Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dorian

Biban

Răspunsuri: 71

Membru din: 9. august 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: consultant vanzari / marketing

  • Scrie un mesaj privat

41

marți, 7. iulie 2015, 08:16

cloncul de lemn, dupa ce este reparat poate fi imbracat intr-un strat de rasina epoxidica, si dupa aceea lacuit. Si reparatia in sine se poate face in epoxidica. Pe cei din zona Timisoara ii pot ajuta eu ca reparatii in rasina epoxidica, lasati mesaj privat.

Da este foarte buna rasina epoxidica dar trebuie protejata de contactul indelungat cu apa (este microporoasa si in final se uda lemnul) asta fiind motivul de a acoperi iar cu lac , in schimb rasina poliesterica rezolva din start problema
In alta ordine de ideii daca ajung pe Sf Gheorghe anul asta o sa masor si o sa iau mulaje dupa cloncurile de aluminiu lipovenesti (provenienta dupa spuse rusesti) , si chiar de nu, o sa incerc sa ,,prodoc" cateva modele de inox :drac2: :zid: munca enorma :doaaamne: dar incerc ...va tin la curent ! :prieteni:



daca ajungi in Bucuresti poti sa iei matrita dupa cloncul meu de aluminiu (facut de un bulgar), este testat, bate bine

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

42

marți, 7. iulie 2015, 11:12

Multumesc Dorian !
Zoran !, nu cred ca este foarte deranjant sa fie asigurat cu un flotor ! sau chiar legat de cel mai apropiat tachet ! astfel cand facem pauza poate chiar ramane agatat in exteriorul barcii (asta sa nu ne mai ferim sa calcam pe el prin barca :doaaamne: )
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

43

marți, 7. iulie 2015, 11:41

"daca ajungi in Bucuresti poti sa iei matrita dupa cloncul meu de aluminiu (facut de un bulgar), este testat, bate bine"

Poti sa pui o poza cu cloncul?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

44

marți, 7. iulie 2015, 13:18

Multumesc Dorian !
Zoran !, nu cred ca este foarte deranjant sa fie asigurat cu un flotor ! sau chiar legat de cel mai apropiat tachet ! astfel cand facem pauza poate chiar ramane agatat in exteriorul barcii (asta sa nu ne mai ferim sa calcam pe el prin barca :doaaamne: )

Am vazut intr-o emisiune cu ceva timp in urma cum un pescar isi prevazuse cam toate accesoriile cu flotor din spuma...prima data vazusem grip-up Boga...o idee buna...la cat costa...sa ii dai drumul in apa...am vazut la cel care produce voblere Salmo, parca, era cu Malin in barca si in loc sa dea drumul pestelui in apa...a lasat clestele degorjor...am patit-o si eu...am lasat pensa lunga in balta... :zambet: ...deci...asigurati-va.... :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Dorian

Biban

Răspunsuri: 71

Membru din: 9. august 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: consultant vanzari / marketing

  • Scrie un mesaj privat

45

marți, 7. iulie 2015, 13:19

ii fac o poza cand ajung la barca, pt ca e in barca :)

apropos de flotabilitate: eu i-am pus maner de pluta si un snur de prins pe incheietura. manerul ii scoate capul din apa cam 3 cm in caz ca pica, dar cu snur sigur nu se pierde.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

46

marți, 7. iulie 2015, 13:29

Nu stiu cum suna acest clonc, nu am folosit inca, nu am fost tentat sa-l achizitionez. Si de cind mi-a picat un Nokia in Ebro, am oroare de obiectele ce se scufunda.

Sa stitit ca ptr multi din Romania si 40 € ptr un clonc este mult!
Daca compari cloncul de aluminiu, preturile sunt cam asa:
1 maner + 1 cap = 120€
1 maner + 3 cap = 170€ (iasa 56,65€ per cap)
1 maner + 8 cap = 260€ (iasa 32,50€ per cap)

Nah, ca sa iasa mai ieftin decit un clonc de lemn de 40 €, e nevoie sa investesti 260€. Si sincer, nu as pleca pe apa fara un maner rezerva, care mai costa inca 100€!
Dupa calculele mele, sa ai siguranta pe apa (in caz ca se scufunda un maner), eu mi-as achizitiona asa:
1 maner = 100€
set 8 = 260€
Total = 360 € => 45,-€ per cap (asta pina nu se scufunda un maner... daca mai cumperi unul, tot mai scump iasa per cap achizitionat).

Nu stiu ce sa zic, eu am un clonc de vreo 5 ani si e complet belit, dar inca bate. Il folosesc si gata, il vad ca un obiect ce se uzeaza in timp, si cind nu mai functioneaza deloc, imi voi cumpara altul. :noroc:

Pe loc, pe moment, fara maner suplimentar iese mai ieftin, cu maner suplimentar, foarte putin in plus, dar daca ti-l asiguri, legat bine sau "flotabilizat"... :zambet: ...nu il mai schimbi toata viata...
P.S. Apropo, cate cloncuri ai folosit pana acum(si au ajuns inutilizabile)...sau...in cati ani ajungi sa "pensionezi" 8 cloncuri din lemn?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »evergreen« (7. iulie 2015, 13:35)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

47

marți, 7. iulie 2015, 13:34

Incurca! Eu imi leg lansetele in barca cind dau la stationar, si dorm...
Am incercat sa leg lanseta de clonc, cind stau cu firul in mana, lanseta sa fie asigurata: incurca.
Pe mine m-ar deranja sa dau la clonc si sa tot balangene un flotor pe langa mana, sau sa-mi atarne cloncul legat de mana in timpul drillului.
Am avut partide de pescuit la clonc unde am batut apa si 10 ore, si cu peste 10 drilluri. Personal m-ar enerva s aam cloncul cu flotoare sau sa fie legat de mana.
Iar legat de barca... ce sa zic, mi-am mai legat un cleste asa cind am lucrat pe apa din barca la sonda. Ca sa nu pierd scula daca-mi scapa am legat-o. Am pierduto la plecare, mi-a intrat in elicea motorului.

Nah, asta-i punctul meu de vedere. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Dorian

Biban

Răspunsuri: 71

Membru din: 9. august 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: consultant vanzari / marketing

  • Scrie un mesaj privat

48

marți, 7. iulie 2015, 14:03

am rugat un prieten sa faca o poza la cloncul lui identic cu al meu, doar ca din cauza reflexiei aluminiului, doar cu fundalul gen tava a reusit sa faca sa se vada ceva, deci scuzati prezentarea
»Dorian« a adaugat urmatoarea poza:
  • 20150707_143424 (2).jpg

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

49

marți, 7. iulie 2015, 14:04

Se vede suficient de bine, mersi fain.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

50

marți, 7. iulie 2015, 14:43

Apaiiiii !!!! si cu voiiii !!! bine ca suntem in barca si nu are soba ca ne alegeam si cu capul spart de la drobul de sare :doarecapu:
La cate juvelnice si pesti priponiti am pierdut uitand sa le ridic in barca la plecareeeeee !!! si auzeam cum mai plesneau suspanteleee ..ca biciul de craciun ! :doaaamne:
,,Asta este domnilor - unde-i zootehnii .... e si perderi !"
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

51

marți, 7. iulie 2015, 15:31

Apaiiiii !!!! si cu voiiii !!! bine ca suntem in barca si nu are soba ca ne alegeam si cu capul spart de la drobul de sare :doarecapu:
La cate juvelnice si pesti priponiti am pierdut uitand sa le ridic in barca la plecareeeeee !!! si auzeam cum mai plesneau suspanteleee ..ca biciul de craciun ! :doaaamne:
,,Asta este domnilor - unde-i zootehnii .... e si perderi !"

Acum...ce sa zic...sa pierzi un accesoriu de cateva sute de euro...nu am patit, inca...dar am vazut...si nu vreau sa patesc asa ceva... :zambet: ...daca te gandesti si la ideea ca oricate ai incerca sa prevezi...sunt sanse sa apara o neprevazuta...dar...macar...sunt sanse mai mici... :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

52

marți, 7. iulie 2015, 15:34

De aceea raman la clonc din lemn. Se strica in timp, asza este... dar nu risc sa pierd dintr.un foc 100 € :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

53

miercuri, 8. iulie 2015, 15:11

Chiar daca am nebunia asta...totusi...nu se orienteaza si altcineva...chiar de la noi...sa faca asa ceva...? Ma refer la cloncul Aluclonk al lui Sven...care...intr-adevar...dupa estetica...e tare frumos...sa vedem cum "lucreaza" si ce raspuns primeste...de la pesti...asa mai sunt niste cloncuri franceze...postasem link-ul cu cativa ani in urma...Michel Landry...parca...tot un fel de arta
..splendide...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

54

duminică, 23. august 2015, 21:09

...
Deasemenea mi s-ar parea o idee buna sa existe un clonc cu pastile schimbabile... nu cred ca-i asa o mare filozofie d.p.d.v. mecanic.


Este. Tot made in Germany! :doarecapu:

Sven face o treaba excelenta! Numai ca si pretul e pe cinste...



STARTSEITE |

si aici sunt preturile... :zambet:

http://aluclonk.de/wp-content/uploads/20…ellformular.pdf

Din ce vad, decupajele dinspre maner pot fi umplute cu ceva flotant...nu stiu daca exista si sub forma transparenta... :zambet: ...oricum...aluminiul e usor...deci...nu e nevoie de prea mare efort sa-l flotabilizezi... :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!