Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

41

marți, 28. august 2012, 09:29

Am avut ocazia sa-mi testez doua naluci facute pe acelasi profil de blanc..Si anume,un wobler plutitor,care coboara cam 1-1.5m maximum,si un glider floating,pe acelasi blanc,ambele intr-un patern natur ,cu ceva galben pe la botic pentru incitarea stiucilor la manifestatii violente..

Woblerul bate bine,cap-coada cu usor balans pe flancuri.Din pacate ,portiunile fara vegetatie erau foarte putine si doar acolo l-am putut folosi,in zadar insa, deoarece stiucile prefereau 'jungla' ierburilor..lucru previzibil dealtfel..

In schimb gliderul,care coboara maximum 50-70cm,cu o evolutie eratica si culcari pe flancuri,a fost deosebit de eficient in zona cu ierburi.Dupa o zi de pescuit ,am avut pe aceasta naluca cam 5-6 stiuci,din care am scos 3bucati intre 2si 4kg,plus un salau :gandesc: ,iesit seara sa vineze tot printre ierburi..
Dupa aceasta partida, gliderul arata asa cum il vedeti in poza,confirmind spusele lui Anem ,care zicea ca trebuiesc macar 2-3 straturi..De fapt cele doua blancuri ,au fost finisate cu o zi inainte de partida de pescuit,devcon-ul neavind mai mult de 12 ore de la aplicare,si,ar putea fi si aceasta o cauza..Desi Devcon-ul a fost spart inca de la primele ore ale diminetii,am pescuit cu gliderul acela toata ziua,fara sa-l protejez de soare ori apa,si spre bucuria mea,blancul a rezistat fara sa se umfle,ceea ce arata ca primul strat de protectie -ceara tixhotropica-si-a facut efectul,avind acum confirmarea practica ca este eficienta.Baile lungi in propionat,sau inconvenientul cauzat de lipsa acestuia,au disparut astfel..Pun mai jos citeva poze..


arata bine gigi voblerele alea si din ce se vede prind si peste ... mai ramane doar sa pui la punct stratul de protectie la ele pentru o rezistenta mai bune si asteptam poze cu alte capturi. eu ti-as zice (mai ales in cazul stiucii) sa dai minim 4-5 straturi si in felul asta va rezista cat de cat mai bine decat in cazul unui singur strat ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

42

miercuri, 29. august 2012, 06:49

Stiu ,asa voi face...cele doua insa le-am facut pe graba,cu doar o zi inainte de pescuit.Devcon-ul l-am aplicat pe la noua seara,si am bagat woblerul pe apa,cred ca pe la vreo 8-9 dimineata..Deci cam la 12h...Am acuma unul cu doua straturi...tinut 2 zile la uscat...si cu asta nu-mi mi fac probleme... :bucuros2:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

43

miercuri, 5. septembrie 2012, 21:14

Jointed,lemn de abachi,floating,155mm,bataie larga,ritmica,se scufunda cam 3m in curent foarte puternic..








'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

44

miercuri, 5. septembrie 2012, 22:25

frumoase! :) felicitari :)
sarca in circuit inchis?
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

45

joi, 6. septembrie 2012, 06:35

Multumesc...sa vezi cum bate jointed-ul...
Daca la sirma(sarca?} te referi,da este in circuit inchis,din bot la coada ,cu capetii rasuciti..Ieri l-am incercat in cel mai puternic suvoi posibil,pe cotele astea incredibil de mici ale Muresului..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

46

duminică, 16. septembrie 2012, 07:31

Un glider de 7 cm,si prima lui victima..


'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

47

miercuri, 19. septembrie 2012, 08:51




Arata bine chestiile si dupa ce vad ma indoiesc ca nu vor veni si capturile … toate sansele sa intre ceva mustaciosi la ele.

Am vazut ca barbeta celui din spate e “coapta” cel mai probabil pentru ca ai pus-o deasupra focului. Ti-as recomanda sa eviti treaba asta in primul rand pentru ca materialul odata bagat pe foc din ce am vazut la mine devine mai casant si in al doilea rand nu e tocmai estetic. Cred ca folosesti ceva materiale din policarbonat, ceea ce ti-ar permite sa indoi barbeta la rece pur si simplu prinzand-o intr-o menghina si aducand-o la forma dorita cu mana ... in felul asta ar iesi mai rezistenta si ar arata mai bine. :bravo:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

48

miercuri, 19. septembrie 2012, 11:44

gigi,
prin natura meseriei tale sunt convins ca ai in dotare o suflanta cu aer cald
monteaza o duza ingusta la ea si poti indoi orice plastic sau policarbonat fara probleme si fara sa te frigi la degete sau sa topesti plasticul

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

49

miercuri, 19. septembrie 2012, 13:50

Da stiu...aveti dreptate amindoi,numai ca acel wobler are vreo 10-12 ani,nici nu mai stiu exact,acum l-am vopsit din nou..si pe vremea aceea nu aveam suflanta..si uitasem de woblerul asta,dar acuma cu posibilitatea de a prinde stiuca mare mi-am amintit de el..Era facut pentru Ghioroc,cind inca se mai prindeau pe acolo stiuci din alea mari..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

50

joi, 14. februarie 2013, 13:43

'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

51

joi, 14. februarie 2013, 13:45






Cranck,balsa,8 cm,26grame,deep diver,cu 'zornaitoare'...multumesc Zoran..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

52

joi, 14. februarie 2013, 16:34

Foarte misto. Gigi, barbeta e tot hand made?

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

53

joi, 14. februarie 2013, 16:47

interesant grasutu ... banuiesc ca tine bine fundul la felul in care arata barbeta si cum e pozitionata ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

54

joi, 14. februarie 2013, 16:58



Uploaded with ImageShack.us


Barbeta e tot facuta.I-am turnat o nervura de devcon,care se continua pina in corpul woblerului.Acuma e rigida ,nu se mai indoaie.Coboara mult,inca nu stiu exact cit.Dar la mal,cit l-am incercat pe pietre si craci,am vazut ca le ocoleste foarte fain,si lasa in urma norisori de suspensii,cind scurma substratul..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

55

joi, 21. februarie 2013, 23:05

Voi vreti sa dea firmele consacrate faliment, si sa isi disponibilizeze institutele de cercetare pe care le au si pescarii buni platiti sa faca cercetare sa ramana someri ( Ca la noi, fara comentarii), ca pe viitor ramanem fara voblere pe piata.
Acuma sincer, foarte frumoase voblere hand-made sau prezentat, si dupa nasul meu si prinzatoare.
Se pot prezenta si niste filmulete cu evolutia lor, si caracteristici de evolutie, + specii vizate, asa pentru amorul publicului.??

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

56

vineri, 22. februarie 2013, 12:29

Am un filmuletz cu evolutia astuia din urma,dar nu stiu cit de bine se va vedea,pentru ca este facut cu un aparat nu foarte performant..Intentionez ca in viitorul apropiat,sa il filmez cu camera subacavatica,chiar sint curios si eu cum se vede de sub apa..

Despre evolutie,pot sa spun ca are o bataie ritmica,nu foarte larga,si lucreaza pe cea mai mica recuperare.Pe stopare se ridica repede,pentru ca in interior are o camera cu aer care contine si doua bile pe post de rattle..Coboara cam 5m,si forma rotunjita a barbetei ii permite sa evite destul de bine obstacolele...bine, la fire de grebla sau crengute subtiri,nu este invulnerabil,probabil ca se agata.Ii vad destinatia ca specie vizata-in primul rin la somn,dar si la salau ori mreana..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

57

vineri, 22. februarie 2013, 12:42

Am un filmuletz cu evolutia astuia din urma,dar nu stiu cit de bine se va vedea,pentru ca este facut cu un aparat nu foarte performant..Intentionez ca in viitorul apropiat,sa il filmez cu camera subacavatica,chiar sint curios si eu cum se vede de sub apa..

Despre evolutie,pot sa spun ca are o bataie ritmica,nu foarte larga,si lucreaza pe cea mai mica recuperare.Pe stopare se ridica repede,pentru ca in interior are o camera cu aer care contine si doua bile pe post de rattle..Coboara cam 5m,si forma rotunjita a barbetei ii permite sa evite destul de bine obstacolele...bine, la fire de grebla sau crengute subtiri,nu este invulnerabil,probabil ca se agata.Ii vad destinatia ca specie vizata-in primul rin la somn,dar si la salau ori mreana..


Cumpar! :)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

58

vineri, 22. februarie 2013, 15:39

'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

59

vineri, 22. februarie 2013, 15:40

'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

60

vineri, 22. februarie 2013, 15:41

Nu stiu sa incarc filmuletzul,desi l-am incarcat pe imagesh...zice ca nu-l gaseste...
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu: