa, acesta a urcat la momeala lui Informer care pescuia la o distanta de 2,5 m de centrul conului. Deci montura lui atingea undeva marginea conului si astfel o si arata mai slaba/ subtire dacit momeala mea, aflata in centrul conului. La fel si somnul. Poate era intradevar un gigant, care a fost doar partial prins de marginea conului de emisie-receptie al sondei. Poate, daca as fi avut si eu momeala in apa si venea la mine, in centrul conului, ecoul ar fi fost mai puternic si mai gros. :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

248

marți, 14. august 2012, 14:03

Un mic suvenir de la dunare.... abea azi l-am observat cum statea la soare linistit la mine in masina .. :soc: :soc: :soc: :doarecapu:

249

marți, 14. august 2012, 20:38

@zoran,

multumesc de raspuns, m-am lamurit si m-am edificat cat de cat
probabil ca practica ma va invata cum este cel mai bine in functie de locul de pescuit

cat priveste patania lui deyu.......................contolati-va bagajele oameni buni, chiar si cand lasati jos rucsacul din spate pt cateva minute, uitati-va bine si tinetile inchise permanent

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

250

miercuri, 15. august 2012, 15:14

acum nu de mult am revenit si eu de pe dunare.

pentru mine dunarea inseamna avat, deci altceva nu am cautat. din pacate situatia e tragica, avati rari ... dar mici. :nervos:

in 2 zile de pescuit in care am pescuit chiar mult nu am reusit sa strang nici macar 2 maini de avati. cel mai mare cu greu batea spre kilogram dar in schimb mi-am batut recordul ca dimensiune inferioara :zid:

cel mai palpitant sfert de ora s-a consumat marti imediat dupa pranz cand mi-am luat o lanseta, mulineta si fir mai usor cu gandul de a ma juca pe marginea unor boscheti cu nistea avatei juvenili. am montat un TW mai micut si dupa nici 3 lanseuri a intrat unul frumos ce ducea bine 2 kilograme si pe care am reusit sa il aduc la mal dar in timp ce cautam aparatul foto prin rucsac pentru a nu face rau pestelui l-am tinut in apa cu mana de fir. doar ca individul s-a hotarat sa mai scuture o data din cap, ocazie cu care mi-a indreptat tripla si s-a dus. imediat dupa am schimbat triplele si dupa vreo alte 10 lansari cu acelasi echipament a intrat unul imbracat bine care s-a tirat direct spre mijlocul dunarii si pe care nu am reusit sa il opresc sub nici o forma pentru ca dupa vreo 20 de metri sa se dezgate. asta sunt convins ca sarea bine de 4 kilograme. ulterior am insistat de pomana ca altii nu au mai vrut :nunteleg: ... sper sa fie ceva data viitoare.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

252

duminică, 19. august 2012, 19:54

M-am intors si eu azi de la Dunare / Bahna din prima mea partida de "cloncanit fara profesor" si din a 2-a partida de cloncanit in total. :)
Sincer sunt foarte incantat de mine ca-mi reusesc cam 4 batai de clonc din 5, daca nu sunt valuri. :ochi:
Am avut putine emotii ca n-o sa vad asa bine somnii pe LCD monocrom (Humminbird 728) da` nu-i cazu`... se vad foarte bine, toata scama-i sa fie bine reglat.
S-au ridicat ceva somni, nu foarte multi sau foarte mari da` au fost... am prins 3 buc., unu` pe la 5 - 6Kg, ceilalti 2 mai mici, toti la buchet de rame.
Evident l-am si scapat pe "ala mare" (ca doar asa zic toti pescarii) pentru ca mi-a rupt lanseta :rizi: ... Zorane, bine ai zis ca ala nu-i bat de somn da` n-am avut suficient timp sa gasesc un model si sa-l comand.
Oricum somnu` mi-o lasat o cantitate impresionanta de muci pe fir, de la carlige pana pe plumb :) ... banuiala mea ii ca lanseta fiind prea moale n-a fost bine intepat... si din pacate n-a fost totusi suficient de elastica sa se faca "cerc".
Va pun si-o poza cu ce barcutza mi-am luat pana la urma sa vedeti ce frumoasa-i... :zambet: .




----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Stefi

Biban

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

253

luni, 20. august 2012, 14:20

Prima Partidă De Pescuit La Clonc

SALUTĂRI tuturor și mulțumesc pentru informațiile pe care le-am găsit aici, le-am pus în practică și rezultatul a venit,sincer să fiu nu credeam că am să reușesc să prind ceva la prima ieșire pe Dunăre la pescuit la clonc.Partida a decurs așa :
1.Locația : Gostinu / Giurgiu
2.Data : august 2012
3.Momeala folosita :râme roșii si șerpești
4.Echipament :Lansetă chinezească fibră plină 210 cm,2 tronsoane -20 ron (cumpărată din Dragonul Roșu,București)
-mulinetă Shimano exege 10 000
-fir tambur Sufix 0,50 textil
-fir forfac Sufix 1,2 mm textil
-ancoră WMC mărime cred că 4/0
-plumb 240 g
-clonc Ebro 2 și unicat deep water
5.sonar sonar humminbird 737
Partida a început dimineața devreme cu pregătirea bărcii și lansarea la apă ,cu vreo 2 ore de bălbâială privind setarea sonarului să pot vedea plumbul , momeala și eventual somnii care se ridică.Nu am reușit să îl setez doar să scot modul de interpretare ”PEȘTI”,uneori reușind să văd linia , dar în marea majoritate a timpului alocat pescuitului sonarul ,l-am folosit doar ca să aflu adâncimea și să știu la ce distanță față de fundul apei să plasez montura.
Am avut 5 trăsături evidente, două am reușit să le finisez , un somn de 4 kg și o moacă .O trăsătură extrem de slabă mi-a golit ancora de cele 12-14 râme in câteva minute (aprox.3,4 min),o trăsătură fină am dat teapa în gol,și la ultima trăsătură nu am ținut firul în mână fiind preocupat cu altceva iar când m-a anunțat amicul meu că am trăsătura violentă in vârful bățului, până m-am dezmeticit și reacționat să dau țeapa , a fost târziu.
Nu știu câți somni am ridicat, cu certitudine minim 5 ,poate au fost mai mulți dar nereușind să setez sonarul pe imaginea reală(brută)nu pot spune. Cloncul folosit a fost Ebro 2 (80% am bătut cu el) și Unicat Deep Water (20%folosit in partida de pescuit).Am remarcat ușurința cu care am reușit să scot sunetele cu Ebro 2 pentru prima dată cand ies la pescuit cu cloncul , spre sfârșitul zilei de pescuit având un randament de 9,10 reușite din 10 bătăi.Somnii prinși au fost luați în timp ce eram în derivă , cel de 4 kg pe o Dunăre cu ușoare valuri unde bătăile de clonc corecte alternau cu niște ”gherle”de speriam colegii de pescuit.
Concluzionând :-am avut o zi frumoasă de pescuit , altceva de cum pescuiam până acum
-dacă mă puteam folosi de sonar mai mult poate că vedem și cum ridicam somnii, dar a fost plăcut oricum.

:prieteni: MULȚUMESC ZORANE, MULȚUMESC TUTUROR CELOR CARE AU CONTRIBUIT LA STRÂNGEREA INFORMAȚIILOR PE ACEST SITE ȘI LE-AU ÎMPĂRTĂȘIT ȘI ALTORA. :ciao:
»Stefi« a adaugat urmatoarele poze:
  • Imagine2554 - Copy MODIF.jpg
  • Imagine2558  MODIF1.jpg

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

254

luni, 20. august 2012, 15:17

cu vreo 2 ore de bălbâială privind setarea sonarului să pot vedea plumbul , momeala și eventual somnii care se ridică.Nu am reușit să îl setez doar să scot modul de interpretare ”PEȘTI”,uneori reușind să văd linia , dar în marea majoritate a timpului alocat pescuitului sonarul ,l-am folosit doar ca să aflu adâncimea și să știu la ce distanță față de fundul apei să plasez montura....
-dacă mă puteam folosi de sonar mai mult poate că vedem și cum ridicam somnii, dar a fost plăcut oricum.
Cred ca pot sa te ajut cu reglajul sonarului, am si eu Humminbird.
Asa ca intrebari ajutatoare:
1. Ai tinut montura chiar sub transducer si tot n-ai vazut-o cu diverse reglaje de sensibilitate (general si pe fiecare frecventa in parte)?
2. Ai setat sonarul pe 83KHz ca sa ai un con mai mare, in ideea ca nu ai montura chiar sub sonda?
3. Ai pescuit si in ape mai adanci ca sa fii sigur ca montura ajunge in conul sonarului daca esti lateral fata de transducer?
4. Ai setat Noise Filter pe OFF sau LOW sa vezi efectul?
5. Am uitat: ai activat SwitchFire-ul sa vezi efectul?
Sunt convins ca setarile sunt de vina pt. ca pe 728-ul meu (care-i ceva mai slabut decat al tau) am vazut la 10m adancime shad-ul de 7cm cu care pescuiam la salau. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »informer« (20. august 2012, 15:26)


Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

255

luni, 20. august 2012, 20:08

O noua iesire la Dunare cu Zoran, Duta si Deyu. Cei mai rasariti somni au fost de 1.50m , 1.30 m doi de 1.10m iar restul de la 1m in jos. Daca nu gresesc in total vreo 15-20 bucati, toti prinsi la clonc. Un week-end de neuitat alaturi de niste oameni minunati :) Poze ii las pe ei sa puna, eu nu am facut niciuna :nu:

deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

256

luni, 20. august 2012, 20:54

O iesire superba! toti am reusit sa prindem macar un somn de peste un metru pozele mele vor aparea maine! :ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

257

marți, 21. august 2012, 09:55

Un mic review al iesirii de peste weekend-ul prelungit...

:salut: ,
salutare tuturor pescarilor de somn!

Inca o partida plina de succes! Chiar daca nu au fost mari, adica somni de +2 metri, au fost multi. In total s-au prins in 4 zile de pescuit la clonc nu mai putin de 15 somni, dintre care 2 de 120 cm, 2 de 130 cm si unul de 143 cm.

In primul loc ales nu am avut parte decit de somni micuti si destul de rari, insa acolo carasi si crapsani pina in kilogram se puteau destul de usor prinde. Apa nu avea mai mult de 13 m iar majoritatea somnilor s-au prins in apa de 6 – 7 metri.
Aici citeva poze cu tabara, cu somnii prinsi le are Deyu:







Sambata dimineata, impreuna cu Bruno, am plecat pe apa in cautare de locuri noi, mai bogate in somni. La vre-o 6 km distanta, am dat de o apa f adinca, 20 – 30 chiar si 39 de metri. Dupa citeva cloncaneli, se umple ecranul de somni. Nu ne venea crede ochilor. Si nu a durat mult pina cind primul somn trage varful lansetei lui Bruno in jos. Contra, drill cu frina luata, o lupta scurta si... dus a fost. Primul gand era ca frana mulinetei a fost prea destransa si nu a intrat in placa somnului. Dar cind montura a ajuns in barca, lipseau carligele. Leaderul de 70 de kg al lui Bruno a fost retezat, ros de dintii gigantului.







Intorsi in tabara am hotarit sa strangem totul si sa ne mutam cu corturile aproape de zona cu somni. Era greu si obositor, unora nu le prea facea placere acest lucru. Dar avand 4 barci pe apa, am reusit rapid sa strangem doar necesarul de transportat in masini, iar lansetele si alte chestii au mers cu barcile.





Ajunsi pe noul loc, care era complet lipsit de umbra si unde mai toata ziua batea vantul, am plecat pe apa in echipe. Bruno a pescuit cu mine din barca mea, iar Deyu si Duta in barca lui Deyu cu sonarul lui Duta. Era greu de pescuit singur in barca din cauza vantului, a brizei permanente dintre stanci. Insa rezultatele s-au lasat asteptate... astfel ca am hotarat sa prelungim partida pina luni. Si hotararea a fost ceea mai buna.



Luni dimineata un vant puternic nu ne-a permis sa intram pe apa doar pe la ora 10:30. Primul a fost Bruno care a spart gheata cu un somn de 130 cm, dupa care a urmat o pauza de vre-o 30 de minute in care nu s-a intamplat mai nimica. Si deodata, o trasatura puternica in lanseta lui Bruno, o contra si mai puternica, insa din pacate somnul nu a ramas intepat. Bruno a avut senzatia ca a dat contra intr-un zid! Probabil ca contra n-a fost atat de eficienta si carligele nu au reusit sa-i patrunda placa osoasa.







Intre timp a mai prins si Duta un somn de 120 de cm, care a indreptat carligele Mustad Ultrapoint de 3/0 iar Deyu a ratat si el 2 somni. La unul a dat contra in gol, firul ramanindu-i pe mijlocul recuperatorului care la contra s-a deschis, iar al doi-lea din cauza lansetei moi...



A mai urmat somnul lui Bruno de 110 cm, dupa care am iesit la mal deoarece nu am mai avut baterie pt motorul electric care sa ne tina in deriva. In timp ce eu cu Bruno am tras barcile pe peridoc si am inceput sa adunam, s-au intors si Deyu cu Duta victoriosi la mal: 4 somni prinsi in 30 de minute, adica drill dupa drill.





Entuziasmat la maxim si plin de adrenalina, Deyu s-a reintors la locul unde au capturat cei 4 somni, fiind un loc plin cu peste. Reintors dupa 20 de minute ne-a relatat dezamagit ca nici un somn nu s-a mai ridicat la sunetele de clonc. Momentele in care au reactionat au trecut, magia a disparut...

O iesire plina de succes, in care mi-am demonstrat inca o data ca Dunarea este plina de somni, somni multi si mari, si nu numai, ci si de salau, crapi si multe alte specii de pesti.

Multumesc lui Deyu si lui Bruno pt compania placuta pe aceasta perioada, si lui Duta, fostului meu partener de pescuit de 15 ani incoace, pe care nu il voi mai lua cu mine NICIODATA la nici o partida de pescuit, ii multumesc pt faptul ca si-a dat pe fata arama de pescar fomist, nu s-a putut abtine sa retina toate capturile lui. Cu toate ca promisiunile facute de el inaintea iesirii au fost complet altele. :zid: Astfel, stiind ca nu ii voi transporta capturile acasa, s-a folosit de bunavointa lui Deyu pt a-l aduce pana la Deta.

Felicitari lui Bruno si Deyu pt capturile lor si atitudinea de C&R! :prieteni: :noroc: :prieteni:

Astept cu nerabdare urmatoarea vara pt noi aventuri pe Dunare!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 396

Membru din: 24. iunie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

258

marți, 21. august 2012, 11:22

ati avut o partida pe cinste dupa cum se vede.

P O Z E S U P E R B E

bravo zoran

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

259

marți, 21. august 2012, 11:52

Mi-a placut povestea.
Ce te faci ca se termina concediul ? Trebuie atacati somnii de pe Rin. :apl:

deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

260

marți, 21. august 2012, 13:49

Povestea fiind spusa de Zoran pentru mine a ramas sa mai pun doar niste poze
(1.30m) singurul care a fost pozat in nebunia care s-a desfasurat in acele 20 de minute..
Dupa o AGLOMERARE de cate 20-30 de somni care oscilau la momelile noaste totul s-a terminat imediat iar cei care uracau la momeala muscau imediat ,cei 4 somni primsi au fost 90 cm , 1,10m ,1,30m ,1,43m ,fiind ultima iesire , prea putine rame neau ramas fiind nevoiti sa iesim la mal :nervos: eu nerabdator sa mai prind m-am intors cu sperante uriase.... dar fara rezultat

nebunia desfasurata la momelile noastre
80cm (Duta) somnul era fara coada ...fapt datorat batailor

un cadou neasteptat la carligul meu :bucuros2:
musafirul nepoftit care ne-a incantat cu o portie de ras :rizi: