Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 25. aprilie 2012, 12:17

Voblere hand-made ...

daca tot exista un topic de rodbuilding m-am gandit sa fac si unul cu voblere ce le mai mesterim pe acasa, cei care o fac evident.

voblerul de mai jos l-am facut special avand in minte un anumit loc de aici, un loc cu curent puternic unde de multe ori alte voblere de acest tip nu isi faceau treaba asa cum as fi vrut.

asta ar fi schema:





si asta e produsul finit:









la final voblerele sunt usor diferite, adica forma e cam la fel dar greutatea lor si partea frontala superioara e putin altfel pentru a incerca sa obtin anumite chestii mai particulare in miscarea lor.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

2

miercuri, 25. aprilie 2012, 18:15

frumos, frumos rau.
munca multa, dar si pasiune, se vede o treaba bine facuta.
felicitari.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 25. aprilie 2012, 19:06

:inchinare:
Sehr schön, ich bin begeistert!!!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 25. aprilie 2012, 19:58

foarte reusite . arata super . mai ai si alte asemenea opere de arta ? SA LE VEDEM :zambet:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 26. aprilie 2012, 10:30

daca tot exista un topic de rodbuilding m-am gandit sa fac si unul cu voblere ce le mai mesterim pe acasa, cei care o fac evident.

voblerul de mai jos l-am facut special avand in minte un anumit loc de aici, un loc cu curent puternic unde de multe ori alte voblere de acest tip nu isi faceau treaba asa cum as fi vrut.

asta ar fi schema:




la final voblerele sunt usor diferite, adica forma e cam la fel dar greutatea lor si partea frontala superioara e putin altfel pentru a incerca sa obtin anumite chestii mai particulare in miscarea lor.



si mai zice lumea de mine ca fac operatii pe creier in materie de rodbuilding :relax:
oricum din partea mea :apl: :apl: :apl: :apl: :apl: :apl: :apl:

poate reusesti sa faci si un mic clip cu ele la apa sa vedem cum bat :inchinare: :inchinare:
nu de alta dar apoi poate cerem si noi dreptul de utilizare al patentului, "sa faca si institutul nostru un experiment" pe apele mioritice :noroc:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 26. aprilie 2012, 12:14

multam ... sper sa mai vina si alte serii, sunt in lucru dar intr-un fel sau altul timpul parca e tot mai putin ...

o sa fac si un video cu proxima ocazie ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 12. mai 2012, 13:19

astazi vin cu mine la teste o noua serie.

primele 3 au 10cm si in jur de 17-18 grame. al patrulea are 13cm si vreo 20 de grame iar ultimle 3 10cm cu o greutate de vreo 15 grame. toate sunt floating, se scufunda mai putin de 1 metru si sunt acoperite cu vreo 4 straturi de rasina ... sunt curios daca vor mai fi "ciobite" :soc: .















ps: schemele de la astea le am la lucru :zambet:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 12. mai 2012, 14:28

HO-HO! :bravo:
Maestre, abia astept sa ne dai feedback!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 12. mai 2012, 14:53

sper sa fie ceva de pozat cu ele in gura ...

am gasit aici niste inele despicate criminal de bune, mici in diamteru, sarma groasa si cu care mi-am facut praf mainile astazi punandu-le pe voblere ...

astea-s ele ... Stonfo - Attrezzatura per pesca di qualità ... de mult nu am mai fost atat de incantat de ceva :soc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 13. mai 2012, 11:06

da ... m-am intors la fel cum am plecat si mai nasol e ca partida a semanat foarte mult cu alea din iarna, adica pestii parca erau complet absenti neavand parte de nici un atac, nici o urmarire si nici macar nu i-am mai vazut ... :soc:

ramane pe data viitoare :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

11

marți, 15. mai 2012, 18:07

da ... m-am intors la fel cum am plecat si mai nasol e ca partida a semanat foarte mult cu alea din iarna, adica pestii parca erau complet absenti neavand parte de nici un atac, nici o urmarire si nici macar nu i-am mai vazut ... :soc:

ramane pe data viitoare :rizi:
lasa ca eu i-am vazut si tot degeaba
ziceai ca ploua cu meteoriti in apa in intervalul 06 - 07:30, pur si simplu m-au exasperat
chiar nici un atac nu am avut si fierbea apa :nervos:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 15. mai 2012, 18:23

lasa ca eu i-am vazut si tot degeaba
ziceai ca ploua cu meteoriti in apa in intervalul 06 - 07:30, pur si simplu m-au exasperat
chiar nici un atac nu am avut si fierbea apa :nervos:


te cred ca e frustrant sa pescuiesti in astfel de conditii dar eu unul oricand prefer sa ii vad (aud) in timp ce pescuiesc ... moralul e mai ridicat si macar traiesc cu certitudinea ca unde pescuiesc sunt si ei prezenti ...

sa incerci pe viitor sa arunci cat mai aproape de zona unde ii auzi ... de doua ori mi s-a intamplat sa ia voblerul exact cand pica in apa, e ceva superb sa nu apuci sa lasi bine pick-up jos si direct sa iti plece frana ... :soc:

ps : ai incercat cu ceva poppere?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 20. mai 2012, 15:27

ieri neavand prea multa activitate la pescuit am facut un mic film in care se vede miscarea voblerelor de mai sus ...

Video
-

Video

Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 20. mai 2012, 15:39

:bravo:
Ultimul face cel mai fain! :bucuros:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 21. mai 2012, 22:49

:bravo:
Ultimul face cel mai fain! :bucuros:


ala a fost facut cu gandul de a il pescui in anumite zone cu curent puternic in speranta ca voi reusi sa tin fundul cu el, si pestele tinta nu e neaparat somnul. e genul de vobler asemeni Livebait Vibe-ului de la Yo-Zuri cu care se stie ca se pot atinge viteze de recuperare impresionante si nu "sare" afara din apa ...

eu am sperante la somn din partea celorlalte ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 22. mai 2012, 05:19

Pfff..., crezi ca lui mister Siluro i se face rau in curent puternic? Nooo... Poate chiar acolo vei avea cele mai mari surprize. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 25. mai 2012, 22:48

Pfff..., crezi ca lui mister Siluro i se face rau in curent puternic? Nooo... Poate chiar acolo vei avea cele mai mari surprize. :noroc:


in total sunt vreo 9 de tipul ala ... am facut mai multe datorita ratei foarte mari de pierderi la tipul ala de voblere. momentan doar vreo 3 mai au triple pe ele pentru ca au mai primit inca vreo 2 straturi de rasina fiecare (pt siguranta) si daca vad ca plac si somnilor atunci le voi monta triple mai serioase ca cele de acum ma cam indoiesc ca fac fata unuia care sare de 15-20 kg ...

ps: in vreo 3-4 zile se finalizeaza si seria jointed ... de la alea am cele mai mari asteptari cand vine vorba de somn ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

18

sâmbătă, 26. mai 2012, 22:37


sa incerci pe viitor sa arunci cat mai aproape de zona unde ii auzi ... de doua ori mi s-a intamplat sa ia voblerul exact cand pica in apa, e ceva superb sa nu apuci sa lasi bine pick-up jos si direct sa iti plece frana ... :soc:

ps : ai incercat cu ceva poppere?
fi convins ca sa am pescuit si da, s-a intamplat de multe ori sa patesc ca la aterizarea nalucii in apa sa si fie atacata de peste, este momentul cel mai fain si plin de andrenalina :ochi:
cu popere nu pot sa pescuiesc in zona aia sau zonele in care prind eu avat, deobicei pescuiesc sub baraje, exact pe zona de deversare si acolo curentul este extrem de puternic

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

19

duminică, 27. mai 2012, 20:13


cu popere nu pot sa pescuiesc in zona aia sau zonele in care prind eu avat, deobicei pescuiesc sub baraje, exact pe zona de deversare si acolo curentul este extrem de puternic


da, e clar ca nu prea ai ce face cu popperele pe sub baraje. eu nu stiam exact locurile prin care ii cauti si tocmai de aia am pomenit de popper.

azi am dat al doilea strat de rasina si pe un alt set de voblere, pana in weekend-ul urmator vor mai primi inca 2 si vor fi gata de pescuit. de la cele din doua bucati chiar am mari asteptari.

primele 3 au 10 cm:







si astea au 13cm ...















si o poza de grup:

Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

20

duminică, 27. mai 2012, 22:31

super.
ce barbete le montezi?manufacturate sau cumparate?