Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 1. iulie 2015, 00:11

2 clonkuri in paralel

ideea e cam asa : 2persoane -2 barci-2clonkuri-1 sonar aceeasi zona distantanta intre barci 25-50m (ca idee unu tine un mal al senalului si celalalt malul opus).
De batut nu bat chiar simultan ci intercalat (in pauza dintre bataile unuia bate celalalt si viceversa) . Unu are prezentari clare (ridicari pe sonar cu ciupituri de fir si trasaturi) unu doar ridicari probabile (tradate de varful batului ce vibreaza intens la agitatia carasului momeala- ioc sonar-).

Teorii:
1. toti pestii sunt pe un singur mal
2. un clonk e defect
3. momeala unuia e defecta
4. mana unuia e defecta
5. pestii se duc toti la clonkul care le place cum suna

raspunsuri teoretice :
1. putin probabil
2. ?
3. posibil
4.posibil dar putin probabil (cu aceleasi clonkuri ambii scot aceleasi sunete )
5.?

Voi cum comentati?
Ce-mi scapa din peisaj?

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 1. iulie 2015, 03:11

De cate ori m-am intalnit pe Olt cu somn doar pe o parte... De foarte multe ori! Acum intrebare, cine a ales malul primu? :) cumva cel cu sonarul? Montura poate fi diferita, dar la fel de bine poate fi si faptul ca cel cu sonar il vede cat de mult urca sau nu, asa ca daca somnul se opreste la jumatatea distantei, pescarul vede si continua sa il mai bata in cap sa ii schimbe traiectoria. Zic si eu... Nu cred in clonc defect...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 1. iulie 2015, 08:05

Nu e vb de clonc defect, ci de diferite sunete-vibratii ale cloncurilor. Nu odata am avut mai multe prezentari la un clonc anume! Si nu odata am avut ca urcau pina la momeala, si apoi plecau. Cu cloncul urcator nu i-am mai putut intoarce, dar cu alt tip de clonc, alt sunet alta vibratie, ii intorceam din pecarea lor si unii chiar si muscau.

Maluri opuse? Nu cred ca e vb de mal opus, sau malul preferat, ci mai degraba adancimea+viteza apei+curecntul apei, care impreuna le ofera locul de stationare. Eh, si traiectoria asta poate fi de 2 m latine, sau de 5 m latime, pe distante diferite. 20m mai in stanga sau mai in dreapta se poate sa nu ridici nici un somn, iar pe "traiectoria" unde le place sa stea, sa ridici zeci de somni. Iar pe Dunare ai pierdut daca nu ai sonar cu gps si nu ti-ai memorat vre-un punct de reper pe harta, e f f f gru sa regasesti acea traiectorie unde stau somnii. Pe Rin este la fel.

Momeala defecta? Da, ptr ca tu ii ridici de la odihna, si nu prea au chef sa manance cind le oferi tu. Doar daca este ceva deosebit de interesant, sau e o perioada cind ar "manca-o si pe mama", cum ar fi dupa depunere.

Mana unuia e defecta, si nu ridica decit o treime din somnii ce i-ar ridica unul care bate bine... probabil ca da.

Somnii nu se duc la clonc, nu se deplaseaza lateral, decit daca stai pe loc pe un lac, si bati mult timp. Cindva vin somni din lateral. ar in deplasare, se urca doar cei de sub conul vibratiei produs de clonc. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 1. iulie 2015, 08:08

...Ce-mi scapa din peisaj?


Ptr un mai mare succes la clonc, e nevoie de:
- minim 2 tipuri de cloncuri
- sonar bun (20° + 60°, daca se poate cu BroadBand)
- motor electric
- diferite momeli
- mult timp pe apa :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 1. iulie 2015, 11:18

interesant ce ziceti voi. Mai e o chestie cu doar o saptamana in urma apa avea 24 de grade in pelicula iar dupa ploile si ninsorile ce au fost (da, la munte a nins adica doar 20 km mai la dreapta in unelele locuri ) apa a ajuns la 16 grade in pelicula si ma gandesc ca i-a facut sase lase in anumite zone ale apei (in general prezentarile au fost la apa mica pana in 4m nu pe adanc)

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 1. iulie 2015, 11:22

Sunt convins ca o astfel de schimbarre de temperatura le pune pofta-n cui.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 1. iulie 2015, 11:31

...Ce-mi scapa din peisaj?


Ptr un mai mare succes la clonc, e nevoie de:
- minim 2 tipuri de cloncuri
- sonar bun (20° + 60°, daca se poate cu BroadBand)
- motor electric
- diferite momeli
- mult timp pe apa :noroc:
am in plan asa:
- inlocuirea plumbului cu piatra
- sa diversific momeala
- la cantitatea de timp pe apa nu pot umbla dar pot umbla la eficientizarea lui si o voi face
- sa bat cu clonkuri diferite la treceri diferite
si , in loc de sonar, mai adaug un bat si astfel cu doua bete sa pot explora simultan 2 paliere de adancime si 2 tipuri de momeala

eventual sa urmaresc exact acelasi traseu pe care il face barca cu sonar dar nu la 30 m in lateral ci in urma ei :gandesc:

Subiecte asemănătoare