Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

61

joi, 21. martie 2013, 17:45

Cu asta voi cauta salaul..






'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

62

joi, 21. martie 2013, 18:24

frumoasa "aratare" gigi ... :apl:

sunt convins ca va fi placut si de altii, nu doar de salai ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

63

joi, 21. martie 2013, 18:25

Faina rau! Dar sa vedem cum functioneaza :gandesc: bine sau f bine! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

64

joi, 21. martie 2013, 19:31

Deocamdata e in teste de imersiune :gandesc:
L-am incercat cu doua marimi de barbete si cu doua inclinatii..Merge bine cu fiecare,dar bate diferit..si fir-ar sa fie fix acuma e Muresul mare si murdar.. :nu:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

65

miercuri, 10. aprilie 2013, 06:51



Asta va ramine final..8 cm,13 grame,floating,Se scufunda 3.5m,testat din barca pe lac,cu fir sufix performance braid de 20lb,lansat cam 30m..Bataie marunta si deasa,combinatie intre ''x'' si flancuri..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

66

miercuri, 10. aprilie 2013, 07:10

Mă tot gândesc da nu-nţeleg cum poţi să faci fegurele şi degradeurile?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

67

miercuri, 10. aprilie 2013, 08:32

frumoase rau Gigi, vad ca insisti pe forma asta cu ultimele modele. sunt convins ca nu se vor da in spate rapitorii ...

Mă tot gândesc da nu-nţeleg cum poţi să faci fegurele şi degradeurile?


imi permit eu sa raspund:
fagurele - plase de orice fel, se gasesc destule si ai de unde alege forma dorita
degradeul - spray sau aerograf ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

68

miercuri, 10. aprilie 2013, 08:33

Simplu..
Peste straturile de protectie(propionat)se aplica o slefuire fina cu smirghel de 800.Interzis atingerea cu mina goala.Doar manusa chirurgicala.Dupa smirghelire sa da primul strat ,obligatoriu alb..
Dupa uscare se da baza..

1.burta argintie+flancuri argintii

2.spate verde.

Dupa ce se usuca,se aplica primul strat de devcon transparent.Acesta uniformizeaza totul..Dupa uscare,se foloseste o plasa prinsa pe un cadru care se suprapune peste suprafata unde doresti x-urile..negru pe spate-cap,alb pe burta..
Se corecteaza prin pulverizari laterale,daca e cazul trecerea de la o culoare la alta..Se aplica ochii..apoi inca un strat de devcon..Pe tot parcursul se evita complet atingerea cu mina goala.Se evita o incapere unde este praf,sau temperaura scazuta..Spary-urile trebuie sa fie la temperatura camerei,peste 22grade,la fel si naluca..
Uscarea suta la suta -peste 24 de ore..pina atunci atirna la uscat,dupa ce primele 2-3 ore sta in rotisor la infrarosii..

Ce vedeti aici e vopsit din spray...astept cu nerabdare sa imi cumpar un aerograf profi..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

69

miercuri, 10. aprilie 2013, 08:38

@Anem,mi-am dorit mult sa am o alternativa la yozuri hardcore,adica sa nu imi bag unghia in git cind agat vreunul..Astea sint varianta no sound..urmeaza si varianta cu rattle..La varianta asta ma astept la salau,in primul rind,desi mai am woblere facute de mine care pe vibratie marunta au prins somn si fara rattle..am pierdut multe..de data asta,insa vreau sa cresc productia..la preturile care sint pe piata nu imi permit sa las 3-4 woblere de 30-60ron bucata la iesire..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

70

miercuri, 10. aprilie 2013, 08:45

@Anem,mi-am dorit mult sa am o alternativa la yozuri hardcore,adica sa nu imi bag unghia in git cind agat vreunul..Astea sint varianta no sound..urmeaza si varianta cu rattle..La varianta asta ma astept la salau,in primul rind,desi mai am woblere facute de mine care pe vibratie marunta au prins somn si fara rattle..am pierdut multe..de data asta,insa vreau sa cresc productia..la preturile care sint pe piata nu imi permit sa las 3-4 woblere de 30-60ron bucata la iesire..


hehehehe ... atata lume lauda voblerul ala de m-a facut si pe mine sa imi achizitionez vreo 3 bucati. nu mai stiu culorile dar vorbind in termeni "internationali" unul e culoarea Silver, altul e un fel de Fire-Tiger si altul e un fel de Hot Tiger. exceptie facand o partida in iarna cand am avut doua atacuri de avat la cel Hot Tiger in rest nu am avut nimic altceva ... :rizi: (dar sunt mai mici, de vreo 6-6.5cm)

nu stiu cum stau treburile pe la tine, dar am observat ca pe aici functioneaza mult mai OK voblerele fara bile in ele. de cateva ori chiar mi-a trecut prin minte sa iau anumite voblere cumparate si sa le fac sa nu mai sune ca nebunele in apa.

eu cred ca ai putea sa te astepti inclusiv la avat dar depinde foarte mult in ce zone il folosesti ... :bravo:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

71

miercuri, 10. aprilie 2013, 08:48

Gigi, cand facem niste incercari de corpuri pe CNC?
Tanti aia cu masina aia mare "de sculptat" ma tot intreaba cand aduc ceva de facut... :ochi: .
Treaba-i cum desenam unu` sa fie cat mai apropiat de unu` real bun, cu cote, raze de racordare si tot tacamu`...?!? :nunteleg:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

72

miercuri, 10. aprilie 2013, 08:57

Gigi, cand facem niste incercari de corpuri pe CNC?
Tanti aia cu masina aia mare "de sculptat" ma tot intreaba cand aduc ceva de facut... :ochi: .
Treaba-i cum desenam unu` sa fie cat mai apropiat de unu` real bun, cu cote, raze de racordare si tot tacamu`...?!? :nunteleg:


in ce format ai nevoie? banuiesc ca iti trebuie un model 3D dar nu stiu in ce format reuseste masina sa il citeasca ...

daca vreti cu asta va ajut eu cand am putin timp ... imi ia vreo 10 minute sa fac un corp de vobler de la cap la coada (daca vreti si solzi 3D plus alte detalii atunci putin mai mult)
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

73

miercuri, 10. aprilie 2013, 09:07

in ce format ai nevoie? banuiesc ca iti trebuie un model 3D dar nu stiu in ce format reuseste masina sa il citeasca ...

daca vreti cu asta va ajut eu cand am putin timp ... imi ia vreo 10 minute sa fac un corp de vobler de la cap la coada (daca vreti si solzi 3D plus alte detalii atunci putin mai mult)
Pfoaaaa... ar fi super! :bravo:
Doamna cu masina are pe PC instalat ArtCAM (cu format propriu .art, .rlf) dar am cumparat, importat si executat cu succes fisiere .STL.
Cred ca multe programe de grafica 3D stiu sa exporte .stl, c-am vazut la multi vanzatori de modele.
Cred ca mai stie si alte formate ArtCAM-u` da` nu mai retin care... daca nu merge cu astea, ma uit ce si cum.
In WE-u` asta ma duc dupa cnc-ul meu da` pe ala n-as vrea sa-l "spurc" cu lemn :rizi: ... da` as putea sa fac matrite in aluminiu. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

74

miercuri, 10. aprilie 2013, 09:22

Mulţumesc, Gigi ies foarte frumos, să-mi spui pe unde pescuieşti că o să-mi iau un echipament de scafandru.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

75

miercuri, 10. aprilie 2013, 10:03

Astept atunci sa imi spui exact in ce format preferi sa iti salvez minunile. Formatele cele mai la indemana pentru mine ar fi: CATPart, stl, igs, model, 3dxml, cgr, hcg si wrl.

Pe langa format sa imi spui/spuneti cum ati prefera sa fie voblerul, adica marime, forma si mai stiu eu ce caracteristici (preferabil o schita de mana) si cand prind niste timp liber ma pun sa le fac. De altfel trebuie sa stiu si de ce detalii aveti nevoie pe el (solzi, ochi sau locas pentru ochi, branhii etc) si cum vreti sa il faceti. Adica, in cazul in care imi spuneti ca vreti sa il faceti de exemplu din doua bucati atunci direct ti-l trimit cu corpul facut in doua, perfect simetric si dupa prelucrare nu va ramane decat sa lipiti cele doua bucati (dupa ce ati bagat toate cele in interior).

Mai jos iti atasez niste imagini cu anumite chestii care le am la indemana si care le aveam in minte ... din pacate putine au fost maetrializate datorita unei lipse acute de timp.

ps: din pacate vad ca sunt limitat doar la 5 atasamente ...
»anem« a atasat urmatoarele fisiere :
  • 1.jpg (13,52 kB - 21 ori coborit - ultima oara: 26. iunie 2015, 11:33)
  • 2.jpg (12,17 kB - 17 ori coborit - ultima oara: 26. iunie 2015, 11:33)
  • 6.jpg (11,47 kB - 11 ori coborit - ultima oara: 26. iunie 2015, 11:33)
  • 7.jpg (13,46 kB - 17 ori coborit - ultima oara: 26. iunie 2015, 11:33)
  • 8.jpg (11,89 kB - 15 ori coborit - ultima oara: 26. iunie 2015, 11:33)
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

76

miercuri, 10. aprilie 2013, 10:47

Format STL este perfect.

Masina la care am acces la ora asta are 3 axe asa ca varianta din 2 bucati ar fi cam inevitabila.
In schimb unul dintre scopurile pentru care cumpar CNC-ul meu este sa fac ceva masini mai mici pentru prelucrari in materiale moi (lemn, plastic).
Ma gandesc serios sa fac una in 4 axe pentru genul asta de piese. In cazu asta frezarea corpului, inclusiv santul longitudinal de pe "burta" ar fi mult mai simpla si dintr-o bucata. Evident, masinile n-au sa atinga precizia CNC-ului actual (=<0,02mm) dar nici nu cred ca-i nevoie decat de-o fractiune pt. scopul asta.
Poate daca o sa ai timp mai mult in viitor, o sa colaboram.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

77

miercuri, 10. aprilie 2013, 11:17

@Anem,mi-am dorit mult sa am o alternativa la yozuri hardcore,adica sa nu imi bag unghia in git cind agat vreunul..Astea sint varianta no sound..urmeaza si varianta cu rattle..La varianta asta ma astept la salau,in primul rind,desi mai am woblere facute de mine care pe vibratie marunta au prins somn si fara rattle..am pierdut multe..de data asta,insa vreau sa cresc productia..la preturile care sint pe piata nu imi permit sa las 3-4 woblere de 30-60ron bucata la iesire..


hehehehe ... atata lume lauda voblerul ala de m-a facut si pe mine sa imi achizitionez vreo 3 bucati. nu mai stiu culorile dar vorbind in termeni "internationali" unul e culoarea Silver, altul e un fel de Fire-Tiger si altul e un fel de Hot Tiger. exceptie facand o partida in iarna cand am avut doua atacuri de avat la cel Hot Tiger in rest nu am avut nimic altceva ... :rizi: (dar sunt mai mici, de vreo 6-6.5cm)

nu stiu cum stau treburile pe la tine, dar am observat ca pe aici functioneaza mult mai OK voblerele fara bile in ele. de cateva ori chiar mi-a trecut prin minte sa iau anumite voblere cumparate si sa le fac sa nu mai sune ca nebunele in apa.

eu cred ca ai putea sa te astepti inclusiv la avat dar depinde foarte mult in ce zone il folosesti ... :bravo:
Hardcore-ul de 60,nu-i tot una cu ala de 75.Si cele de 75 sint floating si suspending.Mi-am cumparat unul acum vreun an,culoarea aia ..un fel de hottiger..Minune ce frumos era.. :zambet: Eram la pescuit pe Mures..Il atasez si dau de vreo trei ori cu el..La un moment dat,il plimb incet ,paralel cu malul..Eram pe un mal inalt cam de 1m,si il vedeam perfect cum inoata..Il recuperam cind mai repede,cind mai incet,minunindu-ma ce incitant bate...brusc ,sub el..(malul avea panta abrupta,si era acolo,ceva mai in stinga cam la 1m, o salcie si multe crengi submerse,pe unde nici nu aveam de gind sa bag'minunatia')..s-a conturat o chestie neagra,si s-a deschis o gura cu dinti.. :doarecapu: ntr-o secunda m-am trezit in dril cu un salau de vreo 2 kile,extrem de nervos..Mi-a stat inima-n loc :buaaaah: ,si mi-a trebuit vreo 5 minute sa-mi revin din andrenalina..dupa ce l-am pus pe mal..Pe hardcore mi-a intrat deasemenea un somn ,care a dezdoit pur simplu toate cele 3 brte ale ancorei de pe burta..Modelul original are insa doua slabiciuni,
1.I se duce repede smaltul.vopseaua..
2.Nu are ochetul dintr-un cap intr-altul,asa ca se prea poate ,somnul sa plece corpul si pescarul sa ramina cu barbeta..Stiu de citeva cazuri pe la Dunare..

Aici intervine lurebuilding-ul care poate rezolva ambele probleme..Chiar daca ,sa zicem un mustacios ori salau ii sparge devconul,nici o problema se poate repara,dar sirma dintr-un capat intr-altul,ii asigura rezistenta maxima..

Tu zici ca nu prea a mers la cele cu bile..se prea poate,avind in vedere ca Po-ul este limpede,daca nu gresesc..Bilele merg foarte bine pe ape tulburi..Pentru mine este inca un indiciu colateral ca totusi ,somnul distinge unele nuante...sau cred ca mai degraba rectioneaza la un cumul de factori,de exemplu bile+culori fluo,pe o apa limpede,si lumina puternica,poate provoca o reactie de prudenta.Aceleasi culori in aceleasi conditii,dar fara bile pot provoca o reactie pozitiva...si aici iar intervine lurebuilding-ul,poti sa-ti faci ce variante le crezi mai potrivite pentru situatia data..Macar aici ,nu depinzi de comenzide afar in asa mare masura(ma refer la materiale)..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

78

miercuri, 10. aprilie 2013, 14:59

Tocmai mi-am luat un vobler şi nu are ochetul dintr-un cap intr-altul. Voblerul este din plastic, cum pot înlocui ochetul cu sârmă dintr-un cap în altul având în vedere că are şi cameră cu bilă.
»ovidiu« a atasat urmatoarele fisiere:
  • StrikePro.jpg (77,13 kB - 35 ori coborit - ultima oara: 14. iulie 2016, 15:19)
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

79

miercuri, 10. aprilie 2013, 15:06

Tocmai mi-am luat un vobler şi nu are ochetul dintr-un cap intr-altul. Voblerul este din plastic, cum pot înlocui ochetul cu sârmă dintr-un cap în altul având în vedere că are şi cameră cu bilă.


nu are rost sa te pui sa faci treburile astea ... pana la urma nici nu cred ca sunt sanse reale sa reusesti. adica vei fi nevoit sa faci anumite chestii pe acolo ce cu siguranta vor afecta evolutia lui ...

pe viitor incearca sa cauti chestiile care sunt direct construite in felul asta cu toate ca sunt o gramada de voblere care au doar ocheti de genul celui de mai sus si nu au fost probleme ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

80

miercuri, 10. aprilie 2013, 16:35

Tocmai mi-am luat un vobler şi nu are ochetul dintr-un cap intr-altul. Voblerul este din plastic, cum pot înlocui ochetul cu sârmă dintr-un cap în altul având în vedere că are şi cameră cu bilă.
La tipul ala de wobler nu are rost sa cauti sa faci acest lucru,deoarece strici camera cu bila..
La yozuri hardcore e alta treaba..
Este un stil de pescuit cu barbeta la rasul substratului..Daca nu ma insel americanii ii zic ''riping'.Adica woblerul este scufundat cit mai rapid din lanseta..(pe curent,o fibra de sticla te face sa pierzi citiva metri,una de carbon de ajuta mult mai mult)..si cind simti contactul cu substratul ,se incetineste recuperarea atita cit sa se mentina contactul,cu scurte stopari si accelerari..Anumite cranck-uri deep diver fac foarte eficient treaba asta,cranck-uri cum ar fi shad rap,glass shad rap,glass fat rap,dives to,si ....hardcore..Problema este ca la unele hardcore-uri din cauza bocanelilor repetate(partide ce dureaza ore la rind)in pietris,bolovani sau craci,barbeta slabeste-fisureaza,nu se stie exact si poti ramine fara ea..La alte woblere cum ar fi ..glass shad rap-ul,nu s-a intimplat fenomenul asta..Am mai intilnit problema respectiva la niste copii de jointed shad rap,de la capture lure,la alea cadea barbeta si fara sa le lovesti.Cite am avut ,le-am lipit barbeta cu epoxy si au tinut,si bat bine,fiind rezolvata problema respectiva..

La asta ma refeream cind am zis ca este punct slab la hardcore..Nu inseamna ca e valabil la toate..unele sint mai solid construite..La cel din imagine n-as crede sa fie cazul sa-i schimbi armatura..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu: