Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

21

vineri, 27. noiembrie 2015, 18:04

バイオマスターSW[BIOMASTER SW] |スピニングリール|リール|製品情報|シマノ -SHIMANO- Eu asta as alege.Modelul cu 4.4 la 1.Intr-adevar arc-spool se simte bine de tot in lanseu.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

22

luni, 8. februarie 2016, 14:27

acum vreo 2 saptamani am reusit sa pun mana si sa invart un Stradic FK.

nu stiu de ce ... dar pe mine parca m-a cam dezamagit. La rece se invartea bine de tot, parea si destul de inchegat ... dar ceva parca ii lipsea. inca nu stiu ce este acel "ceva" care imi displacea ... poate noul design, poate materialele folosite se simt altfel in mana ... nu stiu. cert este ca sunt destul de sigur ca nu il voi mai cumpara. probabil ma voi orienta catre un Biomaster sau Sustain.

inca nu si l-a cumparat nimeni de pe aici?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

23

luni, 8. februarie 2016, 16:53

Sustain nu poate fi o alegere rea..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

24

luni, 8. februarie 2016, 17:23

Vezi Anem, iti amintesti ca Sustain ti-am zis si eu.Biomaster FB ai acum, incearca altceva :rizi: Acum serios cred ca Sustain de 4000 sau 5000 e alegerea potrivita pentru GLX-ul ala.. :noroc:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

25

luni, 8. februarie 2016, 18:06

Eu am si Sustain si Biomaster FB .Poate parea ciudat dar Biomasterul pare mai solid si mai de anduranta ca si Sustain. Eu folosesc Sustain exclusiv pe balta si Biomaster pe Mures,Olt , Dunare. Alaturi de ...Bradia! A carei senzatie de soliditate inca nu am gasit-o la Shimano! Acuma dati cu pietre! :rizi:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

26

luni, 8. februarie 2016, 18:11

Eu am si Sustain si Biomaster FB .Poate parea ciudat dar Biomasterul pare mai solid si mai de anduranta ca si Sustain. Eu folosesc Sustain exclusiv pe balta si Biomaster pe Mures,Olt , Dunare. Alaturi de ...Bradia! A carei senzatie de soliditate inca nu am gasit-o la Shimano! Acuma dati cu pietre! :rizi:


Nu dau cu pietre Zamfi :rizi:

In mare parte, ca si design si marimi ma inteleg mai bine cu mulinetele de la Daiwa decat cu cele de la Shimano … doar ca cele de la Daiwa (din cele avute) cam toate care mi-au trecut prin mana aveau anumite probleme. Motiv pentru ca am mari retineri sa imi cumpar ceva de la Daiwa … e prea proaspata faza cu Seagate-ul pentru a ma risca sa imi cumpar alta.

Cel mai probabil voi merge pe mana Biomaster-ului … sunt prea incantat de cea pe care o am …
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

27

luni, 8. februarie 2016, 20:05

Sustain-ul are rotor din ci4 ,de aceea este mai usor si da impresia de fragil..Deasemenea are un rulment in plus.Eu de acuma o sa imi iau numai shimano cu tambur de rezerva..japo astia is tacaniti rau pt. ca nu dau tambur de rezerva..

Am doua Shimano pt. piata japoneza si nu este nici o diferenta de calitate..chestia cu jdm,este un mit..nu merita sa pierzi avantajul unui tambur de rezerva..

Am desfacut technium,spheros,exage,ultegra,biomaster,stradic c14,stradic fj, aspire, stella,twin power,sustain fi..drace abia acuma realizez ca s-au adunat cate ceva..Toate sunt la fel..Unele sunt mai reusite ,altele nu.Nu conteaza unde sunt facute..am vazut si stradic made in japan,model mai vechi care maraia ca naiba, am vazut si exage pt, Europa cu aceleasi simptome.Per ansamblu te poti astepta la mult mai putine belele decat de la Daiwe,,nu stiu acum cu seria asta noua o fi de bine,o fi de rau..doar timpul o poate spune..

Daca as fi sa aleg intre biomaster si sustain as fi in mare incurcatura.Diferenta de gramaj este mica ,un rulment le desparte ,si sunt modele de care am auzit numai de bine,prea putine chestii negative..pa bune ,daca as fi in situatia sa aleg ...le-as lua frate pe amandoua si gata..Biomasterul meu de 4000 asteapta sezonul de boblere...buah..nu mai vine odata
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

28

luni, 8. februarie 2016, 20:25

daca as fi in situatia sa aleg ...le-as lua frate pe amandoua

Vezi ...asa am facut eu! :ochi:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

29

luni, 8. februarie 2016, 20:33

Corect,asa se procedeaza..visez la lanseta universala..doi tamburi un rucsac mic si la pas 5-6km de rau pe zi..cat mai salbatec..Cu bicicleta si 10 km poti sa acoperi pe zi..buah deabia astept..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu: