Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Nemo

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »Nemo«

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 17. iulie 2015, 23:20

Noul Stradic

Noul Shimano Stradic FK, Hagane concept:




The STRADIC FK; experience HAGANE - YouTube



Pare interesant si, din cate am inteles, in Germania e deja in magazine. L-a avut cineva in mana?
Pretul nu e chiar dusmanos si am nevoie de o mulineta de spinning... :ochi:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 18. iulie 2015, 00:18

pare mai mult decat interesant si avand in vedere numele ma indoiesc sincer ca nu e OK mulineta. din pacate inca nu am avut-o in mana insa un mare MARE plus as spune ca e culoarea ... in sfarsit nu mai e alb. pana acum doar culoarea aia m-a facut sa nu imi cumpar unul.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 18. iulie 2015, 07:39

Asa este in privinta culorii.Nici mie nu imi placea albul ala de ...chiuveta.

Insa nu doar aspectul este unul nou.Ei zic ca au incercat cu acest nou concept 2015 sa ridice putin centrul de greutate al mulinetei spre mandrina ceea ce ar duce la o ergonomie mai buna.Ca sa realizeze asta ,au intors aerowrap-ul cu susul in jos.Adica axul melcat e in partea superioara a cutiei mecanismului nu in partea inferioara ,cum e la modelele precedente.

Materialul asta nou o fi el ceva deosebit,oricum pe mine nu asta ma incanta,cat ma incanta tot conceptul in ansamblu.

Anul trecut mi-am luat o ultegra 2500 shallow in toamna.Intr-o polemica absolut amicala cu un amic mi-a zis ca ultegra e toata ''plastic'' si axul aerowrap are bucse de plastic pe capeti.Plus ca rotita secundara care angreneaza aerowrap-ul e tot plastic.El si-a luat un model de tica complet metalica cu vreo 10 rulmenti,nu mai stiu exact.Asta primvara nu mai putea inchide pick-upul ca i se distrusese arcul..mulineta nu avea decat vreo 6 luni de folosinta.Pe linga asta,asa era conceputa incat la un lanseu de aprox.30m i se golea 1 treime de tambur.Ultegra mea merge foarte bine si acum nu am avut probleme cu ea decat odata cand mi-a intrat ceva mizerie si ''agata'' ceva in timp ce roteam manivela.Dupa ce am curatat-o si am gresat-o merge foarte bine.Lanseurile sant lungi,perucile rare...este o incantare sa pescuiesti de finete cu ea.

Noul stradic imi face puternic si mie cu ochiul,mai ales ca este un model cu recuperare mica care cred ca ar merge de minune la un woblerit medium-heavy..

ストラディック[STRADIC]|スピニングリール|リール|製品情報|シマノ -SHIMANO-
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 18. iulie 2015, 08:24

Stradicul a fost si este un fel de Golf...Buna mulineta.E clar ca si asta noua va fi ok.Sunt tot msi mult legat de Shimano :rizi: O fi bine , o fi rau...Ultimul Sustain pur si simplu imi place! L-am pescuit putin e drept dar e ok.Stradic? Eternul Golf al lui VW !

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 18. iulie 2015, 09:16

in sfarsit nu mai e alb. pana acum doar culoarea aia m-a facut sa nu imi cumpar unul.


exact!
arata bine, daca mai sunt si 2 trasaturi...si mai bine :)
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 18. iulie 2015, 10:26

Ha
in sfarsit nu mai e alb. pana acum doar culoarea aia m-a facut sa nu imi cumpar unul.


exact!
arata bine, daca mai sunt si 2 trasaturi...si mai bine :)

Hai mah ce naiba , ca Stradic FI (de ex.) nu era alb .... :)

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 18. iulie 2015, 10:48

Stradicul a fost si este un fel de Golf...Buna mulineta.E clar ca si asta noua va fi ok.Sunt tot msi mult legat de Shimano :rizi: O fi bine , o fi rau...Ultimul Sustain pur si simplu imi place! L-am pescuit putin e drept dar e ok.Stradic? Eternul Golf al lui VW !

Sper ca nu respecta aceleasi reguli...ca nici Golf-ul nu mai e ce-a fost...nimic nu mai e ce-a fost...e e nou...nu e obligatoriu mai bun...ba...din contra...un exemplu...in Canada...tocmai imi spunea nasup meu...pe primul locc sunt masinile japoneze...apoi cele coreene...si abia pe locul 3 cele americane...mai mult ca autotilitare...am pus si eu aceeasi intrebare...cum e cu Golf-ul...chiar mai vechi...3-4...mi-a dat un exemplu cu cineva cu o Toyota Camry, are peste 1 milion de km cu ea...si nu e singurul...deci...ce sa mai zici...m-am mirat si eu... :ochi:
P.S. Nu prea am exemple de lucruri noi de care sa fiu multumit...pe cand...de lucruri facute sa nu aiba moarte...am cu duiumul...iar la capitolul masini...am mai scris...si masina despre care am scris trebuia sa fie macar putin mai sus...daca nu si din considerente financiare...cel putin pentru renumele de odinioara...daca la Logam nu am avut unele probleme pe care le-am avut la X, si nu e vorba doar de partea de electronica...multe...nu mai are rost sa reiau...la capitolul mulinete...pacat ca n-au produs Abu Suveran si in variante mai mari...sau...macar cu tamburul mai mare...ca este chiar o mulineta adevarata...ma rog...a fost...desi... :zambet: ...pentru mine...inca mai este...ca o am... :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »evergreen« (18. iulie 2015, 10:56)


anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 18. iulie 2015, 11:42

eu sunt foarte curios ce o fi cu materialul ala denumit pompos hagane ... din pacate nu am avut inca posibilitatea de a il simti in mana dar sper sa remediez treaba asta.

Zamfi, FI-ul ala imi placea dar ma uitam la specificatiile FJ-ului care sunau mai bine si pana la urma mi-am luat TP si Biomaster :rizi:

Cred ca un Stradic de 4000 mi -ar prinde bine :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Nemo

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »Nemo«

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 18. iulie 2015, 16:02

eu sunt foarte curios ce o fi cu materialul ala denumit pompos hagane ... din pacate nu am avut inca posibilitatea de a il simti in mana dar sper sa remediez treaba asta.

Zamfi, FI-ul ala imi placea dar ma uitam la specificatiile FJ-ului care sunau mai bine si pana la urma mi-am luat TP si Biomaster :rizi:

Cred ca un Stradic de 4000 mi -ar prinde bine :rizi:
Nu-i nici un metal, e o chestie comerciala... :rizi:

M-am pus si eu de curiozitate sa caut mai multe informatii despre mulineta, si de ici, de colo, am reusit sa-mi fac o idee mai clara.
In primul rand, si la Shimano si la alte firme exista tendinta ca o anumita tehnologie aplicata la un moment dat la produsele de varf sa coboare scara valorilor si sa fie aplicata la produsele mai populare. Sa se democratizeze, cumva. Asa a fost cu aerowrap, cu X-shield si multe altele. Au aparut la Stella, apoi la Vanquish, Twin Power, etc..
La Stradicul asta mi-a sarit in ochi designul, venit direct de la modelele mai scumpe. Te face sa crezi ca ai in mana un fel de Stella...bine, una corcita cu un Nexave, dar totusi...
Ce are bun, dupa cei de la tackletour, e corpul din aluminiu, rigid si bine facut, rotorul, care chiar hibrid, e suficient de rigid si lucrul mentionat de dl. Semlecan, deplasarea centrului de greutate spre lanseta, o chestie care cica e mai dificil de explicat, dar se simte la lanseuri.
Roata dintata principala e prelucrata la rece dintr-un singur bloc de aluminiu, lucru ce mi se pare o cerinta de bun simt la gama asta de pret.
In ceea ce priveste antireturul, frana, rulmentii...Shimano nu prea au probleme la piesele astea.
Ce nu ma incanta e antireturul permanent care te obliga sa reglezi cu atentie frana inainte de inceperea pescuitului si sa umblii la ea si in timpul drillului (asta ca sa nu aiba pe unde sa intre apa si mizeria in cazul utilizarii in apa sarata, ceea ce mi se pare o prostie, se putea rezolva si altfel problema) si axul manivelei, din ce am putut vedea in videoul de prezentare e un ax clasic hexagonal, nu unul cu filet, sa se insurubeze in roata principala. In timp apare un joc al manivelei, dar nah, daca tolerantele sunt minime si metalul bine ales, dureaza ceva.

Per ansamblu, tinand cont de trecutul modelului si de preturile preconizate pentru comercializare, nu pare o alegere rea. Sa vad cand si mai ales la ce pret ( ca piata franceza e totdeauna mai cu mot si are adausurile mai mari...)o sa para si poate pina atunci apuca cineva sa puna mana pe ea.

In orice caz, Alan Hawk in articolele lui are o parere buna despre Stradic (FJ-ul figureaza in lista lui pentru 2015) si cred ca omul a vazut destule la viata lui.

What Reel - AlanHawk.com




PS. Evergreen...uita de produsele care trebuie sa dureze, omule, traim intr-o societate de consum, trebuie sa cumparam, sa folosim (nu prea mult timp :rizi: ), sa ne plictisim si sa cumparam altceva. :pauza:
FA, FB, FC,FD....sa fim noi sanatosi sa apucam FX-ul si sa vedem ce mai scot dupa aia. :ochi:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 18. iulie 2015, 18:15

Nu-mi place nici mie axul transversal. Pina la urma Biomasterul ar putea avea castig de cauza mai ales ca vine cu doi tamburi,bine, e si in alta categorie de pretz.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 18. iulie 2015, 19:41

Citat

P.S. Evergreen...uita de produsele care trebuie sa dureze, omule, traim intr-o societate de consum, trebuie sa cumparam, sa folosim (nu prea mult timp :rizi: ), sa ne plictisim si sa cumparam altceva. :pauza:
FA, FB, FC,FD....sa fim noi sanatosi sa apucam FX-ul si sa vedem ce mai scot dupa aia. :ochi:

Îmi pare rău...nu uit...am tot auzit și văzut destui ca mine...și se răspândește curentul asta "retro" și în alte domenii...printre tinerii care încep sa redescopere și trecutul...mi-a adus aminte un coleg vechi de fotografia pe film...am păstrat de la taică-meu 2 aparate foto, un Zorki și un Pentona...plus trusa pentru developat filme și prelucrare pentru a realiza poze cum se făceau odată...am cautat puțin pe internet...pe la laboratoarele de procesare a filmelor...și...surpriza...nu mai și loc de programări...și peste 2 săptămâni...și în domeniul pescuitului am destule exemple care se uita și înapoi...nu doar înainte...sunt satul sa cumpăr "ambalaje" poleite cu iluzii și fără prea mult conținut...nu sunt de vina cei care le produc...ci noi...care le cumparam...tot mai scumpe...și....tot mai proaste...depinde cum își stabilește fiecare prioritățile...dar ideea cu produsele care sunt bune doar noi mi se pare din ce în ce mai inutila...redescoperind obiecte utilizate care sunt incomparabil mai bune...în majoritatea situațiilor...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 19. iulie 2015, 15:14

Gigi...Biomasterul 2500 Fb joaca in alta liga.Pe masura ce-l folosesc e tot mai tare! Cu fire mai groase un pic ...normal! :rizi:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 20. iulie 2015, 05:51

:rizi: ''pe masura ce-l folosesti, e tot mai tare''??No asta da..deci a ''detronat'' Daiwa..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 20. iulie 2015, 09:31

Acuma nu stiu cine ce si cum :rizi: Insa stiu ca am ,pt.spinning, doua Daiwa ,patru Shimano .... :drac2:

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 20. iulie 2015, 12:12

Ha
in sfarsit nu mai e alb. pana acum doar culoarea aia m-a facut sa nu imi cumpar unul.


exact!
arata bine, daca mai sunt si 2 trasaturi...si mai bine :)

Hai mah ce naiba , ca Stradic FI (de ex.) nu era alb .... :)


Poa' sa-i faca orice...tot alba va ramane 4ever :) (pururea in amintirea pescarilor)
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 21. iulie 2015, 21:04

Daca-i dati nou` Stradic lu` zamfi si nu-i intra firu` sub fluture, inseamna ca-i cool... :rizi: .
Glumesc... doar partial. :rizi:
:noroc:

Vad ca la Cabela's si Bass Pro nu-i inca... o fi doar pt. EU? :zambet:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 21. iulie 2015, 23:25

Sub fluture? Niciodata! Pe fluture? Da!
Ps: cat sunt eu de prost pescar inca la Sustain nu am reusit sa pun firul pe fluture...
O fi totusi ceva la mijloc...Cu superfire vorbesc.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 23. noiembrie 2015, 16:13

Pana la urma a luat cineva Stradic-ul asta. In viitorul destul de apropiat trebuie sa ma decid asupra unui Shimano de 5000 pentru a se imperechea cu noua lanseta si orice feedback este bine venit. As avea ceva in minte dar la oricare dintre modelele ce le am in minte este ceva ce nu imi convine :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 24. noiembrie 2015, 06:58

Am apucat sa dau si eu cateva maini cu stradic fk modelul pt. japan.Feeling-ul e fantastic..merge extrem de lin,de rotund..Dupa aceea am mulinat un twinpower hagane..nah ,senzatia e maxima.Ti-l doresti instant.

Cum la T.P. nu ma puteam ''arunca'' am zis ca imi comand Stradicul de 4000 PG.De asta aveam nevoie..un power gear cu raport sub 5-1.Pe cand sa il comand arunc o privire pe o schema din aia 3d a lui si vad ca ..ii lipseste o coloana de culisare de la aerowrap..Modelele anterioare au doua coloane de sustinere,TP are doua..FK...are doar una,sau cel putin asa reiese din schita..Asa ca am zis pas.

Intre timp am prins un ASPIRE 4000FA, in stare foarte buna si desi este ceva mai grea decat 4000-urile de ultima generatie(325gr vs 275 gr stradic fk 4000)am preferat-o pe asta.Daca ar fi avut si tambur arc-spool era perfect dar e bine si asa..

Aceasta mulineta s-a produs prin 2008 ,eu fiind al treilea propietar.Ieri am desfacut-o asa de curiozitate..Nu mai avea solutie de blocare pe filete la suruburi,deci cineva a mai cotrobait prin ea inaintea mea, dar una peste alta totul este foarte ok pe dinauntru.ram curios daca are uzura pe roata dintata si am fost bucuros sa vad ca nu are nici cea mai mica urma.Stratul negru protector este intact si asta se simte in felul cum ruleaza mulineta..aproape ca si o stella..Deci daca japonezii nu scoteau o bara din fk , nu aveam acuma Aspire-ul..Insa tot cred ca o sa ma arunc la unul mai spre primavara ,insa pentru ceva finetzuri..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

20

vineri, 27. noiembrie 2015, 09:21

Merci de precizari. Am nevoie de o mulineta si nu reusesc sa ma decid pe ce model sa merg. Adica a clar ca voi merge pe mana celor de la Shimano si la fel de clar este ca va fi un model de 5000 (eventual si 4000) doar ca nu reusesc sa ma decid care sa fie. Stradic-ul asta pare interesant chiar si fara coloana aia … dar la fel de interesante ar fi un Rarenium FB sau un Biomaster. La Stradic-ul asta ma cam enerveaza raportul de recuperare dat pentru cele ce se gasesc in Europa.

Nu vreau modele prea vechi (cum ai dat exemplul Aspire-ului) doar datorita tamburului. Am un TP2500FB de care (MAI NOU) sunt multumit doar ca nu are buza tamburului tesita si chestia aia chiar o simt la lansare. Asa ca prefer un model care sa fie obligatoriu cu buza tamburului tesita … preferabil si X-Ship.

Ma mai gandesc si ma mai uit ce variante ar fi … doar pe la sfarsitul ierni am de gand sa o iau, asa ca nu e nici o graba.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm