Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 6. august 2015, 22:58

Inchiderea ermetica a recipientelor

M-am confruntat cu o problema care, cred, ca i-a afectat si pe altii, ca e vorba de pescuit la somn sau la alte specii, si anume, faptul ca unele recipiente, borcanele, sticlute, nu se inchid asa cum ar trebui, si lichidul sau mirosul din interior ajung sa iasa pe unde nu trebuie, si atunci, sa vezi discutii... :zambet: ....
Am vazut ca unele capace au garnituri siliconice, altele au un fel de subcapac dintr-un soi de polistiren, si acum ajung la ce doream sa aflu, cum pot gasi, sau, duoa ce reper sa caut folie de acest gen, din care sa pot decupa mai multe "garnituri" de acest gen? Initial, m-am gandit la folia pe care se aseaza parchetul laminat...dar...inca nu sunt decis...!?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 8. august 2015, 06:39

O folie de staniol pur si simplu,cred ca ar fi de ajuns.Am patit si eu ca mi s-a spart un borcanel din sticla in rucsac,noroc ca atractantul respectiv nu mirosea urat..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 8. august 2015, 08:26

Am incercat cu plastic...decupat din punga...pus in cateva straturi...nu prea tine...mai ales ca sunt unele capace...nu neaparat de la borcanele pentru momeli...care au niste particularitati la filet....sau niste fante...pe care nu le poti acoperi decat cu un strat de o anumita grosime... :ochi: ...de cand cu redimensionarile astea...as fi postat o poza-doua...cu un exemplu de capac...dar...ma cam las pagubas... :zambet: ...cu pozele...nu cu capacul... :zambet:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 9. august 2015, 19:25

de cand cu redimensionarile astea...as fi postat o poza-doua...cu un exemplu de capac...dar...ma cam las pagubas... ...cu pozele...nu cu capacul...

evergreen, pe bune daca te inteleg... ti-am explicat cum sa pui poze pe imgur.com, ti-am pus si o imagine explicativa... nu-ti ia mai mult de cateva click-uri respectiv cateva secunde si poti sa pui orice poza doresti, fara sa te chinui cu redimensionari... si NU ai nevoie de cont... :nunteleg: ... da` tu Batman... :rizi: .

Husa-teaca toporas
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 10. august 2015, 09:29

Nu mai tarziu de aseara am incercat si cu Resize me...cu eroare...chiar mi-e scarba de redimensionarile acestea...:)...cum am mai zis...mi-e scarba de tot ce a aparut dupa XP...nu mai poti sa salvezi naibii o poza pe calculator...nici sa descarci dintr-un telefon...cu un cablu nenorocit...ca s-au smecherit...incompatibilitati...si alte rahaturi...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 10. august 2015, 10:14

Nu mai tarziu de aseara am incercat si cu Resize me...cu eroare...chiar mi-e scarba de redimensionarile acestea...:)...cum am mai zis...mi-e scarba de tot ce a aparut dupa XP...nu mai poti sa salvezi naibii o poza pe calculator...nici sa descarci dintr-un telefon...cu un cablu nenorocit...ca s-au smecherit...incompatibilitati...si alte rahaturi...
:rizi: :rizi:

Cu partea cu incomptabilitati sunt de acord, si eu am incercat sa descarc poze din telefonul fetei sa-i fac loc in memorie si nu s-a putut nicicum...dar resize-ul sau incarcatul pe net pe diverse site-uri merge destul de usor.

Revenind la problema cu flacoanele, sunt mai multe variante. Daca e vorba doar de garnituri, sunt seturi de garnituri de diverse marimi la magazinele de produse menajere sau se pot face din placile de poliuretan expandat de diverse grosimi pe care le gasesc in cutiile de ambalaj cand cumpar chestii electronice sau electrocasnice.
Sau exista gentutele tip "boilie&dip bag" la raioanele dedicate pescuitului la crap...daca se scurge ceva, se poate curata usor. Personal, cand plec la pescuit, de regula pun aromele in galeata cu nada, asta e, in caz de accident, voi avea o nada mai aromata. :ochi:


Apropo de plecatul la pescuit, dupa doua luni de canicula si seceta, ieri a plouat prima data (5 minute :rizi: ) si azi e innorat si cu sanse de ploaie si furtuna. Ieri erau 10000 de oameni pe mal la St. Cassien, barci, hidrobiciclete, kayace si tot ce va poate trece prin cap...azi sper sa fie doar cativa pescari temerari, asa ca :ciao:

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 10. august 2015, 15:04

Am si eu gentute de acest gen... :zambet: ...dar...crede-ma...am mai scris...daca n-am reusit sa ajung la pescuit...imi fac de lucru cu diverse borcanele...pe langa cele cateva zeci pe care le am...dedicate...si glug pots...si altele... :ochi: ...am mai adunat o multime de borcanele de la 50 la 125 de ml...din sticla sau PET...mai sunt unele direct cu dip sau aroma...care sunt gandite prost...fara nicio garnitura...si... :nunteleg: ... :gandesc: ...ar fi util un exemplu de magazin unde se pot gasi seturi de diferite diametre...sper ca nu in Franta... :zambet: :ochi: ...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 10. august 2015, 22:08

Initial, m-am gandit la folia pe care se aseaza parchetul laminat...dar...inca nu sunt decis...!?


uita de ea e permisiva la vapori si nu numai . fa o proba si vei vedea ca trece apa prin ea . parerea mea e sa pastrezi doar borcanele etanse si restul ... la gunoi .

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 10. august 2015, 23:36

Initial, m-am gandit la folia pe care se aseaza parchetul laminat...dar...inca nu sunt decis...!?


uita de ea e permisiva la vapori si nu numai . fa o proba si vei vedea ca trece apa prin ea . parerea mea e sa pastrezi doar borcanele etanse si restul ... la gunoi .

Incerc sa gasesc set de garnituri...pentru un anumit borcanel...cu anumit tip de capac...care ar avea nevoie si de un strat mai gros si mai dens... peste care sa pun garnitura...nu prea renunt cand toate par impotriva... :zambet: :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Subiecte asemănătoare