Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »Traian1984«

Răspunsuri: 48

Membru din: 27. octombrie 2014

Locație: Corabia

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 26. iunie 2015, 11:01

Lipitoarea neagra

Salutare, este cineva care foloseste la pescuit lipitoarea negra? As dorii sa stiu cum faceti sa le tineti vii pentru mai multe zile, eu am incercat sa le tin in galeta cu pamantul de unde am gasit-o, la rece in beci si ziua urmatoare erau moarte toate. Cum sa fac sa le pot tine macar 2-3 zile. :doaaamne:
Multumesc frumos!

Răspunsuri: 22

Membru din: 9. februarie 2014

Locație: Bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 26. iunie 2015, 17:44

Salutare, stau foarte bine la rece, în pământul din apropiere de unde sunt scoase, dar pamantul trebuie sa fie scurs și nu îmbibat cu apa . Cutia trebuie sa fie curata (spalata bine ) iar lipitorile tăiate sau moarte trebuiesc scoase. :bravo:

Răspunsuri: 75

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bihor

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 26. iunie 2015, 18:03

Eu le tin in beci la rece, pun glii de pamant si torn apa peste glii.
Traiesc din luna martie. Obligatoriu sa fie racoare in beci sa nu se incalzeasca apa, apa o poti schimba la 3 zile.
Dupa ce se incalzeste afara in luna iulie ii problema.
Solutia pentru luna iulie este sa bagi in apa unde sunt ele o pompa de oxigen ca la pestisori.
Traiesc mult si bine.
Daca mergi le pescuit pe distate lungi obligatoriu sa ai la tine o pompa de oxigen si iti garantez k le poti duce paana pe Ebru.

  • Autorul acestui subiect este »Traian1984«

Răspunsuri: 48

Membru din: 27. octombrie 2014

Locație: Corabia

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 26. iunie 2015, 20:23

Multumesc pentru raspunsuri. O sa incerc maine cand o sa scot sa le tin asa cum mi-ati zis.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 29. iunie 2015, 12:18

Traian, eu pastrez lipitorile de pamant in cutie de 1litru cu capac gaurit, in cutie mocirla, in mocirla chiar si 20-30 lipitori mari. Lipitorile folosite la pescuit (intepate) vor fi aruncate. Daca vreo lipitoare moare, aceasta va fi aruncata. Cutia cu lipitori o pastrez in lada de la frigider destinata fructelor si legumelor. In timpul pescuitului a se evisa sa fie lasata cutia la soare sir nici in lada frigorifica cu gheata.

  • Autorul acestui subiect este »Traian1984«

Răspunsuri: 48

Membru din: 27. octombrie 2014

Locație: Corabia

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 30. iunie 2015, 05:49

Eugen cum pui lipitoarea in carlig sau ancora, eu am fost ieri la clonc am folosit montura pentru rame, jos carcarligul si sus ancora, le-am tăiat ventuzele si le-am agătat in carlig, una in carlig si doua in ancora. Am avut o singura trasatura, in schimb prietenul meu care a fost cu mine in barca a dat la rame si ii trăgea continuu. Trvuie cumva întoarse pe dos? Si cate sa pun pe montura? Multumesc! :prieteni:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 30. iunie 2015, 06:09

Eu nu le tai nicio ventuza si nici nu le intorc. Asta se poate face la lipitorile de apa, nu si cu cele de pamant. Montura mea este exact invers fata de a ta, in sensul ca este cu carligus sus si ancora jos. Eu pun cate 3 lipitori (le intep la capatul mai gros in carlig si api cate una prin fiecare brat al ancorei.

  • Autorul acestui subiect este »Traian1984«

Răspunsuri: 48

Membru din: 27. octombrie 2014

Locație: Corabia

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 30. iunie 2015, 11:25


Eu nu le tai nicio ventuza si nici nu le intorc. Asta se poate face la lipitorile de apa, nu si cu cele de pamant. Montura mea este exact invers fata de a ta, in sensul ca este cu carligus sus si ancora jos. Eu pun cate 3 lipitori (le intep la capatul mai gros in carlig si api cate una prin fiecare brat al ancorei.

Mai exact le pui in ancora ca pe rama. Eu le-am trecut ancora prin jumatate. Oricum nu am fost multumit cu toate ca am auzit ca ar fi o momeala excelenta pentru somn, ramele negre serpesti s-au dovedit a fii mai bune. Urca la momeala si cand vedea lipitorile cobora, dupa 10-15 min am pus rame, tot ce a urcat a tras.

9

duminică, 5. iulie 2015, 15:52

... Oricum nu am fost multumit cu toate ca am auzit ca ar fi o momeala excelenta pentru somn, ramele negre serpesti s-au dovedit a fii mai bune. Urca la momeala si cand vedea lipitorile cobora, dupa 10-15 min am pus rame, tot ce a urcat a tras.


acelasi experiment l-am realizat si eu anul trecut pe Olt.
Am incercat si cu tipar si aceeasi reactie aveau.
cum puneam rame mari cum aveam trasatura

Dorian

Biban

Răspunsuri: 71

Membru din: 9. august 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: consultant vanzari / marketing

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 4. august 2015, 16:33

lipitoarea de apa stropita cu ceva lamaie sau tinuta cateva minute in zeama de lamaie, poate schimba soarta partidei...

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 4. august 2015, 17:35

Dorian , glumesti sau ... ? Rad de 5 min si inca nu imi dau seama daca e pe bune sau misto din cauza acelor ......
Ma faci sa pun lamaie pe lipitori peste 9 zile si ma tem ca vor rade colegii de mine si cu curul.
Oricum , super tareeeee !!!!
Bravo oricum , daca e pe bune sau doar misto ! :zambet:

Dorian

Biban

Răspunsuri: 71

Membru din: 9. august 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: consultant vanzari / marketing

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 4. august 2015, 17:44

chiar nu glumesc, este verificata dupa ce am invatat-o si eu de la Alin Teodorescu, citez dintr-un articol scris de domnia sa despre pescuitul in anii '70: ". Nu mulți știau de scoica presărată cu boia și pusă în cârlig pentru crap sau de lipitoarea dată cu zeamă de lămâie pentru somn. Peștele nu are stomac, macerează hrana cu ajutorul unor acizi foarte puternici, uneori cere acid citric pentru a-și accelera digestia. "....deci a nu se intelege ca este o regula, dar trebuie incercat. Asa cum am luat anul trecut somn pe Dunare (delta) doar la cap de calamar, (prietenii radeau de mine la inceput, tocmai venisem din vacanta din grecia si au zis ca am luat-o rara) iar de rama nu s-a atins...totul tine de limitarile imaginatiei noastre...
deci cine rade la urma.. :)

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Dorian« (4. august 2015, 17:56)


Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 4. august 2015, 18:06

Multumesc mult. Pe langa galeata de 20kg de rame si 100 lipitori mai iau si 1 kg de lamaie. Promit sa te informez cand ma intorc , dupa 20 august. :pauza:

Dorian

Biban

Răspunsuri: 71

Membru din: 9. august 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: consultant vanzari / marketing

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 4. august 2015, 18:11

woaaaw, 20 kg??? sper ca nu vorbesti serios :))
daca tot iei atatea, ia si niste vierme de salcie si coropisnite. Viermele de salcie il gasesti la magazinele de momeli de la iesirea din tulcea, e cam scump dar isi cam face treaba.

15

marți, 4. august 2015, 18:54

Banuiesc ca galeata are 20 kg ...nu si cantitatea de rame...sa stii ca viemele de salca merge doar la stationar, am incercat la clonc si e pacat de viermi....

Dorian

Biban

Răspunsuri: 71

Membru din: 9. august 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: consultant vanzari / marketing

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 4. august 2015, 20:19

trage viermele pe tija acului si pe fir, apoi pune rame sau coropisnita. corect, la clonc viermele simplu nu da rezultate, dar mirosul lui in combinatie cu ceva miscator pe ac, s-ar putea sa ofere surprize...

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 5. august 2015, 15:08

Galeata are 20 kg. Ramele 10kg si pamant restul de 10. Vierme de salcie am comandat 80 buc ( sper sa aiba ) , lipitori 80 buc si copisnite 80 buc , pentru 4 oameni 3 zile 2 salupe.
Eu lucrez cu Dl.Stoica pt. momeli de ani de zile , foarte seriosi si dam comanda cu 1 saptamana inainte.

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 5. august 2015, 15:19

A incercat cineva si cu pelete pentru somn pe Dunare ? Am de 2/2 si de 4/4 cm cu aroma puturoasa rau , uleioase si foarte tari , se dizolva cred dupa 2-3 ore in apa.

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 5. august 2015, 15:33

A incercat cineva si cu pelete pentru somn pe Dunare ? Am de 2/2 si de 4/4 cm cu aroma puturoasa rau , uleioase si foarte tari , se dizolva cred dupa 2-3 ore in apa.
Am incercat pe Olt acum vreo 2 ani. Am avut o trasatura la pelete 4/2 cm rosii puturoase (sange si halibut), dar nu s-a intepat. A luat in schimb peleta, care era legata cu mono de 0,2. Era noapte si pana am ajuns la lanseta, clopoteii au tacut. Banuiesc ca doar somn ar fi putut sa traga. :noroc:

brad

Oblete

Răspunsuri: 49

Membru din: 18. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 6. august 2015, 07:34

salut mariusbig,
imi poti da si mie in privat numarul domnului Stoica....merg in septembrie si as vrea sa dau o comanda de rame negre....multumesc

Subiecte asemănătoare