Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 8. iunie 2015, 20:29

Dunarea cu nivel scazut si debit mare, ce se intampla?

:salut: ,
are cineva informatii exacte ce se intampla la Portile de Fier de se pastreaza Dunarea superioara la un nivel atata de scazut? Si pina cind?

:nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

2

luni, 8. iunie 2015, 21:01

Zoran, sunt tot felul de zvonuri, ba ca sunt lucrari la ecluze, ba ca sarbii turbineaza ca au nevoie de energie ieftina-atunci si romanii turbineaza la greu(cica nu se respecta anumite conventii intre state) ba ca "plasarii" nu mai prind decat cu ajutor.Dar,totusi,ce este cert,ca doar nu ne-am nascut ieri, ca din punct de vedere al debitului Dunarii la intrare la Bazias nu se justifica aceasta cota .
Deci, si eu sunt in ceatza.. :nunteleg:
:noroc:

martyn

Oblete

Răspunsuri: 28

Membru din: 8. iunie 2015

Locație: Moldova Noua, Caras Severin

Profesia: Pompier / IT / Hardware and Programmer

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 8. iunie 2015, 21:45

este spart barjul al sarbi. Defapt vana care inchide barajul pe partea sarbilor. Este sub orice critica abia poti sta pe Dunare. Maine seara am sa incerc.

martyn

Oblete

Răspunsuri: 28

Membru din: 8. iunie 2015

Locație: Moldova Noua, Caras Severin

Profesia: Pompier / IT / Hardware and Programmer

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 8. iunie 2015, 21:48

Am inteles ca pana pe 15 august o sa revina la normal apa. Sa speram oricum pescuitul anul acesta este compromis. Am cititi in alt topic ca sunt kilometri de plase pe dunare in zona Bazias - Coronini. Nu sunt nici macar 10 plase de 50 de metri. Nu au unde sa le agate. Nu a mai ras cu apa asta scazuta decat canalul navigabil. Speram revenirea apei la normal cat mai curand. Si pentru cei care incearca sa vina la pescuit cu barca in zona sa stie sa isi ia dupa ei greutati de 50 > kg .

5

luni, 8. iunie 2015, 21:51

este spart barjul al sarbi. Defapt vana care inchide barajul pe partea sarbilor
Unde este spart, ce vana care inchide? :nunteleg:
Multumesc anticipat!

horiavd

Oblete

Răspunsuri: 15

Membru din: 20. aprilie 2012

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 8. iunie 2015, 23:20

Apa mai putina...peste mai mult! :gandesc:

martyn

Oblete

Răspunsuri: 28

Membru din: 8. iunie 2015

Locație: Moldova Noua, Caras Severin

Profesia: Pompier / IT / Hardware and Programmer

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 9. iunie 2015, 00:19

Este vorba de usa care inchide apa de la turbine. Aia in termenii de pe la baraj cel putin asa am auzit eu ii spune VANA, Nu stiu decat ca este sparta fiind din ciment. Pentru cei care au trecut barajaul pot sa va confirme ca pe partea sarbilor nu sa facut nimic de cand a fost facut barajul. Cand ajungi pe baraj in partea romanilor totul frumos vopsit curat ... cand ai trecut si ajungi la sarbi parca acolo tocmai sa terminat un razboi. Nimic facut ruginit tot fierul ... nimic , nimic, nimic. Cu aceasta ocazie , nivelul apei scazut, pana pe 15 augost toate monumentele de pe marginea Dunarii pana la baraj vor fi restaurate, si asta pot sa va confirm. Peste Dunare in drept cu Coronini , se vede clar si mare Castelul lui Maria Teresa. A fost restaurat, la Svinita la fel acele monumente din apa... si tot asa. Problema este destul de bine tinuta ascunsa. Aceste informatii pe care le am sunt de la cativa prieteni din Orsova si Severin care sunt mai aproape de baraj decat mine si acestea sunt cele mai vehiculate vesti. Nu stiu cat este de adevarat. spun si eu mai departe de ceea ce am fost informat. .. :)

martyn

Oblete

Răspunsuri: 28

Membru din: 8. iunie 2015

Locație: Moldova Noua, Caras Severin

Profesia: Pompier / IT / Hardware and Programmer

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 9. iunie 2015, 00:24

In aceasta seara am discutat cu un prieten care mi-a zis ca Dunarea a mai scazut. Am crezut ca glumeste cu mine si m-am dus pe malul Dunarii.. Nu imi venea sa cred. Apa este cel putin 1,5m Inaltime scazuta. Tocmai a scazut inca cel putin 30 de cm. Se poate vedea acuma clar canlul navigabil inclusiv acea panta din canal care prin Coronini sau ma rog aici in zona ii spune Scarp. Si viteza apei este si mai ridicata.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 9. iunie 2015, 10:20

Acu` 10 minute m-a sunat cineva de la Bahna c-a crescut destul de mult apa de ieri... :).
Cica scrie ceva in "Adevarul de Severin". :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 9. iunie 2015, 11:24



Din ce se vede pe cote azi, barajul pare sa fie inchis...
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

martyn

Oblete

Răspunsuri: 28

Membru din: 8. iunie 2015

Locație: Moldova Noua, Caras Severin

Profesia: Pompier / IT / Hardware and Programmer

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 9. iunie 2015, 12:09

nu stiu ce sa scpun asa mai sunt si mai multe de exemplu.http://www.evz.ro/pericol-barajul-portil…dicalistii.html . Cum am zis .. cele mai vehiculate vesti sunt despre fisuri aparute la baraj.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »martyn« (9. iunie 2015, 12:15)


martyn

Oblete

Răspunsuri: 28

Membru din: 8. iunie 2015

Locație: Moldova Noua, Caras Severin

Profesia: Pompier / IT / Hardware and Programmer

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 9. iunie 2015, 12:11

pana ajunge la Moldova Noua apa mai dureaza 1 saptamna sa inceapa sa creasca. In 25 de minute am sa ies pe dunare cu fratemiu si un prieten. Incercam somnul si crapul. Deaseara .. defapt la noapte vin cu rezultatul :)

martyn

Oblete

Răspunsuri: 28

Membru din: 8. iunie 2015

Locație: Moldova Noua, Caras Severin

Profesia: Pompier / IT / Hardware and Programmer

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 9. iunie 2015, 21:28

Acuma am ajuns acasa. Tin sa va spun ca Dunarea a mai scazut in adancime. La fel si debitul .. viteza nu mai este asa de mare. Am avut cateva capturi dar nu sunt de laudat. Oricum toti care au fost astazi in zona Coronini au prins peste ... toate speciile, avat , salau crap si somn .. cel putin acestea sunt capturile pe care le-am vazut la cei din jurul meu. Merita incer at.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 10. iunie 2015, 10:41

Lucrurile sunt clare...E un conflict intre Hidroelectrica si sarbi.Nu este nici o avarie la baraj.Sarbii uzineaza haotic in contrapartida cu niste decizii ale Hidroelectrica.

martyn

Oblete

Răspunsuri: 28

Membru din: 8. iunie 2015

Locație: Moldova Noua, Caras Severin

Profesia: Pompier / IT / Hardware and Programmer

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 10. iunie 2015, 10:50

da ... apa a incept sa creasca . ieri a fost o reuniune intre sarbi si romani, si s-ar fi rezolvat treburile. a crescut peste noapte 40 de cm in inaltime. s-ar parea ca o sa revina usor usor la normal

martyn

Oblete

Răspunsuri: 28

Membru din: 8. iunie 2015

Locație: Moldova Noua, Caras Severin

Profesia: Pompier / IT / Hardware and Programmer

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 10. iunie 2015, 10:59


Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 15. iunie 2015, 12:56

Salutari, ce se mai aude cu Dunarea in zona Bazias - Moldova Noua?
Urca? Scade? Constant? Debit mare? sau deloc?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 15. iunie 2015, 12:57

Astazi dimineata am vorbit eu la Mraconia.
Apa este in crestere de cateva zile si la ora asta este cu maxim 1m sub cota maxima.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 15. iunie 2015, 18:13

Localitate Km 12.06 13.06 14.06 15.06
Bazias 1072 435 450 470 500
Moldova Veche 1048 548 580 602 640
Se observa ca la Bazias in ultimele 4 zile nivelul Dunarii a crescut cu 65 cm iar la Moldova Noua cu 92 cm. Totusi este destul de putin ,tinand cont ca in aceasta perioada , in anii trecuti, nivelul Dunarii era mai mare cu 60-70 cm.