Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 27. aprilie 2012, 08:00

Spinning la somn - perfectiune si greseli

Salut prieteni,
fiecare dintre noi viseaza la somni giganti. Fiecare dintre noi isi doreste si spera driluri la spinning.
Pentru a reduce greselile facute la spining la somn si implicit pt a mari sansa capturilor, m-am gandit sa deschid subiecte unde sa clarificam ce lanseta, ce mulineta, ce fir, ce forfah, ce carabine, ce cirlige sau ce ancore sunt cele mai bune si bine-nteles si ... de ce?

2 subiecte am deschis deja : lansete si mulinete.

Rezultatul la lansete:
Chiar daca toti suntem de acord ca la stationar trebuie folosite lansete tari, adica 300 pina la 1000 grame actiune, la spinning multi se incumeta cu lansete de salau, de 40 sau 60 grame actiune. OK, o lanseta cu actiuni mai sus pomenite, e f grea. Dar lansete de pina la 150 grame actiune sunt inca acceptabile. Am mai deschis un subiect asemanator, despre lansetele de salau la somn, si mi-am dat seama ca pescarii ce le folosesc se bazeaza pe experienta lor de ani de zile ce si-au acumulato la spinning. Gresit!!!
Larry este unul dintre putinii ce foloseste lansete adecvate de spinning somn, si de aceea cred ca si prinde exemplare ceva mai mari, chiar si peste 2 metrii.

Rezultatul la mulinete:
- full metal
- frana cu rezistenta mare
- cat mai simpla ca mecanism
- tambur cu capacitate mare
- usoara
- angrenaj robust cu raport mic de multiplicare preferabil sub 5.0:1
- pe cat posibil waterproof
- raport mic de recuperare
Si cu toate astea, multi dintre pescari pescuiesc mulinete de marimi intre 2000 si 4000. Ciudat...si GRESIT!

Va rog mult incercati sa folositi de acum inainte mulinete full metal, marimea 3500 - 4500 din barca, iar de pe mal, marimi intre 5000 si 8000. Nu conteaza doar marimea si robusticitatea mulinetei, ci si capacitatea firelor textile. Nu m-as incumeta de pe mal sa dau cu fir sub 0,35 mm. Iar 150 metri de fir de 0,35 intra pe tambur abia de la marimea 5000 in sus.

Voi deschide in continuare subiecte cu componentele de baza la spinning somn, iar cind gasim raspunsurile bune, le vom cuprinde in acest subiect.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 27. aprilie 2012, 09:19

Forfahul:
Cum evitam reducerea fortei din contra? - aici este raspunsul: Forfah / inaintas spining - Spinning - Forum Pescuit la Somn
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 27. aprilie 2012, 09:36

Mersi pentru aprecieri......încerc să postez o filmare dintr-un dril la spining unde marele noroc a fost un amic cu barca .

http://youtu.be/dYbLLTxLZ8k

:pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 27. aprilie 2012, 10:08

Mai bine de 6 minute filmat, vreo 2-3 minute inainte de filmare, o barca, ajutor vislas, o a doua barca, si mai lipsesc citeva minute de dril. Apreciez drilul cam la 13-15 minute, somn de peste 2 metrii, care cum se vede dupa echipament, tare ma indoiesc sa-l fi dus la bun sfirsit de pe mal.
Intr-o apa ca Dunarea, Po sau Ebro, la asa un exemplar, ai nevoie de lanseta 150 grame si sa te pui pe mal in cur, sa nu te traga in apa! :ochi:
Bravo!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 27. aprilie 2012, 10:23

Mai bine de 6 minute filmat, vreo 2-3 minute inainte de filmare, o barca, ajutor vislas, o a doua barca, si mai lipsesc citeva minute de dril. Apreciez drilul cam la 13-15 minute, somn de peste 2 metrii, care cum se vede dupa echipament, tare ma indoiesc sa-l fi dus la bun sfirsit de pe mal.
Intr-o apa ca Dunarea, Po sau Ebro, la asa un exemplar, ai nevoie de lanseta 150 grame si sa te pui pe mal in cur, sa nu te traga in apa! :ochi:

Drilul a durat 25-30 minute, ceva de vis......somnul a fost de 204 cm, de pe mal șanse...zero.....pe echipamentul avut, noroc de barcă . :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 27. aprilie 2012, 10:30

...somnul a fost de 204 cm, de pe mal șanse...zero.....pe echipamentul avut, noroc de barcă . :pescuit:


Ne spui te rog si ce echipament ai avut? Norocul a fost pe bune de partea ta!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 27. aprilie 2012, 11:31

Ne spui te rog si ce echipament ai avut?


Da....lansetă E.T. Spin Blade 80-120g de 2,7 m acceptabil, mulinetă Sereniy 3000 (lipsă rezervă fir, punct slab), fir KG 0,25mm bun din barcă, de pe mal nu îl recomand dacă în zonă sunt pești mari, Relax de 10 cm lestat cu o bilă de 60g și ancoră Owner st 66 nr.1 super bună......este doar aprecierea mea. :pauza:
Lanseta puternică se odihnea lipită de o salcie pe mal, observasem o rapitură la distanță mare și am dat cu Bladeul după el, cam asta a fost... a mușcat pe cădere. :pauza:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 27. aprilie 2012, 11:44

...fir KG 0,25mm bun din barcă, de pe mal nu îl recomand dacă în zonă sunt pești mari...


Si aia unde ar fi? In Anglia, unde din cauza climei si apelor reci somnii nu cresc mai mari de 1,8 metrii.

Eu sunt convins ca in Romania, nu doar pe Dunare sunt somni mari, ci si pe Mures, Timis, Prut, Olt, ...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 27. aprilie 2012, 12:00

Si aia unde ar fi? In Anglia, unde din cauza climei si apelor reci somnii nu cresc mai mari de 1,8 metrii.


Pe faleza Dunării nu am prins mai mari de 180 cm, de pe mal......dar nu spun că nu este bine să fi pregătit cum trebuie......nu aduce anul ce aduce clipa . :)
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 27. aprilie 2012, 17:06

Citat de la »Zoran«

Spinning la somn - perfectiune si greseli
Salut prieteni,
fiecare dintre noi viseaza la somni giganti. Fiecare dintre noi isi doreste si spera driluri la spinning.
Pentru a reduce greselile facute la spining la somn si implicit pt a mari sansa capturilor, m-am gandit sa deschid subiecte unde sa clarificam ce lanseta, ce mulineta, ce fir, ce forfah, ce carabine, ce cirlige sau ce ancore sunt cele mai bune si bine-nteles si ... de ce?


Te rog lamureste-ne ! se pare ca pe ori ce tema tu deti adevarul absolut indiferent de ce spun ceilalti . experienta ta pe niste ape bate experienta si cunoasterea altora pe cu totul alte ape pe care tu nu le cunosti si nu le pescuiesti dar le judeci .

Citat de la »Zoran«

2 subiecte am deschis deja : lansete si mulinete.
Rezultatul la lansete:
Chiar daca toti suntem de acord ca la stationar trebuie folosite lansete tari, adica 300 pina la 1000 grame actiune, la spinning multi se incumeta cu lansete de salau, de 40 sau 60 grame actiune. OK, o lanseta cu actiuni mai sus pomenite, e f grea. Dar lansete de pina la 150 grame actiune sunt inca acceptabile. Am mai deschis un subiect asemanator, despre lansetele de salau la somn, si mi-am dat seama ca pescarii ce le folosesc se bazeaza pe experienta lor de ani de zile ce si-au acumulato la spinning. Gresit!!!


De pe mal poti folosi ori ce echipament indiferent de greutatea lui pentru ca nu stai cu el in mina permanent si nici nu trebuie sa lansezi tot la 3/5 minute voblerul ( in functie de tip si recuperare timpul intre lansari este diferit ) poti utiliza si un stilp de inalta tensiune ca il pui in suport si il lasi acolo citeva ore macar ca doar nu lansezi la fel de des ca la spinning. Pe post de mulineta poate fi un troliu , un cabestan sau alta bazaconie ca tot in support sta marea majoritate a timpului ! Nu cred ca sunt multi care pescuiesc la spinning cu echipament de 1KG , 6 ore continuu fara sa aiba nevoie de gimnastica recuperatorie dupa . care este experienta ta la spinning pe care te bazezi in momentul in care emiti afirmatia
,,GRESIT !!! “


Citat de la »Zoran«

Rezultatul la mulinete:
- full metal
- frana cu rezistenta mare
- cat mai simpla ca mecanism
- tambur cu capacitate mare
- usoara
- angrenaj robust cu raport mic de multiplicare preferabil sub 5.0:1
- pe cat posibil waterproof
- raport mic de recuperare
Si cu toate astea, multi dintre pescari pescuiesc mulinete de marimi intre 2000 si 4000.
Ciudat...si GRESIT!


Te rog verifica intre producatori si vei vedea diferente de marimi si capacitate de fir la acelasi tambur de ,,2000” . iar iar mulinetele de 4000 se incadreaza intre cele recomandate de tine chear si cele de 3500 ! deci la acestea unde e GRESALA ? macar asupra proprietatilor mulinetelor suntem de acord

Citat de la »Zoran«

Va rog mult incercati sa folositi de acum inainte mulinete full metal, marimea 3500 - 4500 din barca, iar de pe mal, marimi intre 5000 si 8000. Nu conteaza doar marimea si robusticitatea mulinetei, ci si capacitatea firelor textile. Nu m-as incumeta de pe mal sa dau cu fir sub 0,35 mm. Iar 150 metri de fir de 0,35 intra pe tambur abia de la marimea 5000 in sus.


Zoran te rog sa intelegi inainte sa judeci gresit ca fiecare apa are particularitatile sale si ce se poate intr-o zona nu se poate in alta ! inainte de a trage concluzii de genul ,, GRESIT !!! ” gindeste –te cum poti lansa o naluca de 20 g cu un bat cu actiune 150 g cu un fir de 0,35 mm si la ce distanta si cu ce precizie ? cum va evolua naluca respectiva in apa dacamai are in fata si un forfag de 1,5 mm . inainte de a emite afirmatii de genul acesta macar analizeaza unde pescuiesc Romani in general si unde pescuiesti TU , ce pesti sunt in apa pe care o frecventezi TU si ce pest sunt in apele pe care le frecventan noi ceilalti Nefericiti care nu avem nici macar Prutul la indemina nu Dunarea ( nici macar autostrada pina la ele nu avem ! )

Citat de la »Zoran«

Voi deschide in continuare subiecte cu componentele de baza la spinning somn, iar cind gasim raspunsurile bune, le vom cuprinde in acest subiect.


Sper sa gasim raspunsurile cu adevarat bune fara aere de superioritate si fara a avea pretentia ca adevarul nostru este adevarul absolut . daca nu vom reusi asta , macar sa gasim niste raspunsuri bune din care fiecare sa poata alege care este raspunsul bun pentru EL !
:pescuit:

PS Ce gresesc de imi labarteaza in halul acesta raspunsul ? era scris rind cu rind dar vad ca am spatii imense intre rinduri . Un raspuns pe privat daca se poate ca sa nu deraiem de la subiect . Multumesc anticipat
_______________________________________________________
am editat eu mesajul ... sper ca e OK asa ...

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 27. aprilie 2012, 18:33

:bravo: Grey-Wolf,
perfect drept ce spui si tu. Insa, eu nu ma consider deloc un expert in spining si nici experienta multa nu am, asa cum ai tu sau alti pescari care practica spiningul de atitia ani de zile! Si la fel si 90% din pescarii de pe orice forum! Putini sunt expertii adevarati in spinningul la somn.

Si exact de aceea vreau sa merg pe sigur, ca oricind imi intra un somn de peste 2 metrii sa il pot si scoate din apa! Nu sa ramin cu buzele umflate... Mulineta solida (vezi ca am diferentiat cele cu care dam din barca fata de cele de pe mal!), lanseta tare (maxim ce se poate la spinning, comparatia la lansetele de pe mal era doar ca sa arat ca si de pe mal la stationar se merge la sigur, si nu cu lansete de crap!) si fir suficient de gros (daca nu se poate lansa cu o naluca de 20 de grame, atunci pescuim cu naluci ceva mai grele: 40 sau chiar 60 de grame, este vorba de spinning la somn!).

...fara aere de superioritate si fara a avea pretentia ca adevarul nostru este adevarul absolut...

Superioritate? Cred ca nu la mine te referi, sau? Eu am avut pina acuma, in viata mea, doar 2 atacuri in decurs de 3 ore la spinning. Ambele s-au soldat cu rupturi de fir de 0,20 mm (fir f renumit, dar nu suficient de bun, cu o tractiune de doar 12 kg). Oare de ce? Daca aveam o linie adevarata de spinning la somn, poate reuseam sa scot pestele vietii mele! Dar asa n-o sa stiu niciodata.... pacat.

:nunteleg: De ce sa nu mergem la sigur? Chiar pentru astfel de discutii am stat cu citiva pescari nemtzi, care pescuiesc la somn doar la spinning. Pescari ce prind intre 150 si 200 de somni anual! Si n-o sa ma crezi, dar ei folosesc lansete de 170 - 200 de grame la spinning si doar fire de 0,40 mm! Este vorba de Blinker Jörg si de Carsten Zeck (Uni-Cat). Experti de experti, care totusi prin modestia lor prefera siguranta inainte de toate.

Si cu apele, da, ai dreptate. Dar nu fiecare pescuieste pe o singura apa, si aia curata ca palma. Cind merg sa prind somni, atunci si pescuiesc in riuri in care stiu ca este somn: Mures, Timis, Olt, Prut, Dunare, Siret... Si eu nu-mi permit sa-mi cumpar 10 mulinete diferite de spinning, pt fiecare tip de apa in parte. 2 maxim si alea trebuie sa fie ca lumea.

Inca o data, pentru mine siguranta materialelor este intotdeauna inaintea experientei! Si sunt sigur ca sunt destui pescari de spinning care au prins multi somni pe apele din Romania, si pot confirma cele spuse de mine in privinta sigurantei.

Uita-te cam cum se comporta un somn de 2 metrii in dril, minutul 3:00 (dupa 5 minute Misi a fost terminat, somnul acela avea o putere fantastica si tragea spre copacii din apa; lanseta 300 grame actiune, fir de 0,65 mm, forfah de 2 mm; somnul a avut 2,04 metrii si tragea fara probleme fir de pe mulineta cu frina strinsa la maxim; oare il scoteam cu o mulineta de 2000 si fir de 0,20 mm?):

Video
-

Video

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 27. aprilie 2012, 19:27

Deci:desi nu am intrat demult pe aici ,azi nu m-am putut abtine sa nu intru si sa-i dau dreptate lui grey-wolf! Sincer si eu sunt iritat cand cineva da senzatia ca detine adevarul absolut! Sa fim seriosi...Nu pescuim toti pe Rin,Ebro sau Po , dar nici coborati din copac nu suntem! Iar daca cineva vrea sa dea la somn cu o lanseta de 50 g ,asta e ,nu inseamna ca procedeaza gresit! Sau ma rog ,Gresit-cu litera mare...
O seara buna va doresc si acum chiar nu o sa va mai deranjez. Pentru ca oricum gresesc...

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 27. aprilie 2012, 20:17

Eu n-am avut senzatia ca Zoran vrea sa-si dea aere si ca detine adevarul absolut. Am impresia ca doar incearca sa provoace polemici constructive privind acest stil de pescuit. Fratilor, nu confundati pescuitul la somn cu pescuitul la salau unde daca iti intra un somn mai imbracat si rupe spui ca a taiat firu in prag sau ca nu-s bune ancorele si desi stiai asta nu le-ai schimbat ca ...blablabla. Vrem sa lasam somni la chinuit cu voblere in gura si cu zeci de metri de fir dupa ei doar ca nu suntem de acord sau ne e greu sa pescuim cu echipament adecvat? Suntem pe un forum de pescuit peste mare, aici fineturile de genul baitcasting vs spinning sau Lamiglas vs StCroix, eu cred ca nu isi au locul. O spun fara sa vreau sa jignesc pe cineva si fara sa va las impresia ca il ling pe Zoran in cur.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 27. aprilie 2012, 20:49

Corect Bruno! Asta am si vrut, dar iata ca a iesit altceva. N-are nimica, fiecare e liber sa pescuiasca cum vrea la somn, light, medium sau hard, dar si fiecare are dreptul sa afle cum se pescuieste cu siguranta si cu rateuri minime.
:cafea:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 27. aprilie 2012, 20:53

Apropo de lins, nici nu suport lingaii, pt ca eu nu sunt asa unul. :relax:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 27. aprilie 2012, 21:35

Impresia mea e ca Zoran vrea doar sa provoace polemici constructive. Nu am avut impresia ca spune ceva cu aer de superioritate.
Personal prefer sa raspund cum fac eu si de ce. Daca el recomanda altceva de ce trebuie sa ma enervez ?

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 27. aprilie 2012, 21:41

:zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 27. aprilie 2012, 22:52

OK
fiecare sa faca cum vrea DAR : adevarul absolut nu il detinem nici unul dintre noi . un copil de 12 ani mi-a dat o data un raspuns care m-a lasat masca ,, adevarul e de 3 feluri : 1 adevarul meu 2 adevarul tau si adevarul adevarat si toate acestea sunt diferite ! " fiecare sa inteleaga din asta ce crede de cuvinta .

mesajul meu anterior a fost provocat de Zoran si nu ar fi venit daca nu ar fi existat acele afirmatii ,, GRESIT !!!" spuse de cu atita tarie si subliniate de catre o persoana care recunoaste ca nu are experienta in spining . nu i neg lui Zoran celelalte calitati de pescar de somn chear recunosc ca e mult mai pregatit ca mine in alte stiluri .
Superioritate? Cred ca nu la mine te referi, sau?
ba da . eu asa am interpretat mesajul tau ( si nu e acesta singurul ) poate gresesc si sunt eu prea sensibil la nuante .
Fratilor, nu confundati pescuitul la somn cu pescuitul la salau unde daca iti intra un somn mai imbracat si rupe spui ca a taiat firu in prag sau ca nu-s bune ancorele
nu cred ca e cineva atit de inteligent sa caute somnul cu fir de 10 LB si ace 2/0 daca intra accidental asta este dar nu cred ca il cauta cineva special asa . ( exemplul cu firul si acul e special dat pt echipament de lac nu dunare sau etc ..)
Vrem sa lasam somni la chinuit cu voblere in gura si cu zeci de metri de fir dupa ei doar ca nu suntem de acord sau ne e greu sa pescuim cu echipament adecvat?
crezi ca doar somnul sufera cind ramine cu ancora in bot ? toti pesti sufera dar cred ca cel mai rau sufera pescarul ( din pacate ) ca ramine fara ,, jucareaua " lui in care isi punea sperante . care este echipamentul adecvat pentru spining la somn in viziunea ta ? de curiozitate . sau macar ce folosesti tu si pe ce ape ?
Personal prefer sa raspund cum fac eu si de ce. Daca el recomanda altceva de ce trebuie sa ma enervez ?
eu chear nu m-am enervat dar nici nu am intentia sa aprob ceva daca nu sunt deacord .

PS imi cer Scuze pentru deranjul provocat , pt off topic , si celor care s-au simtit jigniti dar ce gindesc spun fara ocolisuri . eu inchei aici aceasta discutie pt ca nu vreau sa se transforme si acest forum in Rapitori . ro .
fiecare sa citeasca si sa aleaga din multitudinea de pareri Adevarul Lui
FIRE INTINSE :prieteni:

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 27. aprilie 2012, 23:38

Lupule, "inteligentii" sunt aia care dau cu 10lbs si 2/0 la salau si cu 15lbs si 4/0 la somn. La spinning dau cu o Penn Charisma Senso Pilk 180-620gr /Stradic 6000FB. Stradic-ul nu e chiar mulineta pentru artificiale mai mari de 100gr de aceea o sa o schimb in curind, dar Charisma este o NEVERENDING LOVE. Pe vremuri dadeam si io cu un Sportex 50gr cu un Jim Hill 3000 si fir de 30lbs. Momentan pescuiesc doar pe Dunare, Muresul este doar pentru gratare si plimbari cu barca :zambet:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

sâmbătă, 28. aprilie 2012, 06:00

Grey-Wolf,
stai linistit, nu m-am simtit deloc jignit, doar putin dezamagit... Este un forum despre pescuitul la somn! Pe toate apele din Europa, nu pot sa exemplific pt fiecare apa imparte care este utilajul adecvat acelei portiuni de riu sau lac! Iar pt somni de 2 metrii ai nevoie de siguranta. :relax: Capturi de 2 - 2,2 - 2,4 metrii la spining nu ar fi atit de rare daca la spining de somn s-ar si merge echipat si pregatit de somn mare! Punct.

Chiar acuma sunt la comandat de o lanseta din USA, pt ca n-o gasesc aici. Lanseta Catfish au numita ei, pt ca e speciala pt spining la somn. Pai ce somni au americanii, de max 25 kg? Si totusi lanseta are 6 oz (170 gr) actiune si cintareste 10 oz (280 gr). :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare