Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

21

joi, 12. iulie 2012, 07:53

nu te contrazic , eu ma gandeam cand intepi pestele sa se rupa instant si drilul sa nu se faca si cu "caramida " ... dar sa fie suficient de rezistent pt a tine montura in curent ..



un pic off topic , eu dau cu feeder ( cosulet ) de 100 gr + incarcatura cu fir de 0,16- 0,18 mono fir principal pt a se opune cat mai putin curentului care e destul de mare si adancimea este intre 10-16 metri!! la cativa metri de mal , de fapt e senalul navigabil (sper sa fi scris bine ) si pot spune ca am tras ceva mrene de 2-3k de ziceai ca trag de buturugi :))
nu vreau polemici , eu asa dau la "finete " pe dunare pt ca platica are uneori un stil de tras unde doar finetea face diferenta ... la mreana o singura data am dat de ea sa fie asa f...ta (a se citi pretentioasa )

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

22

luni, 29. octombrie 2012, 23:30

Tehnica lansării cu bolovan de pe mal:
- căutaţi un bolovan de 0,5 – 1 kg, şi încercaţi să faceţi o probă, să vedeţi cît de departe îl puteţi arunca. Să luăm ca exemplu că aţi reuşit să aruncaţi bolovanul la o distanţă de 8 metrii. De multe ori nici nu e necesar să pescuim departe, somnii sunt peşti ce-şi caută hrana şi lângă mal.
- un bolovan asemănător va fi legat cu sfoară, şi agăţat de carabina culisantă (pe fir, de sus in jos: carabina culisanta, stoper de protecție a nodului, carabina principala)
- carabina principală va fi agăţată de o creangă pe mal, iar de pe tambur desfăşurăm circa 20 metrii de aţă.
- bolovanul va fi aranjat la mijlocul celor 20 de metrii de aţă, adică cam la 10 metrii în cazul descris.
- cei 20 de metrii de aţă îi aranjăm frumos lângă picioarele noastre, având grijă să nu se încâlcească, să nu se facă vreun nod
- cu recuperatorul tamburului deschis, aruncăm bolovanul cît putem de tare, carabina principală rămâne agăţată pe mal
- după ce bolovanul ajunge la fundul apei, închidem recuperatorul, agăţăm forfahul cu momeală de carabina principală şi recuperăm încet până când acesta ajunge la bolovan.
Gata!

Nu folosiţi această tehnică cu forfah-uri fără plute! Ne-folosind plută pe forfah, montura se va târî pe fundul apei de la mal până la bolovan, agăţaturile sunt astfel de ne-evitat!

Este inteleasa metoda? Daca nu, va rog intrebati!
Si aici este in plan un video explicativ.

Azi am icercat metoda cu bolovanul.Daca o faceti exact asa cum o explica Zoran functioneaza la perfectie.Clar ca e de preferat plantarea cu barca, dar daca nu ai barca ori faci o partida scurta metoda asta in anumite situatii e excelenta.Am reusit sa arunc bolovanul in jur de 6, 7 metri, mai am de exersat si o sa arunc mai mult :zambet: Pe forfah neaparat pluta de grund, nu incercati fara pentru ca va agatati garantat :zambet:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

23

marți, 30. octombrie 2012, 04:25

Azi am icercat metoda cu bolovanul.Daca o faceti exact asa cum o explica Zoran functioneaza la perfectie.Clar ca e de preferat plantarea cu barca, dar daca nu ai barca ori faci o partida scurta metoda asta in anumite situatii e excelenta.Am reusit sa arunc bolovanul in jur de 6, 7 metri, mai am de exersat si o sa arunc mai mult Pe forfah neaparat pluta de grund, nu incercati fara pentru ca va agatati garantat


:bravo:
Daca vrei sa arunci mai departe, atunci folosesti bolovani ceva mai mici. Dar atunci si atentie sporita cind tragi momeala spre bolovan! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 75

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bihor

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

24

marți, 30. octombrie 2012, 14:38

Mie personal mi-a placut metoda asta de lansare a bolovanului de pe mal in cazul in care nu ai barca. Dar ai nevoie de ajutor.
SUPER OK urmariti Linkul de mai jos :
Wels-Steinmontage nach der AAN Methode ausbringen - YouTube

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

25

marți, 30. octombrie 2012, 14:43

SUPER OK urmariti Linkul de mai jos :


:gandesc: ...sincer sa fiu, nu stiu cind voi reusi sa merg la pescuit cu 4 persoane deodata!
Aici ar fi cea mai buna altermativa metoda celor 2 lansete, iar ca plumb unul de 400 - 500 grame!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

26

marți, 30. octombrie 2012, 16:34

Mie personal mi-a placut metoda asta de lansare a bolovanului de pe mal in cazul in care nu ai barca. Dar ai nevoie de ajutor.
SUPER OK urmariti Linkul de mai jos :
Wels-Steinmontage nach der AAN Methode ausbringen - YouTube

E interesanta metoda aruncarii cu prastia , ar putea fi folosita in locurile unde e curent mai puternic si unde nu reusesti sa stai pe fund cu 400, 500 grame.Poate fi o alternativa metoda celor doua lansete cand ai nvoie de greutate mai mare sa stai pe grund.Parerea mea e ca e si putin cam periculoasa aruncarea bolovanului in modul asta :gandesc:

Răspunsuri: 75

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bihor

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

27

miercuri, 31. octombrie 2012, 10:18

Se poate folosi si metoda asta daca esti singur : Die Steinmontage zum Wallerangeln - YouTube

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

28

miercuri, 31. octombrie 2012, 11:39

Sigur ca da, este exact metoda descrisa de mine. Singura problema esca ca nu poti arunca la distante mari.
Pt a ajunge undeva pe la 40 de metri distanta, aici recomand metoda celor 2 lansete.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

29

miercuri, 31. octombrie 2012, 13:22

Sigur ca da, este exact metoda descrisa de mine. Singura problema esca ca nu poti arunca la distante mari. Pt a ajunge undeva pe la 40 de metri distanta, aici recomand metoda celor 2 lansete.


se poate improviza o catapulta pentru aruncat bolovanul (mai ales daca esti singur) :ochi:


Tot ceea ce ai nevoie fiind 2 jumatati de lanseta identice (daca ai dintralea de 3m de arunca 1000 de grame e si mai bine),doi suporti dintraia de tin batul vertical (din teava infipta in pamant ), niste sfoara si ceva forta-n fizic sa arcuieste cele 2 jumatati de lansete. Asta, bineinteles, daca nu ai la indemana ceva pari sau pomisori pe locul de pescuit. :gandesc:



in locul parului cele 2 jumatati de lanseta si in locul bustenilor cei 2 suporti de lanseta . (merge si cu o jumate de lanseta si un suport dar pentru bolovani mai mici :zambet: )

Acest răspuns a fost de 3 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (31. octombrie 2012, 13:52)


Răspunsuri: 52

Membru din: 26. martie 2013

Locație: bucuresti

Profesia: jurist

  • Scrie un mesaj privat

30

vineri, 31. mai 2013, 15:04

metoda!

nu s-ar putea pune in loc de bolovan un plumb (de 300-400 gr) culisant ca la metoda celor doua lansete?
in situatia asta montura ar fi identica ca la metoda ceor 2 lansete!
fara a mai fi nevoie sa ne chinuim cu doua lansete sau bolovan!
si banuiesc ca un plumb de 300-400 gr se poate arunca cu mana mult mai departe de 10 m!
astept pareri!

multumesc!

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

31

vineri, 31. mai 2013, 15:29

nu s-ar putea pune in loc de bolovan un plumb (de 300-400 gr) culisant ca la metoda celor doua lansete?
in situatia asta montura ar fi identica ca la metoda ceor 2 lansete!
fara a mai fi nevoie sa ne chinuim cu doua lansete sau bolovan!
si banuiesc ca un plumb de 300-400 gr se poate arunca cu mana mult mai departe de 10 m!
astept pareri!

multumesc!


Salut.Eu cred ca trebuie pescuit cu montura cu bolovanul acolo unde e curent puternic si unde nu poti sa stai pe fund cu plumb de 300 de grame, 400 de grame sau atunci cand folosesti niste pesti momeala "imensi" ce iti pot misca plumbul de 400 de grame de pe fund.Banuiesc ca poti arunca mai mult de 10 metri un plumb de 400 de grame asa cum zici tu, insa daca vrei sa arunci mai departe atunci se poate doar cu montura celor doua lansete.

Ps:ce simplu ar fi cu o barcuta de plantat, insa in unele locuri pe unde pescuiesc e interzisa folosirea plantatului cu barca :doarecapu:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

32

duminică, 2. iunie 2013, 13:02

Metoda va da rezultate doar daca pe cirlig momeala nu este pestisor sau broasca.
In timpul lanseului in majoritatea cazurilor cirligull va ajunge gol in apa datorita socului produs la aruncare.
Ideal montura plantata cu o barcuta de plantat pentru crap :bravo: :ciao:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

33

duminică, 2. iunie 2013, 14:31

Metoda va da rezultate doar daca pe cirlig momeala nu este pestisor sau broasca.


Care metoda? :gandesc:
Daca e cea cu bolovanu' de un kil, atunci o facem live la vara, la Mraconia! :pauza:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

34

duminică, 2. iunie 2013, 15:52

Da aceea cu (piatra ) pe care o foloseam in loc de plumb. Se antimpla multi ani in urma pe cind pescuiam rudimentar.
Cine avea un telescop Rusesc si o mulineta Delta era privit cu invidie,dar colcaia apa de pesti. Atunci cind aruncam cu mina
piatra datorita socului pestisoru sau broscuta raminea pe mal cirligu ajungea gol in apa,cu rime se schiba situatia.
Daca incercam asta cu batu era sinucidere curata nu ar fi ramas nimic intreg,
Cu tehnica de azi tot stau si a intreb cit timp o sa mai fie (in afara de balti amenajate)pesti si o sa incepem sa povestim
cum era o data. Pacat, daca nu se vor lua masuri ziua aceea nu e departe(pe Timis nu se mai vad rapituri ,sarituri) :buaaaah: ca si in ani trecuti
care te faceau fericit. :bucuros2: :ciao:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

35

duminică, 2. iunie 2013, 15:58

Facem "scolarizare" in vara! :zambet:

Carligul se leaga de mal, iar bolovanul culisant pe firul principal se lanseaza fara momeala! Apoi, momeala peste viu sau broscau se agatza de forfah si se trage cu grija la locul de pescuit! :bucuros2:

Aici, jos de tot: Metode: la grund cu plumb si la grund cu bolovan
-----------------------------------------------------------

Tehnica lansării cu bolovan de pe mal:
-căutaţi un bolovan de 0,5 – 0,7 kg, şi încercaţi să faceţi o probă, să vedeţi cît de departe îl puteţi arunca. Să luăm ca exemplu că aţi reuşit să aruncaţi bolovanul la o distanţă de 8 metrii. De multe ori nici nu e necesar să pescuim departe, somnii sunt peşti ce-şi caută hrana şi lângă mal.
-un bolovan asemănător va fi legat cu sfoară, şi agăţat de carabina culisantă-carabina principală va fi agăţată de o creangă pe mal, iar de pe tambur desfăşurăm circa 20 metrii de aţă.
-bolovanul va fi aranjat la mijlocul celor 20 de metrii de aţă, adică cam la 10 metrii în cazul descris.
-cei 20 de metrii de aţă îi aranjăm frumos lângă picioarele noastre, având grijă să nu se încâlcească, să nu se facă vreun nod-cu recuperatorul tamburului deschis, aruncăm bolovanul cît putem de tare, carabina principală rămâne agăţată pe mal-după ce bolovanul ajunge la fundul apei, închidem recuperatorul, agăţăm forfahul cu momeală de carabina principală şi recuperăm încet până când acesta ajunge la bolovan.

Gata!Nu folosiţi această tehnică cu forfah-uri fără plute! Ne-folosind plută pe forfah, montura se va târî pe fundul apei de la mal până la bolovan, agăţaturile sunt astfel de ne-evitat!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

36

luni, 3. iunie 2013, 04:03

:zambet: acuma cred ca am inteles :este ca un lift de la bloc,carabina este cabina, care va duce momeala la distanta dorita de la mal. :bravo: :gandesc:
Ori si cum dupa de am vazut filmuletul cu pescari de pe Necar cautam deja elasticuri sa fac o catapulta. :bucuros2:
Domn profesor sper ca acum o sa iau nota de trecere, nevasta ma amenintat deja ca ma trece la hrana rece :doarecapu:
O sa incep antrenamentul sper sa nu sparg geamuri la vecini :noroc: :ciao:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

37

luni, 3. iunie 2013, 12:54

...Domn profesor sper ca acum o sa iau nota de trecere, nevasta ma amenintat deja ca ma trece la hrana rece ...

:rizi: era in ideea de a face o prezentare live pt o intelegere mai buna, si nu de a da "meditatii" pt vre-un examen :rizi: :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

38

luni, 3. iunie 2013, 14:06

:zambet: Cum crezi ca ar fi procedat nevasta altuia(vezi ora cind am scris mesajul)daca sotul dadea cu bolovani la ora aia :inchinare: :box:
Mai trebuie sa glumim :bravo:.Ori si cum vine o viitura foarte mare pe Dunare acum e la Budapesta,saptamina asta o sa ies atac, :pescuit:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

39

marți, 21. aprilie 2015, 03:25

Salut Dinu,
si eu!
Urmatoarele video-uri sunt in plan:

Montura de grund cu bolovan si pluta
si inca una nu prea importanta... :ochi:

Tehnica de pescuit la clonc cu sonar

ceva planuri pentru alte vide-ouri ce lipsesc inca de pe site?, astea 2 ar fi cele mai importante.. :gandesc:, sau le filmam in august, daca tot sunt ajutorul tau, acuma fac si pe cameramanu :noroc:
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

40

marți, 21. aprilie 2015, 05:26

Salut Dinu,
si eu!
Urmatoarele video-uri sunt in plan:

Montura de grund cu bolovan si pluta
si inca una nu prea importanta... :ochi:

Tehnica de pescuit la clonc cu sonar

ceva planuri pentru alte vide-ouri ce lipsesc inca de pe site?, astea 2 ar fi cele mai importante.. :gandesc:, sau le filmam in august, daca tot sunt ajutorul tau, acuma fac si pe cameramanu :noroc:


Salut MITA,
multe am avut in plan, insa pe parcurs sau si schimbat multe...
Sunt foarte multi ce citesc si asteapta sa primeasca toate informatiile mura-n-gura, secrete pretioase ptr a prinde si mai mult, ptr a retine si mai mult, ptr a distruge si mai mult...
Am devenit mai precaut cu informatia de cind acest forum mi-a aratat de ce sunt in stare unii. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com