Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 26. iunie 2015, 09:02

Ce e pescarul si ce vrea el?!? :)

As fi foarte curios sa aflu opiniile voastre despre "ce-i pescarul (sportiv) si ce vrea el" sau de ce anume mergeti de fapt la pescuit. :)
Evident ca nu ma refer la cei pt. care pescuitul este o meserie sau un mijloc de asigurare a existentei si nici la cei care practica pescuitul cu totu` ocazional... ma refer la cei care au acest hobby.

Dupa parerea mea pescarii se impart in doua mari categorii:

1. Pescari "maniaci" - maniaci in sensul bun al cuvantului. :)
2. Pescari "de placere".

O sa incerc sa explic cam ce inteleg eu prin asta.

1. Pescarul "maniac" este acel pescar care, odata ajuns langa o apa, uita de tot ce-l inconjoara si vede numa` pescuit in fata ochilor. Aproape nu manca, nu "be", nu doarme, numa` pescuieste. Nu conteaza ca afara is 40C, sau bate vantu` de te ia pe sus, sau pe apa vin "copaci", sau is valuri ca la mare sau, sau, sau... el o venit sa pescuiasca si asta face, nimic altceva. Nici macar daca-l doare spatele sau capu` sau orice alta parte a corpului, pescaru` maniac nu renunta la pescuit, dinainte de rasarit si pana cu mult dupa apus.
Exemple reprezentative dintre cei cu care am pescuit, sper sa nu se supere, Zoran si Gigi Semlecan... :).

2. Din a doua categorie cred ca pot sa ma dau singur ca exemplu.... Scopul meu cand merg "la pescuit" NU este neaparat sa pescuiesc sau sa prind peste, scopul principal este sa ma simt cat mai bine. Este foarte adevarat ca in general ma simt foarte bine pescuind, ca d-aia ma duc la pescuit si nu la fotbal, da` aia nu inseamna ca ajuns pe apa numa` aia fac. Daca de ex. am chef sa ma plimb cu barca numa`, ma plimb... daca am chef sa fac poze la pasari, fac poze la pasari... daca ma intalnesc cu vreun amic si avem o discutie faina, prefer sa fac asta in loc sa pescuiesc... s.a.m.d. Atat timp cat la o iesire "la pescuit" m-am simtit bine, pentru ca ASTA este scopul meu nu sa prind peste, eu consider ca iesirea a fost de mare succes, indiferent ce-am facut.

Voi cum "vedeti" lucrurile?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

2

vineri, 26. iunie 2015, 10:06

Cam așa văd și eu lucrurile :bravo:
Da' în ceea ce-l privește pe Zoran, nu prea cred, cu mine în decembrie, a rezistat fix 5 min pe viscol.Deci nu-i chiar așa maniac. :rizi:
:noroc:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 26. iunie 2015, 10:07

Pai...cred ca eu sunt "intre" :bucuros:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 26. iunie 2015, 10:08

eu cred ca sunt putin peste descrierea facuta la punctul 1 :rizi:

aici vorbesc de momentele in care merg la pescuit ... nu mers cu cortul si luat unditele cu mine.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 26. iunie 2015, 10:25

Si eu sunt intre. Fac o pauza ca sa mananc si sa beau. :rizi:

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 26. iunie 2015, 10:36

Nu stiu daca e rosinos sau nu, dar eu ma incadrez la punctul 2 expus de informer!


Merg prea putin la pescuit intr-un an incat , in momentul in care am ajuns la Dunare sa nu profit de tot ce-mi poate oferii un concediu pe an!

Asta nu inseamna ca la achizitii nu ma incadrez la punctul 1!! :rizi:


Sint maniac sa am totul in trusele mele de pescuit! :pescuit:

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 26. iunie 2015, 10:56

Eu alt cumva vad pescarul maniac
E acela care de exemplu la spin are un bat de 0-3g unu de 2-5g, unul de 3-7 ... 10-30 ... 15-40 etc... combinatii a cate EF F M MF ML L UL, cel care are o trusa NUMAI pentru woblere de stiuca top water :rizi: sper sa nu se supere nimeni :noroc:
Born to fish, forced to work...

8

vineri, 26. iunie 2015, 11:06

Deci, dacă ar fi numai după mine, aş sta numai pe apă la pescuit, nu mă interesează să stau la discuţii (putem face asta pe drum, la duş sau la întors), nu mă interesează să stau la bere, grătare, să fac baie, să culeg plante medicinale sau să mă minunez de frumuseţile naturii, pentru asta fac excursii cu rucsacul în spate, nu fac pauze prelungite pentru mâncare şi apă, ceva fructe şi ceva energizant sunt de ajuns, pot merge pe jos o zi întreagă, dacă e nevoie, pot sta toată noaptea cu fundul pe pietre, cu ochii beliţi în întuneric, bâţâind un vobler... pot şi îmi place foarte, să stau cât mai mult pe apă... dar... din păcate nu prea am, cu cine, să fac toate lucrurile astea şi nici, de ce, să le mai fac.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 26. iunie 2015, 11:15

Costi exagerezi cu punctul 1... :zambet:
Mie de exemplu nu imi place sa amestec lucrurile..Daca ma duc la pescuit-pescuiesc.Daca vreau sa manac -ma duc acolo unde se face acest lucru-bucatarie,iesire la gratar,restaurant etc.
Daca vreau sa beau..beau acasa,sau la bar..Daca vreau sa ma plimb ma duc in parc..
Normal ca la partide mai lungi ,sant momente in care sa te odihnesti,sa mananci sa mai schimbi o vorba cu amicii..Si daca ma judeci dupa iesirea de la Bazias(2014), am avut si momentele mai sus mentionate doar ca tu le-ai pierdut ,fiind prea ''obosit'' sa le remarci.. :limba: :rizi: :rizi: .Si da, cand pescuiesc , pescuiesc cu adevarat..Si cand sant 40 grade in termometre si este furtuna nu pescuiesc,ma feresesc de aceste cond. la fel ca oricine, deci nu ma poti incadra la pct.1 :limba:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 26. iunie 2015, 12:00

Si cei de la punctul 1 si cei de la punctul 2 e clar ca merg la pescuit de placere.Acum depinde de fiecare de cum vede pescuitul in sine, eu unul cand merg la pescuit in cea mai mare parte a timpului incerc sa fac asta, nu ma apuc sa prind fluturi, sa culeg plante medicinale sau alte chestii.Dar cand vine oboseala cu mare placere ma opresc din pescuit si mai schimb doua vorbe cu colegii de pe balta.Asta fac cand merg la spinning, la stationar la somn e putin diferit pentru ca odata ce am plantat lansetele vine perioada aia de asteptate in care cu mare placere fac cate un gratar si beau o bere dar tot nu ma duc la cules de plante medicinale :zambet:
Daca ar fi sa iau ca punct de referinta astea doua criterii eu cred ca as fi intre ele.
Eu am pescuit odata impreuna cu Zoran si in mod clar dupa cum vad eu lucrurile nu se incadreaza la punctul 1, nu mi-a lasat o impresie asa de "maniac" dupa pescuit :rizi:
De ce zic chestia asta..........pescuiesc impreuna cu Anem de peste 3 ani si el e dupa parerea mea el e un adevarat "maniac" :rizi: Cateodata cand suntem in masina si ne indreptam catre balta, vorbeste cu atata entuziasm incat se vede ca ar vrea sa se "teleporteze" pe malul apei chiar in momentul ala :rizi:
In mod clar Anem se incadreaza la punctul 1 :rizi: apropo de chestia asta, cine pescuieste langa el e influentat sa faca la fel(in masura posibilitatilor) :rizi:
Si cine acumuleaza multe lansete si mulinete e clar ca au si ei ceva "probleme" :zambet:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 26. iunie 2015, 13:25

Si eu am pescuit cu Zoran si nu mi-a facut deloc impresia ca ar fi asa cuma fost descris la pct-ul 1.Ba chiar a fost un moment cand l-a apucat durerea in zona cervicala si de comun acord am intrerupt pescuitul ,semn clar ca ala de a scris pct-ul 1, :rizi: a exajerat oleaca..doamne da sa i se rupa toate inelele de la dozele de bere si sa n-aiba brisca la el.. :limba:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 26. iunie 2015, 13:27

Eu ma incadrez atata la punctul 1, cit si la punctul 2.
De ex la punctul 1: au fost zile cind am insistat de dimineata pina seara, 3 zile la rand, si am "muncit" si noaptea. Dupa ce m-am saturat de prins sau de oboseala, am facut 2 zile de relax: baie, alc, papa,... si printre ele pescuit.
Ptr mine nu exista vreme rea: pe soare ma protejez cu crema (mai nasol cind uit :rizi: ), imi pun ceva pe cap, si dau la clonc si la miez de zi in august. Nu odata au fost zilele cind reactionau si mancau cel mai bine pe caldura cea mai mare. Poate o fi fost gresit, si trebuia sa ies la umbra la bere? :gandesc: Eh, in situatii din astea, da, sunt maniac.
Cind am fost acuma in mai-iunie pe Dunare, chiar ne-am dorit sa prindem peste, de aceea am folosit fiecare moment al zilei sa pescuim, si nu sa ne relaxam. :pauza: Si aici ca si Anem, a influentat Martin situatia de pescar maniac. Daca ar fi fost dupa Bruno si dupa mine, o iesire la Dunare, am fi pescuit efectiv dimineata 2 ore, iar pauzele de relax la o bere ar fi fost cam 5 - 6 la numar. Nu cred ca am fi prins pestii acestia in acest stil, vcare evident se incadreaza la punctul 2.

Iar ca ex la punctul 2: am fost la pescuit cu Mane si Emil, si plangeam de dureri de spate! Clar ca nu am avut chef de pescuit, si am lalaito... :zambet: S cu Gigi am fost, si efectiv nu am rezistat de dureri. Daca eram maniac in acel moment, m-as fi schijuit in continuare cu pescuitul :rizi:

Dar ia povesteste-ne tu, Informer, cind am fost acu 2 ani la Dunare, si nu ai mai vrut sa iesi de pe apa, si nu ai ma incetinit sa bati cloncu' ala, de zici ca erau 2-3 in barca care bateau? Nu ai fo putin maniac atunci? :rizi:



Sau in 2012, cind nu ai vrut nici noaptea sa iesi de pe apa, nu ai fost citusi de putin maniachi???... :rizi: Dunărea

Recunosc, cind merg la pescuit vreau sa prind peste, si fac tot posibilul sa nu ramana o partida gherla! :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 26. iunie 2015, 14:29

După frecventa partidelor de pescuit din ultima vreme, nu s-ar putea spune, dar până la perioada de când am copiii, m-as încadra în prima categorie...pana nu vad toate puse la locul lor pentru partida de pescuit nu ma intereseaza absolut nimic, vreme, foc, cutremur, ploaie, furtuna(s-a mai intamplat sa intru si in masina, daca era rig, sa-mi usuc sau schimb hainele, dar foarte rar, in rest, am sau nu umbrela, stau sub cerul liber, in pantalonii scurti) indiferent cat de cald este, stau și în apa, sub lansete, in cel mai rău caz, de când mi-am mai pierdut antrenamentul, un alt exemplu ar fi, în ceea ce privește răbdarea pentru tot ce are legătură cu pescuitul, ca pot aștepta oricât, pana încep să facă gălăgie colegii ca sa plecam, indiferent ca prind sau nu, și doua episoade în care am ajuns și la peste 11 ore timp petrecut(când abia am mai luat o gura de apa, incepusem noaptea, dupa ora 23) pentru desfacerea unui ghem de 6 fire textile și 3 monofilamente înnodate preț de vreo 40-50 de m, pe Blasova, de se cruceau cei care m-au văzut...cu echipamentul...din nou sunt puțin obsedat... :rizi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 26. iunie 2015, 15:48

Mai mult a doua categorie...mai ales de cand momentele petrecute cu prietenii pe malul apei sunt tot mai rare si scurte. :zambet:

Inainte eram mai maniac, stiu ca sotia ( nu eram casatoriti pe atunci) a pus la un moment dat intrebarea fatidica pe care cred ca multi au auzit-o "Alege, pescuitul sau eu!" :rizi: :rizi:
Asta nu ne-a impiedicat pe urma sa tinem petrecerea de nunta, pe motive de nonconformism si finante, pe malul apei. Am prins doua babusti pina m-a vazut si m-a gonit inapoi la gratar, babusti pe care nasul i-a pus imediat pe monturile de stiuca, dar nu i-a intrat nimic la ele. :ochi:
Am cunoscut si persoane cu adevarat pasionate, daca pasiune se poate numi faptul ca-ti fugaresti prietena cu cutitul s-o omori deoarece a scapat din mana cleanul vietii tale, pe care i l-ai dat sa-l tina pina cauti juvelnicul. :rizi:

Nah, ce pot sa spun, cand sunt cu prietenii, nu iese cine stie ce pescuit, doar schimburi de experiente la nivel teoretic, cand sunt singur, ma concentrez mai mult pe pescuit. Nu culeg plante medicinale sau ciuperci, nu de alta dar nu le prea cunosc, in schimb imi place sa casc ochii la ceea ce se intampla in apa si pe malul apei.

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 28. iunie 2015, 19:10

Multumesc baieti pt. opinii!
Fac o mica rectificare in ce priveste auto-descrierea: nici eu nu plec la pescuit cu intentia sa fac poze sau sa stau la discutii sau sa admir natura sau... este clar ca daca as pleca cu o intentie de acest gen, probabil nu as pleca unde plec. :)
Stiu ca suna banal dar proverbu` ala cu "socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ" mi se pare ca se aplica si-n cazul iesirilor la pescuit.
Ideea e pentru mine sa aleg dintre mai multe lucruri placute pe cel care-mi place cel mai mult in acel moment... nu sa aleg neconditionat, pe baza intentiei de la momentul cand am plecat d-acasa.
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 28. iunie 2015, 20:50

Dar ia povesteste-ne tu, Informer, cind am fost acu 2 ani la Dunare, si nu ai mai vrut sa iesi de pe apa, si nu ai ma incetinit sa bati cloncu' ala, de zici ca erau 2-3 in barca care bateau? Nu ai fo putin maniac atunci?
Sau in 2012, cind nu ai vrut nici noaptea sa iesi de pe apa, nu ai fost citusi de putin maniachi???... Dunărea


Zorane, io n-am zis ca de cate ori merg la pescuit ajung sa discut cu prietenii la bere sau prind licurici... :rizi: .
Chiar as putea sa "ma risc" sa zic ca totusi in majoritate cazurilor cand merg la pescuit chiar pescuiesc... insa daca-mi iese in cale ceva ce-mi place mai mult pe moment, nu zic ba doar pt. ca nu era planificat... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 28. iunie 2015, 20:59

Aha ! deci nu- singurul care fac km si ma bcur de iarba verde ! :cafea:
Asa pescarii [/color mei credeam ca am nimerit intre deia care sar din masina-n barca si cateva ore la nani :pauza: :lamultiani:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2: