Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 13. mai 2015, 14:53

Lanseta cat mai usoara posibil ...

Am o intrebare pentru cei care se ocupa cu rodbuilding-ul. Intrebare nascuta dintr-o oarecare curiozitate, sub nici o forma dintr-o dorinta (ce putin nu momentan :zambet: ).

Daca maine as vrea sa imi fac o lanseta sa zicem din clasa Medium-Heavy/Heavy, adica sa mearga pana in chestii de, sa zicem 1Oz cu linia 10-17lbs, care ar fi CELE MAI USOARE componente pe care le-as putea monta pe ea (incepand cu mandrina, materialul de pe maner si terminand cu inelele) pentru ca pana la urma sa rezulte o lanseta cat mai usoara posibil. Si sa zicem ca manerul ar fi minimul necesar (adica split-at, maner strict pentru a pune mana pe ceva, fara fore-grip si cu rear-grip-ul de doar 2-3cm lungime).

O singura precizare as putea face … inelele micro sa se evite.

Merci anticipat de eventuale raspunsuri … ideea e ca am pierdut ceva timp cautand pe net dupa treburile astea dar nu am reusit sa ma lamuresc asa cum trebuie.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 13. mai 2015, 15:12

Tot n-am mai scris de ceva vreme aici asa ca iti raspund eu pentru inceput . O idee despre cat cantaresc unele componente poti sa-ti faci vizitand o pagina pe care am dedicat-o cantariri la mine pe site si care se cheama sugestiv "Am cantarit pentru dumneavoastra " si pe care o gasesti la sectiunea "Utile". La inele e limpede ca Torzite daca vrei rama de tip K,

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 13. mai 2015, 15:45

a murit pc-ul si-am pierdut restul de mesaj :nervos: dar il rescriu imediat :doarecapu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 13. mai 2015, 15:53

merci Carol ... astept si restul mesajului :zambet:

Am aruncat deja Carol un ochi pe acolo … de ceva timp :zambet:

Sa zicem ca la inele treaba e clara … cele mai usore inele sunt Torzite (cu toate ca am o lanseta Fenwick S2 :gandesc: facuta pentru piata italiana ce are niste inele tare ciudate, au o rama foarte subtire iar pastila pare a fi din ceva metal – inelele alea cred ca sunt cele mai usoare pe care le-am avut vreodata in mana .)

Am vazut ca pluta de exemplu este mai usoara decat EVA … doar ca pe net la un moment dat vazusem ceva manere de carbon cu ceva spume in interior care ziceau ei ca sunt si mai usoare decat alte materiale (cu toate ca nu stiu cat poate conta daca manerul meu va fi efectiv minim ca si lungime – cat sa imi umple palma, fore-grip-ul nu va exista si rear-grip-ul ar fi exagerat de mic – ca la Falcon Bucoo de exemplu).

Cu mandrinele iarasi nu am reusit sa inteleg anumite treburi. Stiu doar ca majoritatea sunt mult mai grele decat m-as fi asteptat iar cele de genul SKSS nu ma incanta prea mult datorita golului ce ramane intre talpa mulinetei si blank. Oare nu s-ar putea lua o mandrina IPS (sau chiar DPS) si scurta filetul atat pentru a o usura cat si pentru a avea contact mai bun cu blank-ul :zambet:

Intreb doar din pura curiozitate fara nici cea mai mica intentie (pe moment) de a incepe constructia unei lansete … la un moment dat ma gandeam eu cum s-ar simti in mana un IMX de 7feets pana in 1Oz montat cu cele mai usoare componente posibile (cu toate ca daca ar fi sa fac ceva de la zero probabil as opta pentru un alt blank – poate GLX sau ceva de la NFC).
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 13. mai 2015, 16:19

si inca o completare ... ReCoil-urile nu sunt mai usoare decat Torzite? ... care ar fi avantajele sau dez-avantajele inelelor. intreb pentru ca am vazut niste NRX-uri montate cu ReCoil in partea superioara a blank-ului ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 13. mai 2015, 16:53

Partea de unde mi s-a rupt mesajul era chiar la recoil care intr-adevar ar fi cam cele mai usoare (vorbesc de cele din titan) si cele care transmit cel mai bine orice vibratie se zice dar cum n-am avut pe mana nu pot sa-ti spun ceva cu certitudine. La fel ar fi inelele Pacific Bay minima care au o pastila si o rama foarte inguste si care sunt cele pe care le-ai vazut tu probabil insa nici dintr-alea n-am avut ocazia sa cantaresc.
Dintre mandrinele clasice cea mai usoara varianta nu e nici macar SKS-ul ci Fuji Skeleton SKM . Mai usoare decat asta ai doar 2 variante din care una e Tenessee cu un minim de pluta si care arata asa :



iar alta ar fi mandrina Constrictor pe care am dezvoltat-o eu si care in cea mai usoara varianta am montat-o pe lanseta asta



Ambele mandrine de mai sus sunt fara filet si asta le permite sa fie usoare [/size] :bucuros:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 13. mai 2015, 17:10

Nu intamplator am mentionat lanseta fiindca ea mi-a iesit cea mai usoara pana in prezent cu tot cu cele 15 grame de balast din butt pentru echilibrare (fara de care ar fi avut 79 de grame in conditiile in care blankul gol are 42 de grame iar mandrina cu tot cu eva doar 13 grame!). Presupunand ca ai avea un cotor mai lung si n-ai avea nevoie de echilibrare , n-ai avea nevoie de nici un fel de inel decorativ si ai reduce la minim gripul de la but , tot ar ramane 13 grame mandrina+ 5 grame un set de Torzite sau recoil , + 4-5 grame butt-ul + 4-5 grame rasini si matisaje peste greutatea blankului.
Mai usor de asa doar daca matisezi definitiv mulineta pe blank si pui un set de inele caz in care tot mai adaugi un minim 10 grame peste greutatea proprie a blankului. :zambet:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 13. mai 2015, 17:20

si inca o completare ... ReCoil-urile nu sunt mai usoare decat Torzite? ... care ar fi avantajele sau dez-avantajele inelelor. intreb pentru ca am vazut niste NRX-uri montate cu ReCoil in partea superioara a blank-ului ...
La recoil se transmite mai bine orice vibratie insa, dupa cate zic americanii pe la ei pe forumuri, s-ar cam taia de la anumite textile mai abrazive gen PP in combinatie cu naluci reactive care pun permanent preziune pe fir la recuperare. Pe multi ii enerveaza si vibratiile parazite pe care le fac recoilurile cand trece firul pe ele si care se simt destul de tare in mana mai ales in blankurile HM. Mie in mod cert nu mi-a placut senzatia mai ales ca proba am facut-o cu un PP de 10 livre si cu un Sufix la fel de gros (ca asta aveau oamenii pe bete )

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 13. mai 2015, 18:05

Merci de explicatii Carol. Din cele citite s-ar putea face o lanseta pana in 1Oz (sau 1,5) de vreo 2,1 metri care sa nu sara de 100 de grame … din contra, sa fie chiar sub destul de bine renuntand la absolut orice chestie care nu e necesara (inclusiv la hook-keeper – se pun dintr-alea demontabile :zambet: ) si care imbinata cu o mulineta din Ci4 sa rezulte un ansamblu foarte usor … :gandesc:

In privinta ReCoil-urilor … am citit mai multa lume plangandu-se inclusiv ca sunt foarte galagioase la pescuitul cu textile.

Cautand sa fac o lanseta cat mai usoara posibil este exclus din start orice idee de adaugari de plumb in cotor. Si la X-Zoga, exceptie facand primele 2,3 iesiri in care am testat-o cu sau fara greutati in cotor, nu am folosit deloc greutatile si schimband putin priza pe maner imi sta in mana foarte bine. Inca iti multumesc in gand de fiecare data cand iau lanseta in mana :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 13. mai 2015, 19:14

N-ai pentru ce sa-mi multumesti , doar sti ca placerea a fost reciproca la proiectul ala :ochi:
In principiu da, s-ar putea face o lanseta "naked" , functionala si care sa iasa sub 100 de grame cu conditia ca blankul sa nu depaseasca 60 de grame , sa fie echilibrat si sa fie cat de cat mai grosut in diametru pe butt (peste 10 mm) ;) iar cotorul sa nu fie unul scurt ci de minim 30 cm pana in piciorul mulinetei. Problema mare e de costuri, un set de Torzite fiind destul de piperat (daca nu chiar foarte piperat avand in vedere ca pe o lanseta pe care am pus asemenea inele de curand doar ele au costat aproximativ 750 lei :zambet: ).
In plus trebuie sa-ti plac un aspect cat de cat "spartan" cam ca la prima mea varianta a Loomisului asta :

SkS-ul in varianta asta (cu eva intre cele doua componente) ajunge la 21 de grame, la care daca renunti la o parte din filet si la rear grip, scurtand butt gripul la minim adica 3-4 centimentrii cu butt cap, doar cu un windingcheck de plastic de la fuji in capul mandrinei si fara nici un matisaj in afara de inele iesi cu manerul sub 30 de grame iar inelele mai au 11 + 2-3 grame ata si rasina de pe ele (in varianta alconite care e cea mai ieftina) sau 4-5 grame si ata cu rasina in varianta Torzite care e cea mai scumpa.

Ps. ca sa mai raspund la o intrebare Emil, un filet la o mandrina de 16 are circa 2,7 grame iar la una de 17 are 4,2 grame iar mai mult de o jumatate din el nu poti taia ca nu-ti mai prinde piulita pe el si nu poti strange mandrina.

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (13. mai 2015, 19:29)


anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 14. mai 2015, 12:03

[…..]
In principiu da, s-ar putea face o lanseta "naked" , functionala si care sa iasa sub 100 de grame cu conditia ca blankul sa nu depaseasca 60 de grame , sa fie echilibrat si sa fie cat de cat mai grosut in diametru pe butt (peste 10 mm) ;) iar cotorul sa nu fie unul scurt ci de minim 30 cm pana in piciorul mulinetei. Problema mare e de costuri, un set de Torzite fiind destul de piperat (daca nu chiar foarte piperat avand in vedere ca pe o lanseta pe care am pus asemenea inele de curand doar ele au costat aproximativ 750 lei :zambet:

In plus trebuie sa-ti plac un aspect cat de cat "spartan" cam ca la prima mea varianta a Loomisului asta :



SkS-ul in varianta asta (cu eva intre cele doua componente) ajunge la 21 de grame, la care daca renunti la o parte din filet si la rear grip, scurtand butt gripul la minim adica 3-4 centimentrii cu butt cap, doar cu un windingcheck de plastic de la fuji in capul mandrinei si fara nici un matisaj in afara de inele iesi cu manerul sub 30 de grame iar inelele mai au 11 + 2-3 grame ata si rasina de pe ele (in varianta alconite care e cea mai ieftina) sau 4-5 grame si ata cu rasina in varianta Torzite care e cea mai scumpa.

Ps. ca sa mai raspund la o intrebare Emil, un filet la o mandrina de 16 are circa 2,7 grame iar la una de 17 are 4,2 grame iar mai mult de o jumatate din el nu poti taia ca nu-ti mai prinde piulita pe el si nu poti strange mandrina.


Pai mare parte din blank-uri de puterea necesara am vazut ca se cam invart in jurul celor 60 de grame … am vazut inclusiv ceva blank-uri chiar sub 60 de grame. Da … inelele alea Torzite am vazut si eu ca au niste preturi care pana la urma nu stiu in ce masura merita … adica pentru diferenta aia de 6-7 grame (chiar daca se simte altfel fiind dispuse in partea superioara a blank-ului) nu prea cred ca e multa lume dispusa sa plateasca suma pe care o cer – mie unul nu prea imi vine. Eventual pentru a usura putin ansamblu pe varf se pot face ceva combinatii care sa includa ReCoil-uri in partea superioara a blank-ului si poate ceva inele mai usoare decat clasicele Alconite-uri.

In privinta aspectului nu imi fac griji … stii ca imi plac chestiile cele mai simple posibil, preferabil negre :rizi: … lanseta din poza mi se pare ca are un aspect pe gustul meu.

Ideea e simpla … am aflat ca se poate face un blank sub 100 de grame cu care sa pot trage de somni ce nu sar de 15-20 de kilograme. Merci de explicatii.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 14. mai 2015, 12:38

Cu placere, ma bucur ca am putut fi de folos :noroc:
Lanseta din poza daca ar fi sa o refac astazi pe ideea topicului, ar avea Piulita de tip Ksks (cu filetul ascuns sub eva-nu de alta dar la confort nu renunt ) rear gripul si butt gripul ar fi cam doua treimi din lungimea de acolo si in rest ar ramane fix asa "naked". De fapt e in plan modificarea acelei lansete dar n-am vreme acum de ea (numai ca modificarea planuita va avea si o alta mandrina :P )
In principiu da se poate obtinne ceea ce vrei dar geradul de confort in pescuit tine foarte mult de cat de bine e echilibrat blankul in sine . Eu mai nou, experimentez o noua priza pe lanseta de la 3+1 la 4+0 in care toata mana e desupra de piciorul mulinetei ca la musca si care face ca oricat de dezechilibrat ar fi blankul sa se echilibreze in mare parte de la mulineta aflata in totalitate in spatele punctului de sprijin (plus ca nu mai risc sa-mi rup degetul mic pe intepatura :rizi: )