Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dorian

Biban

  • Autorul acestui subiect este »Dorian«

Răspunsuri: 71

Membru din: 9. august 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: consultant vanzari / marketing

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 11. iulie 2015, 20:12

noutati legislative

Reguli noi pentru ambarcaţiunile cu motor in Delta

Ambarcaţiunile cu motor care vor naviga în Delta Dunării vor fi dotate cu dispozitive electronice de transmitere, astfel încât poziţia şi viteza lor să poată fi permanent monitorizate prin staţii fixe.
Viteza maximă admisă va fi cuprinsă între 5 şi 40 de kilometri la oră, în funcţie de zonă.
Decizia a fost luată ieri, de Guvern şi este menită să reducă impactul negativ, pe care circulaţia ambarcaţiunilor cu motor îl are asupra ecosistemului.

Continuare

Guvernul a stabilit noi reguli pentru ambarcaţiunile cu motor din Deltă. Care este viteza maximă permisă - Gândul

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 11. iulie 2015, 21:01

Oare interesele cui or fi dictat sa ii mane de la spate!?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

3

sâmbătă, 11. iulie 2015, 21:24

Oare interesele cui or fi dictat sa ii mane de la spate!?
"Stop si de la capat" :rizi: :gandesc:

Dorian

Biban

  • Autorul acestui subiect este »Dorian«

Răspunsuri: 71

Membru din: 9. august 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: consultant vanzari / marketing

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 11. iulie 2015, 21:52

anticipez ca vor fi 2-3 furnizori acceptati care vor vinde gps-urile. Un gps tracker costa in jur de 150-200 eur....cata spaga se va manca si din afacerea asta?

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 12. iulie 2015, 08:49

Eheee , al de nastase bitner vantu prefectu si sef cons jud Tulcea si alti cancerosi fizic financiar si moral !, la fel si la Mamaia in curand ! eu am fost in tara unde -ti trebuia permis de ,,alb" si chiar de erai alb tot trebuia sa scrie ca esti alb :zambet: , cine vrea delta : in barcuta te plimba in jurul la un plaur si inapoi la cutiuta cu caras ca palma prajit :prieteni: restul zone protejate ,pe Dranov nici macar nu ai voie sa acostezi !, la perisor javra aia de sarbu tine pontonul de acostare sa nu te legi la el cu paznic si toata lumea inclusiv turistii straini leaga barcile ca oile de-o salcie si sar din barca-n barca !!
JALEEEEE !!!
NOMANS LANdul S-A IMPARTIT INTRE SMECHERI , SI ACUM SE FAC REGULILE CASEI !...IN CURAND PE AUTOSTRAZI ,se suie pe ele numa cine ,,poate " , negri ca donatorii de organeeeeee !!!!
eu am vazuuuuttt ! exista si se poaaaateeeee!!! :bravo: :ciao: :salut:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Dorian

Biban

  • Autorul acestui subiect este »Dorian«

Răspunsuri: 71

Membru din: 9. august 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: consultant vanzari / marketing

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 12. iulie 2015, 12:10


Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 12. iulie 2015, 14:27

Eheee , al de nastase bitner vantu prefectu si sef cons jud Tulcea si alti cancerosi fizic financiar si moral !, la fel si la Mamaia in curand ! eu am fost in tara unde -ti trebuia permis de ,,alb" si chiar de erai alb tot trebuia sa scrie ca esti alb :zambet: , cine vrea delta : in barcuta te plimba in jurul la un plaur si inapoi la cutiuta cu caras ca palma prajit :prieteni: restul zone protejate ,pe Dranov nici macar nu ai voie sa acostezi !, la perisor javra aia de sarbu tine pontonul de acostare sa nu te legi la el cu paznic si toata lumea inclusiv turistii straini leaga barcile ca oile de-o salcie si sar din barca-n barca !!
JALEEEEE !!!
NOMANS LANdul S-A IMPARTIT INTRE SMECHERI , SI ACUM SE FAC REGULILE CASEI !...IN CURAND PE AUTOSTRAZI ,se suie pe ele numa cine ,,poate " , negri ca donatorii de organeeeeee !!!!
eu am vazuuuuttt ! exista si se poaaaateeeee!!! :bravo: :ciao: :salut:

Cine-o fi de vina? Ei? Scuza-ma...dar nu sunt de acord...oile? Mai repde asa...guita vreuna...pardon...behaie cineva? Unul...doi...si atat...daca mai sunt si astia...ca sa dau un exemplu recent...am avut niste furtisaguri la bloc...cu administratia...am pus cate o hartiuta in fiecare usa...dupa ce discutasem cand ma intalneam la intrare cu marea majoritate a colocatarilor...toti...pusi pe fapte mari...cand a venit momentul doar sa coboare sa ne intalnim la intrare...doar o femeie in varsta, dar tanara din punct de vedere mental...care abia se taraste cu o carja...fost cercetator stiintific...a venit...asa ca...asta e cu turma...vinovati sunt parintii si rudele noastre...care pana si dupa '90, ne-au educat prost...ca asta e bine si asta nu...si unii dintre noi au si simtit asa...tot prost...iar dupa '90 cei care ar fi putut face ceva s-au dat in modul pagubos plin de bun simt romanesc la o parte si au lasat toate lichelele si prostii sa conduca...inca ceva...pentru tigara, hartia, PET-ul sau cojile de seminte asternute covor pe jos...pana acum...in Bucuresti...acum...si in Blaj...sau alte zone...pasamite...civilizate...cu oameni...mai civilizati...pentru toate acestea nu e de vina Ponta sau Basescu...indeferent cat de mult ar vrea unul sau altul...ce sa mai zic...sa spun ca doar despre Bucuresti se aude..."domn'e, nici pan' la coltu' strazii nu se misca fara masina"...stai sa vezi si in alte parti...si in Ardeal...cu toate ca imi placea...cu toate am rudele din partea tatalui de aici...eu...care merg mult pe jos...sau...la distante mai mari...in localitate...cu bicicleta...in Blaj folosesc bicicleta doar daca e graba...in rest...parcurg orasul de la un capat la celalalt in 12-15 minute...sa vad cum nu se misca fara masina decat cei care nu au...si cum au majoritatea...nu prea vezi curte fara 1-2 masini...sa vezi trafic...sa vada neamu' ca avem cu ce...ca aia cu provincia e expirata...iar multi destepti care vin la "muncipiu" sar cel mai tare "de dos" in sus "ce rai sunt orasenii astia"..."nu au bun simt...domn'e"...asa ca...astia suntem...nu mai merge sa dam vina pe altii...ne furam singuri caciula...mai bine zis...le dam noi altora de-a gata...nu trebuie sa ne fure...nu ma mai opresc... :zambet: ...Moromete al lui Preda... - ...nu stiu ce sa mai spun...privind prezentul...te cutremuri pentru viitor...iar trecutul...chiar o fi existat vreodata...asa glorios...sau ne amagim si cu asta... - nu-l prea vad bine...uitandu-ma in stanga...sau in dreapta...mai degraba pare...fictiune...la ce vad si aud pe unde merg...pe unde ma aflu..."mare-i gradina..."...v-am plictisit destul...scuzele mele... :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »evergreen« (12. iulie 2015, 14:35)


ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 17. septembrie 2015, 07:59

Revin cu o intrebare, ajunge sa avem permisul ANPA vizat si putem merge pe orice mal concesionat urmand sa platim taxa la asociatia care are concesionata zona respectiva doar daca vine in control sau trebuie sa mergem inainte la sediul acesteia si sa platim taxa?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 17. septembrie 2015, 08:36

Ovidiu, cert este ca n-am vazut pe nici un forum de pescuit un raspuns clar si imposibil de combatut la ce intrebi tu.
Este intr-adevar specificat ca asociatiile trebuie sa aiba oameni pe teren asa ca da, trebuie sa-si ia casa de marcat si sa te incaseze pe balta. :)

Parerea mea este ca daca ai timp, tii la nervi tai si mergi des pe o anumita apa aflata in "custodia" vreunei asociatii, sa platesti la ei si gata... daca vine careva sa te controleze, ceea ce mie nu mi s-a intamplat de multi ani :), le arati hartia si cu asta basta... nu mai pierzi vremea cu discutii idioate. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 17. septembrie 2015, 10:33

Merg la Mureş şi doar odată anul ăsta, cel puţin în zona aia.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 17. septembrie 2015, 17:09

Daca nu vrei discutii trebuie sa contactezi asociatia in cauza.La Sibiu inainte puteai plati pe apa ,anul acesta doar la asociatie sau prin cont bancar.Asta ca exemplu. E clar,zic eu ,ca tu ai obligatia sa te interesezi .Daca esti gasit pe apa (putin probabil ) fara dovada platii poti sa suferii repercursiuni pecuniare .Asa cum am spus , putin probabil !

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

13

sâmbătă, 7. mai 2016, 16:03

Eliberarea permiselor,dar vizarea lor?Ca nu spune nimeni de asa ceva.Am vazut un proiect de lege care vrea sa ne intoarcem la vechile permise care se eliberau anual.Sa fie despre asta vorba?

14

sâmbătă, 7. mai 2016, 16:53

Sev dezbate ceva pe FB

Popescu Stefan S-a întrebat cineva ce i-a venit președintelui ANPA să emită această Decizie? Pentru că nu cred
că i s-a năzărit așa din senin să scoată o asemenea aberație.
Decizia respectivă are câteva hibe.
În primul rând, actele de dispoziție ale autorităților publice se publică în Monitroul oficial
pentru a fi opozabile părților.
În al doilea rând, se adresează doar personalului și structurilor ANPA.
În al treilea rând, încalcă prevederile art. 23(1) pe care l-a invocat ca temei de drept.
În al patrulea rând, încalcă Sentința nr. 99/2011 pronuntată în dosarul 148/57/2011, definitivă
și irevocabilă prin Decizia ICCJ nr. 1338/2012.

Să dăm câteva explicații.
Art. 23(1) prevede următoarele:
Prin pescuit recreativ/sportiv se înţelege pescuitul efectuat cu undiţa sau cu lanseta, în scop de
agrement/performanţă, pe baza unui permis nominal emis de către administratorul resurselor acvatice vii
şi eliberat de acesta sau de asociaţiile de pescari sportivi, după caz.

Aici scrie negru pe alb că permisele se eliberează de asociațiile de pescari sportivi, nu de altfel de
asociații, așa cum scrie în decizie, pentru că asociații de pescari sunt și cele de pescuit
comercial. Ce înseamnă asociații de pescari sportivi? A decis ICCJ, adică doar cele recunoscute și
autorizate de MTS.
În atare situație, președintele ANPA (fost angajat cu stat de plată al AGVPSR) se joacă cu focul.
Cât despre concluzia trasă de câțiva useri cum că ar fi obligați să se asocieze este cu totul
si cu totul falsă. Nimeni nu te obligă să te asociezi. Și asta se deduce tot din OUG 23/2008.
Să cităm prevederea.
Art. 2, pct 27*1
pescar sportiv - persoana fizică deţinătoare a unui permis de pescuit recreativ/sportiv, eliberat de
asociaţiile de pescari sportivi legal constituite;

Se observă simplu că nu se prevede ca pescarul sportiv să fie membru al acelei asociații, ci doar
i se eliberează un permis de către o asociație legal constituită. Și atunci asociațiile
legal constituite vor proceda la ceea ce am tot spus eu pe aici. Adică nu te vor obliga să fi membru (lucru
firesc de altfel) dar pentru a-ți elibera permisul te vor pune să dai un examen contra cost. Unde este
ilegalitatea?

Recomand solicitanților ca la eliberarea permisului să solicite asociației Autorizația de
functionare, eliberată de MTS.

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 8. mai 2016, 11:47

Sper ca-i o intamplare faptul ca-i asculti (vezi) tanpeniile lui popescu ... :vomit: In afara de faptul ca citeaza din legi si pe care le interpreteaza doar in interesul personal, nu-i bun la nimic. De 10 ani il urmaresc in fenomen, este paralel cu orice notiune despre pescuit, a organizat concursuri unde a "uitat" sa plateasca premiile, doar dupa ce l-au dat pescarii in judecata, ameninta cu darea in judecata a celor care au castigat concursurile nationale si au reprezentat tara, uneori cu mari victorii, la concursurile internationale, a urmarit sa bage toti pescarii, inclusiv pe cei de agrement, sub auspiciile federatiei lui, sa poata incasa el veniturile din cotizatii si taxe si multe alte prostii. Daca chiar esti curios sa vezi cine-i si ce a putut sa faca popescu in ultimii 10 ani, poti sa vezi in arhiva forumului aventuri la pescuit, crapmania, rapitori, etc. A postat sub diferite nume, cel mai cunoscut este apsalba. Lui trebuie sa-i multumim si ca organizarea Campionatului Mondial de pescuit la Crap nu s-a mai facut in Romania in 2014, dupa ce am fost campioni mondiali in 2012 pe pista de concurs de la Corbu, unde ar fi trebuit sa se desfasoare si in acel an competitia ... si cate si mai cate. :nervos:

16

duminică, 8. mai 2016, 12:46

Sper ca-i o intamplare faptul ca-i asculti (vezi) tanpeniile lui popescu ... :vomit: In afara de faptul ca citeaza din legi si pe care le interpreteaza doar in interesul personal, nu-i bun la nimic. De 10 ani il urmaresc in fenomen, este paralel cu orice notiune despre pescuit, a organizat concursuri unde a "uitat" sa plateasca premiile, doar dupa ce l-au dat pescarii in judecata, ameninta cu darea in judecata a celor care au castigat concursurile nationale si au reprezentat tara, uneori cu mari victorii, la concursurile internationale, a urmarit sa bage toti pescarii, inclusiv pe cei de agrement, sub auspiciile federatiei lui, sa poata incasa el veniturile din cotizatii si taxe si multe alte prostii. Daca chiar esti curios sa vezi cine-i si ce a putut sa faca popescu in ultimii 10 ani, poti sa vezi in arhiva forumului aventuri la pescuit, crapmania, rapitori, etc. A postat sub diferite nume, cel mai cunoscut este apsalba. Lui trebuie sa-i multumim si ca organizarea Campionatului Mondial de pescuit la Crap nu s-a mai facut in Romania in 2014, dupa ce am fost campioni mondiali in 2012 pe pista de concurs de la Corbu, unde ar fi trebuit sa se desfasoare si in acel an competitia ... si cate si mai cate. :nervos:

Habar nu am cine e si nici nu ma intereseaza. doar am vazut ca a postat mai lung si am pus aici. :prieteni:

Frodo

Biban

Răspunsuri: 70

Membru din: 24. septembrie 2015

Locație: Resita

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 28. aprilie 2017, 10:39

Revin cu o intrebare, ajunge sa avem permisul ANPA vizat si putem merge pe orice mal concesionat urmand sa platim taxa la asociatia care are concesionata zona respectiva doar daca vine in control sau trebuie sa mergem inainte la sediul acesteia si sa platim taxa?


Si de unde stim cu exactitate daca apa e concesionata de catre filiala pe anul 2017 de exemplu, ca ei cand mergi sa platesti iti spun ca au totul concesionat. Stie cineva unde gasim ce ape au concesionate filialele pe 2017? Si pe care putem pescui doar cu ANPA in 2017?
:salut: :prieteni: :pescuit: :pescuit: :pescuit:

Frodo

Biban

Răspunsuri: 70

Membru din: 24. septembrie 2015

Locație: Resita

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 28. aprilie 2017, 10:49

Ca eu am gasit doar propuneri de concesionare http://www.anpa.ro/wp-content/uploads/fi…u%20zone%20.pdf
Dar ce e clar concesionat unde aflam?
:salut: :prieteni: :pescuit: :pescuit: :pescuit:

Subiecte asemănătoare