Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 25. aprilie 2012, 16:37

Tehnica lansării cu bolovan de pe mal, în cazul în care nu avem barcă

Tehnica lansării cu bolovan de pe mal:
- căutaţi un bolovan de 0,5 – 1 kg, şi încercaţi să faceţi o probă, să vedeţi cît de departe îl puteţi arunca. Să luăm ca exemplu că aţi reuşit să aruncaţi bolovanul la o distanţă de 8 metrii. De multe ori nici nu e necesar să pescuim departe, somnii sunt peşti ce-şi caută hrana şi lângă mal.
- un bolovan asemănător va fi legat cu sfoară, şi agăţat de carabina culisantă (pe fir, de sus in jos: carabina culisanta, stoper de protecție a nodului, carabina principala)
- carabina principală va fi agăţată de o creangă pe mal, iar de pe tambur desfăşurăm circa 20 metrii de aţă.
- bolovanul va fi aranjat la mijlocul celor 20 de metrii de aţă, adică cam la 10 metrii în cazul descris.
- cei 20 de metrii de aţă îi aranjăm frumos lângă picioarele noastre, având grijă să nu se încâlcească, să nu se facă vreun nod
- cu recuperatorul tamburului deschis, aruncăm bolovanul cît putem de tare, carabina principală rămâne agăţată pe mal
- după ce bolovanul ajunge la fundul apei, închidem recuperatorul, agăţăm forfahul cu momeală de carabina principală şi recuperăm încet până când acesta ajunge la bolovan.
Gata!

Nu folosiţi această tehnică cu forfah-uri fără plute! Ne-folosind plută pe forfah, montura se va târî pe fundul apei de la mal până la bolovan, agăţaturile sunt astfel de ne-evitat!

Este inteleasa metoda? Daca nu, va rog intrebati!
Si aici este in plan un video explicativ.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 25. aprilie 2012, 19:43

mersi !

o mai citesc si sambata o testez ;)



ceva dew genu, ar veni montura, dar in loc dce plumb avem bolovanul? ca nu prea inteleg
»catfish_master« a adaugat urmatoarea poza:
  • ok_7414.jpg
Get Rich or Die Tryin'

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »catfish_master« (25. aprilie 2012, 19:52)


Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 25. aprilie 2012, 21:05

Catfish_master,
eu nu as pescui deloc asa.
Pestisorul nu are ce sa umble de capul lui pe fir. :nunteleg: Cind ai trasatura si dai contra, somnul trebuie sa fie intepat! Nu sa dai 2 -3 contre in gol pina ajunge virtejul culisant la stoper.

Citeste te rog tot ce am scris pe pagina asta: Metode: la grund cu plumb si la grund cu bolovan
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 25. aprilie 2012, 22:50

Metoda este practică și simplă, genul metodei celor două lansete ......se protejează momeala, mai ales dacă dai cu pește viu. :gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 26. aprilie 2012, 05:21

:bravo:
CORECT!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

dinu55

Biban

Răspunsuri: 79

Membru din: 28. martie 2012

Locație: TG-JIU

Profesia: Pensionar

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 26. aprilie 2012, 05:35

Astept cu nerabdare prezentarea video cu aruncatul bolovanului de pe mal :pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 26. aprilie 2012, 07:15

Salut Dinu,
si eu!
Urmatoarele video-uri sunt in plan:

Montura cu buchet de rame sau calamar (filmare simbata, in timpul partidei de cloncanit)
Montura de grund cu bolovan si pluta
Montura cu pluta la pom, stuf sau geamandura
Montura corecta la spinning
Tehnica celor 2 lansete
Tehnica aruncarii bolovanului de pe mal

si inca una nu prea importanta... :ochi:

Tehnica de pescuit la clonc cu sonar

Astea sunt cele mai importante pe care trebuie cit mai repede sa le termin si sa le postez pe Youtube. Nu este o ordine in care le voi filma, ci ...cum apuc si la ce stil de pescuit folosesc.
Insa crede-ma, nu am pe nimeni care sa ma ajute si nici timp de pescuit n-am prea avut in ultimele saptamini. In afara de aia, chiar si ieri am mai dat drumul la calorifer! Un timp de tot rahatu'! De 2 saptamini tot ploua si bate vintul ca turbatul. Acum s-a mai potolit putin si de aceea am programat pe sambata o partida de cloncanit.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 26. aprilie 2012, 07:22

tare as mai vrea sa te vad in action

:buaaaah: :buaaaah: :buaaaah: :buaaaah: :pescuit: :pescuit: :pescuit: :pescuit: :pescuit:
am citit paginile de pe site toate, nu inteleg, nu am o viziune exacta a lucrurilor. Crede-ma ca si tu daca nu ai fi vazut , doar sa citesti tzi-ar fi extrem de greu. cand trage pestele, bolovanul il mulinez cu pestele odata ?
Get Rich or Die Tryin'

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 26. aprilie 2012, 08:34

RE: tare as mai vrea sa te vad in action

:buaaaah: cand trage pestele, bolovanul il mulinez cu pestele odata ?


Stiu ca este greu de inteles, de aceea avem forumul pt discutii in detaliu, si de aceea vor urma si filmarile. Dar pina atunci, aici intram in amanunte!

Bolovanul ales, cu care ai aruncat pe mal de ex. 8 metrii, il legi bine cu sfoara de pachete (dublu, triplu, in cruce si diagonala...) in asa fel incit sa nu scape bolovanul din legatura. Acuma iei 30 - 40 cm monofilament de 0,30-0,35 (la bolovane usoare, adica pina in kil) si legi 2 bucle duble la fiecare capat. O bucla o prinzi de sfoara de pe bolovan, iar cealalta bucla o prinzi in carabina culisanta de pe firul principal.
Acuma pui lanseta in stativ, desfaci recuperatorul si tragi de pe tambur 20 metri de fir. Pui frumos carabina de care e prinsa bolovanul la mijloc, adica la 10 metrii, iar carabina principala, din capul liniei, agat-o de ceva de pe mal, de ex de stativ. Acum arunci bolovanul in apa cit poti tu de tare! Adica 8 metri. Atentie, daca apa are 5 metrii, atunci ai nevoie de cel putin 13 metrii pina la mulineta! Deci sa nu inchizi recuperatorul abia dupa ce bolovanul ajunge la grund.
Bolovanul este pe grund, iar carabina principala inca löa tine pe mal. Acum poti agata forfahul (de ex 2 - 2,5 metrii lungime) cu o platica de 35 cm sau un chefal de 40-50 cm, si incet recuperezi la mulineta, puna cind carabina principala cu forfach ajunge la carabina culisabila a bolovanului.
La trasatura si la contra se rupe monofilamentul. Iar daca nu se rupe, poti fara probleme sa driluiesti somnul cu bolovan cu tot.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 26. aprilie 2012, 10:05

Citat

Urmatoarele video-uri sunt in plan:
.........
Montura corecta la spinning
........




cu asta m-ai facut curios sa stiu care e montura si de ce e ea corecta .

Presupun ca tehnica asta de lansat cu bolovani se foloseste la partidele care se intind pe mai multe zile . nu de alta dar dupa ce ai "momit "cu bolovani de-un kil lansand 2-3 lansete vreo cateva ore nu cred ca mai ai vreo coada de peste in zona

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 26. aprilie 2012, 10:17

Gresit, kingofbeasts!
De multe ori ai trasaturi dupa nici macar 5 minute. Somnii sunt atrasi de zgomotul lansarii. Ei sunt pestii care nu se prea sperie de nimica si sunt foarte curiosi. Asa o plescaitura in apa tradeaza o rapitura puternica intr-un banc de pesti (hmm, gustos) sau un crap baban (hmmm, si mai gustos!) Daca e in imediata apropiere si recepteaza bolovanul, va veni sigur sa vada ce a fost.

Pt sedinte de o noapte sau mai multe zile, duci cu barca. Pt o sesiune de 3 - 4 ore, e complicat, si atunci arunci de pe mal. Sau daca nu dispui de o ambarcatiune pt plantat.

Zici ca te-am facut curios cu montura de spinning? Ai dat vreo-data contra ca intr-un zid, copac, sau cum mai vrei sa-i spui, chiar si balena, si dupa citeva fractiuni de secunda s-a dezgatat in dril? Eu am avut deja citeva. Si asta doar pt ca montura si echipamentul nu au fost corespunzatoare. Dar detaliile astea le voi arata in video, sau daca careva e tare curios, poa sa deschida un subiect nou, si-l disecam aici, pe forum. :ochi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 26. aprilie 2012, 12:28

gata, am inteles, cum se face, ma-m gandit toata ziua la munca, iar acum cu ultima explicatie, am inteles 100 % grazie !
Get Rich or Die Tryin'

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 26. aprilie 2012, 15:27

Citat de Zoran "Deci sa nu inchizi recuperatorul abia dupa ce bolovanul ajunge la grund."

Se mai poate lua o măsură suplimentară de siguranţă: legi un elastic subţire pe lansetă în dreptul tamburului mulinetei (recuperatorul se deschide dinspre băţ spre exterior), după ce ai desfăcut firul necesar, firul care vine dinspre tambur îl pui în două şi-l treci pe o lungime de un centimetru pe sub elastic astfel în cât firul dintre tambur şi elastic să fie întins. În momentul în care bolovanul ar tensiona firul acesta iese de sub elastic şi se desfăşoară de pe tambur.

:relax:
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »ovidiu« (26. aprilie 2012, 15:54)


Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 26. aprilie 2012, 19:29

imi da batai de cap tehnica celor 2 lansete, eu cred ca is greu de cap :((((
Get Rich or Die Tryin'

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 26. aprilie 2012, 21:52

Ai dat vreo-data contra ca intr-un zid, copac, sau cum mai vrei sa-i spui, chiar si balena, si dupa citeva fractiuni de secunda s-a dezgatat in dril? Eu am avut deja citeva. Si asta doar pt ca montura si echipamentul nu au fost corespunzatoare. Dar detaliile astea le voi arata in video, sau daca careva e tare curios, poa sa deschida un subiect nou, si-l disecam aici, pe forum. :ochi:




:buaaaah: acum sunt si mai curios. abia astept video-ul. :inchinare: :inchinare: anu' trecut am scapat in modul asta (cateva secunde de drill urmate de cruda dezgatare) cam 1 din 4 somni. :doarecapu: dupa ce de vreo 2-3 ori am vazut urme de dinti pe wobbler dinspre burta inspre spate am zis ca l-a luat mustaciosul doar cu virful buzelor si asta e cauza . daca insa tu zici ca-i din montura eu sunt dispus sa incerc . Sper doar sa faci clipul in mai putin de o luna ca sa-mi ramana o juma de sezon de teste :prieteni: :inchinare: :inchinare:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 26. aprilie 2012, 22:23

anu' trecut am scapat in modul asta (cateva secunde de drill urmate de cruda dezgatare) cam 1 din 4 somni.

:rizi: :rizi: :rizi:

Aia erau toti peste 2 metrii!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 27. aprilie 2012, 09:29

...anu' trecut am scapat in modul asta (cateva secunde de drill urmate de cruda dezgatare) cam 1 din 4 somni. :doarecapu: dupa ce de vreo 2-3 ori am vazut urme de dinti pe wobbler dinspre burta inspre spate am zis ca l-a luat mustaciosul doar cu virful buzelor si asta e cauza . daca insa tu zici ca-i din montura eu sunt dispus sa incerc . Sper doar sa faci clipul in mai putin de o luna ca sa-mi ramana o juma de sezon de teste :prieteni: :inchinare: :inchinare:


Nu numai din montura, ci tot ansamblul este de vina pt rateurile somnilor mari. Daca a reusit sa-ti lase urme de dinti pe vobbler, ala era vinos tare! Si nu va trebui sa astepti video-ul, aici e prima destainuire: Forfah / inaintas spining - Spinning - Forum Pescuit la Somn
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 29. aprilie 2012, 22:45

Montura cu buchet de rame sau calamar (filmare simbata, in timpul partidei de cloncanit)


Gata, am postat-o: Calamarul ca momeala ...

Sunt bucuros :bucuros2: ca am reusit sa duc la bun sfarsit inca o filmare, a fost mult de munca! :relax:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

19

miercuri, 11. iulie 2012, 12:58

intresanta metoda si chiar foarte practica pentru pescuit in curent puternic de pe mal pe dunare .

o sa merg pe la magazinele de constructii si o sa cumpar cateva dale sau pavaje pietonale cam de 1-2 kg pentru ca sant usor de legat si sant cat de cat plate pt a rezista pe curent , iar ca firul de rupere eu zic ca e suficient un 0.14- 0.16

o sa revin sa va spun ce rezultate o sa am cu aceasta metoda

cu calamar pe dunare ce sanse am ? a incercat careva ?

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 11. iulie 2012, 14:53

... iar ca firul de rupere eu zic ca e suficient un 0.14- 0.16


Ia rezerva ca fir de rupere si de 0,35 mm sau 0,40 mm, vei avea nevoie in curent puternic :ochi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com