Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »Lucian Jampa«

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 25. iunie 2015, 04:45

Moselle

Oare chiar nu pescuieste nici un coleg prin Lorraine, pe Moselle?
Am plecat in cautarea mustaciosilor pe Saar in Germania si i-am gasit in Mosela franceza (Saarul se varsa in Mosela germana).
Problema e ca nemtzii au facut si cu râurile lor treaba nemtzeasca si le-au transformat in canale navigabile sau macar le-au regularizat. Cred ca râurile au fost primele "autostrazi" din perioada industrializarii. Mosela nu face exceptzie, e mult peste si mare, dar la nemtzi greu de localizat (pentru mine oricum).
In schimb francezii si-au amenajat altfel raurile: canalele navigabile sunt despartzite de "albiile naturale", cel putzin prin nord-estul Frantzei. Asta inseamna: Mosela ne-navigabila! Un paradis pescaresc!
Somni multzi, in anumite locuri chiar majoritari - acolo 'geaba dai la crap la boilies, ca tot somnii intra. Paranormal!
Se pescuieste la somn cu toate metodele, eu prefer sa il caut la spinning cu blinkere, asa pot explora mai mult râul si gasi mai multe locuri. Am si gasit câteva, splendide. M-ar bucura daca ar mai fi cineva interesat, poate pe la Metz...
Fir intins! :prieteni:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 25. iunie 2015, 07:41

Am pescuit pe Moselle dar nu pot veni in fiecare week-end ca e departe de casa. Daca-ti iei o barca pliabila gen porta bote vei putea naviga si pescuitul va deveni chiar interesant.

  • Autorul acestui subiect este »Lucian Jampa«

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 25. iunie 2015, 19:29

Porta bote... frumusele si practice, din pacate mult prea scumpe. Cindva voi urma sfatul tau, pina atunci fac kilometraj pe mal si in apa cu salopeta, mi se pare tare fain! Si imi aduce aminte de vremurile de mult trecute, cind mergeam la pescuit cu un bambus din 2 segmente si cu o gentutza de la o masca de gaze, nici acum nu am mai mult bagaj, e doar mai scump.
(Asta a fost si un motiv ca sa incep cu spinningul la somn, ajunsesem sa imi cumpar un pick-up truck mai mult pt.sculele de crap, acum ma simt LIBER!)