Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 7. iulie 2015, 00:50

Lopata Linemann

Desi aveam de la taica-meu 2 lopeti mici, pliabile, din anii '80-'90, nu le mai gasesc, am mai primit de la sotie una pliabila din 3 segmente, partea activa propriuzisa, coada scurta si manerul care se pliaza din doua articulatii, dar tot cautam o lopata Linemann, si am avut norocul sa ajung in targ, de unde am luat una, mai trebuie sa-i lacuiesc manerul/coada din lemn si este inca un accesoriu util in masina si pentru pescuit, cateodata, ori sa iesi cu masina din vreo problema, ori sa sapi o vatra in malul Dunarii, sau sa faci niste trepte intr-un mal mai abrupt! Cred ca este ceva util si de calitate, este confectonata din tabla mai groasa decat o lopata sau cazma normala! Mai aveti asa ceva? Pentru ca, fata de o lopatica produsa acum...va rezista, probabil, cat 10 lopeti noi, incet-incet trebuie sa redescoperim lucrurile bune, chiar daca sunt vechi...
Voi? Ce alte accesorii mai carati in bagaje?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 7. iulie 2015, 10:18

Am permanent o lopata si un topor cu cozi scurte, langa roata de rezerva,
La pescuit iau si al 2lea topor, cu coada mail lunga (ca sa nu ma mai deranjez sa-l scot pe cel de la roata :-) )
Mai nou port dupa mine (la pescuit) si o secera cu coada lunga (~50-60cm) cu care defrisez locul la nevoie. (Am vazut la un pescar o coasa eleganta de dimensiuni reduse, cu coada din aluminiu, pliabila; o sa ma gandesc pe viitor sa schimb secera cu o astfel de coasa.)
Am mai cumparat o foaie de cort militara, si o gasesc foarte utila, se poate folosi ca patura, pelerina, umbrar, hamac, etc... (de pe OLX cu 50lei, face toti banii)
...
Incepator in pescuitul somnului

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 7. iulie 2015, 11:12

Eu astea 2 le am tot timpul in masina


sunt incredibil de utile si ascutite. Cel putin fara maceta nu mai plec la pescuit :bravo:
A mai am si un linemann dar nu e un must tot timpul
Born to fish, forced to work...

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »pa00lsc« (7. iulie 2015, 11:20)


diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 7. iulie 2015, 12:08

hmmm... zici ca maceta aia e buna/utila/etc?
Incepator in pescuitul somnului

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 7. iulie 2015, 13:06

Eu astea 2 le am tot timpul in masina


sunt incredibil de utile si ascutite. Cel putin fara maceta nu mai plec la pescuit :bravo:
A mai am si un linemann dar nu e un must tot timpul

Foarte tare...am auzit de Fiskars...m-am uitat si eu la produsele pe care le au pe site...unealta mea din celalalt topic este exact o combinatie intre cele doua din poza ta, pe o parte are taisul curbat ca in prima poza, pe cealalta e un tais oarefum similar celui de la toporasul din poza a doua, doar ca nu e curbat ca la topor, ci drept...m-ai facut curios cu prina poza, mai ales...intru pe site-up lor...arata foarte bine ambele...cu o dimensiune rezonabila, mai mici, pentru a fi portabile si pentru a avea loc si intr-o geanta...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 7. iulie 2015, 15:16

Maceta asta de la fiskars o folosesc la toate. Dovedesc un copacel de 10-12cm diametru din cateva lovituri, la curatat craci mici de la locul de pescuit .. sau de pe carari infundate de vegetatie ... se joaca cu ele. cum are varful ala curbat poti lovi din diferite directii inclusiv sa tragi spre tine, sau daca vrei sa lovesti in locuri mai "stramte". merge bine si la chestii mai fine la belit coaja, ascutit cracane etc. Am si cosit iarba cu ea :bravo: O recomand. toporisca doar la lemn mai gros sau la batut tarusi, suporti de lanseta etc
Born to fish, forced to work...

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 7. iulie 2015, 15:51

Ce parere aveti despre baionetele militare, ca si "cutit pentru orice". Sunt bune de ceva? (nu am facut armata :bravo: )
Incepator in pescuitul somnului

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 7. iulie 2015, 17:23

O parere proasta, aceste baionete nu sant facute dintr-un otel prea grozav, plus de asta sant f. groase in carne, foloseste-o eventual ptr. despicat lemne (batant cu un ciocan pe dosul lamei), decat ptr. taiat.

SorinM

Biban

Răspunsuri: 80

Membru din: 23. martie 2014

Locație: Timis

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 7. iulie 2015, 18:15

In portbagaj pe langa bat si gramada de naluci am in permanenta o maceta care pare a fi mai mult sabie... Cat de legal este sa o port in masina?! Intra la arme albe? :gandesc:

10

marți, 7. iulie 2015, 18:22

Maceta asta de la fiskars o folosesc la toate
Am achizitionat pt "socru" o secure (fiskars) pt taiat lemne la tara.L-am instruit, i-am arata pe "youtube" ce poate, nimic :nunteleg: .Cred ca doarme cu ea... :rizi:

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 7. iulie 2015, 20:54

In portbagaj pe langa bat si gramada de naluci am in permanenta o maceta care pare a fi mai mult sabie... Cat de legal este sa o port in masina?! Intra la arme albe? :gandesc:


Eu cred ca un agent poate sa faca diferenta daca esti un ninja sau un pescar avand pe langa scule de pescuit si un fel de sabie. Daca ii arati si un permis de pescuit nu cred ca o sa ai probleme. Asa oricand iti gaseste un topor, maceta sau alta scula in porbagaj poate zice ca esti mafiot :zambet: .
Incepator in pescuitul somnului

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 7. iulie 2015, 21:07

Apropo de lopata asta (a carui purtator infanterist am fost ceva luni bune) am carat si eu in portbagaj niste ani asa ceva... si nici macar nu era pliabila... pana la urma am constatat ca n-am folosit-o deloc, ocaziile in care sa am nevoie sa sap fiind extrem de rare si nici alea critice.
Pana la urma am renuntat la ea si n-am avut motive sa regret, inca... consider ca sunt multe altele mai utile intr-o iesire la pescuit. :nunteleg:
Desigur, vorbesc din postura pescarului nu a colectionarului... :rizi: .

LE: oricum, cred ca-i mai mult hârleț decat lopata... :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 8. iulie 2015, 12:04

Apropo de lopata asta (a carui purtator infanterist am fost ceva luni bune) am carat si eu in portbagaj niste ani asa ceva... si nici macar nu era pliabila... pana la urma am constatat ca n-am folosit-o deloc, ocaziile in care sa am nevoie sa sap fiind extrem de rare si nici alea critice.
Pana la urma am renuntat la ea si n-am avut motive sa regret, inca... consider ca sunt multe altele mai utile intr-o iesire la pescuit. :nunteleg:
Desigur, vorbesc din postura pescarului nu a colectionarului... :rizi: .

LE: oricum, cred ca-i mai mult hârleț decat lopata... :)

Dipa dimensiune...nu e chiar lopata...dupa material si grosimea tablei...e peste o lopata...iar in legatura cu utilitatea prezentei in bagaj/portbagaj...in primul rand...cand o cara masina...si nici nu ocupa prea mult loc(ma raportez si la spatiul meu de depozitare...care tot nu-mi ajunge...cateodata... :zambet: ) intr-un portbagaj mediu...e bine sa fie acolo...tocmai ca nu stii cand va fi necesara...sa mai amintesc de iarna...camd poate nu ai lopata de zapada...!? Si nu e arma alba...apropo de macete si topoare... :zambet: :ochi: ...dar poate tine loc si de asta...daca intelegeti ce vreau sa spun...nu incit pe
nimeni...dar mi-e mai draga si mai aproape pielea mea...decat a altuia... :zambet: :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Subiecte asemănătoare