Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

09fish

Biban

  • Autorul acestui subiect este »09fish«

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 1. iulie 2015, 06:28

imi ramane montura in "urma"...

Salutare
dupa cum zice si titlul topicului cu problema asta ma confrunt.
am facut trei iesiri la clonc pe zona oltenita de la deschiderea pescuitului pe zona de frontiera.de fiecare data cand am iesit am avut aceasi problema.
pur si simplu montura mea cu tot cu plumb ramane in urma.nu sta pe verticala.nu sta direct sub bataile cloncului pe care le fac dupa balonul barci pe partea dreapta.
las montura in apa o vad cum coboara pe sonar iar dupa maxim un minut dispare de pe sonar si ramane minim 1-2 metri in spate.am incercat cu plumbi de 110gr-150gr-250gr...nimic aceasi problema.dupa primele doua partide am intrebat un pescar de pe apa si mia zis sa pun plumb mai usor ca asa "ar curge odata cu mine" am incercat cu 60gr...nimic.
Am pescuit in felul urmator:daca apa avea 10 m lasam muntura la 8m.daca avea 7m o lasam la 6m.am incercat la o apa de 10-8 m sa las montura si la 2 m si nimic...
ce nu fac bine?ce gresesc?
multumesc frumos :noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 1. iulie 2015, 06:40

De obicei, DACA NU BATE VANTUL, barca si montura se deplaseaza cu aceeasi viteza, adica cea a apei.
In astfel de cazuri chiar nu prea conteaza greutatea plumbului, e bine s-o pui cat mai mica.
Daca bate vantul, montura va "devia" intr-o parte sau alta si nu prea ai ce face... eventual poti sa franezi miscarea barcii datorate vantului cu ceva ancora de vant sau chiar cu o galeata tractata prin apa. :)
Daca fara vant iti ramane montura in urma, singura explicatie care-mi trece prin cap ar fi viteza diferita de curgere a apei la suprafata fata de in apropierea substratului. Dar daca zici ca si la 2m in apa de 10m se intampla la fel, nu mai stiu... oricum io n-am patit pana acu` asa ceva... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 1. iulie 2015, 07:20

Ar fi mai degraba viteza diferita a apei, o usoara adiere de vant, si, firul prea gros.
Eu imi redresez poztia barcii fata de firul ce intra pe verticala cu motorul electric. Daca bate vantul prea tare, si este prea mult de lucrat cu mot el + clonc + lanseta, las una dintre activitati deoparte. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 1. iulie 2015, 07:33

Si eu redresez pozitia barcii cu motorul electric. De cele mai multe ori e de ajuns sa schimb pozitia barcii fata de curent si montura revine in con.

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 1. iulie 2015, 08:30

La Oltenita sunt cateva zone unde apa curge diferit la diverse adancimi... Subtiaza firul, si mergi pe 150/200g si ancora de deriva, sa te tii cat mai mult dupa curentul Dunarii.
Mai gadila si setarile de senzitivitate in functie de zonele cu adancimi diferite... adica la 5-6m ai niste setari, la 10-14 altele.. spor!
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

09fish

Biban

  • Autorul acestui subiect este »09fish«

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 1. iulie 2015, 13:00

Vantul nu a batut in nici una din cele trei partide.
ancora de deriva nu am folosit pt ca nu am.
firul este de 0.65 cu leder de 0.9 o sa iau o mulineta cu monofilament de 0.5 data viitoare sa vad daca este vreo diferenta.
ma gandeam sa las un disc de 5 kg pe fund pt am incetini "curgerea" si poate atunci imi sta montura pe verticala.credeti ca este o idee buna?
sonarul folosit este elite 4x hdi.
multumesc pentru raspunsuri si ajutor.
multumesc Ovidiu.stiu ca frecventezi zona ca avem acelasi sonar si ca ai multa experienta.
:noroc:

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 1. iulie 2015, 13:57

Faza cu discul lasat in urma e o idee rea. Tu vei bate cu cloncul iar somnul o sa te caute pe la vale. Tot ceea ce poti sa faci sa respecti ceea ce ti-au spus colegii, respectiv ancora de vant (o poti confectiona si tu) fir mai subtire si plumb mai greu.. Mie ancora de vant mi-a salvat multe partide.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »iulian_cioclin« (1. iulie 2015, 14:03)


Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 1. iulie 2015, 16:59

Vantul nu trebuie sa sufle cu viteza mare pentru a impinge sau tine pe loc o pneumatica. Asa cum ti-a spus Ovidiu, foloseste greutati de 200g si ancora de deriva. O ancora pentru pneumatica te costa pana in 100 lei. Diametrul ancorei de deriva ar trebui sa fie cam 1/4 din lungimea barcii (pentru o barca de 3m lungime diametru ar cam de 80cm). Cu cat diametrul ancorei este mai mare peste acel 1/4 cu atat rezultatul va fi mai bun. Chestia cu discul de 5Kg vreau sa cred ca a fost o gluma... sau nu!?
P.S. Parasuta o vei lega cu sfoara de 3-4m. La iesirea apei din ancora de deriva trebuie sa pui un PET (eu am pus de 5 litri) gol legat cu sfoara cam cat diametrul de intrare la parasuta. Daca nu vrei si nu vrei sa-ti cumperi o parasuta, iti poti cumpara un motor electric cu acumulatorul aferent. Motorul te ajuta in mai multe situatii, nu doar la vant :ochi:

09fish

Biban

  • Autorul acestui subiect este »09fish«

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 1. iulie 2015, 19:28

Am inteles treaba cu ancora e sfanta...
nu era o gluma Eugen cu discul.asa imi sugera cineva sa fac.dar am inteles.este o prostie
oricum sunt in ceata totala...aceasta ancora de deriva nu se pune in aval de barca?nu o sa cobor mai repede la vale?si atunci montura poate ramane mai mult in urma...
daca o pun in amonte de barca nu o face curentul "pachet"de barca?
Motor electric si acumulator momentan nu imi permit...
rog ajutor pe privat cu lincuri de unde pot cumpara ancora de deriva.eu nu am gasit nimic pe net...sau ce material sa folosesc pentru confectionarea ei.
Multumesc frumos :noroc:

09fish

Biban

  • Autorul acestui subiect este »09fish«

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 1. iulie 2015, 19:41

3 Квок - YouTube
asa ceva trebuie sa fac? :gandesc: cum are rusul?

:noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 1. iulie 2015, 20:07

oricum sunt in ceata totala...aceasta ancora de deriva nu se pune in aval de barca?nu o sa cobor mai repede la vale?si atunci montura poate ramane mai mult in urma...
daca o pun in amonte de barca nu o face curentul "pachet"de barca?

DACA NU BATE VANTUL, barca + ancora + apa se deplaseaza cu aceeasi viteza asa ca ancora nu modifica viteza barcii nici in plus, nici in minus, toate sunt nemiscate una fata de alta.
Cand BATE VANTUL acesta tinde sa deplaseze barca in raport cu apa, adica barca nu mai "curge" odata cu apa ci "curge" ori mai repede ori mai incet... acestei modificari i se opune ancora de vant, datorita rezistentei opuse de apa la deplasarea ei.
Ancora se plaseaza in partea barcii DINSPRE CARE bate vantul.
Ti-am trimis link.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

12

miercuri, 1. iulie 2015, 20:55

DACA NU BATE VANTUL, barca + ancora + apa se deplaseaza cu aceeasi viteza asa ca ancora nu modifica viteza barcii nici in plus, nici in minus, toate sunt nemiscate una fata de alta.
Cand BATE VANTUL acesta tinde sa deplaseze barca in raport cu apa, adica barca nu mai "curge" odata cu apa ci "curge" ori mai repede ori mai incet... acestei modificari i se opune ancora de vant, datorita rezistentei opuse de apa la deplasarea ei.
Ancora se plaseaza in partea barcii DINSPRE CARE bate vantul.
Ti-am trimis link.
Costi, sa-nteleg ca ancora de deriva te ajuta si atunci cand vantul bate in acelasi sens cu,, cursul apei? Poate in situatia asta se regaseste/intreaba omu', ce-i drept o situatie nashpa(90% din cazuri am avut aceasta situatie cand batea vantu' :zid: ), in care eu am avut o singura rezolvare:Motor electric cu pupa in "nasul vantului" :noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 1. iulie 2015, 21:04

Costi, sa-nteleg ca ancora de deriva te ajuta si atunci cand vantul bate in acelasi sens cu,, cursul apei? Poate in situatia asta se regaseste/intreaba omu', ce-i drept o situatie nashpa(90% din cazuri am avut aceasta situatie cand batea vantu' ), in care eu am avut o singura rezolvare:Motor electric cu pupa in "nasul vantului"

Cata, nu stiu cum sa explic mai bine, d-aia n-am predat niciodata ca nu ma pricep la asta... :).
Ancora de vant te ajuta atunci cand barca merge mai repede sau ramane in urma fata de apa.
Adica da, te ajuta si atunci cand vantul bate in acelasi sens cu apa pt. ca daca apa curge la vale cu 10km/h si vantul bate in sensul curgerii apei tu o sa te deplasezi tot la vale da` cu 15km/h (sa zicem)... aia inseamna ca tu fata de apa o sa ai o viteza de 5km/h... adica o sa tarasti ancora aia prin apa cu 5km/h... iar aia se opune acestui lucru pt. ca "infuleca" apa pe-o gaura mare (partea anterioara) si n-o poate scoate pe-o gaura mica (partea posterioara). :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

14

miercuri, 1. iulie 2015, 21:21

Inseamna ca a mea e defecta, se scufunda daca nu o "decolez" cu forta cursului apei respective.Mai exact se scufunda in siutatia aia, "delicata", cand viteza cursului apei este cu putin mai mare decat viteza vantului care bate in aceeasi directie.....
:noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 1. iulie 2015, 21:25

Inseamna ca a mea e defecta, se scufunda daca nu o "decolez" cu forta cursului apei respective.Mai exact se scufunda in siutatia aia, "delicata", cand viteza cursului apei este cu putin mai mare decat viteza vantului care bate in aceeasi directie.....
:noroc:

De aia zicea userul Eugen sa se lege un flotor (bidon gol sau ce-o fi) la coada ancorei... ca s-o tina cat mai orizontala si astfel sa-i permita sa opuna o rezistenta cat mai mare la deplasarea prin apa.
Iar apropo de situatia de care zici, daca viteza vantului e mai mica decat viteza de curgere a apei, ceva imi da cu virgula... despre ce ape sau despre ce "vanturi" vorbim? :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

09fish

Biban

  • Autorul acestui subiect este »09fish«

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 1. iulie 2015, 21:30

Multumesc informer pentru link.
ai aceasta ancora?o folosesti?
eu am un colibri de 2.8m crezi ca e suficienta pentru aceasta barca?
multumesc

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 1. iulie 2015, 21:32

Multumesc informer pentru link.
ai aceasta ancora?o folosesti?
eu am un colibri de 2.8m crezi ca e suficienta pentru aceasta barca?

Cu placere.
Da, am o ancora asemanatoare si o folosesc la o pneumatica de 3,1m.
Insa daca problema ta este legata de viteze de curgere diferite pe adancime si nu de vant, n-o sa te ajute.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

18

miercuri, 1. iulie 2015, 21:51

viteza cursului apei este cu putin mai mare
Bine, m-ai prins,am gresit, "viteza apei este cu putin mai mica decat viteza vantului "-asa am vrut sa spun! :gandesc: Solutie???? :buaaaah:
:noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 1. iulie 2015, 21:55

Pai daca-i mica diferenta, plumb ceva mai greu... daca-i mai mare, ancora sau vela. :noroc:
Da` o apa cu viteza de curgere mai mare de 3-4 km/h mie mi se pare cam rapida pt. clonc... pe cand un vant la <=10km/h nu prea-i mare vant... da` nah, poate is io subiectiv... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 2. iulie 2015, 05:44

Din modesta mea experienta am constatat ca de cate ori ma aflam in situatia de a fi deranjat de vant,am apelat la ancora de deriva (sau parasuta).Nu conteaza in cedirectie se lasa aceasta la apa,"'va stï"singura unde sa se plaseze".Daca firul cu cfare este legata parasuta de barca este tensionat inseamna ca aceasta lucreaza,daca nu-inseamna ca nu e nevoie de ea.
...cogito ergo sum.