Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 29. mai 2015, 10:19

FG Knot

De cand pescuiesc la somn am folosit in exclusivitate nodul Albright pentru a face legatura intre inaintas si firul de baza. Inca nu am avut surprize cu el si consider ca daca este facut cu putina grija nici nu imi va face surprize … ideea e sa fie facut asa cum trebuie.

Doar ca sunt anumite cazuri in care un inaintas mai lung poate ar fi mai necesar si atunci Albright-ul este imposibil de folosit pentru ca nu vrea sa treaca prin inele nici de-al naibii.

Am vazut mai multe discutii despre nodul FG si toata lumea vorbeste de el la modul superlativ. Am incercat si eu sa il fac prin casa folosind ca inaintas un fir de 1mm grosime si ca fir de baza un PP de 80lbs. L-am facut in repetate randuri cu cea mai mare grija posibila si de fiecare data cand il testam am observat ca inaintasul aluneca afara din nod. Niciodata nu am stat sa trag de el pana iese la propriu pentru ca imi era suficient sa il vad ca aluneca pentru a nu mai avea incredere sa pescuiesc cu el.

Cei care il folosesc, cum il faceti? Exista vreo “smecherie” la mijloc pentru a iesi corect? fac eu ceva gresit? sau este normal ca inaintasul sa alunece din nod la tractiune? … cu toate ca asta inseamna ca dupa o oarecare perioada va iesi de tot.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 29. mai 2015, 10:55

Mie mi l-a facut odata cineva, pe barca, dupa o serie de lansari a inceput sa alunece. Unuii zic ca la ei nu aluneca. Ii cred. Am incercat si eu in casa, imi ia mult timp, mult mai mult decat nodul Mahin pe care-l utilizez. Ma rog, o varianta a lui Mahin. Deci am renuntat la FG knot.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 29. mai 2015, 11:14

Sunt 2 moduri in care il fac si nici una din variante nu aluneca (sau cel putin la mine n-a alunecat inca). In plus, ca masura de siguranta suplimentara in general ard capatul leaderului cat sa-i fac o mica "gamalie" . Toate testele pe care le-am facut au demonstrat clar o rezistenta sporita in raport cu "double uni knot" (pe care il foloseam inante ) uneori mergand pana acolo incat, de la o 4-5kgf tractiune am ajuns la 6-7kgf pe aceleasi fire (mai ales dupa ce am schimbat si Palomarul cu Rebeck). Acum e drept ca nu folosesc leader de 1mm ci de o,5 (XP{S de 25 de lbs) cu fir textil de maxim 35 lbs ( nu ca n-as avea mai gros dar in gara noastra trenul opreste numai odata pe an -cel mult- si pentru mocanite e suficient si numai atat :zambet: ).
Unul din modurile in care-l fac , in general e cel pe care l-am pus in video-ul de pe celalalt topic iar celalalt e asta (in care dupa caum se vede ochiometric omul are firele cel putin duble ca grosime in raport cu ale mele si mai si specifica verbal ca merge folosit de la "balene" pe "salt water" , adica Marlin, pana la pesti de talie mica cu fire subtiri:) ) :
Video
-

Video



Varinata asta de a-l face, in opinia mea, e mai indicata la fire groase pentru ca, atunci cand plimbi nodul sus-jos pentru a strange spirele , se incalzeste putin leaderul si da sansa textilului sa se "ingroape " superficial in el astfel incat nu mai aluneca.
Mai e o chestiune, e important ca, asa cum zice si nenea asta din clip, sa tragi in aclasi sens in care trage pestele atunci cand strangi nodul. apoi mai e si chestia de a nu te zgarci la spire (eu fac doua randuri de cate 10-14 treceri ):ochi:

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (29. mai 2015, 11:27)


Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 29. mai 2015, 13:39

E un nod foarte bun , mai greut de facut bine ,mare consumator de fir si timp dar care tine excelent si trece bine prin inele . E singurul nod pe care il mai folosesc pentru lider .
eu il fac ca in video :



( nu stiu sa il pun direct va multumiti cu el asa sau rezolva un moderator :ochi: - am rezolvat eu -anem )

Probabil nu il stringi suficient de bine . mie nu imi aluneca .

PS e o placere de facut iarna cu miinile inghetate :doaaamne:

Costi

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 25. aprilie 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 29. mai 2015, 16:01

Nu are voie sa alunece. Ceva nu faci cum trebuie, posibil nu il strangi suficient. Eu fac cam 20 - 25 rasuciri peste fir, apoi cam 7-8 noduri de siguranta peste amandoua firele si la urma inca vre-o 4 doar peste textil. Si eu ard capatul la mono cu bricheta, insa au fost destule cazuri cand nu am avut bricheta la mine... deh nefumator.... si am dat fara sa-l ard si nu a alunecat. In trecut si eu foloseam Albright, si il mai folosesc ear cand dau la salau sau biban si ma grabesc. FG il folosesc deja de ceva ani si sincer nu mai imi vine sa folosesc altceva. Mai ales ca uneori la somn dau si cu leadere de 3-4 metri si nodul trece usor prin inele.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 29. mai 2015, 16:33

Prea mult de munca la nodul asta :doarecapu: , o tine el bine si trece prin inele insa pe mine numai dupa ce am vizionat ceva filmulete despre cum se face m-a descurajat indeajuns sa nu incerc sa il fac :rizi:
Din simpla curiozitate cat timp va trebuie(cu aproximatie) sa il faceti? :zambet:

Costi

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 25. aprilie 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 29. mai 2015, 17:59

Acum... 2-3 minute maxim... la inceput imi lua mai mult. Atunci il faceam de acasa si rar trebuia sa-l mai refac la pescuit. In general daca agatam rupeam de la nodul de la agrafa.

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 31. mai 2015, 08:29

2-5 minute in functie de cit sunt mainile de inghetate . Daca nodul e bine facut nu are voie sa alunece nici daca nu e ars cu bricheta si totdeauna va ceda nodul de la agrafa.
E un nod care merita incercat macar acasa si probat cu cintarul comparativ cu nodul pe care il folosesti in mod obisnuit . Asta ma convins pe mine sa il folosesc .
Incearca nu ai mare lucru de pierdut .

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 1. iunie 2015, 08:36

Probat si testat. Un nod care merita facut. Numai ca iti trebuie ceva mai mult timp. Din partea mea are un mare DA
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 5. iunie 2015, 14:16

Am inteles, merci tuturor de explicatii. Pentru moment voi ramane sa folosesc cu cea mai mare incredere Albright-ul dar intre timp voi mai incerca prin casa sa vad daca imi iese minunea asta de nod asa cum ar trebui.

Pentru pescuitul cu fire de 8-15lbs nu il voi folosi chiar daca imi iese pentru ca necesita prea mult timp plus ca in anumite locuri, in timpul unei partide reusesc performanta de a fi nevoit sa schimb inaintasul si de 15 ori :rizi: … in schimb, daca imi iese cum trebuie atunci poate il bag la pescuitul pe timp de noapte la somn cand teoretic nu ma prea agat.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Subiecte asemănătoare