Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

vineri, 22. mai 2015, 17:23

Forum Restrictionat Mai 2015

O masura care insanatoseste FORUMUL si reface numarul de pesti in EUROPA !
Traim in EUROPA si asta ne ocupa tot timpul.
La fel ca si D-l ministru al Sanatatii - a facut unul accident vascular in sala de fitness, pe real, un accident nefericit care se poate intampla si pe stadion si la o partida de sah si ...chiar si cand faci sex ( in toate cazurile ar trebui doctorul la fundul tau ? ), atunci hai sa impunem sa aiba medic in sala, si defibrilator si ei nu sunt in stare sa doteze macar toate salvarile de interventie cu medic si defibrilator.
Se discuta acum cateva zile, ca prin prezentarea subiectelor, pozelor, filmelor in forum , se pot intampla multe, chiar transformarea unora care incep sa practice C & R ( au fost multi si din cei care acum sunt C & R ). Sincer, retineam pestele, de la un timp, am inceput sa eliberez pe cei mici, sub 2-3 kg, cei mari ...inca sunt in apa, nu am avut tangenta cu ei , in situatia mea ...sunt multi care nu au prins si nu au ce elibera, poza, filma , prezenta ...concluzia ...nu prea mai ptr ce participa pe FORUM , ptr ca subiectele interesante probabil sunt in sectiunea restrictionata iar in rest ....se vede de vreo 3-4 luni , doar varzarie .
Multa BAFTA !
Nu va suparati pe mine , ca nu aveti de ce ! Dar e bine sa stie cei care s-au inscris recent sau se inscriu de acum inainte ca a intrat CENZURA.
Sper sa nu se infierbante subiectul asta, a fost doar o informare. :saluti:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 22. mai 2015, 18:19

Gufisor, nu se supara nimeni pe tine chiar daca parerea ta despre ce-i p-aci nu-i chiar parerea tuturor. :)
Cat priveste sectiunea in cauza, da , SECTIUNEA AIA E RESTRICTIONATA (NU forumul) in sensu` in care discutiile de acolo se poarta intre cei care practica pescuitul C&R.
Orice pescar care, in timp, dovedeste ca practica acest stil de pescuit va fi primit cu placere... in acest sens NU exista nici un fel de restrictii.
Daca lumea nu vrea sa divulge informatii, nu vrea sa posteze poze etc. de frica braconierilor, in acea sectiune nu vor fi asemenea probleme.
Daca tie ti se pare o idee proasta, imi pare rau. :nunteleg:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

3

vineri, 22. mai 2015, 18:25

Costi, mi se pare geniala, cred ca este echivalenta cu inchiderea Forumului.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 22. mai 2015, 18:27

Costi, mi se pare geniala, cred ca este echivalenta cu inchiderea Forumului.

Asta este parerea ta si vom vedea daca-i asa.
Insa, ca sa fim cinstiti pana la capat, cred ca inteleg de ce o ai... :limba: :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 22. mai 2015, 18:28

Ce nume are sectiunea asta si unde e?

6

vineri, 22. mai 2015, 18:29

Costi, mi se pare geniala, cred ca este echivalenta cu inchiderea Forumului.

Asta este parerea ta si vom vedea daca-i asa.
Insa, ca sa fim cinstiti pana la capat, cred ca inteleg de ce o ai... :limba: :rizi: .

Posibil !

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 22. mai 2015, 19:05

Ce nume are sectiunea asta si unde e?

La "coada" forumului. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 22. mai 2015, 20:07

Desi suna a "manea", insa Forumul e numai unu', iar topicurile sunt mai multe (deci pot fi si ale C&R-istilor. Asta doar asa...ca sugestie.
Cat despre "moralitatea" unei sectiuni private, nu vad de ce ar deranja pe cineva acest fapt, atata timp cat acea sectiune se poate interpreta doar ca o "mesagerie privata extinsa".
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 22. mai 2015, 20:23

....si pentru ca in toate( teoretic) exista un echilibru,propun deschiderea unei sectiuni unde sa aiba acces exclusiv cei care retin tot pestele,una pentru jepcari,una pt parasutisti etc.Ori suntem...ori nu mai suntem.
...cogito ergo sum.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 22. mai 2015, 20:28

Oameni buni, forumul va functiona la fel ca inainte. Nu exista nici o sectiune ce va fi inchisa, informatiile si parerile se vor da pe toate sectiunile forumului, poze sau alte filmari vor fi exact unde erau si inainte ... doar anumite chestii (sa le spunem chichite) poate se vor discuta acolo ... loc in care anumiti utilizatori se pot exprima liber fara sa se gandeasca la posibilitate ca vreun braconier le poate citi.

asa cum spunea Costi inainte ... ORICINE este bine primit in aceea sectiune daca dovedeste spiritul C&R pe care pana la urma s-a format forumul ...

junior9007 ... categoriile respective nu sunt bine primite pe forumul acesta ... respectivii sa isi faca forum daca vor sa discute subiectele respective.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

11

vineri, 22. mai 2015, 20:29

Daca tot exista "mesageria privata" , la ce mai trebuie inca una la vedere , restrictionata ? ? Asa crezi ca schimbi pe cineva sa-ti puna eliberari ? Puteti sa va mesageriti cat vreti, dar nu sfidati. De fapt ptr ce continui ? Faceti ce doriti.

12

vineri, 22. mai 2015, 20:33

....si pentru ca in toate( teoretic) exista un echilibru,propun deschiderea unei sectiuni unde sa aiba acces exclusiv cei care retin tot pestele,una pentru jepcari,una pt parasutisti etc.Ori suntem...ori nu mai suntem.

Cea mai populata sectiune , daca este creata, va fi a celor care vor sa se cunoasca prin intermediul forumului, vor sa invete, vor sa se relaxeze si care nu neaparat prin si peste de pozat . Vreti sa va pozez obletii pe care i-am prins duminica trecuta si nu i-am eliberat ?
Oameni buni, forumul va functiona la fel ca inainte. Nu exista nici o sectiune ce va fi inchisa, informatiile si parerile se vor da pe toate sectiunile forumului, poze sau alte filmari vor fi exact unde erau si inainte ... doar anumite chestii (sa le spunem chichite) poate se vor discuta acolo ... loc in care anumiti utilizatori se pot exprima liber fara sa se gandeasca la posibilitate ca vreun braconier le poate citi..


Nu zici rau , dar deja s-a creat un gest de superioritate, ceea ce nu ar trebui sa existe. Mi se pare ca toti suntem egali din pct de vedere al hobbyului. Aici nu includ braconierii. Doar pe cei fara sansa de a avea peste in alta densitate decat in Romania.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »gufisor« (22. mai 2015, 20:53)


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 22. mai 2015, 21:38

Nu zici rau , dar deja s-a creat un gest de superioritate, ceea ce nu ar trebui sa existe. Mi se pare ca toti suntem egali din pct de vedere al hobbyului. Aici nu includ braconierii. Doar pe cei fara sansa de a avea peste in alta densitate decat in Romania.

Gufisor, ti-am spus si la telefon ca s-a dorit crearea unui mediu in care sa nu existe reticente in a posta ORICE.
Daca ai sa recitesti anumite topicuri din acest forum ai sa regasesti aceste retineri la O MULTIME de membri.
Deasemenea am specificat clar ca nu exista nici un fel de "VIP-uri", orice pescar care pescuieste C&R fiind binevenit in acea sectiune.
Acu` daca tu zici ca cei care pescuiesc C&R se cred superiori, despre asta putem discuta... :rizi: .
Si nu-i mai tot da cu faptu` ca nu prinzi... chiar n-ai prins nimic de cand esti membru aici???... ce deja imi pun alte intrebari... :limba: :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 22. mai 2015, 21:46

Oficial mie mi "se rupe" de deschiderea acelei sectiuni "exclusiviste", asta pentru ca nu voi face parte din ea. (Asta pentru ca, dupa ce respect mai toate legile de pescuit, mai retin ocazional cate un peste, pentru consumul propriu. Astea fiind recunoscute, nu ma calific pentru accesul in sectiunea respectiva). Asta desi, de obicei, pestii pe care eu ii retin pentru consum propriu, cei ce se erijeaza in C&R-eri ii folosesc pe post de momeala pentru alte specii. Deci, filozofand putin, atat eu cat si un astfel de C&R-ist ucidem acelasi peste, dar el e mai "coios" ca mine, ca e mai "pur". Polemica asta am mai vazut-o si legat de suprematia "fly-erilor comparativ cu spinningarii si stationaristii". Fly-erii erau "puristii pescuitului", restul erau...umplutura. Insa, cand se tragea linie la final de zi, toti eram pescari si aveam acelasi hobby.

Pe de alta parte, dechiderea unei astfel de sectiuni a forumului acum, este putin tardiva. Informatia "daunatoare" este deja la liber pe forum, iar braconierii au destul material de studiu la liber. Deci sectiunea respectiva, este un fel de "frectie la picior de lemn". Dar daca voi, puristii, va simtiti mai bine ca o aveti, ma bucur pentru voi :).
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 22. mai 2015, 21:55

attila, nu era rau daca citeai acest topic inainte de a imprastia epitete: GLOSAR - termeni de pescuit.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 22. mai 2015, 22:03

informer, recunosct ca am citit acel "glosar" la un moment dat, dar asta nu inseamna ca pot fi de acord cu orice "definitie data adhoc" de cineva.

Pentru mine, C&R inseamna "prinde si elibereaza", nu inseamna "Prinde si elibereaza si "ocazional" mai ia si acasa".
Dar cine sunt eu sa contest acele definitii date, atata timp cat eu consider ca cineva care "ucide" pentru momeala un biban/salau/avat/clean de 1 kg e la fel vinovat de NON C&R ca si mine, care mai retine pentru consum propriu.
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 22. mai 2015, 22:08

Definitiile in cauza au fost date pentru a vorbi toti aceeasi limba PE ACEST FORUM nu pentru a fi incluse in editia urmatoare a dictionarului academiei.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 22. mai 2015, 22:29

Citez din Regulamentul Forumului:
0.1 Toti utilizatorii acestui forum cu exceptia echipei forumului sunt egali. Nu exista absolut nici un criteriu de diferentiere. Impartirea drepturilor si obligatiilor membrilor echipei va fi hotarata de acestia.
0.2 Toate regulile specificate in acest regulament trebuie respectate. Nerespectarea oricareia poate atrage dupa sine sanctiuni din partea echipei. Aprecierea gravitatii abaterii este la latitudinea echipei forumului.

No dragii mei, ati cam dat-o cu mucii in fasole!!! TOTI SUNTEM EGALI, dar UNII sunt mai EGALI decat altii. Restrictionarea la informatie, este, conform regulilor forumului, ILEGALA.
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 22. mai 2015, 22:38

In primul rand am sa te rog frumos sa-ti editezi mesajul si sa scrii normal.
In al 2-lea rand sectiunea despre care este vorba a fost creata de echipa forumului, nu de altcineva.
In al 3-lea rand as ruga toti membri care au ceva constructiv/util de spus in legatura cu sectiunea C&R adusa in discutie, s-o faca. Pt. alte "frustrari" va rog sa postati la topicul potrivit, aici nu discutam nici regulamentul, nici despre un stil de pescuit vs. altul nici....
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

20

vineri, 22. mai 2015, 22:49

Ar trebui schimbata putin 'deviza' forumului,modificat titlul sau adaugata o paranteza in care sa scrie (doar)!

Sincer sa fiu ma simt putin 'iritat',la fel ca ceilalti, dar inteleg si intentia moderatorilor de a face aceea sectiune privata !
Imi amintesc ca la inceputurile activitati mele pe acest forum 'cerseam' informatie despre pescuitul stationar ,asteptam video-urile lui Zoran pe tema de stationar,care din fericire nu au mai ajuns pe forum,de ce din fericire,pai dupa ceva timp am mai progresat si eu si mi-am zis ca o sa fac eu ceva videouri cum se pescuieste la stationar,monturi,plantarea,etc etc etc.....ce ma oprit sa fac? exact acelasi motiv care a determinat pe moderatori sa deschida aceea sectiunea! :bravo:
Era mai bine ca aceea sectiune sa fie un fel de mesagerie privata altfel devine 'iritanta',dar,cred ca aceea sectiune este la vedere ptr. a determina useri sa practice c&r in schimbul informatilor 'bomba'....pacat ca nu aveam bateria incarcata la telefon in timpul eliberari vreunui somn sau ca nu am reusit sa filmez zecile de somotei prinsi si eliberati!(sper ca nu suna ca milogire :bravo: )!