Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 7. iulie 2015, 00:06

Husa-teaca toporas

Scuze ca încep topic-ul cu câteva cuvinte indirect legate de tema, dar am o mare rugăminte...sa aveți mare grija sa nu ajungeți vreodată în halul în care este un anumit site...cu denumire similara...am scris aproximativ aceleași lucruri și în câteva zeci de secunde mi-a fost șters subiectul, postat la secțiunea Diverse!! Fără comentarii...fără vreun mesaj de încălcare a vreunei reguli...
Revenind la subiect, am primit de la o ruda o ustensila multifunctionala pe care nu prea știu cum sa o denumesc sau în ce categorie poate fi încadrată...spre un toporas m-ar duce gândul, doar ca are alta forma și doua tăișuri, am vazut-o mai demult și în sfârșit am primit "sora" respectivei scule...pentru ca nu cred ca se mai găsesc...a fost adusa din Italia...deși este de proveniență germana...presupun...STEINEMANN...încerc sa postez o poza...problema este ca sora ei a beneficiat de o teaca-husa, pe când a mea...nu știu dacă a avut sau nu...acum nu are...și m-am gândit sa n-o las "dezbracata"... :zambet: credeam ca pot sa încerc sa confecționez o husa din piele (încerc sa postez și poza cu husa celeilalte ustensile de tăiat...insa nu toți oamenii rămân oameni...lume multa...oameni...putini...asa ca nu am echipamentul necesar în apartament...deci...dacă cineva poate sa confecționeze ceva de genul acesta...din piele...eventual...îi mulțumesc anticipat...contractat...bineinteles...cu mulțumirile aferente...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »evergreen« (7. iulie 2015, 00:26)


  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 7. iulie 2015, 00:31

Nici acum nu am reusit sa postez poza... :zid:
Mai mica de puțin peste 300 KB nu pot sa o modific...poate ma ajuta cineva cu 2 imagini...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 7. iulie 2015, 06:11

Mai mica de puțin peste 300 KB nu pot sa o modific...poate ma ajuta cineva cu 2 imagini...

Uploadeaza imaginea pe Imgur.
Pentru fiecare poza o sa primesti un link special pt. forumuri pe care doar il copy/paste aici.

----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 7. iulie 2015, 12:58

Multumesc!
P.S. Nu se poate adauga o optiune cu un link direct spre un site pentru incarcarea pozelor? O spun in sens constructiv, nu vreau sa dau lectii...oricum nu ma pricep... :zambet: ...si ma enerveaza chestiunile de genul acesta...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 8. iulie 2015, 09:16

Pai optiunea exista. Este exact ce ti-a explicat Informer. Daca poza exista in alta parte este deajuns sa faci un copy cu adresa pozei dai click pe patratul galben "introdu poza" si paste cu adresa. Poza va apare.

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 8. iulie 2015, 10:29

E cumva ceva de genul asta?


  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 8. iulie 2015, 12:10

E cumva ceva de genul asta?


Seamana...dar este un fel de 2 in 1...pe o parte e asa, pe cealalta are o lama dreapta, ca un mic toporas cu tais drept, nu curbat, mai mic, de vreo 10 cm lungime(a taisului)...nu stiu cum sa fiu mai explicit...cum ar fi maceta din poza ta lipita in oglinda de un toporas mic...drept(mai repede un satar) cu lama de ~ 10-12 cm...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 8. iulie 2015, 14:34



Asa ceva ?

asta e tot un billhook doar ca are 2 taisuri
Born to fish, forced to work...

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 8. iulie 2015, 14:59



Asa ceva ?

asta e tot un billhook doar ca are 2 taisuri

Corect, deci billhook ii zice... :zambet: ...cel pe care l-am primit arata mult mai bine....mai razboinic...are mai multa personalitate...am reusit sa atasez 4 poze pe Imgur...insa mai e mult pana departe...sa vad cum se procedeaza cu copierea link-ului... :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »evergreen« (8. iulie 2015, 15:05)


  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 8. iulie 2015, 15:03



Asa ceva ?

asta e tot un billhook doar ca are 2 taisuri

Dar corespondenta termenului billhook in romana care ar fi? Ca n-am apucat sa caut...scuze pentru carcoteala... :zambet: ...poate fi interpretata asa ideea mea...dar nu este... :ochi: ...mi-am impus sa incerc sa nu mai utilizez termeni straini... :zambet: :ochi: ...pentru mine...nebunie personala...am o colectie...un "stol"... :rizi: ...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 8. iulie 2015, 17:17

:rizi: :rizi: :rizi:



In franceza e serpe, in romana termenul cel mai apropiat e cosor. :zambet:

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 8. iulie 2015, 19:27

Dar corespondenta termenului billhook in romana care ar fi?

Daca as fi stiut cum ii zice in romaneste ti-as fi zis, dar nici nu cred ca are vreo denumire ... cum sa ii zic ... cioc carlig. Plus ca daca spun billhook poti da o cautare pe google, si sa gasesti imagini si altele :bravo: :noroc:
Born to fish, forced to work...

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 8. iulie 2015, 21:55

Multumesc...de obicei caut si ma informez...acum am avut ceva de facut si am intrat abia acum in lumea virtuala... :zambet: ...parca intalnisem termenul cosor pe un site romanesc pentru un fel de maceta curbata doar spre varf...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!