Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

81

joi, 11. aprilie 2013, 12:30


Hardcore-ul de 60,nu-i tot una cu ala de 75.Si cele de 75 sint floating si suspending.Mi-am cumparat unul acum vreun an,culoarea aia ..un fel de hottiger... [.....]


Am vazut Gigi si dintr-alea de 75 dar aveau doar in culori dintr-alea “oglinda” exagerat de metalizate care nu ma incanta deloc. Astea de 60 mi se pareau, si mi se pare in continuare, foarte mici dar am zis macar sa le incerc mai ales ca erau si la oferta prin magazin :rizi:

[.....]

Tu zici ca nu prea a mers la cele cu bile..se prea poate,avind in vedere ca Po-ul este limpede,daca nu gresesc..Bilele merg foarte bine pe ape tulburi..Pentru mine este inca un indiciu colateral ca totusi ,somnul distinge unele nuante...sau cred ca mai degraba rectioneaza la un cumul de factori,de exemplu bile+culori fluo,pe o apa limpede,si lumina puternica,poate provoca o reactie de prudenta.Aceleasi culori in aceleasi conditii,dar fara bile pot provoca o reactie pozitiva...si aici iar intervine lurebuilding-ul,poti sa-ti faci ce variante le crezi mai potrivite pentru situatia data..Macar aici ,nu depinzi de comenzide afar in asa mare masura(ma refer la materiale)..


In zonele in care pescuiesc culoarea apei mi se pare normala, adica nici limpede si nici tulbure. Daca urc vreo 150 de km in sus deja apa e mult mai limpede acolo si deasupra de barajul de la Isola dei Serafini nu am ajuns ca sa stiu cum arata. Mai jos din cate am inteles devine ceva mai tulbure dar nu am ajuns nici pe acolo ... locurile mele de pescuit se intind pe vreo 50-60 de km.

Nu stiu motivul pentru care prefera voblerele fara bile pestii de aici ... vorbind cu alti pescari de pe aici ei considerau ca datorita faptului ca majoritatea voblerelor care se arunca in Po sunt cu bile pestii care in majoritate sunt eliberati dupa capturare poate le-au “invatat” si deja incep sa se fereasca de anumite sunete. Nu stiu ce sa spun in privinta asta ... prefer sa ma abtin sa imi dau cu parerea pentru ca nu m-am prea gandit.

Am prins destui pesti pe Po la voblere cu bile dar mult mai putin comparativ cu cele din care lipsesc bilele (am si pescuit mai mult cu cele silent trebuie sa recunosc) ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

82

joi, 11. aprilie 2013, 15:22

Nici mie nu-mi plac culorile astea noi..cele dinainte erau mai faine..Nu stiu cit tin astea noi,dar alea vechi erau varza rau..





Asta o controlat ceva pesti printre masele..La un moment dat barbeta se bitiia intr-atit ca am ramas cu ea in mina.. :gandesc:
La hardcore e comlpicat sa inlocuiesti barbeta,dar eu am incercat..Am taiat un canal pe mijlocul barbetei,pina in ochetul original pe care l-am inlocuit.Apoi am dat o gaura in corpul woblerului.Am indoit un ochet care se prelungeste cam un cm in corpul woblerului,dupa care am lipit cu ceva rasina..La primul test de imersiune,ca sa vad daca merge ,fiind usor diferit de modelele''neaccidentate'',am si prins un salau de vreo 3 kile cu el :bucuros2: De atunci il tin de colectie ,considerind ca si-a facut cariera si merita o 'pensionare' linistita..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

83

joi, 25. aprilie 2013, 21:45

jointed 14 cm ,floating,50grame,cu rattle. - YouTube

14 cm,floating,50 grame,se scufunda cam 3m,cu rattle ..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

84

vineri, 26. aprilie 2013, 00:12

felicitari gigi, astept filmuletul si cu capturile prinse cu el
pt ca sigur va prinde la cum se misca si cum lucreaza
bravo.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

85

vineri, 26. aprilie 2013, 05:27

Excelent Gigi! Felicitari...

Unul care mere numa 1 metru, sau 1,5 metri sub luciu, se poate face? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

86

vineri, 26. aprilie 2013, 05:56

Normal..Va avea barbeta mai mica,si inclinata altfel..In esenta bate cam tot asa.Asta este cu rattle de la tine..
De obicei imi fac doua ,un deep diver ca asta,si unul de suprafata ,care sa il folosesc seara-noaptea..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

87

vineri, 26. aprilie 2013, 08:31

jointed 14 cm ,floating,50grame,cu rattle. - YouTube

14 cm,floating,50 grame,se scufunda cam 3m,cu rattle ..


frumoasa miscare ... intrece cu mult jointed-ul original in ceea ce priveste actiunea, al tau miscandu-se la viteze mai mici de recuperare. sunt convins ca va fi pe placul mustaciosilor ... si nu numai.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

88

vineri, 26. aprilie 2013, 09:06

Multumesc pentru aprecieri...Cit despre capturi,problema e la mine,si nu la woblere,in sensul ca locurile ce mai tin somn,sint departe de mine,si nu pot iesi zilnic acolo,ca sa prind..Insa daca intra cumva vreunul prin apropierea Aradului..cu siguranta va face poza..De fapt..chiar zilele trecute,am drilat unul estimat de mine la minim 20kg,ce mi-a intrat pe un ratllin mic,cu triple de avati :doarecapu: Atunci m-am enervat si l-am facut pe asta..M-am dus,si,binenteles nu mai rapea acolo...am dat,am insistat...adio...conjunctura a fost de moment.Cind rapea animalul,aveai impresia ca a picat un om in apa..partial am apucat sa-l vad,avea cam 1.5-1.7m..shaisse.. :doaaamne:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

89

vineri, 26. aprilie 2013, 11:46

..shaisse..

:rizi:

Nu te necaji, vor veni alti!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

90

miercuri, 8. mai 2013, 13:17

La rotisor...





'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 62

Membru din: 11. august 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

91

miercuri, 11. septembrie 2013, 07:49

Rotisor ...rotisor... dar cam mare risipa de lemn.De unde oare ai tu atata lemn de consum ? Si mai faci si voblere ! :salut:
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

92

joi, 12. septembrie 2013, 19:51

:zambet: De la locul de munca...si sant atatea aschii,uite.....




'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

93

joi, 12. septembrie 2013, 19:58

Si ceva rezultate..



'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

94

duminică, 15. septembrie 2013, 21:26

faine poze gigi, mai ales prima de sus.
de voblere nu mai vorbesc - galben fluo pe burta?!

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

95

duminică, 15. septembrie 2013, 21:33

Da,l-am furat de la ceva handmade-uri japo..A dat rezultate si la noi.Spate alb,flancuri argintii si burta galben fluo.Intre timp,si frate-sau silver a facut ceva victime..




Pana acum am facut ''protipuri'' :rizi: :rizi: ..ce popmpos suna..
De fapt am testat cateva tipuri de lestari pe acelasi blank cu diferite lestari si cateva forme de barbeta..Pana acum au confirmat 3 dintre ele..Am de gand sa le produc in serie..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

96

duminică, 15. septembrie 2013, 21:55

frumoss :apl:
felicitari si spor la cioplit

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

97

luni, 16. septembrie 2013, 05:56

Multumesc..astea au fost cioplite,urmatoarele vor fi frezate..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

98

luni, 16. septembrie 2013, 09:07




Balsa,silent,8cm,floating,12grame.
Hackyou zander :rizi:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

99

luni, 16. septembrie 2013, 09:38

misto chestii Gigi ... din ce material ai facut barbeta?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

100

luni, 16. septembrie 2013, 15:32

Cred ca-i policarbonat.Avea un tip niste ''plasticuri'' care-l incurcau prin masina..i-am zis sa mi le dea mie.Pana acum nu sa rupt niciuna.Problema este cand se va termina.. :doarecapu:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu: