Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

sâmbătă, 9. mai 2015, 13:01

Plantarea corecta si obiceiurile somnilor iesiti la vanatoare!

Salut!
Unde este indicat sa plantam 'corect' montura cand pescuim la geamandura?In gropan,in marginea gropanelor,in praguri, pe langa structuri? pe platourile de apa mica din marginea gropanelor?
Ce traseu adopta somni care iasa la vanat(in general)?iasa din gropane si merg pe platourile cu apa mica?merg in marginea,baza pragurilor?

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Trif Florin« (9. mai 2015, 13:07)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 9. mai 2015, 14:47

Salut!
Unde este indicat sa plantam 'corect' montura cand pescuim la geamandura?In gropan,in marginea gropanelor,in praguri, pe langa structuri? pe platourile de apa mica din marginea gropanelor?
Ce traseu adopta somni care iasa la vanat(in general)?iasa din gropane si merg pe platourile cu apa mica?merg in marginea,baza pragurilor?


?
?
?
?
Peste tot... De aceea e bine sa incerci toate variantele. In functie de temp apei, de viteza de curgere a apei, de adancime si praguri, de locurile unde se aduna pestisorii prada, locurile nu sunt stat.
Si la spinning la fel, daca se merge in 2 sau 3 la spin, ar fi bine ca fiecare sa caute somnul altundeva: intre ape sau sub pelicula somnii activi, sau pe fund unde stau somnii inactivi.

Ca iasa prin stanga sau prin dreapta gropii, ca inoata in jos sau in susul raului, ei se duc acolo unde sunt pestii micii cel mai usor de vanat, cu un consum minim de energie.

De aceea se recomanda amplasarea monturilor in cit mai multe locuri suspicioase, si mutarea lor in permanenta, minim insa 48 de ore pe un loc.

Daca in zona unde e amplasata montura se aud rapituri, iar momeala ramane neatinsa, atunci trebuie modificata putin pozitia momelii, de multe ori chiar si doar 2 m mai in stanga sau mai in dreapta, sau 1 m mai inspre mal sau inspre larg pot face diferenta. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

3

sâmbătă, 9. mai 2015, 14:54

Am plantat in tot felul dar nimic,am modificat pozitia monturilor tot la 3 zile,rezultate: unu de 5kg :|

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 9. mai 2015, 14:58

Ai gropi in zona? Vb de rau sau lac? Ce adincimi de apa? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

5

sâmbătă, 9. mai 2015, 23:35

Lac, gropi cu adancimi de 7m,9 m,11m!

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 10. mai 2015, 01:03

Raspunsul l-a dat Zoran mai sus, si eu as face cam la fel.As planta acolo unde am auzit rapituri de somn, acolo unde stationeaza pestii ce pot deveni momeala pentru somn, pe diferite adancimi etc.
Florine din ce am vazut in pozele tale tu pescuiesti cum trebuie(eu nu am ajuns niciodata in stadiul ala la stationar pentru ca m-am apucat de spinning :rizi: ) parerea mea e ca trebuie sa SCHIMBI LOCUL.Stiu ca vorbesc in necunostinta de cauza pentru ca nu cunosc lacul respectiv insa daca deja ai petrecut cateva zile acolo fara rezultate bune, ei bine chestia asta ar trebui sa te puna pe ganduri.Poate numarul somnilor din lac este mult mai mic decat crezi tu.........deci si capturile sunt putine, gandeste-te la lucrul asta......... :zambet: :noroc: :noroc:

7

duminică, 10. mai 2015, 09:15

Am incercat sa plantez in tot felul si nimic, intradevar sunt putini somni in lac,dar, sunt cativa marii! :zambet:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 10. mai 2015, 10:52

Florin, somni putini si multa hrana => sanse modeste de a prinde ceva. Doar sa-i vezi zona de vanatoare si sa insisti acolo.

Răspunsuri: 39

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 10. mai 2015, 21:48

Personal habar nu am cum e pe lac. Dar pe rau din putina mea experienta pot spunne cam asa: Daca ai 4 bete pe 4 pozitii, aproape tot timpul prinzi la acelasi, daca
prinzi la mai multe eu zic ca a fost o super zi sau ai nimerit 2
locatii de foc. Daca nu misca nimic dupa 16 ore aprox eu mut locatia si daca e 2/3 M dar o mut. Cred ca nu tine doar de structuri, cred ca tine si de cei mai mici curentii de apa, deoarece am pescuit si in zone fara structuri aproape si conta locatia. Schimbarea mereu a locatiilor cred ca e ff importanta, acum nu foarte des, dar la 12-24 ore...Ce e nasol ca daca azi a mers in x loc aia nu inseamna ca peste 1 luna mai merge....
In alta ordine de idei cred ca foarte important e cu ce pescuiesti, am observat ca sunt sanse mult mai mari daca dai cu pesti ce gaseste el acolo, daca poti si ca specie si ca dimensiune cat mai apropiati.....

Mai multe pot zice cei cu experienta mai mare, eu cam atat am observat sa fie cat de cat regula...

Numai bine!

Subiecte asemănătoare