Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 27. mai 2015, 15:41

naluci mici sau mari?

un video interesant:

Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

dalezian

Oblete

Răspunsuri: 38

Membru din: 13. iunie 2014

Locație: Constanta/Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 27. mai 2015, 18:28

Aia mica a castigat detasat. Dar cea mai mare stiuca tot la naluca mare a venit. :)

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 27. mai 2015, 18:49

Din punctul meu de vedere marimea la stiuca nu prea conteaza.. Nu- ca la femei :rizi: .. E deajuns sa fie activa si va ataca fara doar s poate indiferent de marime.. Eu pun mai mult pret pe bataie, vibratie , culori... Am prins cam in egala masura si cu voblere 7 si de 20 de cm
.. Se zice ca vobler mare stiuca mare... dar mie un vobler mic mi-a adus cea mai mare stiuca :zambet: ...
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 27. mai 2015, 19:07

:rizi: ... am pus usor gresit titlul, naluca mica are de fapt 20 de cm iar aia mare 28 :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 27. mai 2015, 19:12

Atunci merg pe mana celor mici cu mai multa incredere.. :rizi: ...
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 28. mai 2015, 05:02

He-He... o guma de 20 - 23 cm cintareste vreo 80-90 grame. Cu ce o veti lansa? :gandesc: De fapt, ce echipament veti folosi ptr astfel de naluci "mici"?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 28. mai 2015, 06:14

Eu am folosit o lanseta 50 -100 grame de 2.7m . Echipat cu o mulineta de 4000.. iar ca fire am folosit de la 15lb la 30lb :zambet: ... Dar uneori mi sa parut cam depasita lanseta mea pt aceste "mititele"

.
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 28. mai 2015, 21:10

Zoran nu cred ca toate gumele de dimensiunea aia au astfel de greutate, spre exemplu cele de la savage gear, modelul tipar de 20 cm au 27 de grame si stiu sa prinda stiuca

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 28. mai 2015, 21:20

Zoran nu cred ca toate gumele de dimensiunea aia au astfel de greutate, spre exemplu cele de la savage gear, modelul tipar de 20 cm au 27 de grame si stiu sa prinda stiuca

Cre` ca urmatoru` milestone a lu` Zoran ii sa depaseasca 100g la stiuca... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 29. mai 2015, 04:51

Zoran nu cred ca toate gumele de dimensiunea aia au astfel de greutate, spre exemplu cele de la savage gear, modelul tipar de 20 cm au 27 de grame si stiu sa prinda stiuca

Cre` ca urmatoru` milestone a lu` Zoran ii sa depaseasca 100g la stiuca... :rizi: .


Yes! :bucuros2:
Dar mai dureaza ceva pina atunci, acuma mi-am luat o lanseta de 110 gr actiune ptr jerkuri de 15 cm. Sa vedem daca vor fi ceva stiucane anul acesta.


Zoran nu cred ca toate gumele de dimensiunea aia au astfel de greutate, spre exemplu cele de la savage gear, modelul tipar de 20 cm au 27 de grame si stiu sa prinda stiuca


Tyrael, nu prea vad cum sa acoperi toate cerintele pescarilor cu un singur model de naluca, cu modelul "savage gear anghila". De ex unii pescuiesc si cu fire de 0,25-0,28 mm textil la stiuca, si vor sa lanseze departe. In situatii de vant din fata nu prea poti lansa bine o naluca "mare" si usoara, e nevoie de greutate! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 29. mai 2015, 08:43

E clar! Daca la somn eram si nu eram subdimensionat , la stiuca insemana ca echipamentul meu, considerat de mine de stiuca, este pentru biban de fapt! :rizi: E bun! Ma gandesc sa vand tot si sa ma apuc de albinarit ... :rizi:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 29. mai 2015, 08:52

E clar! Daca la somn eram si nu eram subdimensionat , la stiuca insemana ca echipamentul meu, considerat de mine de stiuca, este pentru biban de fapt! :rizi: E bun! Ma gandesc sa vand tot si sa ma apuc de albinarit ... :rizi:


:rizi: ... Zamfi, stii prea bine ca fiecare pescuieste cu ce se intelege el mai bine si cu ce a concluzionat singur ca are nevoie pentru conditiile in care da ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 29. mai 2015, 13:27

Absolut corect! Insa eu cred ca pescuiesc gupii in acvariu daca ma uit la echipamentul meu :rizi: Albine taticule, albine... :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 29. mai 2015, 14:05

Zamfi, daca dai cu naluci mici, nu ai de ce sa folosesti lansete si fire groose. Sunt insa pescari care nu se limiteaza doar la naluci mici, si cind e nevoie pescuiesc cu jerkuri de 50-70 gr sau cu gume de 20-25 cm ce cantaresc pina in 100 gr. Cind nu merge la naluci mici, ei incearca cu cele mari. Ada ca ai nevoie si de lansete corespunzatoare.
In fine, fiecate da cu ce are, cu ce vrea, si cum stie el mai bine.
Discutia era despre naluci mari si si mai mari, nicidecum despre miere :rizi: .
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 29. mai 2015, 18:28

Zamfi, daca dai cu naluci mici, nu ai de ce sa folosesti lansete si fire groose. Sunt insa pescari care nu se limiteaza doar la naluci mici, si cind e nevoie pescuiesc cu jerkuri de 50-70 gr sau cu gume de 20-25 cm ce cantaresc pina in 100 gr. Cind nu merge la naluci mici, ei incearca cu cele mari. Ada ca ai nevoie si de lansete corespunzatoare.
In fine, fiecate da cu ce are, cu ce vrea, si cum stie el mai bine.
Discutia era despre naluci mari si si mai mari, nicidecum despre miere :rizi: .

Uffff ...mi-ai luat un bolovan de pe inima! :rizi: Deci mai am o sansa ! :bucuros2: Acuma ...ca sa fiu si eu pe topic , dau si eu cu naluci mari dar asa mai ...usoare :noroc:

Ps:Zoran ,da stiu ca te distrezi pe acolo :apl: Dupa 10 iunie reluam discutia ... :prieteni:

Subiecte asemănătoare