Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

21

vineri, 4. mai 2012, 09:44

adica practic pentru ca am viteza de reactie mare n-apuca sa ia voblerul in gura ci doar intre buze :nunteleg: :bucuros:
kingule,

bea si tu doua trei palinci inainte de pescuit ca sa te mai domolesti nitel si sa nu mai reactionezi atat de rapid, o sa prinzi mult mai multi somni (pe malul apei :drac2: )




nu prea practic eu sportu cu paharu dar daca tot e musai atunci prefer horinca :bravo: ramane insa riscul sa ma domolesc de tot dupa un pahar -doua si sa bag somn desupra la somn (leganat de valuri ca un prunc) :bucuros:

on topic. din punctul meu de vedere forfacul depinde de talia pestelui urmarit si de marimea nalucii. Daca dau cu boblere de peste 12 cm dupa somn de 2m nu cred sa afecteze forfacele indicate de Zoran dar daca somnii sunt mai mici si in zona mai sunt si alti rapitori forfacul poate varia de la FC la struna de la caz la caz.

Oricum , cu un lucru toti suntem de acord : nu-i prea indicat sa legi agrafa direct de textil (si pentru ca se roade pe pietre , si pentru ca se agata de dinti, si pentru ca ....). :bucuros:
In ceea ce ma priveste deocamdata nici un fir nu-i ca "sarma" mono de titan. :pauza:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (4. mai 2012, 10:07)


anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

22

miercuri, 9. mai 2012, 10:32

Adevarat anem, dar asta e valabil la spining de avat, sau salau... La somn nu conteaza vizibilitatea.
Black Cat le si vinde, ca forfah special pt spining de somn (pag 57, drapta sus) Black Cat Spin Rig : http://zebco-europe.biz/fileadmin/user_u…/BC0_2012_D.pdf

Costa in jur de 4,- euro.

Anem, spiningul la somn nu-l poti compara cu celelalte tipuri de spining, cum ar fi cel de avat, salau, stiuca sau biban. Insa compromisuri facem toata viata, nu numai la pescuit, si din ele avem multe de invatat. Eu spun intotdeauna... "eu pana nu vad, nu cred!", si aici, la pescuitul la somn, am vazut, si acuma cred.

Si de la Unicat (pag. 50, jos): Uni Cat 2012

Carsten Zeck, expertul de la Unicat, spune mereu: "succesul la pescuitul de somn nu este doar purul noroc!"


Da Zoran, intr-adevar spinning-ul la somn nu se compara cu spinning-ul la avat sau salau dar mie unul chestia aia din cauciuc trasa pe fir pur si simplu nu imi place. Imi da senzatia ca ar face praf o buna parte din miscarea voblerului ... am cunoscuti pe aici care pescuiesc de exemplu direct cu textilul legat de vobler dedicat dupa somn si au scos multi multi somni in felul asta. Intr-adevar firul e de 80-100lb dar textilul oricat de gros ar fi nu rezista tocmai bine la frecari de alte corpuri.

Daca e produsa de anumite firme asta nu inseamna neaparat ca e si utila, pana la urma ei urmaresc doar sa faca bani asa ca iti fac produse peste produse descriindu-le drept necesare pentru anumite aplicatii dar nu toate minunile produse sunt atat de necesare precum necesitatea si dorinta lor de a mai scoate cativa bani din buzunarele pescarilor.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

23

joi, 10. mai 2012, 19:53

dar mie unul chestia aia din cauciuc trasa pe fir pur si simplu nu imi place

Salut Anem,
Ce-i drept, nici eu nu folosesc, cu toate ca-i recomandat si la pescuitul cu cloncul. Nu gasesc timpul necesar sa mi le fac... :nunteleg:

Nu am zis ca e obligatoriu de folosit, dar daca avem in focus si luam seama la cit mai multe detalii, putem reduce enorm numarul de rateuri sau de scapari in dril. Fiecare chestie e un plus in favoarea pescarului.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

24

joi, 10. mai 2012, 20:07

Un fir textil circular, mai gros decat linia principala, trasa peste fir ( miez), nu influenteaza deloc miscarea nalucii si daca e sa frece de scoici, pietre are de unde sa se uzeze... e foarte bun mai ales daca dati cu voblere mici si somnul inghite (naluca pana in burta) firul principal nu se scamoseaza frecand de "perii", fiind protejat de "tubul protector"...
Mai nou am auzit de ceva tub din plastic protector, intarit cu fire de kevlar dar inca nu stiu detalii... cum aflu postez poate cineva e interesat...

boby sj

Oblete

Răspunsuri: 50

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: zalau jud.salaj.romania

  • Scrie un mesaj privat

25

luni, 18. aprilie 2016, 19:12

Aveti vreo regula in ceea ce priveste corelarea grosimii inaintasului din fc cu cea a firului textil?

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

26

luni, 18. aprilie 2016, 19:30

Aveti vreo regula in ceea ce priveste corelarea grosimii inaintasului din fc cu cea a firului textil?

Da, o relatie de directa proportionalitate. :)
Daca dau la clean cu textil de 4lb pun inaintas de 4-6lb, daca dau la salau cu 10lb, pun FC de 10-12lb s.a.m.d.
Chiar daca am depasit cu ceva rezistenta textilului totusi intotdeauna s-a rupt inaintasu` fie la agrafa/naluca fie la imbinarea cu textilu`.
La clonc in schimb, unde nu se pune problema de a rupe firul prin tractiune as pune FC mult mai rezistent decat linia... insa acolo prefer sa pun tot textil da` mult mai gros.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

boby sj

Oblete

Răspunsuri: 50

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: zalau jud.salaj.romania

  • Scrie un mesaj privat

27

luni, 18. aprilie 2016, 19:55

Ok.Dar un textil de 0.08 poate sa aiba 14 lb.iar un fc. de 14 lb. ar avea peste 0.30 grosime.Nu ar fi prea gros avand in veder ca folosim voblere mici chiar foarte mici?

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

28

luni, 18. aprilie 2016, 20:51

Daca in exemplul tau folosesti un FC care rezista la 6lb atunci de ce ai mai folosi un textil de 14? Pune tot unul de 6 sau de 8lb si arunci mai mult, n-ai rezistenta opusa fata de curent s.a.m.d.
Nu prea vad de ce ai combina 2 elemente cu rezistenta asa diferita, care-i avantajul cand oricum "veriga slaba" cedeaza? :nunteleg:
Scopurile principale ale FC-ului sunt rezistenta la abraziune si relativa invizibilitate... de la caz la caz, poate fi mai importanta una sau cealalta insa o rezistenta mult diferita fata de rezistenta liniei nu mi se pare ca se justifica la spinning, spre deosebire de clonc.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 78

Membru din: 9. martie 2015

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

29

sâmbătă, 25. iunie 2016, 18:11

Ma gandesc daca nu se poate confectiona forfah din cablu de otel care se foloseste pentru biciclete? Pentru situatii extreme ma gandesc ca poate fi o solutie. M-am uitat la un asemenea cablu prin magazin si am vazut ca exista si imbracat in plastic iar ca flexibilitate, mie mi s-a parut mai exibil decat cele de la Black Cat pe care le am si care pe frig, toamna tarziu, sunt chiar rigide si modifica foarte mult evolutia nalucii. Pentru locuri cu pietre, agataturi sau scoici si chiar pentru dintii somnului ma gandesc ca ar fi ok. :gandesc:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

30

duminică, 26. iunie 2016, 02:55

Ma gandesc daca nu se poate confectiona forfah din cablu de otel care se foloseste pentru biciclete? Pentru situatii extreme ma gandesc ca poate fi o solutie. M-am uitat la un asemenea cablu prin magazin si am vazut ca exista si imbracat in plastic iar ca flexibilitate, mie mi s-a parut mai exibil decat cele de la Black Cat pe care le am si care pe frig, toamna tarziu, sunt chiar rigide si modifica foarte mult evolutia nalucii. Pentru locuri cu pietre, agataturi sau scoici si chiar pentru dintii somnului ma gandesc ca ar fi ok. :gandesc:


Inaintasele de la Black Cat sunt tare grosolane, sincer eu nu as incerca cu cablu de otel pt biciclete...De ce? pai imi imaginez ca iese ceva exagerat de "hidos" :rizi:
Inaintas din monofilament, fluorocarbon sau textil de 1mm si pescuiesti in siguranta. :noroc:

Răspunsuri: 7

Membru din: 2. mai 2017

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

31

luni, 29. mai 2017, 06:48

Salut imi puteti spune si mie cum sa fac noduri intre inaintas si textil sau de ce accesorii am nevoie ? eu am incercat cu nodul clinci si nu prea tine ..

Exista un nod rezistent intre mono si textil sa nu mai pun vartej ?

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

32

luni, 29. mai 2017, 10:00

Salut imi puteti spune si mie cum sa fac noduri intre inaintas si textil sau de ce accesorii am nevoie ? eu am incercat cu nodul clinci si nu prea tine ..

Exista un nod rezistent intre mono si textil sa nu mai pun vartej ?


Incerca nodul albright, pe asta il foloseste multa lume la spinning la somn...eu folosesc Tony Pena.Da un search pe net sa vezi cum se fac. :noroc:

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

33

luni, 29. mai 2017, 19:15

Ordinea la mine ar fi asa: nodul FG, Tony Pena si albright
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

34

sâmbătă, 10. iunie 2017, 09:43

Salut imi puteti spune si mie cum sa fac noduri intre inaintas si textil sau de ce accesorii am nevoie ? eu am incercat cu nodul clinci si nu prea tine ..

Exista un nod rezistent intre mono si textil sa nu mai pun vartej ?


Asa cum au spus predecesorii mei ... noduri sunt destule.

Personal folosesc tot timpul Albright si nu ma pot plange de el. Nu stiu cate spire are unul "clasic" dar eu la somn il fac cu cel putin 30 de spire plus un nod de siguranta. Pe langa asta, precizez ca intotdeauna capatul liber al mono-ului il tai la vreo 6-8mm de spire si cu ajutorul brichetei formez o "bila" pentru a evita alunecarea lui.

FG-ul ala este excelent din cele citite. Mie unul nu imi iasa niciodata asa cum trebuie si cand il testez prin casa mai tot timpul imi aluneca ... asa ca nu il folosesc.

Tony Pena am vazut la colegul de pescuit si tine. Doar ca mie unul nu imi place cum arata chestia respectiva si atunci nu il folosesc.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

35

joi, 15. iunie 2017, 18:08

Grea intrebare. Mie abright mi sa desfacut cate o data.

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

36

joi, 15. iunie 2017, 18:21

Grea intrebare. Mie abright mi sa desfacut cate o data.


mie de mai multe ori si colac peste pupaza mi sa desfacut si in drill :doarecapu:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

37

joi, 15. iunie 2017, 18:23

Grea intrebare. Mie abright mi sa desfacut cate o data.


Nu esti singurul caruia i s-a intamplat cu albright, o singura data in casa dupa ce l-am facut am tras puternic de ambele capete si nodul s-a desfacut putin si de atunci nu l-am mai folosit pt ca nu mai am incredere...am cautat o alternativa simpla si am ajuns la Tony Pena, in asta am incredere maxima.

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

38

joi, 15. iunie 2017, 18:35

Ei, ei, de mai multe ori, dar nu pot contrazice o gramada de antepremergatori, unìi poate mai buni ca mine sper. Am fost mai finut in exprimare. Tocmai cred ca am implinit 52 de ani de cand am permis de pescuit eliberat de AGVPS.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

39

vineri, 16. iunie 2017, 09:46

Eu nu contest ca altora nu li s-a desfacut Albright-ul … mie nu mi s-a intamplat inca.

La fel cum eu nu sunt in stare sa fac un FG OK poate altii nu fac asa cum trebuie Albright-ul :ochi:

Nu stiu altii cum fac cu Albright-ul dar eu direct pozitionez spirele una langa alta (cu firul udat in prealabil), lipite intre ele si cat mai stranse posibile. Odata facut numarul de spire dorit si bagat capatul liber prin bucla de la mono ma pun si STRANG TREPTAT spirele pana ajung sa imi inchida ochetul asa cum trebuie. In momentul asta trag de ambii capeti cat de tare pot (cu firul evident udat) dupa care capatul liber al mono-ului il tai la vreo 6-8mm iar cu ajutorul brichetei fac o mica “bula” in capat. Cu capatul liber al textilului fac un nod de siguranta pe textil (cateodata fac chiar doua mergand in susul firului).
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

alinm

Oblete

Răspunsuri: 28

Membru din: 16. iulie 2017

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

40

duminică, 16. iulie 2017, 11:09

Merge cu strune de stiuca? Sunt unele care par foarte solide.

Subiecte asemănătoare