Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dorian

Biban

  • Autorul acestui subiect este »Dorian«

Răspunsuri: 71

Membru din: 9. august 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: consultant vanzari / marketing

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 4. august 2015, 16:50

lapte de porumb sau sirop dulce de porumb

salutare,

pregatesc o iesire de 1 sapt in delta si sunt in pregatiri maxime. In cadrul pregatirilor, cautam spd sau lapte de porumb, e tot aia. Curiozitatea m-a impins sa caut ce este in spatele acestui sirop, care face furori doar in romanica (prin germania, franta, spania prietenii mei nu au gasit nimic de genul asta si nici nu au auzit). Dupa ceva zile de cautat pe formuri de pescuit, forumuri alimentare etc si ceva discutii cu crapari consacrati, am aflat care este baza laptelui de porumb: siropul de porumb folosit la hranirea albinelor. conform regulilor forumului nu pot da link-uri, dar pe site-urile apicole veti gasi rezultate despre hrana albinelor / sirop. Astazi am intrat in posesia unui bidon de lapte de porumb de 6 kg, la pretul modic de 27 de lei....
Restul tine de imaginatia voastra (arome etc) De coloranti nu aveti nevoie, fac parte din marketing-ul produsului.

toate bune :zambet:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Dorian« (4. august 2015, 16:59)


Nicolai

Oblete

Răspunsuri: 57

Membru din: 5. iunie 2014

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 30. august 2015, 11:41

Dorian ,multumesc pt pont, e bine de stiut ca se poate gasi la preturi accesibile.
Te rog sa-mi pui pm cu link-ul de unde l-ai cumparat ca eu inca n-am gasit la astfel de preturi, dar mai "sap".
Doamne ajuta si vreme faina in delta.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 30. august 2015, 16:17

Pe OLX gasesti mai ieftin de atat (2,2 lei/Kg). Da cautare dupa sirop albine :ochi:

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 30. august 2015, 20:23

Am in beci de fo 6 ani acest ,,elixir" miraculos !! dupa un chin de impartire in tot felul de recipiente mai mici , fiind vascos deranja in manevrare din bidonul de 2kg , am umplut barca si trusele si recipientele ....
L-am folosit in cele mai excentrice tipuri ,forme , amestecuri ........RAHAT CU APA RECE !!!!! VRAJEALA CU BANDITI !!! ,ZEROOO !! , NICI O DIFERENNNTAAAA! , acum cativa ani se gaseau aceste bidoane si bidonase in toate maghernitele si magazinele serioase cu specific de pescuiala !!
In afara de muste clei albine ...am ajuns la concluzia ca tot mamaliga simpla bine fiarta face treaba !
Am o rugaminte : dupa ,,utilizare" reveniti pe subiect si vrajitine si pe noi cu cat a crescut randamentul CLAPILOR !!!
Donez ce mai am !!!
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Dorian

Biban

  • Autorul acestui subiect este »Dorian«

Răspunsuri: 71

Membru din: 9. august 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: consultant vanzari / marketing

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 5. septembrie 2015, 18:20

m-am intors azi din delta. Am avut la mine un arsenal intreg de ciudatenii. Dupa 2 zile de teste, cel mai bine a functionat mamaliga chioara, porumb bonduel si porumb cu usturoi (chiar mai bine) iar ca nada pamant amestecat cu porumb inmuiat, ttx amestecat cu porumb si nada grosiera cu usturoi. am luat pe ustouroi caras la greu si multi ciortani la 1,5-2kg.
La clonc am luat unul de 6 kg, pe la 22:30 intr-o seara, dar ne-au omorat moacele. Ca sa scapam de moace, am coborat montura la 8 metri (dadeam pe apa de 14 m). Cloncul de baza: Ebro 2 si si pe apa mica Ebro 1. mai am doua de la Tilo care suna intr-un mare fel, dar nu pe mana mea. nu-mi cade bine...