Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 28. iunie 2015, 20:34

Reparatie clonc

In urma iesirii din acest WE, mi s-a fisurat pastila de la un clonc.
As vrea sa rog pe cei care se pricep la operatii in lemn, sa ma ajute cu ceva sfaturi pt. remediere (daca credeti ca este posibil).
Multzam!

----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 28. iunie 2015, 20:37

Ce model este? Daca e Ebro 2, ti-l repar eu. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 28. iunie 2015, 20:41

Ce model este? Daca e Ebro 2, ti-l repar eu. :noroc:

Da, exact Ebro 2. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 28. iunie 2015, 20:41

Rasina poliesterica , colier auto 2-3 zile , lac dupa smirghel si e ca nou ! :zambet:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 28. iunie 2015, 20:41





Citat de la »Zoran«



Ce model este? Daca e Ebro 2, ti-l repar eu.

Da, exact Ebro 2.


OK :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

6

duminică, 28. iunie 2015, 21:47

In urma iesirii din acest WE, mi s-a fisurat pastila de la un clonc.
As vrea sa rog pe cei care se pricep la operatii in lemn, sa ma ajute cu ceva sfaturi pt. remediere (daca credeti ca este posibil).
Multzam!
Ovidiu mi l-a reparat pe-al meu si era mai nasoala treaba.... :bucuros:
Banuiam, da' acum sunt convins de ce-au "decolat shtiglitzi" :rizi:
:noroc:



informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 28. iunie 2015, 21:52

Banuiam, da' acum sunt convins de ce-au "decolat shtiglitzi"

Cata, sa stii ca,,,,, cu toate c-am dat in apa relativ putin adanca totusi mormolocii s-au ridicat mai bine la Voodoo decat la altele.
Am dat destul de putin cu Ebro asta tura asta si sigur nu l-am lovit de nimic... ii foarte posibil sa fi fost deja crapat de mult si sa nu fi observat pana acu`....
"Ma rezolva" Zoran... sar`na. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

8

duminică, 5. iulie 2015, 16:46

din pacate orice reparatie facuta pe acea pastila nu va rezista.
este crapatura pe fibra si va ceda in timp.
sory :nu:

Dorian

Biban

Răspunsuri: 71

Membru din: 9. august 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: consultant vanzari / marketing

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 5. iulie 2015, 17:05

am comis-o si eu cu ebro 2 saptamana trecuta, dar a fost mult mai light, l-am reparat singur. Ca sa evit astfel de probleme sau macar sa le atenuez, am lipit pe barca, in zona in care iese cloncul o bucata de cauciuc (cu prenadez - am lasat prenadezul sa se usuce ca lumea si l-am lipit -adica batut - cu ciocanul de cauciuc).

Ca sa reduc riscul de dezlipire, am taiat muchia frontala a caciucului cu un cutter, la cca 45 de grade, ca sa nu bata apa in muchie.

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 5. iulie 2015, 20:11

am comis-o si eu cu ebro 2 saptamana trecuta, dar a fost mult mai light, l-am reparat singur. Ca sa evit astfel de probleme sau macar sa le atenuez, am lipit pe barca, in zona in care iese cloncul o bucata de cauciuc (cu prenadez - am lasat prenadezul sa se usuce ca lumea si l-am lipit -adica batut - cu ciocanul de cauciuc).

Dorian, NU vreau sa insinuez ca io as fi vreun mare "profesor in cloncanit" insa nu retin sa fi lovit vreodata acest clonc de ceva. :)
Intreb si io ca ageamiu "in lemne", nu se putea crapa acea pastila din cauza ca poate lemnu` n-o fost bine uscat... sau ceva asemanator?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Nitu V

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 7. aprilie 2012

Locație: braila

Profesia: functionar

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 5. iulie 2015, 20:19

se putea crapa si daca se imbiba cu apa dupa care se usca brusc ...vad ca pe margine nu mai are lac .

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 5. iulie 2015, 20:25

se putea crapa si daca se imbiba cu apa dupa care se usca brusc ...vad ca pe margine nu mai are lac .

Da, ai dreptate, se cam duce lacu` ala pe muchii la toate pe care le am, cu toate ca nu le-am lovit... da` nah, acu` mai sunt prin apa diverse frunze, crengute sau mai stiu io ce... de regula cam fac curat pe unde bat da` nu pot sa "dau cu aspiratoru`"... :rizi:
Daca le "smirgalesc" si le dau cu lac de yacht, e OK?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 5. iulie 2015, 20:41

Rasina poliesterica , colier auto 2-3 zile , lac dupa smirghel si e ca nou ! :zambet:

Da e bine , dar dupa ce pui rasina-n crapatura-l strangi circular cu un colier , dupa care cureti surplusurile de material si lac , lemnul se lipeste bine si cu poxipol gri !
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 5. iulie 2015, 20:45

Rasina poliesterica , colier auto 2-3 zile , lac dupa smirghel si e ca nou ! :zambet:

Da e bine , dar dupa ce pui rasina-n crapatura-l strangi circular cu un colier , dupa care cureti surplusurile de material si lac , lemnul se lipeste bine si cu poxipol gri !

Multzam fain Teo, la cloncu` asta imi da Zoran o alta pastila da` treaba cu lacu` ma interesa pt. celelalte, ca vad ca la toate se cam "duce" lacu` si ajunge lemnu` expus... si daca la toate o sa se intample ce zice Nitu, am pus-o... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Dorian

Biban

Răspunsuri: 71

Membru din: 9. august 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: consultant vanzari / marketing

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 5. iulie 2015, 20:51

pe al meu am dat cu lac de yacht dupa ce l-am reparat si pare ok

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 5. iulie 2015, 20:51

Ma bag si eu...ca musca... :zambet: nu se poate executa o operatie de a preveni sau, macar, pentru a intarzia exfolierea sau degradarea lacului? De exemplu, adaugarea unor straturi suplimentare de lac, sau, daca exista si alte solutii, sunt binevenite pentru cloncurile noi sau pentru cele care nu au deocamdata vreo problema! Ar mai fi o idee, insa, depinde daca ai norocul sa iasa la fel...sa reusesti sa iti faci sau sa iti faca cineva pastila, mai ales, din aluminiu...si sa le folosesti alternativ...mai mult cloncul cu lastila din aluminiu...apropo...Zoran...nu are vreo idee Tilo sa confectioneze si pastile din alte materiale, aluminiu sau policarbonat, ori altceva? Postasem acum vreo 3 ani niste link-uri din Franta cu niste cloncuri din materiale mai rar utilizate pentru asa ceva...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 5. iulie 2015, 20:57

Ma bag si eu...ca musca

Pai f. bine ca te bagi. :bravo:
Chiar vroiam sa deschid zilele astea un topic nou despre de ce credem noi ca un clonc ii bun si altu` nu... fara pretentia de a fi nu stiu cat de stiintific... da` de ex. mi se pare aiurea ca un clonc sa fie din nu stiu ce "super-lemn" ca suna mai bine decat unu` de plastic... io nu inghit asta, ii o idee preluata poate de la viori DAR acolo este vorba de cutii de rezonanta si-i o mare diferenta... cloncu` nu rezoneaza cu nimic, doar face un zgomot datorita formei, miscarii si... da` vb noi acolo... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Dorian

Biban

Răspunsuri: 71

Membru din: 9. august 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: consultant vanzari / marketing

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 5. iulie 2015, 21:45

ii spuneam acum cateva zile lui Zoran ca am primit un clonc de aluminiu facut de un bulgar, ceva gen vodoo de la tilo. bate bine, si sigur nu se sparge pastila :)

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 6. iulie 2015, 07:06

da, asa este, cine nu are chef sa repare sau sa vada in clonc un obiect de uz, fiin din lemn folosit la apa, trebuie sa treaca pe aluminiu, inox sau carbon. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

bbl81

Biban

Răspunsuri: 134

Membru din: 2. iunie 2014

Locație: Timisoara

Profesia: hobby-ist

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 6. iulie 2015, 08:13

cloncul de lemn, dupa ce este reparat poate fi imbracat intr-un strat de rasina epoxidica, si dupa aceea lacuit. Si reparatia in sine se poate face in epoxidica. Pe cei din zona Timisoara ii pot ajuta eu ca reparatii in rasina epoxidica, lasati mesaj privat.