Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 27. aprilie 2012, 08:23

Forfah / inaintas spining

Salut,
si aici continuam sa cautam raspunsurile la materiale de incredere la pescuitul somnului la spinning.
Tare curios sunt sa aud, voi ce forfahuri folositi si daca nu folositi, de ce nu le folositi?

Forfahul la pescuitul somnului, in general, adica la orice metoda, este foarte important. Este bucata de fir ce ajunge direct in contact cu gura somnului, primul metru ce ajunge in contact cu o radacina sau un alt obstacol in apa.

Sa va aud, ce experiente ati facut cu forfahurile?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 27. aprilie 2012, 08:59

Folosesc Sufix Super CAT 60 kg/130 lb, bunișor necesită grijă mare la noduri..............



Cel mai des folosesc Tuf-Line 0,79 mm 121 kg, super fir nu am avut niciodată surprize neplăcute, foarte rezistent la abraziune .
Doresc să încerc și un Fluoro Carbon, dar nu am găsit nimic pe măsură pe la noi .
:pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 27. aprilie 2012, 09:16

Monofilament de 1,2 mm se foloseste la spinning ca forfah, e adevarat. Eu am avut cu 1 mm surprize la clonc, si de atunci nu vreau sa mai aud.
Cei ce folosesc acest fir ca inaintas, adica monofilament, il folosesc doar pt ca la contra acesta sa nu ramina agatat in multimea de dintisori din gura somnului. Acesta aluneca pe dinti si contra, care trebuie data cu putere, ajunge pina in virful cirligului, nu se pierde in zecile de dintisori ce se agata in firul textil.

Insa 0,7 pina in 1,2 mm fir textil ca inaintas este ok. Insa acesta, cu cit e mai gros, cu atit ramine mai tare agatat in dintii somnului. Cu cit somnul e mai mare, cu atit mai mari si mai multi dinti are, cu atit mai usor se infig firicelele firului textil in dintisori, cu atit placa dintoasa e mai tare si mai groasa. Cu cit este mai subtire forfahul cu atit este mai expus la pericole de abraziune...

Si iata si prima smecherie care ne aduce un pas mai aproape de succes: un fir textil de 0,7 pina la 1 mm tras intr-un tub de silicon cu diametru de 2 mm! Tubul de silicon (e bun si cel de la monturile de crap) ramine agatat in dintii somnului, iar firul din interiorul tubului aluneca prin tub, ducind forta contrei in totalitate mai departe. Dar pina unde?...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 27. aprilie 2012, 09:51

Dar nu influențează evoluția nălucii tubul de silicon de 2 mm ? :gandesc:
Folosesc această metodă la staționar..... :pauza:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 27. aprilie 2012, 09:57

La spinning nu utilizez decat agrafa legata direct pe firul principal. :)

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 27. aprilie 2012, 10:00

Dar nu influențează evoluția nălucii tubul de silicon de 2 mm ? :gandesc:
Folosesc această metodă la staționar..... :pauza:

Nu, de loc! Si nici nu-l deranjeaza pe mustacila! Mi se pare ca si BC are un astfel de forfah in program.

La spinning nu utilizez decat agrafa legata direct pe firul principal. :)

Si n-ai avut niciodata probleme? Rateuri? Rupturi?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 27. aprilie 2012, 10:09

Am să probez și am să văd diferența, metoda ar trebui să reducă numărul de rateuri la înțepare și înteparea să fie mult mai puternică plus protecția firului, deci numai plusuri...... :noroc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 27. aprilie 2012, 10:28

Pentru linistea piticilor mei din cap (cum ca textilul e prea vizibil si nu rezista bine la contactul cu alte corpuri, mai ales abrazive) folosesc inaintas FC de doua grosimi.

Atunci cand pescuiesc cu voblere mai mici folosesc un 0,7 a carui rezistenta nu o mai retin si cand pescuiesc cu voblere mai mari folosesc unul de 1mm grosime care e dat undeva aproape de 50 de kg.

Textilul folosit e de 65lb si pana acum nu s-a intamplat niciodata (in agatatura) sa cedeze inaintasul, tot timpul se rupea la nodul dintre textil si inaintas si in dril iarasi nu am avut nici o problema ... a cedat intr-unul dintre cazuri agrafa :zid: dar nici nu am prea avut parte inca de nu stiu ce driluri ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 27. aprilie 2012, 11:21

Eu nu am avut probleme pescuind fara inaintas. Pescuind din barca nu are firul de ce sa se frece.

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 27. aprilie 2012, 11:49

Eu nu am avut probleme pescuind fara inaintas. Pescuind din barca nu are firul de ce sa se frece.

Am avut un caz când la insistența unui amic am prelungit drilul și mi-a tăiat firul textil între dinți . Ești norocos.......... :bravo:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 27. aprilie 2012, 13:09

Incerc sa am drill-uri cat mai scurte. Dar nu e exclus ca intr-o zi sa se rupa firul. Pana acuma a fost ok.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 27. aprilie 2012, 13:13

Incerc sa am drill-uri cat mai scurte. Dar nu e exclus ca intr-o zi sa se rupa firul. Pana acuma a fost ok.


Drill-uri scurte? Nu-ti place sa-ti admiri lanseta ce frumos lucreaza in drill-uri lungi?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 27. aprilie 2012, 13:38

Nu pentru ca-mi e frica sa nu se rupa firul. :rizi:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 27. aprilie 2012, 17:49

Datorita faptului ca pe unde pescuiesc ocazional mai pot da si de stiuca, folosesc strune facute personal din titan (http://www.basspro.com/Terminator-Pro-Se…uct/30727/64927) cu lungimi de 60-80 cm in functie de lungimea batului cu care pescuiesc. Din punctul asta de vedere partea cu forta intepari cam iasa din calcul cu atat mai mult cu cat am obiceiul sa dublez intepatura. In plus tot la 10 lanseuri verific si cat de bine mai inteapa ancorele de la voblere mai ales daca pescuiesc pe fundul apei in zone cu piatra.



cum pescuiesc din barca riscul ca firul sa se frece de structuri submerse si din cauza asta sa se rupa e destul de redus(de fapt mi s-a intamplat o singura data in cativa ani). Cu agrafele am mai avut probleme de cateva ori (acum insa le-am schimbat )in rest indiferent cat de par a fost batul cu care am pescuit toate rateurile le-am avut prin dezgatare (ba chiar as putea sapune ca cu cat batul a fost mai rigid cu atat frecventa rateurilor a fost mai mare) . Din acest motiv inclin sa cred ca n-a luat voblerul bine mustaciosul si de aici rateurile, adica practic pentru ca am viteza de reactie mare n-apuca sa ia voblerul in gura ci doar intre buze :nunteleg: :bucuros:

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (27. aprilie 2012, 19:58)


Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 27. aprilie 2012, 20:01

ps. Zoran, daca se poate o descriere pentru "montura corecta la spinning " n-ar fi rau (ca sa pot sa o incerc in timp util). :noroc:

16

joi, 3. mai 2012, 23:28

adica practic pentru ca am viteza de reactie mare n-apuca sa ia voblerul in gura ci doar intre buze :nunteleg: :bucuros:
kingule,
bea si tu doua trei palinci inainte de pescuit ca sa te mai domolesti nitel si sa nu mai reactionezi atat de rapid, o sa prinzi mult mai multi somni (pe malul apei :drac2: )

p.s. daca pescuiesc cu fir de 30lbs ce forfah sa folosesc?

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 4. mai 2012, 06:15

:salut: Adi,
De 0,7 - 1 mm, daca se poate cu un furtun de silicon peste ele. Somnul cind rapeste, de multe ori prine intre maxilare wobblerul sau oscilanta, cu putere mare. Cu cit e mai mare, cu atit gura si rindurile de dinti sunt mai mari. Apoi mai este si firul care se impleteste in dintii lui (ramane agatat) si se pierde mult din contra. Daca ai un par la spining, poti "rupe " firul agatat in dinti si contra sa fie eficienta. La un furtun de 2mm tras pe forfah, ramine furtunul agatat in dinti, iar forta contrei ajunge aproape 100% in virful cirligului.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 4. mai 2012, 08:22

[........]

p.s. daca pescuiesc cu fir de 30lbs ce forfah sa folosesc?


eu as zice sa bagi un forfah de 0.6 sau 0.7 preferabil FC sau daca nu atunci vreun mono care sa fie mai rezistent ...

Zoran, la spinning cam iasa ideea unui furtun de silicon pe fir, totusi deja toata chestia asta ar deveni o montura si pe multi care pescuiesc la spinning ii intereseaza ca intreg ansamblul sa fie cat de cat mai putin vizibil in apa.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 4. mai 2012, 08:44

Adevarat anem, dar asta e valabil la spining de avat, sau salau... La somn nu conteaza vizibilitatea.
Black Cat le si vinde, ca forfah special pt spining de somn (pag 57, drapta sus) Black Cat Spin Rig : http://zebco-europe.biz/fileadmin/user_u…/BC0_2012_D.pdf

Costa in jur de 4,- euro.

Anem, spiningul la somn nu-l poti compara cu celelalte tipuri de spining, cum ar fi cel de avat, salau, stiuca sau biban. Insa compromisuri facem toata viata, nu numai la pescuit, si din ele avem multe de invatat. Eu spun intotdeauna... "eu pana nu vad, nu cred!", si aici, la pescuitul la somn, am vazut, si acuma cred.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

vineri, 4. mai 2012, 08:54

Si de la Unicat (pag. 50, jos): Uni Cat 2012

Carsten Zeck, expertul de la Unicat, spune mereu: "succesul la pescuitul de somn nu este doar purul noroc!"
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare