Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »petria marius«

Răspunsuri: 47

Membru din: 5. aprilie 2012

Locație: Iasi

Profesia: student

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 23. aprilie 2012, 22:41

pescuitul somnului cu vobler predatek boomerang ultra deep

aceste voblere din punctul meu de vedere sunt cele mai bune pentru pescuitul somnului vara mai ales seara . vara trecuta am avut doua rupturi la acest vobler si o captura. astept si parerile voastre daca ati pescuit cu acest tip de vobler de la predatek

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 24. aprilie 2012, 07:09

RE: pescuitul somnului cu vobler predatek boomerang ultra deep

aceste voblere din punctul meu de vedere sunt cele mai bune pentru pescuitul somnului vara mai ales seara . vara trecuta am avut doua rupturi la acest vobler si o captura. astept si parerile voastre daca ati pescuit cu acest tip de vobler de la predatek


2 rupturi? adica doar 35% din muscaturi ai reusit sa le duci pina la capat? De ce???
Marius, ai ceva poze de la wobbler-ul cu care ai dat, o culoare speciala, marime, are axul de prindere al ancorelor dintr-o bucata, adica din lopatica pina in coada? "deep" inseamna adincime, pina la citi metrii coboara? Daca merge de exemplu pina la 8 metrii adincime, cum pescuiesc cu el pe ape ca Timis sau Mures? Te rog ceva mai multe argumente de ce consideri ca acest wobbler este cel mai bun la somn?
Doar pt ca ai avut 3 muscaturi, nu-i suf sa-l categorisesti pe locul 1. Astept cu nerabdare raspunsuri, si eu sunt in cautare de wobblerul minune.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »petria marius«

Răspunsuri: 47

Membru din: 5. aprilie 2012

Locație: Iasi

Profesia: student

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 24. aprilie 2012, 08:06

salut. voblerul are 8 cm.intra pana la 8 m adancime si are o vibratie atat de puternica incat se recupereaza greu din apa.
»petria marius« a adaugat urmatoarele poze:
  • vobler predatek boomerang ultradeep TF ( tropical frog ).JPG
  • Photo0110.jpg
  • Photo0111.jpg
  • Photo0112.jpg
  • voblere predatek boomerang ultradeep.JPG

  • Autorul acestui subiect este »petria marius«

Răspunsuri: 47

Membru din: 5. aprilie 2012

Locație: Iasi

Profesia: student

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 24. aprilie 2012, 08:23

acestea sunt voblere predatek boomerang ultradeep , cel cu galben si portocaliu pe burta si cu picatele negre acela este voblerul cu care am prins un somn si ultima ruputura am avuto la el. celelalte le am in trusa si urmeaza sa imi mai ajunga inca 8 voblere de acest fel din australia.in fiecare seara knd am mers la pescuit cu aceste voblere am avut cel putin un atac nu mai zic ca am luat si somotei la el dar nu-i mai pun in calcul. eu zic ca este un vobler bun. astep parerile despre acest vobler. salutare si o zi buna :ciao:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 24. aprilie 2012, 08:45

am incercat si eu unul dintre voblerele astea de cateva ori (culoarea din poza) … intr-adevar aram tot fundul cu el intr-o apa de 6-7m adancime si bate de iti vibreaza tot umarul dar din pacate nu am avut nici macar un atac la el, motiv pentru care momentan zace pe fundul trusei …

asta e el :



chiar daca armatura nu trece prin tot voblerul si ochetul de prindere e prins strict doar de barbeta s-au prins foarte multi somni cu voblerele de la Predatek si sunt recomandate de multi pescari de somn fara ca nici unul sa cedeze … sunt concepute special pentru pescuitul marin ceea ce le face sa fie foarte rezistente … si partea buna e ca vin echipate direct cu triple foarte bune …
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • Autorul acestui subiect este »petria marius«

Răspunsuri: 47

Membru din: 5. aprilie 2012

Locație: Iasi

Profesia: student

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 24. aprilie 2012, 14:58

eu la asta am avut cele mai multe atacuri de somn insa eu il mai ungeam cu ulei de sardine si unde pescuiesc stiu sigur ca este somn.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 24. aprilie 2012, 17:39

eu la asta am avut cele mai multe atacuri de somn insa eu il mai ungeam cu ulei de sardine si unde pescuiesc stiu sigur ca este somn.


sunt convins ca rezultatele avute cu voblerul respectiv tin inclusiv de apa, adica ceea ce merge ala tine poate nu merge pe aici si invers.

eu cred ca erau somni in zonele in care dadeam eu, mai ales ca ii si vedeam din cand in cand la suprafata ... :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 25. aprilie 2012, 02:20

am incercat si eu unul dintre voblerele astea de cateva ori (culoarea din poza) … intr-adevar aram tot fundul cu el intr-o apa de 6-7m adancime si bate de iti vibreaza tot umarul dar din pacate nu am avut nici macar un atac la el, motiv pentru care momentan zace pe fundul trusei
chiar daca armatura nu trece prin tot voblerul si ochetul de prindere e prins strict doar de barbeta s-au prins foarte multi somni cu voblerele de la Predatek si sunt recomandate de multi pescari de somn fara ca nici unul sa cedeze … sunt concepute special pentru pescuitul marin ceea ce le face sa fie foarte rezistente … si partea buna e ca vin echipate direct cu triple foarte bune …


subscriu si eu la cele de mai sus . desi nu m-a convins voblerul asta , am reusit sa achizitionez dupa vreun an de eforturi un alt vobler predatek (actualmente scos din fabricatie) care stiu ca a dat rezultate pe Mures . ca forma pare a fi cam aceeasi cu asta insa barbeta difera. O sa constat mai bine diferentele cand imi ajunge si-l compar cu boomerang-ul.

  • Autorul acestui subiect este »petria marius«

Răspunsuri: 47

Membru din: 5. aprilie 2012

Locație: Iasi

Profesia: student

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 25. aprilie 2012, 07:57

am incercat si eu unul dintre voblerele astea de cateva ori (culoarea din poza) … intr-adevar aram tot fundul cu el intr-o apa de 6-7m adancime si bate de iti vibreaza tot umarul dar din pacate nu am avut nici macar un atac la el, motiv pentru care momentan zace pe fundul trusei
chiar daca armatura nu trece prin tot voblerul si ochetul de prindere e prins strict doar de barbeta s-au prins foarte multi somni cu voblerele de la Predatek si sunt recomandate de multi pescari de somn fara ca nici unul sa cedeze … sunt concepute special pentru pescuitul marin ceea ce le face sa fie foarte rezistente … si partea buna e ca vin echipate direct cu triple foarte bune …


subscriu si eu la cele de mai sus . desi nu m-a convins voblerul asta , am reusit sa achizitionez dupa vreun an de eforturi un alt vobler predatek (actualmente scos din fabricatie) care stiu ca a dat rezultate pe Mures . ca forma pare a fi cam aceeasi cu asta insa barbeta difera. O sa constat mai bine diferentele cand imi ajunge si-l compar cu boomerang-ul.
voblere predatek boomerang ultra deep nu se mai gasesc in Romania.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 25. aprilie 2012, 08:48

cum am mai zis intr-un mesaj precedent ... conteaza foarte mult locul, adica ceea ce merge bine in anumite locuri si anumite conditii foarte bine poate sa nu prinda nimic prin alte locuri ...

pe langa modelul asta, cei de la Predatek au si alte voblere care sunt foarte laudate in pescuitul somnului ... le cam am pe toate din cele "vazute bine" (din pacate nu cele mai bune culori dar asta nu prea cred sa aibe o mare importanta in pescuitul de noapte) dar eu unul momentan nu am avut nici o activitate cu niciunul dintre ele, poate si pentru ca nu am insistat prea mult cu ele preferand altele ... se incalzeste si le voi scoate din nou ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

11

marți, 8. mai 2012, 07:40

De la Predatek folositi cu incredere modelul jindvick ( cu barbeta in triunghi) si spoonbil-ul ( ideal si la avat, rezistent si la somn)... ultradeepul te scutura de te ametesti ... iar noaptea la suprafata sandviperul poate aduce si salai frumosi cautand mustaciosul ... sunt voblere foarte rezistente facute pentru pescuit marin !

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 9. mai 2012, 10:10

De la Predatek folositi cu incredere modelul jindvick ( cu barbeta in triunghi) si spoonbil-ul ( ideal si la avat, rezistent si la somn)... [.....]


pe aici cel putin, cele 2 voblere pomenite mai sus sunt aproape imposibil de gasit. pe al doilea l-am facut rost prin intermediul unui amic si voi intra in posesia lui cand ajungem prin tara dar Jindvick-ul ala pare a fi o himera. seamana foarte mult cu boomerang-ul si woomera ca si forma dar banuiesc ca are o miscare complet diferita fata de cele 2 ... si cu boomerang-ul si woomera nu am prins inca nimic :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

13

joi, 10. mai 2012, 19:58

De la Predatek folositi cu incredere modelul jindvick ( cu barbeta in triunghi) si spoonbil-ul ( ideal si la avat, rezistent si la somn)... [.....]


p seamana foarte mult cu boomerang-ul si woomera ca si forma dar banuiesc ca are o miscare complet diferita fata de cele 2 ... si cu boomerang-ul si woomera nu am prins inca nimic :rizi:



Jindvick,downunder, ultradeep si mai sunt vreo doua, doar barbeta difera in rest corpul este acelasi... Eu am adus din HU prin energo dar acum este si in RO adevarul e ca doar anumite modele ajung pe rafturi altele se aduc doar la comanda... Nu este ceva de minune insa in anumite situatii poate oferii clipe de neuitat...

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 11. mai 2012, 09:19

si daca tot se vorbeste de Predatek-uri as pomeni si de SandViper de 14 cm parca ... am pusa mana oarecum din greseala pe doua dintr-astea si am citit ca ar merge chiar OK la somn mai ales noaptea. le am de ceva timp si as putea spune ca le-am pescuit destul de mult dar momentan nu am prea avut nici o activitate cu ele. mi se pare ca trebuie sa recuperezi putin cam prea rapid voblerul pentru a avea o miscare cat de cat ... cine le-a mai folosit si cu ce rezultate? :noroc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

15

vineri, 11. mai 2012, 19:32

Eu la sand viper unul rosu cu alb parca RH , am prins stiuca si avat somn inca NU... nu erau neaparat ceea ce speram si nu zic ca e un vobler dedicat lor, dar ma gandesc ca daca trece in fata lor, nici ei nu ezita...

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 16. mai 2012, 17:12

Eu la sand viper unul rosu cu alb parca RH , am prins stiuca si avat somn inca NU... nu erau neaparat ceea ce speram si nu zic ca e un vobler dedicat lor, dar ma gandesc ca daca trece in fata lor, nici ei nu ezita...


pentru stiuca si salau intr-adevar mi se par mai potrivite (putin cam mari parca pentru salau) mai ales ca imi place mult cum merg atunci cand le smucesti scurt din bat, mai ales seara pe langa maluri in zonele cu pietre dar pentru somn din ce am observat sunt ceva mai potrivite voblerele cu o miscare ceva mai agresiva ... si cu toate astea sunt persoane care au prins bine cu ele inclusiv somn si ori de cate ori nimeresc de cumparat pe undeva nu ezita sa isi "ingroase" trusa ...

cu Woomera ai avut ceva activitate? in mod special noaptea ma intereseaza ... mi se pare ca se scufunda destul de mult si parca de multe ori prefer sa pescuiesc mai in suprafata ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

17

miercuri, 16. mai 2012, 20:50

Predatek Woomera...

Eu nu am asa ceva si nici nu am tinut in mana deocamdata... am vazut doar in poze... probabil o fi avand si el locul lui ... dar daca nu am dat cu el nu pot sa formez nici macar o parere, ca e bun sau nu ...
Din cate am observat cateodata o naluca noua poate face adevarate ravagii intre mustaciosi, si nu numai iar in alte zile este foarte posibil ca nici macar o prezentare sa nu fie...

Subiecte asemănătoare