Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

21

luni, 6. iulie 2015, 08:51

cloncul de lemn, dupa ce este reparat poate fi imbracat intr-un strat de rasina epoxidica, si dupa aceea lacuit. Si reparatia in sine se poate face in epoxidica. Pe cei din zona Timisoara ii pot ajuta eu ca reparatii in rasina epoxidica, lasati mesaj privat.

Eu as fi din Timisoara... :) .
Rasina asta o sa-l faca mai rezistent la apa, nu?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

bbl81

Biban

Răspunsuri: 134

Membru din: 2. iunie 2014

Locație: Timisoara

Profesia: hobby-ist

  • Scrie un mesaj privat

22

luni, 6. iulie 2015, 09:09

cloncul de lemn, dupa ce este reparat poate fi imbracat intr-un strat de rasina epoxidica, si dupa aceea lacuit. Si reparatia in sine se poate face in epoxidica. Pe cei din zona Timisoara ii pot ajuta eu ca reparatii in rasina epoxidica, lasati mesaj privat.

Eu as fi din Timisoara... :) .
Rasina asta o sa-l faca mai rezistent la apa, nu?
da, rasina este folosita pentru reparatii si constructii barci din lemn si fibra de sticla. Ofera si o rezistenta mecanica mai mare, si impermeabilitate la apa. Da-mi de stire daca ai nevoie, si punem la cale detaliile.
Ps: nu te costa nimic deoarece am rasina necesare deja.

Nitu V

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 7. aprilie 2012

Locație: braila

Profesia: functionar

  • Scrie un mesaj privat

23

luni, 6. iulie 2015, 16:47

substanta care trebuie pusa in cloncul din poza trebuie sa adere la lemn ...sa fie impermeabila si sa nu sufere variatii de volum in timpul uscarii...cred ca poxipolul merge ...in nici un caz sa nu se forteze cu coliere pt ca o sa crape in alt loc ....da, merge smirgheluit si dat cu lac , lasat sa se usuce si smirgheluit cu smirghel de apa apoi lacuit iar .
.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

24

luni, 6. iulie 2015, 19:00

epoxi-ul e solutia , lac nu mai trebuie peste . :ochi:

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

25

luni, 6. iulie 2015, 20:45

@bbl81: vezi ca epoxi folosit la barci este mult prea "grosolana" ptr un clonc
ma refer la epoxi gen Polidis care e buna ptr barci dar nu e ok ptr fineturi gen cloncuri!
Atentie sa nu va striccati cloncurile!

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

26

luni, 6. iulie 2015, 20:49

@bbl81: vezi ca epoxi folosit la barci este mult prea "grosolana" ptr un clonc
ma refer la epoxi gen Polidis care e buna ptr barci dar nu e ok ptr fineturi gen cloncuri!
Atentie sa nu va striccati cloncurile!


Na cand am zis si io ca "epoxi sa fie!"... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Dorian

Biban

Răspunsuri: 71

Membru din: 9. august 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: consultant vanzari / marketing

  • Scrie un mesaj privat

27

luni, 6. iulie 2015, 20:51

poxipol e ok, cel putin eu mi-am facut treaba cu el

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

28

luni, 6. iulie 2015, 20:51

cloncul de lemn, dupa ce este reparat poate fi imbracat intr-un strat de rasina epoxidica, si dupa aceea lacuit. Si reparatia in sine se poate face in epoxidica. Pe cei din zona Timisoara ii pot ajuta eu ca reparatii in rasina epoxidica, lasati mesaj privat.

Da este foarte buna rasina epoxidica dar trebuie protejata de contactul indelungat cu apa (este microporoasa si in final se uda lemnul) asta fiind motivul de a acoperi iar cu lac , in schimb rasina poliesterica rezolva din start problema
In alta ordine de ideii daca ajung pe Sf Gheorghe anul asta o sa masor si o sa iau mulaje dupa cloncurile de aluminiu lipovenesti (provenienta dupa spuse rusesti) , si chiar de nu, o sa incerc sa ,,prodoc" cateva modele de inox :drac2: :zid: munca enorma :doaaamne: dar incerc ...va tin la curent ! :prieteni:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

29

luni, 6. iulie 2015, 21:02

Pana apare topicu` ala dedicat realizarii cloncurilor, scriu aici: inox-ul este OK ca si material insa daca faci un clonc exclusiv din inox eu zic ca iese destul de greu si-i nasol sa-l folosesti o zi intreaga (la dotarea musculara standard... :rizi: ).
Nu cred ca sunt probleme cu sunetul (la o forma "buna" de pastila) da-i degeaba daca dupa 1-2 ore nu-ti mai simti mana. :)
Cred ca as prefera, in ordine crescatoare, vreo varietate de "plastic", ceva din aluminiu ori fibra de carbon... eventual combinatii.
Deasemenea mi s-ar parea o idee buna sa existe un clonc cu pastile schimbabile... nu cred ca-i asa o mare filozofie d.p.d.v. mecanic.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

30

luni, 6. iulie 2015, 21:07

@bbl81: vezi ca epoxi folosit la barci este mult prea "grosolana" ptr un clonc
ma refer la epoxi gen Polidis care e buna ptr barci dar nu e ok ptr fineturi gen cloncuri!
Atentie sa nu va striccati cloncurile!


Na cand am zis si io ca "epoxi sa fie!"... :rizi: .

epoxi + lemn= o mica minune
Atentie doar la ce epoxi folositi si la cat intaritor!
probabil ca king of beats ne poate lamuri mai bine si confirma sau infirma
sunt multe tipuri de epoxi pe piata din Romania care in general sunt aduse pentru parchet si unele din ele se pot solosi cu succes la constructia barcilor!
si rasina poliesterica se poate folosi cu succes atata timp cat respecti tehnologia de lucru pentru a elimina riscul de delaminare de pe fibra si la randul ei poate penetra fibra lemnoasa foarte bine!
dpmdv epoxi este cea mai buna solotie pentru ca suprafata obtinuta se poate compara cu cea a sticlei!
Sunt multe de spus despre cele 2 rasini si despre cum ar trebui folosite si de ce dar nu aici in acest topic si nici eu nu sunt decat amator care m-am mai jucat cu rasini si fibra de cateva ori dar stau mai pine la teorie decat la praftica!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

31

luni, 6. iulie 2015, 21:22

...
Deasemenea mi s-ar parea o idee buna sa existe un clonc cu pastile schimbabile... nu cred ca-i asa o mare filozofie d.p.d.v. mecanic.


Este. Tot made in Germany! :doarecapu:

Sven face o treaba excelenta! Numai ca si pretul e pe cinste...



STARTSEITE |

si aici sunt preturile... :zambet:

http://aluclonk.de/wp-content/uploads/20…ellformular.pdf
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

32

luni, 6. iulie 2015, 21:23

Pana apare topicu` ala dedicat realizarii cloncurilor, scriu aici: inox-ul este OK ca si material insa daca faci un clonc exclusiv din inox eu zic ca iese destul de greu si-i nasol sa-l folosesti o zi intreaga (la dotarea musculara standard... :rizi: ).
Nu cred ca sunt probleme cu sunetul (la o forma "buna" de pastila) da-i degeaba daca dupa 1-2 ore nu-ti mai simti mana. :)
Cred ca as prefera, in ordine crescatoare, vreo varietate de "plastic", ceva din aluminiu ori fibra de carbon... eventual combinatii.
Deasemenea mi s-ar parea o idee buna sa existe un clonc cu pastile schimbabile... nu cred ca-i asa o mare filozofie d.p.d.v. mecanic.

La aceiasi greutate iese sigur mai rezistent !
In privinta rasinilor eu nu am lucrat mult , dar la cele 4 barci produse home made am reusit sa invat mai mult din incercari succesive cum si cand se comporta !
Dar uite e o ideie, la ultima vizita dupa materiale la Rompolimer mi-au prezentat rasina si fibra de carbon in cazul in care ma hotarasc la un caiac sau chiar o barca de viteza , aveau si fisele tehnologice !
ia sa luam si asta in calcul ! :prieteni:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

33

luni, 6. iulie 2015, 21:26

Eu l-am reparat pe al meu (acu 2 ani) cu epoxiul pe care-l folosesc la constructia de lansete mai exact cu Rod Builders Epoxy Glue.
In timp am cnstatat ca cel de la Bison epoxy 5 minute transparent face cam acelasi lucru. Lipeste foarte bine , rezista la apa, rezista la variatii de temperatura si n-ai treaba cu el .
In plus, se poate finisa cu smirgel la final si daca chiar se odreste putin epoxy de finish la final (cel care se da pe matisajele de la inele) sau un strat de permagloss sigileaza definitiv . Pe al meu n-am dat cu finish e doar epoxy-ul pentru lipit si n-am observat sa intre apa sub el (e drept ca mai mult am carat cloncul cu mine anii trecuti dar tocmai a incheiat 2 maratoane de weekend fara sa observ vreo pata).

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

34

luni, 6. iulie 2015, 23:14

...
Deasemenea mi s-ar parea o idee buna sa existe un clonc cu pastile schimbabile... nu cred ca-i asa o mare filozofie d.p.d.v. mecanic.


Este. Tot made in Germany! :doarecapu:

Sven face o treaba excelenta! Numai ca si pretul e pe cinste...



STARTSEITE |

si aici sunt preturile... :zambet:

http://aluclonk.de/wp-content/uploads/20…ellformular.pdf

Zoran...m-ai lovit sub centura... :zambet: ...pe asta nu-l stiam...am ramas in urma...chiar e ceva tare...cel cu 8 pastile...sa inteleg ca 4 pastile sunt concave si celelalte 4 convexe...de 30, 35, 40 si 45 mm...n-am apucat sa traduc...presupun... :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

35

marți, 7. iulie 2015, 00:21

Daca tot m-ai starnit...ce neai poti spune despre acest clonc...bate bine..usor...il poate folosi oricine...sau e mai pretentios...cum raspunde somnul la acest clonc...ce ai auzit sau vazut...m-ai pus la fiert... :zambet: :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

36

marți, 7. iulie 2015, 06:07

Na pai daca nici evergreen n-o auzit de cloncu` asta, de unde era sa aud io?!? :rizi:
Acu` fara gluma, nu mi se pare foarte scump DACA este comod de folosit si bate bine... daca stai sa te gandesti, 8 cloncuri de lemn "d-alea" cam tot p-acolo costa... :zambet: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

37

marți, 7. iulie 2015, 07:08

:salut: Cu asta am reconditionat 3 cloncuri de la TILO care aveau pastila rupta chiar si pe jumate avantaj este moale si se modeleaza forma foarte bine cind se intareste se poate chiar si poliza rezultatul a fost minunat nici o diferenta
»iulian« a adaugat urmatoarea poza:
  • descărcare.jpg

bbl81

Biban

Răspunsuri: 134

Membru din: 2. iunie 2014

Locație: Timisoara

Profesia: hobby-ist

  • Scrie un mesaj privat

38

marți, 7. iulie 2015, 07:13

Eu ma gandeam cam asa:


1-smirgheluit clonc-ul cu smirglu fin,
2-crapatura astupata cu chit de rasina si faina de lemn,
3-degresat si imbracat intr-un strat subtire de rasina
4-lacuire cu un lac transparent bun.

Sunt foarte sigur ca nu o sa ii fie afectate caracteristicile 'muzicale' , iar de rezistenta..asta pot sa garantez ca o sa reziste


Numai bine,
Mircea.

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

39

marți, 7. iulie 2015, 07:41

Cel metalic nu este chiar deloc scump , este pretul scazut deja la produs de serie .
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

40

marți, 7. iulie 2015, 08:11

Nu stiu cum suna acest clonc, nu am folosit inca, nu am fost tentat sa-l achizitionez. Si de cind mi-a picat un Nokia in Ebro, am oroare de obiectele ce se scufunda.

Sa stitit ca ptr multi din Romania si 40 € ptr un clonc este mult!
Daca compari cloncul de aluminiu, preturile sunt cam asa:
1 maner + 1 cap = 120€
1 maner + 3 cap = 170€ (iasa 56,65€ per cap)
1 maner + 8 cap = 260€ (iasa 32,50€ per cap)

Nah, ca sa iasa mai ieftin decit un clonc de lemn de 40 €, e nevoie sa investesti 260€. Si sincer, nu as pleca pe apa fara un maner rezerva, care mai costa inca 100€!
Dupa calculele mele, sa ai siguranta pe apa (in caz ca se scufunda un maner), eu mi-as achizitiona asa:
1 maner = 100€
set 8 = 260€
Total = 360 € => 45,-€ per cap (asta pina nu se scufunda un maner... daca mai cumperi unul, tot mai scump iasa per cap achizitionat).

Nu stiu ce sa zic, eu am un clonc de vreo 5 ani si e complet belit, dar inca bate. Il folosesc si gata, il vad ca un obiect ce se uzeaza in timp, si cind nu mai functioneaza deloc, imi voi cumpara altul. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com