Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

41

sâmbătă, 23. mai 2015, 08:57

:) Ati stabilit vreun criteriu pentru admiterea in clubul exclusivist?
Ajung 10 poze si 5 filmari? Sau trebuie date 4 declaratii pe prorpria raspundere la notar? Sau poate recomandari de la 3 membrii?
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

42

sâmbătă, 23. mai 2015, 08:58

Hai sa raspund cumva si la chestia cu "un forum pt. toti pescarii de somn".

Dupa cum se poate citi in regulament, scopul PRINCIPAL al acestui forum este promovarea pescuitului C&R, nu este un tutorial despre "cum sa decimam mai eficient somnii". :)
In acest context mi se pare evident ca acei pescari care practica C&R pot avea beneficii suplimentare citindu-l.

Acu` o sa EXAGEREZ VOIT dar NU, acest forum NU este pt. toti braconierii de somn si NU, acestia NU sunt publicul tinta! :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

43

sâmbătă, 23. mai 2015, 08:59

Ati stabilit vreun criteriu pentru admiterea in clubul exclusivist?
Ajung 10 poze si 5 filmari? Sau trebuie date 4 declaratii pe prorpria raspundere la notar? Sau poate recomandari de la 3 membrii?

Nu am stabilit... ca echipa a acestui forum, ne asumam dreptul de decizie, deocamdata. :)
Cred ca multi care citesc pe aici de mai multa vreme cam stiu cine si cum pescuieste....
Oricum, suntem bucurosi sa primim sugestii si pe aceasta tema.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

44

sâmbătă, 23. mai 2015, 09:21

Nu am stabilit... ca echipa a acestui forum, ne asumam dreptul de decizie.

NU cred ca cineva s-a referit sau a contestat aici l "dreptul de decizie",de fapt noi de vreo 50 de ani traim sub acest slogan si cred ca vor mai trece inca vre-o 50 pina decisziile se vor lua cit de cit democratic.
Eu ma gindeam la cei citiva useri care nu practica C&R si au scris sute de articole si poze faine pe acest forum,nu se simt marginalizati de aceasta decizie?
Ori cum in ansamblu acest forum este fain dar uneori apar idei nastrusnice (am vrut sa scriu rasiste dar era prea dur termenul scuze) :doaaamne:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

45

sâmbătă, 23. mai 2015, 09:25

NU cred ca cineva s-a referit sau a contestat aici l "dreptul de decizie",de fapt noi de vreo 50 de ani traim sub acest slogan si cred ca vor mai trece inca vre-o 50 pina decisziile se vor lua cit de cit democratic.
Eu ma gindeam la cei citiva useri care nu practica C&R si au scris sute de articole si poze faine pe acest forum,nu se simt marginalizati de aceasta decizie?
Ori cum in ansamblu acest forum este fain dar uneori apar idei rasiste.


Am sa repet: scopul declarat al acestui forum este promovarea pescuitului C&R.
Faptul ca pescarii care nu practica acest stil se simt oarecumva marginalizati este regretabil dar nu schimba scopul acestui forum.
Cat priveste dreptul de decizie al echipei forumului este la fel de democratic sau rasist ca dreptul de decizie al unui administrator de pensiune asupra pensiunii pe care o administreaza.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

46

sâmbătă, 23. mai 2015, 09:34

O mare varza chestia asta cu restrictiile, dar mi se falfaie. Este forumul lor, ei fac regulile si noi le acceptam sau nu. Nimeni nu este obligat sa fie membru al acestui foum. Nimeni nu a fost adus cu japca aici. Eu voi ramane membru al acestui forum, voi citi atat cat am acces, voi posta cu ceva mai multe autorestrictii si cam atat. Cred ca vor fi multi care renunta la acest forum si implicit la magaziul gazdei. O fi bine?! O fi rau?!
P.S. Mai este un foarte mic pas pana la absurd.
P.P.S. Mi se pare cel putin aiurea ca un nutritionist sa ma OBLIGE sa mananc numai carne, sau numai vegetale. Eu cred ca fiecare dintre noi este major si stie sa-si potoleasca (daca vrea) spiritul ancestral de pescar si/sau vanator. Eu sunt unul dintre aceia care elibereaza pestii (mici sau mari) dupa cum am chef. La fel si cu pastratul. La mine totul este dupa chef si nicidecum de frica "biciului". Fac ce vreau, dar fara sa incalc legea. Pacat ca forumul a plecat intr-o directie si, dupa ce-si vede "sacii in caruta" o coteste diametral opus.

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

47

sâmbătă, 23. mai 2015, 09:40

Informer, daca eu prind un peste de 1kg, pe care il retin pentru mancare, dar tu prinzi 1 peste de 1kg si il folosesti ca momeala pentru somn, pe care ulterior il eliberezi. Se considera ca TU faci C&R iar eu NU? :) In fond, amandoi omoram acelasi peste, dar tu ai drepturi mai multe ca ale mele. Esti de acord cu aceasta afirmatie?

DA sau NU?
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

48

sâmbătă, 23. mai 2015, 09:46

Nu. :)
attila, cu toate ca nu-i frumos ar trebui sa raspund cu o alta intrebare: ce nu intelegi din definitia pescuitului C&R valabila pe ACEST forum, definitie aflata la link-ul postat de mine anterior si pe care sustii ca ai citit-o?
Mi se pare redundant ca acceptand acea definittie pt. ACEST forum, sa trebuiasca sa raspund la astfel de intrebari.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

49

sâmbătă, 23. mai 2015, 09:56

Stai linistit GIGI, nu vrea nimeni informatii despre locurile tale de pescuit sau de la tine, nu cred ca a intrebat nimeni pe forum despre un anumit loc de pescuit, este normal sa se vorbeasca in amanunt, daca se doreste, pe privat. Aici este vorba despre altceva . Se pare ca avea mare dreptate DIOGENE prin martie. Nu mai sari pe colegii de forum. Stai in banca ta ca , nu te speli cu tot Timisul si Muresul . Stai bland.
Despre prima parte a afirmatiilor tale, habar nu ai ce vorbesti..
Inca tremur tooot :nervos: :nervos: :nervos: :nervos: :nervos: :nervos: :nervos: :nervos: :nervos: :nervos: :nervos: :nervos: dupa ce vreo cativa pescari din judetele vecine or dat de un loc de depunere-si asta pentru ca la un destept io umblat gura- si atunci sa vezi macel in mame de salai 5-10 kgbuc. plus masculii aferenti (imediat dupa ''inchidere''),asa ca nu imi spune tu mie ''stai bland'' ca nu esti in masura...clar??Ce apa sa ma spele??Ti-am zis eu tie ceva???


Am zis-o si o zic inca odata -este mare pacat ca acest forum ofera informatie si tot felul de nesatui profita de ea..Da ,ne-sa-tui care duc la portbagaj mame pline de icre...si se afiseaza pe forumuri ca mari ''sportivi''..Da, asa este si ''sfantul Diogene'' ,pe care vad ca il ''martirizezi'' pe acilea...el este unul care sa laudat (dau si numele daca ytrebuie)la telefon unui aradean de-al meu ca el''deabia asteapta sa vina prohibitia ca nu il mai deranjeza nimeni, ca el oricum merge la pescuit''...Na, pentru astfel de dejectii umane(cand zic asta am in fata ochilor masacrul de pe cuibul de salai)este nu moral, este chiar necesar o astfel de sectiune...''secreta''...
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

50

sâmbătă, 23. mai 2015, 10:05

Cat priveste dreptul de decizie al echipei forumului este la fel de democratic sau rasist ca dreptul de decizie al unui administrator de pensiune asupra pensiunii pe care o administreaza.

Informer esti cam ciudat, ai inceput faci cofuzii intre proprietatea privata si proprietate cel putin asociativa,dar nu trebuie sa uiti ca si intr-un caz si altul deciziile restrictive pot duce la faliment.
Daca proprietatea mea ar fi asociativa si ai fi pus si tu cit de putin umarul la constructia sau functionarea ei sa sti ca as fi avut bunul simt sa te consult inainte de a lua o decizie, ma refer aici strict la proprietatea mea, sper sa nu rastalmacesti cuvintele sa crezi ca ma refer la forum ,aici sint un amarit de "biban" si nu am chiar nici o pretentie,ai dreptul" democratic " sa ma banezi.
I mi cer scuze dar acest subiect mi se pare o mare prostie asa ca o sa ma abtin sa mai comentez pe aceasta tema.
:limba: Eu de exemplu sint convins ca eliberez multi mai multi pesti decit tine,motivul este ca prind multi mai multi pesti decit media pescarilor,dar nu ma pot considera un mare pescar de C&R.
In aceasta primavara am eliberam mai mult de 200 de avati,nici nu insistam sa-i prind, am observat ca primavara astia sint cam prostuti si veneau traistarii si ii luau acasa pe toti.
Avatul prins o data cade mai greu prada hamesitilor,acum in fiecare seara ii urmaresc seara si dimineata cum sar dupa obleti, sint frumosi ca niste tarponi.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

51

sâmbătă, 23. mai 2015, 10:10

Informer esti cam ciudat, ai inceput faci cofuzii intre proprietatea privata si proprietate cel putin asociativa,dar nu trebuie sa uiti ca si intr-un caz si altul deciziile restrictive pot duce la faliment.

OK, n-o sa ma apuc sa discut despre "proprietatea asociativa" pt. ca se vede cu ochiu` liber ce s-a ales si inca se alege de "proprietatea intregului popor".
Decizia despre care se discuta aici a fost luata de o echipa si ne cerem scuze ca n-am facut un referendum national pt. asta.
Propunerile care imbunatatesc functionarea forumului au fost si vor fi tratate cu seriozitate in continuare.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

52

sâmbătă, 23. mai 2015, 10:14

dar tu prinzi 1 peste de 1kg si il folosesti ca momeala pentru somn, pe care ulterior il eliberezi. Se considera ca TU faci C&R iar eu NU?

Apropo de asta, mi-am adus aminte de ceva oarecumva amuzant.
Trebuie sa recunosc, cu un anumit sentiment de "rusine pescareasca", io in general mai mult populez cu pestii momeala decat prind alti pesti. :rizi:
Vorbind despre 3 Ape, lac pe care il cunosti bine, cred ca macar 1-2 dintre carasii "salbatici" care s-au prins acolo in ultima vreme sunt urmasii SUTELOR de carasi, cumparati din piata si eliberati acolo dupa ce ani de zile am pescuit aiurea cu ei la niste pesti care nu erau acolo sau oricum nu se omorau dupa asa ceva. :)
Din aceasta perspectiva cred ca poti considera ca am salvat niste pesti folosindu-i ca momeala si nu i-am omorat... ceea ce clar s-ar fi intamplat daca nu-i luam din piata.
Acu` este evident reversu` cu stricat echilibru` ecologic dar asta-i pt. alt topic... :).

Pot deasemenea sa dau ca exemplu multiple ocazii in care am cumparat pesti inca vii de la plasari de Dunare, i-am folosit sau nu ca momeala dupa care i-am eliberat neatinsi sau cu rani usoare. Asta se cheama ca i-am scapat de la o moarte sigura sau nu? :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

53

sâmbătă, 23. mai 2015, 10:26

O mare varza chestia asta cu restrictiile, dar mi se falfaie. Este forumul lor, ei fac regulile si noi le acceptam sau nu. Nimeni nu este obligat sa fie membru al acestui foum. Nimeni nu a fost adus cu japca aici. Eu voi ramane membru al acestui forum, voi citi atat cat am acces, voi posta cu ceva mai multe autorestrictii si cam atat. Cred ca vor fi multi care renunta la acest forum si implicit la magaziul gazdei. O fi bine?! O fi rau?!
P.S. Mai este un foarte mic pas pana la absurd.
P.P.S. Mi se pare cel putin aiurea ca un nutritionist sa ma OBLIGE sa mananc numai carne, sau numai vegetale. Eu cred ca fiecare dintre noi este major si stie sa-si potoleasca (daca vrea) spiritul ancestral de pescar si/sau vanator. Eu sunt unul dintre aceia care elibereaza pestii (mici sau mari) dupa cum am chef. La fel si cu pastratul. La mine totul este dupa chef si nicidecum de frica "biciului". Fac ce vreau, dar fara sa incalc legea. Pacat ca forumul a plecat intr-o directie si, dupa ce-si vede "sacii in caruta" o coteste diametral opus.


:apl: Multumesc.

Am zis ca nu mai postez ,pe motiv de cele minim cinci cuvinte (e mai rau ca inainte :rizi: - astea or fi bune ?) insa e prea sus mingea! Si fileul a coborat tare de tot pe acest forum ,atat de jos ca parca te impiedici in el ...
Am scris ,am sters,m-am turat ,m-am calmat :rizi: In final m-am autocenzurat si va spun totusi un singur lucru ( nu ca nu l-ati stii!) : indiferent de forum ,de cati bani se baga in el ,de cine este proprietarul , daca NU ARE utilizatori activi ( apropo de privilegiu...) va fi un forum MORT ! Forumistii tin sus forumul nu proprietarul! Asta e parerea mea si va pot da exemple nenumarate daca vreti cu forumuri de pescuit in care se pompeaza bani si ...atat. Asa ca echipa de administrare are dreptul sa faca ce vrea cu acest forum,in timp ce noi utilizatorii avem drepturile noastre. In fond e atat de simplu ... :ciao:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

54

sâmbătă, 23. mai 2015, 10:30

indiferent de forum ,de cati bani se baga in el ,de cine este proprietarul , daca NU ARE utilizatori activi ( apropo de privilegiu...) va fi un forum MORT ! Forumistii tin sus forumul nu proprietarul!


Absolut de acord!
Si totusi tu n-ai mai scris pe acest forum din cauza acelei reguli care incearca sa stopeze postarile "serioase" alcatuite dintr-o singura iconita... iata un MOTIV! :rizi:
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

55

sâmbătă, 23. mai 2015, 10:39

Asa este . In plus nu am mai scris pentru ca nu ma mai regasesc pe acest forum...Este un forum pentru pescarii de stationar ,pescari pe care ...in fine. Retine te rog ca in toate postarile mele nu am invatat pe nimeni sa omoare pesti ,sa-si bata joc de ei sau de pescarii din jur! In schimb "educatia" primita de mioriticii nostrii ,datorita acestui forum, privind modul cum se amplaseaza monturi ,cum se pun balize (mari,cat mai mari!) si bete multe ,ca doar e voie cu patru legal nu-i asa ,cum se arunca bolovanul de pe mal (asta e magnifica pur si simplu :rizi: ) mi-au cauzat suficiente neplaceri incat sa ma satur de "informatie" . Sper sa nu te superi :noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

56

sâmbătă, 23. mai 2015, 10:49

Asa este . In plus nu am mai scris pentru ca nu ma mai regasesc pe acest forum...Este un forum pentru pescarii de stationar ,pescari pe care ...in fine. Retine te rog ca in toate postarile mele nu am invatat pe nimeni sa omoare pesti ,sa-si bata joc de ei sau de pescarii din jur! In schimb "educatia" primita de mioriticii nostrii ,datorita acestui forum, privind modul cum se amplaseaza monturi ,cum se pun balize (mari,cat mai mari!) si bete multe ,ca doar e voie cu patru legal nu-i asa ,cum se arunca bolovanul de pe mal (asta e magnifica pur si simplu :rizi: ) mi-au cauzat suficiente neplaceri incat sa ma satur de "informatie" . Sper sa nu te superi :noroc:


Nu-i nici o suparare, iti garantez!
Fiind ultimul WE in care mai stau acasa (sper) ma indeletnicesc (si) cu scrisu` pe forumuri. Consider orice discutie civilizata, chiar in contradictoriu, ca fiind un pas inainte.
In aceasta idee cred ca te inseli spunand ca-i un forum pt. stationaristi... e un forum pt. pescuit la somn, inclusiv stationar dar si spinning, clonc etc.
Conform cu statisticile initiate la un moment dat, proportia celor care dau la spinning era semnificativa.

FOARTE MULTA LUME a fost de parere ca informatiile oferite aici au facut mult rau pestilor!
Chiar daca este cumva tardiv, cred ca sectiunea C&R incearca sa limiteze acest efect negativ, cel putin pt. postarile ulterioare.
Nu cred ca poate avea un efect contrar... iar daca sectiunea asta va indeparta utilizatori pretiosi ai forumului, cu siguranta ne vom mai gandi daca trebuie sa existe.
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

57

sâmbătă, 23. mai 2015, 10:58

Ok. Si eu ma numar sa stii in lumea aia multa :ochi: Dar cred ca stii deja lucrul acesta .
In rest iti doresc un WE bun tie si la toti .Eu in general in WE nu pescuiesc ,sigur stii de ce :rizi: ,asa ca mai stau pe mediul virtual. O zi buna. :prieteni:

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

58

sâmbătă, 23. mai 2015, 11:33

OK, n-o sa ma apuc sa discut despre "proprietatea asociativa" pt. ca se vede cu ochiu` liber ce s-a ales si inca se alege de "proprietatea intregului popor".

Informer.

Asa as raspunde si eu daca nu as avea habar de economie,din fericire proprietatea asociativa nu are nici o legatura cu proprietatea intregului popor ci este proprietate de tip capitalist,in fine daca vrei sa-i inchizi gura unui copil de gradinita ai putea sa te faci educatoare.

Pe de alta parte apreciez la tine finalul"Nu cred ca poate avea un efect contrar... iar daca sectiunea asta va indeparta utilizatori pretiosi ai forumului, cu siguranta ne vom mai gandi daca trebuie sa existe",incepi sa te contrazici singur cind alba cind neagra..

Am zis ca nu o sa ma mai contrazic dar am intrat in hora,pacat ca lumea asta virtuala este mai dificila nu privesti in fata persoana cu care dialoghezi si uneori unii is fac impresia ca sint cu mult mai inteligenti si mai drepti decit altii.........
Eu personal am citit destul de multe articole in acest forum si am mai invatat cite ceva,recunosc,in special am invatat ceva spinning la somn,nu am invatat sa pescuiesc aici dar apreciez 90% din informatia si dialogurile faine,nu cred ca un topic putin mai controversat o sa schimbe semnificativ mesajul forum-ului.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

59

sâmbătă, 23. mai 2015, 11:54

OK, n-o sa ma apuc sa discut despre "proprietatea asociativa" pt. ca se vede cu ochiu` liber ce s-a ales si inca se alege de "proprietatea intregului popor".

Informer.
Asa as raspunde si eu daca nu as avea habar de economie,din fericire proprietatea asociativa nu are nici o legatura cu proprietatea intregului popor ci este proprietate de tip capitalist,in fine daca vrei sa-i inchizi gura unui copil de gradinita ai putea sa te faci educatoare.
Pe de alta parte apreciez la tine finalul"Nu cred ca poate avea un efect contrar... iar daca sectiunea asta va indeparta utilizatori pretiosi ai forumului, cu siguranta ne vom mai gandi daca trebuie sa existe",incepi sa te contrazici singur cind alba cind neagra..
Am zis ca nu o sa ma mai contrazic dar am intrat in hora,pacat ca lumea asta virtuala este mai dificila nu privesti in fata persoana cu care dialoghezi si uneori unii is fac impresia ca sint cu mult mai inteligenti si mai drepti decit altii.........
Eu personal am citit destul de multe articole in acest forum si am mai invatat cite ceva,recunosc,in special am invatat ceva spinning la somn,nu am invatat sa pescuiesc aici dar apreciez 90% din informatia si dialogurile faine,nu cred ca un topic putin mai controversat o sa schimbe semnificativ mesajul forum-ului.


Dorine, eu nu fac parte din acea categorie de "lei de internet" care sunt lei doar ascunsi dupa tastatura iar in realitate, daca te "rastesti" putin la ei se ascund sub masa.
Cei care ma cunosc si cu care am avut ocazia sa ma intalnesc live, pot sa confirme ca-mi sustin ideile in fata oricui si in 3D... si da, sunt nascut in zodia leului, d-aia vorbesc de lei si nu din alte motive. :)
In ce priveste abilitatile mele in diverse domenii si faptul ca afirmatiile mele se contrazic, sincer cred ca te hazardezi cu judecatile... am s-o iau ca o parere nefondata si nu ca o jignire, cum cred c-a fost intentia.
In rest, sa pescuiesti sanatos.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

szgy

Oblete

Răspunsuri: 21

Membru din: 15. martie 2013

Locație: Tg.Mures

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

60

sâmbătă, 23. mai 2015, 11:57

Am cugetat mult de tot dacă să scriu sau nu, efectiv fiindu-mi frică, eu sărman oblete, neștiutor, printre atâția șalai, stiuci...
M-am hotărât, poate scap... doar cu un cârlig între coaste.
Aș dori să precizez de la început că am învățat multe de pe forum (chiar nu vreau să fiu "pupincurist" - scuze de expresie n-am putut să o spun altfel) aici am învățat ce înseamnă C&R, sunt adept C&R dar recunosc bărbătește că mai calc câteodată strâmb.
Asta mă face să fiu mai rău decât cel care spune că practică 100% C&R? Aș fi tare curios câți la sută din utilizatorii acestui forum sunt cu adevărat 100% C&R? Oricum nu vom afla niciodată adevărul.
Dar ce înseamnă 100% C&R? Dacă mă duc la pescuit, prind cărășelul, îl înțep cu cârligul, îl tin 2 zile într-o găleată, în chinui, ca mai apoi să-i înfig un ditamai cârlig între coaste (chiar dacă la 48 de ani încă mai strâng din dinți, tare de tot, când fac asta - dar totuși o fac, nu?) ca mai apoi să prind cu el un somn pe care și pe el la rândul lui îl voi chinui până la epuizare și cu cât mai tare se va epuiza cu atât voi avea un dill mai frumos, cu atât plăcerea mea va fi mai mare, nu? Apoi când îi scot cârligul din gură sau stomac și el începe și sângerează bine de tot ca doar nu folosesc cârlig fără mustață. Iar apoi cu sufletul împăcat îi dau drumul (somnului evident, că carasul e terminat). Sunt eu ecologist, uman, 100% C&R, când doar pentru plăcerea mea chinui alte vietăți?
Nu afișam poze cu pești morți nici dacă este un oblete? Hai să fim serioși!!! Degeaba aplicăm politica ștruțului și ne îngropăm capul în pământ și pretindem niște lucruri mai mult sau mai puțin adevărate, că restul trupului e tot afară și se vede.
Știiți ce domnilor, doar acela să arunce primul cu piatra care este cu adevărat fără de vină!
Nu sunt nervos, nu sunt frustrat, nici indignat de snobismul unora, nu vreau să jignesc pe nimeni, nu doresc să mi se răspundă, doar am avut și eu ceva de spus...
Cu stimă,
Szövérfi