Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »petria marius«

Răspunsuri: 47

Membru din: 5. aprilie 2012

Locație: Iasi

Profesia: student

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 27. aprilie 2012, 22:02

fazele lunii

ce parere aveti de fazele luni la pescuitul somnului,se hraneste mai bine in perioada cand este luna plina , luna noua ,primul patrat sau al doulea patrat. ati tinut cont de asa ceva vreo data? :gandesc:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 27. aprilie 2012, 22:40

Nu tin cont pentru ca nu sunt, inca, pensionar. Asa ca ma duc la pescuit cand pot. Dar am observat, si nu numai la somn, ca pe luna plina nu prea e fericire. De atunci incerc sa aleg data voiajelor in alta saptamana. Atat.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 28. aprilie 2012, 06:07

Eu am avut la alte specii rezultate f bune cam 1 saptamina inainte de luna plina. Dar nu inainte de fiecare luna plina, deci nu as putea sa o dau ca regula. Chiar pe luna plina pestii au fost de multe ori activi, dar n-au muscat. Thomas cu Mario au avut rezultate si capturi remarcabile pe luna plina, la clonc. Dar si fiind ziua de luna plina, au insistat 12 ore pe apa. :zambet: Poate cu atita insistenta ar fi prins si in alte zile.
S-ar putea sa fie un joc intre regiune, apa, presiune si luna plina sau noua? Adica, ce-i valabil aici, nu tra sa fie regula si dincolo?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 28. aprilie 2012, 06:50

in romania tzineam cont

cand pescuiam pe plaiurile noastre mioritice, tzineam cont de luna plina de temperatura apei de scaderea sau cresterea ei, capturile erau atat de rare incat trebuia sa caut un tap ispasitor, pentru ca refuzam sa cred ca "romanii sunt atat de buni pescari incat au decimat populatia piscicola" :vomit: :nu: :nunteleg: :soc: Dar nu numa ca au decimat-o aproape ca au suprimat-o si prin metode parcticate din mos, stramos, curent, dinamita, var, halau, prostovol setca, napatca, etc . Ma bucur ca am ocazia sa pescuiesc pe ape unde chiar mai este peste. :pescuit: Aici am probleme doar, din cate am observat, cand apa creste, sau cand timpul e in schimbare
Get Rich or Die Tryin'

Răspunsuri: 75

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bihor

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 28. aprilie 2012, 09:30

Ai dreptate manu . La noi ti-e dor sa prinzi un somn de frumos. De cele mai multe ori O rezultat cand mergi pe Crisul Negru.

6

sâmbătă, 28. aprilie 2012, 22:06

In noptile cu luna plina trebuie cautat locuri intunecate langa trestie, sub salcii orice loc care sa fie "ferit de lumina"... Asta in caz "normal", cand e boiste si depune icrele albitura pot sa fie si nocturnele aprinse ca mustaciosii nu sunt deranjati si se ocupa doar cu umplerea burtei.... dar asemenea nopti sunt foarte rare... si sa fii pe faza este ca la loterie :)

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 10. mai 2012, 08:47

nici eu nu stau sa ma uit catusi de putin daca e luna plina sau nu, ies cand pot fara a tine cont de conditii ... ma adaptez in functie de ceea ce gasesc.

si in cazul in care e luna plina, sau o noapte "luminoasa", asa cum zicea kzoli mai sus, se cauta locuri cu copaci pe maluri sau zone intunecate unde sa nu ajunga lumina lunii prea bine ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 10. mai 2012, 10:15

Pe Dunăre daca e lună plina merge foarte bine la oscilante grele ( 90-120 g ) și 90 % din atacuri sunt când atinge linguroiu apa.........în urmă cu 3-4 zile . :buaaaah:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 10. martie 2015, 11:27

Si in urma cu 3-4 zile a fost luna plina. Avem ceva noutati?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 10. martie 2015, 12:05

La noi ink este apa rece. Asteptam sa se mai incalzeasca ca sa ne facem probleme ptr fazele lunii

11

marți, 10. martie 2015, 12:16

Asteptam sa se mai incalzeasca ca sa ne facem probleme ptr fazele lunii

Incepand cu luna mai..."incep problemele" :ochi:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 10. martie 2015, 13:23

Si in urma cu 3-4 zile a fost luna plina. Avem ceva noutati?

Cu toate ca era luna plina eu am prins unu mic sambata, am vazut pe fb ca si alti pescari au prins pe Po in aceeasi noapte destul de bine somni.Concluzia e ca de data asta "teoria" in legatura cu comportamentul somnillor cand e luna plina nu s-a adeverit.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 10. martie 2015, 13:27

Io nu stiu cum ii cu somnii si luna plina da` singura data cand am prins STIUCA noaptea, si nu una, a fost o noapte cu luna plina de vedeai perfect fara lanterna... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 10. martie 2015, 14:55

Si in randul pestilor sunt ,,vampiri"care le place sa vaneze pe luna plina :rizi:

15

marți, 10. martie 2015, 15:13

Nu cred nici eu treaba cu luna , dar din experienta de crapist , am observat ca inainte de luna plina si dupa mananca f bine iar la LUNA PLINA in perioada de caldura....mai-septembrie nu merge iar la LUNA NOUA merge si invers la anotimpurile reci ..., la LUNA PLINA ....octombrie-aprilie merge iar la LUNA NOUA nu merge . Sau e doar o coincidenta.

Costi

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 25. aprilie 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 10. martie 2015, 16:07

eu de obicei ies la peste cand pot.. insa am observat ca pe luna in crestere am prins mai bine, iar cand era luna plina am prins mai bine dupa lasarea intunericului..... asta mai mult la salau pe lac....

La somn sau alte specii pe curgatoare cred ca sunt mai mult influentate de nivelul apei si gradul de cat de limpede sau tulbure este.

Pe apa foarte tulbure si foarte mare, cateodata am avut partide neasteptat de bune....

17

vineri, 13. martie 2015, 17:30

Fazele Lunii...un subiect controversat, pe care il urmaresc de vreo 2 ani...cred ca weekend-u acesta o sa vedem ceva capturi de somn :zambet: ...(deja sau vazut ceva rezultate prin italia la pescari nemti si italieni)

18

vineri, 13. martie 2015, 19:41

Fazele Lunii...un subiect controversat, pe care il urmaresc de vreo 2 ani...cred ca weekend-u acesta o sa vedem ceva capturi de somn :zambet: ...(deja sau vazut ceva rezultate prin italia la pescari nemti si italieni)
Cred ca are MARE importanta temperatura apei.... :bravo:
In Franta, de exemplu-i ca in RO, "nu si-a dat drumul".. :rizi: , mai asteapta baietii :pauza:
:noroc:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 13. martie 2015, 19:46

In Franta nu stii daca si-a dat drumul sau nu pentru ca e prohibitie la rapitor pana pe 1 mai. Iar apele sunt toate foarte mari, chiar si rampele de pus barca la apa sunt sub apa. :rizi:

20

vineri, 13. martie 2015, 20:01

In Franta nu stii daca si-a dat drumul sau nu pentru ca e prohibitie la rapitor pana pe 1 mai. Iar apele sunt toate foarte mari, chiar si rampele de pus barca la apa sunt sub apa. :rizi:
Se poate sa fie apele mari in FR ca si in Ro, de fapt si prohibitie in FR-habar n-am :nunteleg: , dar tudor, eu am citit pe un forum din FR "Ca mord en mars 2015" si 2 baieti tocmai au avut ceva rezultate.. :nunteleg: .Merci d'avance :bravo:
:noroc: