Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »andritoiu radu«

Răspunsuri: 10

Membru din: 24. iunie 2015

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 24. iunie 2015, 17:46

Reclamatie barca

Sambata , 2 Mai , am lansat la apa o barca perfecta pentru Dunare . Un Tango Skiff de 4,3 x 1,5 x 0,7 m --- 85 kg , ideal propulsata de un Yamaha de 13,5 HP .

Doar cu mine la bord a atins nu mai putin de 40 km/h , cu doua persoane a atins in jur de 37-38 km/h , iar cu trei persoane + un caine + niscaiva bagaje urcam pe Dunare , cu vant in fata , cu aproximativ 32-34 km/h .
Stabila , docila , rigida ...... Impecabila as spune eu .

Modi's Boat Skiff 4,3 x 1,45 ... 85 kg + Yamaha 13,5 HP - YouTube

Craciunita / Dunare / Giurgiu / 2015 / Skiff / Yamaha - YouTube

Urmeaza finisajul interior si revin cu filme .


buna seara,
este vorba de barca mea in acest topic , realizata de asa zisul constructor modi, pictorul sau pe numele sau real mihai chirtu,
de fapt este un neica nimeni, un carpaci care nu are nici cele mai elementare informatii despre constructia unei barci;
barca facuta mie este nesigura si prezinta risc ptr utilizatorii acesteia;
am incercat sa rezolv problema cu acesta, insa inafara de injuraturi nu am gasit altceva;
pana vineri i am acordat timp ptr a rezolva aceasta problema, adica sa si ia barca inapoi si sa mi restituie cei 4000 lei platiti ptr aceasta; dupa acest termnen intentiuonez sa l reclam autoritatilor ptr ca pune in circulatie ambarcatiuni neomologate si nu are vreo autorizatie de constructor
Va cerem (eu& Radu) ajutorul sa terminam barca

Picasa Web Albums - Tom tomtom - Skiff

multumesc

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 24. iunie 2015, 18:01

Sambata , 2 Mai , am lansat la apa o barca perfecta pentru Dunare . Un Tango Skiff de 4,3 x 1,5 x 0,7 m --- 85 kg , ideal propulsata de un Yamaha de 13,5 HP .

Doar cu mine la bord a atins nu mai putin de 40 km/h , cu doua persoane a atins in jur de 37-38 km/h , iar cu trei persoane + un caine + niscaiva bagaje urcam pe Dunare , cu vant in fata , cu aproximativ 32-34 km/h .
Stabila , docila , rigida ...... Impecabila as spune eu .

Modi's Boat Skiff 4,3 x 1,45 ... 85 kg + Yamaha 13,5 HP - YouTube

Craciunita / Dunare / Giurgiu / 2015 / Skiff / Yamaha - YouTube

Urmeaza finisajul interior si revin cu filme .


buna seara,
este vorba de barca mea in acest topic , realizata de asa zisul constructor modi, pictorul sau pe numele sau real mihai chirtu,
de fapt este un neica nimeni, un carpaci care nu are nici cele mai elementare informatii despre constructia unei barci;
barca facuta mie este nesigura si prezinta risc ptr utilizatorii acesteia;
am incercat sa rezolv problema cu acesta, insa inafara de injuraturi nu am gasit altceva;
pana vineri i am acordat timp ptr a rezolva aceasta problema, adica sa si ia barca inapoi si sa mi restituie cei 4000 lei platiti ptr aceasta; dupa acest termnen intentiuonez sa l reclam autoritatilor ptr ca pune in circulatie ambarcatiuni neomologate si nu are vreo autorizatie de constructor
Va cerem (eu& Radu) ajutorul sa terminam barca

Picasa Web Albums - Tom tomtom - Skiff

multumesc



:soc: :doarecapu:

Asteptam cu interes raspunsul lui Modi. Sunt convins ca este o neintelegere la mijloc...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »andritoiu radu«

Răspunsuri: 10

Membru din: 24. iunie 2015

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 24. iunie 2015, 18:26

Sambata , 2 Mai , am lansat la apa o barca perfecta pentru Dunare . Un Tango Skiff de 4,3 x 1,5 x 0,7 m --- 85 kg , ideal propulsata de un Yamaha de 13,5 HP .

Doar cu mine la bord a atins nu mai putin de 40 km/h , cu doua persoane a atins in jur de 37-38 km/h , iar cu trei persoane + un caine + niscaiva bagaje urcam pe Dunare , cu vant in fata , cu aproximativ 32-34 km/h .
Stabila , docila , rigida ...... Impecabila as spune eu .

Modi's Boat Skiff 4,3 x 1,45 ... 85 kg + Yamaha 13,5 HP - YouTube

Craciunita / Dunare / Giurgiu / 2015 / Skiff / Yamaha - YouTube

Urmeaza finisajul interior si revin cu filme .


buna seara,
este vorba de barca mea in acest topic , realizata de asa zisul constructor modi, pictorul sau pe numele sau real mihai chirtu,
de fapt este un neica nimeni, un carpaci care nu are nici cele mai elementare informatii despre constructia unei barci;
barca facuta mie este nesigura si prezinta risc ptr utilizatorii acesteia;
am incercat sa rezolv problema cu acesta, insa inafara de injuraturi nu am gasit altceva;
pana vineri i am acordat timp ptr a rezolva aceasta problema, adica sa si ia barca inapoi si sa mi restituie cei 4000 lei platiti ptr aceasta; dupa acest termnen intentiuonez sa l reclam autoritatilor ptr ca pune in circulatie ambarcatiuni neomologate si nu are vreo autorizatie de constructor
Va cerem (eu& Radu) ajutorul sa terminam barca

Picasa Web Albums - Tom tomtom - Skiff

multumesc



:soc: :doarecapu:

Asteptam cu interes raspunsul lui Modi. Sunt convins ca este o neintelegere la mijloc...

si eu astept raspunsul carpaciului de barci de 3 saptamani,
decat injuraturi primesc,
initial pe acesta l am cunoscut la targul de pescuit din toamna anului trecut;
se prezenta ca un constructor cu mare experienta, spunea ca lucrase la mari constructori de barci, iar acum dorea sa si puna o afacere pe picioare in domeniu, motivand ca are si un atelier;
i am solicitat o barca intai de toate sigura, spunandu i ca voi merge si cu fiul meu la pescuit;
acesta mi a garantat o barca rezistenta si sigura ptr cel putin 10 ani;
in schimb am primit o barca care la a treia iesire pe apa a cedat, banchetele s au rupt sub greutatea unui om de 65 kg, iar barca intr un val mai mare a parait;
nu stiu ce om ar garanta cuiva o barca sigura, stiind ca va merge cu ea pe apa impreuna cu un copil de sapte ani ?
ulterior, pe forumul capcompas am aflat si de ce barca nu este sigura;
este facuta din placaj de 6, mult prea mic ptr lungimea ei;
la constructia ei s a folosit rasina poliesterica si nu epoxidica;
rasina poliesterica nu face priza cu placajul, existand riscul desprinderii acesteia de pe placa;
nu a folosit filete [ rasina + rumegus ] la imbinarile placajului;
nu a folosit o structura de rezistenta;
si cu toate acestea ia banii, garanteaza oamenilor o barca sigura, el in fapt neavand nici in clin si nici in maneca cu ce presupune constructia de barci;
este doar un ageamiu, care s a plimbat si el cu o barca gonflabila pe dunare de vreo doua ori;
ceea ce este sigur, pe vazute, este un consumator industrial de bere;
am incercat sa rezolv amiabil aceasta problema cu acest impostor, insa n a fost chip; de fiecare data doar injuraturi si promisiunea ca va face rost de 200 de lei sa mi aprinda lumanari in biserica;
motiv ptr care saptamana viitoare il reclam autoritatilor
acest om pune in pericil oameni
trebuie oprit pana nu se intampla vreo grozavie

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 24. iunie 2015, 18:34

Radu, pe acest forum defap este interzisa calomnia sau dizgratierea:
2.6 Calomnia sau dizgraţierea utilizatorilor nu este admisă, aceasta ducând la discuţii ce se încheie prin certuri.


Sper din suflet sa se poarte discutiile la subiect, fara jigniri si / sau certuri. In caz contrar voi fi nevoit sa blochez conturile celor ce se aprind in discutii.

PS: Modi nu este partener al forumului, astfel ca, noi nu te putem ajuta in aceasta privinta! El si-a facut singur reclama pe forum si este direct raspunzator ptr reclama sa.
Apreciem insa grija fata de alti utilizatori prin a expune pe fata cele intamplate, care prin astfel de informatii nu vor ajunge intr-o situatie similara, si sper ca mesajul scris de tine sa nu aibe intentia de a incalca regulamentul forumului. multumesc ptr intelegere
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »andritoiu radu«

Răspunsuri: 10

Membru din: 24. iunie 2015

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 24. iunie 2015, 18:44

aveti cuvantul meu ca, discutia se va purta in termeni de maxima decenta

Modi

Oblete

Răspunsuri: 43

Membru din: 24. ianuarie 2015

Locație: Atlantida

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 24. iunie 2015, 19:13

Desi sunt intr-o postura ingrata , ma vad nevoit sa intervin oarecum ''in forta"!!!

Barca ce face discutia ultimelor interventii NU ESTE EXECUTATA de catre mine ! Mi-a fost adusa la mici modificari interioare si la cochetare exterioara ( vopsea , chit , aplicare redane longitudinale , etc . Respectiv imbunatatiri ulterioare executarii acesteia ) .

Concret , personal ma depasesc orice probleme tin de catre structura de rezistenta a acesteia .
Desi personal am testat-o pe Dunare si nu am avut ce-i reprosa in ceea ce tine de conduita , de rezistenta ( si-a suportat socuri si teste destul de agresive Modi's Boat Skiff 4,3 x 1,45 ... 85 kg + Yamaha 13,5 HP - YouTube ) , nu este problema mea vis-a-vis de provenienta acestei barci . Barca , testata - asa cum spuneam , la modul agresiv - prezinta totusi o robustete si-o conduita absolut ireprosabila .
Cu aceasta parere , cu aceeasi pe care o expun acum , au iesit de pe apa si coproprietarii barcii respective .

Probabil domniile lor gasesc firesc sa obtina de la mine 4000 de roni pe-o barca pe care ....... doar am vopsit-o si careia i-am aplicat inspre imbunatatiri si adaptari de ordin estetic nu mai mult de 1 - 1,5 kg de rasina si oaresce petice de fibra ........

Asa cum colegul Andritoiu sustine punctul dumnealui de vedere - dupa cum probabil ati constatat , la modul agresiv-acuzativ , imi rezerv dreptul elegant de-al sustine pe-al meu .
In afara de calitatile vopselei pe care le-am utilizat la barcile confectionate - vopsele ce s-au dovedit in timp ca fiind nepotrivite aplicatiilor nautice , in pofida garantiilor expuse de catre producator ( IZO COLOR - Bucuresti , si care ma absolva personal de orice raspundere de ordin tehnic-profesional ) .... nu-mi asum nicio raspundere fata de conflictul nou generat pe intreg NET-ul si in intreaga comunitate de barcagii sau pescari din tara .

Acest răspuns a fost de 4 ori editat, ultima oară de »Modi« (24. iunie 2015, 19:28)


7

miercuri, 24. iunie 2015, 19:32

Am citit acum pe capcompas pacat de timpul pierdut si banii dati sa vedem si varianta lu modi

Modi

Oblete

Răspunsuri: 43

Membru din: 24. ianuarie 2015

Locație: Atlantida

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 24. iunie 2015, 19:33

Si intrucat nu gasesc firesc sa ma lansez in polemici infantile ..... postarea de mai sus este absolut ultima mea interventie vis-a-vis de respectiva barca , in respectivul "conflict"' . Insist , infantil . Nu-mi faci nici cinste si nici placere sa alimentez o asemenea mizerie .
Si nici nu urmaresc in mod neaparat un anumit soi de disculpare fata de cineva , nu caut o solutionare anume a unei probleme care nu-mi apartine .

Concret , I'm out !

  • Autorul acestui subiect este »andritoiu radu«

Răspunsuri: 10

Membru din: 24. iunie 2015

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 24. iunie 2015, 19:36

asta i incredibil,
chiar nu ti mai asumi paternitatea barcii,
mai omule, chiar pe acest site vorbesti despre acest model de barca, in special de aceasta barca, unde mai pui ca si pe barcaholic faci acelasi lucru;
nu uita ca am poze cu toate stadiile de constructie ale barcii in care apari impreuna cu florin , chiar si cu proprietarul atelierului in care faci barci, sau cu ginerele acestuia,
chiar nu ai nici un pic de bun simt,
vezi ca mai sunt si alti oameni care au vazut barca la tine in atelier in primele faze de constructie
RUSINE
ai sa ajungi la indemana autoritatilor " mare constructor "

Modi

Oblete

Răspunsuri: 43

Membru din: 24. ianuarie 2015

Locație: Atlantida

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 24. iunie 2015, 19:46

Alin , pozele nu demonstreaza decat ca la un moment dat barca a fost SI PE LA MINE PRIN ATELIER !!!!! Lucru pe care nu-l contest .......
Dar faptul ca tu vrei acum pe ea 4000 de ron pe care eu nu mai sunt dispus sa ti-i dau ( desi pana acum doua ore eram ferm hotarat sa ti-o cumpar ..... , lucru care - evident - nu mai este valabil ) nu justifica atitudinea ta isterica !

Raportat la cum si in ce fel te comporti fata de o tranzactie aproape de final ..... da-mi , te rog , voie sa ma reorientez .

..........................................

Dar , sa revin , ..... aleg sa parasesc aceasta mizerie . Mizerie de ordin energetic , spiritual , etc . Iubesc lucrurile limpezi si frumoase in viata . Nu insista sa le domini cu diabolicul ce - este clar - te domina .

Serios , am lucruri frumoase de facut in viata , nu sa ma balacaresc cu tine la modul precar-oltenesc-imatur .
Cand te calmezi iti revopsesc barca ( desi imi asum o greseala tehnica ce nu-mi apartine , si din BUNAVOINTA iti repar banchetele . Sa zicem ca si acolo as avea oa oarecare vina ........

Atata doar , nu imi aduce tu barca . Trimite pe cineva cu ea . Emani "negru"si nu te vreau in preajma mea .

Nu te costa nimic niciuna dintre aceste operatiuni . ( numa'dispari !!! )

Modi

Oblete

Răspunsuri: 43

Membru din: 24. ianuarie 2015

Locație: Atlantida

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 24. iunie 2015, 19:52

Iar acum ..... SERIOS , ai alterat isteric mult prea multe forumuri si-ai futizat atentia a sute de insi ce n-au nici in clin si nici in maneca cu barca ta !

Opreste-te , trimite-o la vopsit ( sau nu ) , trimite-mi autoritati pe cap ( sau nu ) , numa' calmeaza-te !

Insist , personal nu iti mai acord concursul in aceasta polemica bolnava . Dar daca insisti s-o continui ridicolul iti apartine . Si , te rog , nu incerca sa ma atragi ''partener'' in acesta . repet , simt nevoia unei vieti limpezi !

( in numele tau imi cer scuze colegilor de forum pentru kkt-ul de iures pe care-l faci la modul infantil )

  • Autorul acestui subiect este »andritoiu radu«

Răspunsuri: 10

Membru din: 24. iunie 2015

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 24. iunie 2015, 19:57

sa ti intre bine in cap,
NU VEI MAI FACE BARCI, PUI OAMENII IN PERICOL
N AI NICI CELE MAI ELEMENTARE NOTIUNI DESPRE CONSTRUCTIA UNEI AMBARCATIUNI
unde mai pui ca aceste ligheane plutitoare nu sunt omologate iat tu nu esti autorizat sa le construiesti si sa le vinzi
iar ptr asta vei da socoteala autoritatilor
pozele demonstreaza multe
iti apare mutra in toate pozele, de la momentul la care ai croit barca pana la momentul vopsirii, voi demonstra ca minti, sa vad pe unde scoti camasa
NU VREAU SA MI REPARI SI VOPSESTI BARCA
VREAU BANII INAPOI
ACEEA NU PREZINTA SIGURANTA
OMULE , INTELEGE CA PUI OAMENI IN PERICOL SI ASTA DOAR CA SA PUI MANA PE NISTE BANI

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 24. iunie 2015, 20:00

Baieti, cred ca s-a inteles ideea si de-o parte si de alta... faceti ce aveti de facut dar va rog sa nu continuati niciunul cu discutia asta, pe acest forum.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »andritoiu radu«

Răspunsuri: 10

Membru din: 24. iunie 2015

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 24. iunie 2015, 20:07

CA SA FAC DOVADA CA ACEST MODI A CONSTRUIT BARCA PUN DOAR UNUL DINTRE MESAJELE POSTATE PE BARCAHOLIC DE ACESTA IN CARE RECUNOASTE CA BARCA DE 4,3 M ESTE CEA MAI MARE BARCA CONSTRUITA DE ACESTA, IAR ACUM CU MARE TUPEU SPUNE CA DOAR A VOPSIT BARCA, UIMITOR NU
"Dragii mei , mi-a fost putina teama dar m-am linistit .

Mi-a fost teama de cea mai lunga barca pe care am facut-o vreodata in
stitch & glue , din placaj de 6 mm . Vorbesc despre un skiff de 4,3 x
1,5 x 0,7 m cu o greutate finala estimata la 85 - 90 kg .

Ei bine , cu inima stransa am dat-o la apa Sambata 2 Mai ( ocazie cu
care m-am intalnit si cu convoiul Barcaholic ce cobora de la Zimnicea la
Giurgiu ) . Echipata cu un Yamaha de 13,5 HP a demonstrat ceea ce nici
nu-mi puteam imagina despre ea . Doar cu mine la bord a atins nu mai
putin de 40 km/h , cu doua persoane a atins in jur de 37-38 km/h , iar
cu trei persoane + un caine + niscaiva bagaje urcam pe Dunare , cu vant
in fata , cu aproximativ 32-34 km/h .

Stabila , docila , rigida ...... Impecabila as spune eu . Acum sa vedem ce parere aveti si voi !



Modi's Boat Skiff 4,3 x 1,45 ... 85 kg + Yamaha 13,5 HP - YouTube



Craciunita / Dunare / Giurgiu / 2015 / Skiff / Yamaha - YouTube



Urmeaza finisajul interior si revin cu filme .

Modi

Oblete

Răspunsuri: 43

Membru din: 24. ianuarie 2015

Locație: Atlantida

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 24. iunie 2015, 20:08

Baieti, cred ca s-a inteles ideea si de-o parte si de alta... faceti ce aveti de facut dar va rog sa nu continuati niciunul cu discutia asta, pe acest forum.
Ati constatat , sper , pozitia mea ...... Nu incerc decat sa fac fata unui atac dominat de isterie .
De data asta personal imi cer mii de scuze comunitatii ca s-a intamplat sa ma aflu - cumva - atras intr-un conflict patetic ( dar caruia trebuia sa-i raspund ) .

Iarasi spun , de data asta definitiv si categoric , .... I'm out of here ! :noroc:

  • Autorul acestui subiect este »andritoiu radu«

Răspunsuri: 10

Membru din: 24. iunie 2015

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 24. iunie 2015, 20:09

PTR O DOVADA MAI SIGURA AVETI SI LINK UL MAI JOS
SFAT PTR PARATUL CONSTRUCTOR : SA NU STERGI POSTAREA DE PE BARCAHOLIC PTR CA AM SALVAT PAGINA,

Lungul drum de la proiect la realizare - Page 7

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 24. iunie 2015, 20:13

Noi pe acest forum ne ocupam in principal cu pescuitul, in special cu pescuitul la somn si mai putin cu constructia ambarcatiunilor si chiar si mai putin cu rezolvarea conflictelor legate de ele. :rizi:
Avem link-uri, avem poze... daca vrem sa urmarim conflictul si eventual finalizarea lui, stim unde s-o facem. :)
Asa ca, fara suparare, incepand de acum am sa sterg orice postare ce tine de acest "razboi".
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

18

miercuri, 24. iunie 2015, 20:27

Bai fratilor.
Am fost (fortat de eveniment) sa intru pe forumul cu barcile,v-am vazut opiniile, nu pot sa-mi dau seama.. :nunteleg:
Am 2 nedumeriri:
1.Daca barca a fost produsa de Modi, exista FACTURA pe 4000 ron?? si daca DA, ce este stipulat(ce se vinde?-asta este varianta lui Radu:
2.Daca barca a fost numai la reparatii, exista bon fiscal?, garantie pe lucararea de 4000 lei ?-varianta lui Modi
Intreb si eu, ca am citit mai inainte multe pagini care nu ma interesau... :soc: si azi sunt pacifist :rizi: ,imi doresc sa va intelegeti cumva.....


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 24. iunie 2015, 20:29

Hai ma Cata, las-o dreq, hai sa terminam cu povestea asta, sa rezolve intre ei, cu autoritati sau fara, treaba lor....
Discutiile astea nu se termina niciodata si nu vad ce castig sunt pt. forum... aici nu-i ziar de scandal. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

20

miercuri, 24. iunie 2015, 20:30

Uhhh, fusai mai spontan si io...
:noroc: