Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »catfish_master«

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 24. aprilie 2012, 07:32

montura pentru anghila: are cineva idee ...?

o idee despre o montura pentru anghila sa imi stea la 1 metru de grund, ca idioata de ajunge pe fund, se baga pe sub p[ietre si nu o mai scoti cu totyi dracii:))
Get Rich or Die Tryin'

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 24. aprilie 2012, 07:36

Da, pluta de grund de 40 de grame, forfah de 2 metrii si bolovan de 2 kg in loc de plumb.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 24. aprilie 2012, 08:47

catfish_master ... iti recomand sa ai grija cu anghila aia agatata in carlig pentru ca din cate stiu eu este interzis pescuitul pe Po cu asa ceva, sau cel putin era interzis in urma cu vreun an cand am citit pe nu stiu unde de chestia asta :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 24. aprilie 2012, 10:45

Anghila e un peste pe cale de disparitie. Din acest motiv a fost interzisa ca si momeala in multe locuri. Prostia este ca pescuitul comercial a puietilor de anghila in estuare este inca legal. :doaaamne:

  • Autorul acestui subiect este »catfish_master«

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 25. aprilie 2012, 11:50

eu le cumpar anghilele

zoran nu pot lega de bolovan, ca nu am barca :)
Get Rich or Die Tryin'

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 25. aprilie 2012, 12:44

Nu-ti trebuie barca. Am explicat metoda pe home page-ul meu, pe Pescuit la somn) Undeva la Metode: lansarea bolovanului cu mina.
Nu trebuie sa arunci departe de mal, 10 metrii e suficient! Incearca sa vezi cam cit poti sa arunci un bolovan de 1 kil. o piatra din aia de la pavaje.

Apoi tragi chefalul cu pluta de grund incet spre piatra din apa.

Tilo a prins cu chefali de 1 kg, plumb de 450 grame, lansat frumos de pe mal, la 5 metrii, nu mai mult, somn de 1,7 si 1,9 metrii in Spania. Cu o lanseta plutarea dupa chefali, iar cealalta aruncata la somn.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 25. aprilie 2012, 13:10

xxx

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 13:17)


Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 25. aprilie 2012, 13:17

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 13:17)


tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 25. aprilie 2012, 13:49

Am spus mai sus ca anghila e interzisa ca si momeala "in multe locuri". Asta inseamna ca "nu peste tot". Deci nu am acuzat pe nimeni pentru ca utilizeaza anghila ca sa dea la somn.
Ca sa revin la subiect : eu nu stiu sa pescuiesc cu anghila fara sa o plasez cu o barca. Am pescuit asa numai cu geamandura sau cu firul casant agatat de un copac din fata.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 25. aprilie 2012, 14:00

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 13:17)


mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 27. mai 2012, 22:50

salut.eu folosesc un forfac monofilament(1,3mm 77 kg 170 de libre) de 1,5 m, pluta de grund de 40 de grame la circa 10 cm de anghila.de doua luni, cand ma duc la pescuit o undita o dau tot timpul la montura asta si am avut deja doua capturi.vreau sa specific ca folosesc forfac monofilament pt ca acesta e rigid si anghila nu mi se incurca niciodata in forfac.cand am folosit forfac din fir textil am avut probleme, anghila mi se incolacea in jurul forfacului datorita plutei de grund.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 28. mai 2012, 06:00

Asa este Mane,
dar asta ar fi singurul motiv care ar fi pt mine sa folosesc forfah mono, cind se incurca pestele in el. Nu am avut inca asemenea situatie, deoarece nu pescuiesc cu anghila.
de doua luni, cand ma duc la pescuit o undita o dau tot timpul la montura asta si am avut deja doua capturi


Ne-am bucura sa vedem si ceva poze sau sa ne povestesti ce si cum s-a petrect. :apl:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 28. mai 2012, 07:47

Aseara mi-a adus cineva doua bucati cumparate ,dar au cam decedat in acvariu!Habar nu am de ce! Asa ca m-am linistit :nervos: Deseara o sa folosesc clasicul caras si poate am noroc ...Sau ma duc in piata si-mi aleg eu 2-3 anghile ...In Italia se vand fara probleme in zona Torino ...Probabil aici nu sunt protejate :drac2: Oricum dubioase animale!

  • Autorul acestui subiect este »catfish_master«

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 28. mai 2012, 20:12

sa nu le cumperi pe cele albe, sa fie cat mai inchise la culoare, culoarea la anghila e ca un indicator ce itzi arata cat mai are de trait. :)

si daca tot vorbim despre anghila, cititi asta, eu am ramas total surprins de modul de reproducere :

Denumirea in engleza: Eel, European Eel.
Denumiri populare: Anghila, Sarpe de peste, Peste sarpe, Sageata.

Clasa: Actinopterygii ; Ordinul: Anguilliformes (anghile si murene); Familia: Anguillidae (anghile de apa dulce).

Dimensiuni: In general masoara 50-80 cm dar poate ajunge la peste 1,5 m. Greutatea maxima (omologata) 6,5 kg.
Varsta maxima cunoscuta 85 ani.

Descriere: Are forma de sarpe, de unde si numeroasele povestiri populare fantastice despre acest peste.
Are o singura aripioara de jur imprejurul corpului, de la cea dorsala pana la cea anala, incluzand si caudala, aceasta aripioara numara peste 500 radii. In plus mai are aripioarele laterale, foarte mici in comparatie cu restul corpului.
Culoarea este de la verde inchis - maroniu pana la negru lucios, uneori (la exemplarele batrane) negru - argintiu.

Mod de viata: Anghila este celebra prin modul sau de viata, dupa ce in antichitate si in evul mediu s-au tesut adevarate povesti legate de originea si reproducerea anghilei cercetarile ultimilor ani au descoperit un destin ciudat al acetui peste.
Ca toate speciile de Amphihaline, anghila migreaza in Marea Sargaselor pentru reproducere. Depunerea are loc la sfarsitul iernii - inceputul primaverii in Marea Sargaselor. Larvele leptocefale sunt aduse pe coastea Europei de Curentul Golfului in aproximativ 7 - 11 luni dar poate dura pana la 3 ani. In stadiul de larve, puii de anghila nu seamana deloc cu parintii avand forma unor frunze, semitransparente si se hranesc numai cu plancton. In perioada in care sunt purtate de Curentul Golfului larvele cresc transformandu-se in elveri (este un termen dat pentru puii de anghile). Acum incep sa capete forma de anghila, corpul se alungeste si ia forma rotunda iar elveri incep sa se hraneasca intens cu tot ce misca in apa: viermi, crustacee, moluste, pesti, amfibieni etc, este inceputul unei vieti de pradator. Odata cu transformarea in elveri ajung pe coastele Europei si se aduna in mari grupuri la gurile de varsare ale raurilor.
In urma analizelor genetice din ultimii sani s-a stabilit ca Anghila Americana (Anguilla Rostrata) difera de Anghila European desi multa vreme s-a crezut ca sunt una si aceasi specie. In plus cercetarile au dovedit ca desi sunt adunate in grupuri imense in Marea Srgaselor in timpul imperecherii anghilele isi aleg partenerii veniti de pe acelasi continent iar puii nu sunt dusi ce curent in voia intamplarii ci isi aleg singuri drumul urmand calea pe care au venit parintii lor. Atfel, se pare ca puii unor anghile crescute pe un rau vor ajunge tot pe acelasi rau. Inca nu se stie care este sistemul de ghidare al tinerelor anghile si ce anume le face sa caute cu orice pret aceasi apa cu a parintilor lor.
Dupa stadiul de elveri, anghilele trec la stadiul de "tineret", acum este timpul sa intre in apele continentale, rauri sau lacuri mari si sa traiasca aici pana la maturitatea sexuala.
Durata de ajungere la maturitate sexuala depaseste cu mult ceilalti pesti, masculul ajunge la 6-12 ani iar femela este apta pentru reproducere in 10-20 ani. Acest fapt, plus pescuitul intensiv al acestei specii a dus la scaderea drastica a populatiei de anghile. Timpul in care populatia de anghile isi poate dubla numarul (minimum population doubling time) este de peste 14 ani. Dupa ce ajung la maturitate, anghilele migreaza in mare, isi incep lunga calatorie de reproducere si apoi raman in mare unde pot fi intalnite pana la adancimi de 700m. Adultii nu se hranesc pe timpul migratiei de imperechere, astfel odata ajunse in Marea Srgaselor multe exemplare mor de extenuare.
Desi uneori tinde sa se aglomereze in mari carduri anghilele nu sunt pesti de grup ci niste mari "individualisti", singurul motiv pentru care se aduna in carduri in fata gurilor raurilor este asteptarea conditiilor propice pentru urcare (temperatura in special este un factor hotarator pentru inceperea colonizarii apelor dulci). Dupa maturizare (12-30 ani) anghilele trec in ultima faza de metamorfozare ochii se maresc, capul ia o forma ascutita, pielea devine negru lucios pana la negru argintiu.
Marea proprietate a acestor pestei este rezistenta la mediul extra acvatic, elverii sunt recunoscuti ca pot trece peste diguri, se catara pe pereti uzi, trec prin iarba uda sau chiar pe pamantul ud de la o apa la alta. Exista chiar marturii despre anghile iesite pe uscat in cautarea ramelor de gazon. Exepmplarele mature pot sta cateva zile afara din apa daca sunt umezite.

Anghila are o carne foarte gustoasa, foarte apreciata ceea ce a dus la un pescuit intensiv asupra speciei.
Get Rich or Die Tryin'

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 28. mai 2012, 20:57

asta ar fii montura si rezultatele: va asigur ca daca folositi fir mono la montura asta anghila nu se incurca niciodata in montura.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 28. mai 2012, 21:03

:buaaaah:
Bravo! Super somnul, cit a avut in lungime? Felicitari! :apl:

Din cauza monofilamentului gros si rigid, nu are ce sa se incurce. Neaparat cel putin de 1,2 mm!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 28. mai 2012, 21:25

salut.din pacate mici amandoi primul 1,30 si al doilea1,35.sper sa vina si aia mari pt ca am inceput sa merg mai des pe po.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 28. mai 2012, 21:30

Pune pe carlig ce se gaseste in apa unde pescuiesti. Platica, caras sau crap de 0,5 - 1 kg. :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 28. mai 2012, 21:40

frumos Mariane ... fir intins si sunt convins ca vor veni si alte capturi ... doar sa isi revina putin Po-ul ca momentan e cam jale ...

ps: sa incerci si spinningul, nu ai idee ce inseamna sa te loveasca unul dintr-asta in timp ce esti cu lanseta in mana :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 75

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bihor

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 28. mai 2012, 22:01

Ce greutate a avut somnul ala de 1,35 m?