Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 39

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

61

marți, 5. mai 2015, 22:49

Cred ca am mai zis in finalul sezonului trecut, m-am ars, nu ma mai ard a 2-a oara(oricum n-`am mare branza sa arat ca nu-am destul timp sa ies pe apa si cand o fac sunt destul de comod si merg unde imi e mie mai uosr). Dar cred ca exista o solutie. Nush daca am mai zis-o sau nu.... si nu cred ca sunt primul care s-a gandit la ea... si anume postarea la sfarsit de sezon a pozelor, eventual a filmuletelor. Macar asa poti cat de cat sa te pazesti. Problema e ca unii din noi nu avem zone prea bune si nici timpul nu ne permite sa mergem pe la Dunare etc etc...Asa ca sa nu va asteptati la monstrii sau cantitati industriale. So ...promit ca la finalul sezonului sa pun poze cu tot ce am prins/ eliberat + ev filmulete unde e cazul (sper sa am mai mult timp anul acesta). Si dupa cum a zis si Coste stai linistit ca a prins la mai multi decat crezi tu C&R, doar ca nu pun oamenii poze din diferite motive....in fine. Sper ca pe viitor sa ai mai mare bafta cu oamenii pe care ii vei inata ca vor mai fi..nu te lasi tu asa usor.

Numai bine!

Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

62

miercuri, 6. mai 2015, 08:48

Montura asta cu bolovan, am adoptat-o anul trecut in urma pierderii a catorva zeci de plumbi mai grei, pana mi-am bagat picioarele si am inceput sa adun bolovanii mai grei cu o forma plata. Nodul era ca un fel de sforlac care la prima smucire sa se elibereze si sa ramana montura doar cu peste sau fara... Cert e , ca nu am mai pierdut decat bolovani si rar cate un carlig.
Cand ma pregateam de lansare, faceam balans bolovanului (cam 200-300 gr) si cu putin elan, il lansam la vreo 20 de m. Capturi nu au fost decat...doar un somn la 9 kile si atat. In rest trasaturi anemice de spiridusi..la greu, la un moment dat ma dadeam batut, imi faceam numai nervi...ia si cauta bolovani...refa montura..arunca, da afara si iar..o luam de la capat..
'' Carpe diem ! ''

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

63

miercuri, 6. mai 2015, 08:50

Montura asta cu bolovan, am adoptat-o anul trecut in urma pierderii a catorva zeci de plumbi mai grei, pana mi-am bagat picioarele si am inceput sa adun bolovanii mai grei cu o forma plata. Nodul era ca un fel de sforlac care la prima smucire sa se elibereze si sa ramana montura doar cu peste sau fara... Cert e , ca nu am mai pierdut decat bolovani si rar cate un carlig.
Cand ma pregateam de lansare, faceam balans bolovanului (cam 200-300 gr) si cu putin elan, il lansam la vreo 20 de m. Capturi nu au fost decat...doar un somn la 9 kile si atat. In rest trasaturi anemice de spiridusi..la greu, la un moment dat ma dadeam batut, imi faceam numai nervi...ia si cauta bolovani...refa montura..arunca, da afara si iar..o luam de la capat..

Cu ce ai pescuit? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

64

miercuri, 6. mai 2015, 09:16

Am avut niste mate de macrou...dar intrau numai moace de juma de kil...Cand am pus guvid, caras si rac au stat ca in fantana..
'' Carpe diem ! ''

nando

Oblete

Răspunsuri: 27

Membru din: 22. ianuarie 2014

Locație: voluntari

  • Scrie un mesaj privat

65

miercuri, 6. mai 2015, 16:46

Salut o schiță Cum arata aceasta montura se poate?

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

66

miercuri, 6. mai 2015, 21:02

Mi-a venit azi o idee uitandu-ma la crapari pe PVTV si am zis sa o impartasesc sa vad si alte pareri
Ce ziceti daca pt lansarea cu peste viu de pe mal am introduce montura cu pestisor cu tot intr-un saculet solubil PVA, ca sa nu se spulbere pestisorul la lansare :nunteleg:
El poate sta acolo sa respire pana se topeste saculetul dupa care avem un peste intact in ac. E? e ceva ?
Born to fish, forced to work...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

67

miercuri, 6. mai 2015, 21:08

Buna ideea numa` ca tre` sa stergi bine pestele pana-l impachetezi si lansezi... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

68

miercuri, 6. mai 2015, 21:12

Pai ma gandesc ca ii ia vreun minut sa se topeasca. O sa risc ca incerc. Deocamdata dam cu idei pana se termina prohibitia :zid:
Born to fish, forced to work...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

69

miercuri, 6. mai 2015, 21:37

Pai ma gandesc ca ii ia vreun minut sa se topeasca.

Ii ia probabil un minut sa se dizolve insa, ce-am folosit eu, daca vine in contact cu apa devine foarte moale si greu spre imposibil de manipulat... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Dali

Biban

Răspunsuri: 64

Membru din: 8. aprilie 2014

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

70

miercuri, 6. mai 2015, 22:21

Pai ma gandesc ca ii ia vreun minut sa se topeasca. O sa risc ca incerc. Deocamdata dam cu idei pana se termina prohibitia

Ar trebui incercat sa impachetezi doar forfagul si il legi cu fir sau banda PVA pestele liber si poti arunca mult mai usor montura, daca firul este ud exista riscul ca PVA-ul sa se dizolve asa ca pliezi forfagul, infasori o frunza de salcie intai si apoi legi banda sau firul PVA, aruncarea se poate imbunatati cu mult cred ca se poate arunca montura cu rama, calamar la 40-50m (plumb 200-400g). Metoda este cea de pecuit la crap cu forfag lung 50-100 cm si pop-up cand cauti pestii intre ape (zig-rig)

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

71

joi, 7. mai 2015, 07:17

Salut o schiță Cum arata aceasta montura se poate?


Se recomanda la maluri pietroase, unde la fiecare lansare pierzi plumbul! Si in curenti de apa unde nu sta un plumb de 200-300 gr!

Am desenat la repezeala, ce nu se intelege te rog sa intrebi. :noroc:

Dupa ce lansezi bolovanul, pui cu mana in apa pestisorul si recuperezi incet pina cind acesta ajunge la bolovan.

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

nando

Oblete

Răspunsuri: 27

Membru din: 22. ianuarie 2014

Locație: voluntari

  • Scrie un mesaj privat

72

joi, 7. mai 2015, 07:59

M am luminat .nu înțelegeam . Mulțumesc frumos pentru răspuns :prieteni:

73

joi, 7. mai 2015, 09:24

Obligatoriu pluta de grund altfel risti sa agati / rupi momela pe fund cand apropii momeala de bolovan.

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

74

joi, 7. mai 2015, 11:19

:rizi: cel mai fain din desen e suportul special pentru stationar si galeata cu apa pentru pestisor :noroc:
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "