Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 7. mai 2015, 11:21

Somnii si crapii de pe Po ...

De pe net:

Po, il grande malato: carpe e siluri al mercurio e alla diossina : Liberta.it

Citat

Non era certo un mistero che – nonostante da più parti si sottolinei come rispetto agli anni ‘70 e ‘80 la situazione sia nettamente migliorata – il fiume Po fosse ancora il Grande Malato della pianura padana. Ma le analisi realizzate dall’Istituto zooprofilattico di Bologna in collaborazione con il Cat Fishing Italia e il Carp Fishing Italia lasciano stupefatti: le carpe ed i siluri pescati a Piacenza e analizzati, presentano tracce di mercurio doppie alla norma e diossine anche di 20 volte superiori ai limiti di legge.


Si traducerea:

Nu este nici un mister ca ( chiar daca in mai multe locuri se subliniaza ca situatia s-a imbunatatit fata de anii ’70 si ’80 ) fluviul Po inca mai este Marele Bolnav din campiile padane. Dar analizele realizate de Institutul din Bologna in colaborare cu CatFishing Italia si Carp Fishing Italia ne lasa fara cuvinte: crapii si somnii pescuiti in zona Piacenzei prezinta urme de mercur in corp dublu fata de normele in vigoare si dioxinele chiar de 20 de ori mai mari decat limitele legale admise.

Deci, cei care nu tin la sanatatea lor, a familiei sau cunoscutilor sa continue sa bage in ei somni din Italia … eu unul nu as baga in gura asa ceva nici sa ma picure cineva cu ceara.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

2

joi, 7. mai 2015, 11:31

De unde atata poluare ? A fost vreun cernobal si pe la ei ?

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 7. mai 2015, 11:58

Nu e nevoie de nici un cernobal. Toate raurile din Europa sunt poluate cu metale grele prin faptul ca de mai bine de un secol de arunca in rauri transformatoarele si generatoarele electrice dupa ce sunt schimbate. Mai sunt si alte chestii care contin aceste metale si care au ajuns in rauri. Metalele grele se strang in tesuturile pestilor pe tot parcursul vietii lor. Cu cat mai mari cu atat mai poluati. Si somnii de pe Ebro sunt interzisi la consum. Oricum localnicii nu se omoara dupa pestii de apa dulce.
Deci metalele grele se strang in substratul raurilor iar depoluarea este imposibila. Daca asteptam 250000 de ani fara sa mai poluam va redeveni totul OK.
Am participat la un studiu facut pe toate apele din Franta si s-a adeverit ca sunt toate poluate cu mercur si dioxina. Si pestele din Sena e interzis consumului dar multi nu stiu, altora nu le pasa. Ma rog, fiecare cu leucemia lui.
In majoritatea tarilor nimeni nu a dat banii pe astfel de analize asa ca lumea ignora aceasta poluare.
In multe cazuri autoritatile sunt la curent dar prefera sa taca.
Pofta buna. :ochi:

4

joi, 7. mai 2015, 12:15

Si la noi sunt poluate, dar ma gandesc ca trebuie cantitati mari din acesti poluanti ca sa strice tot ecosistemul asa cum zici ca este. Nu mai departe decat in weekend am trecut peste un canal prin care deverseaza un combinat de hartie in Siret. In timpul saptamanii este limpede, chiar daca mai vine si spuma ( cine stie ce o fi fost acolo ) dar sambata si duminica este rosie. Si ma miram de ce pe o zona, la 500 m mai la vale nu mai tine somn, zona superba la pescuit orice specie pana acum cativa ani ! Toti sunt niste nenorociti. Ne-o facem cu mana noastra.
»gufisor« a atasat urmatoarele fisiere :

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 7. mai 2015, 12:26

Nu am spus nicaieri ca ecosistemul e stricat. Poluarea nu e vizibila, pestii traiesc si se inmultesc. Ca sa vezi adevarata situatie trebuisc facute analize a pestilor mari, deci batrani, a apei si mai ales a substratului, ca acolo se hranesc multe specii de pesti care sunt prada altor specii, care cu toate ca nu se hranesc direct scurmand substratul ajung cu metale grele in ei fiind la capatul lantului.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 7. mai 2015, 12:43

Cred ca ne-am ingrozi toti daca am sti cum iasa analizele din Dunare. :doarecapu:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

7

joi, 7. mai 2015, 12:52

Ce vine din Germania , Zoran, la noi nu e poluata , nu mai sunt transformatoare ! :saluti:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 7. mai 2015, 13:12

Am mai scris mai demult, am vazut din capatul gradinii de la Deta cum o masina cu cisterna a deversat in piraul ce intra in Barzava, apoi ajunge in Timis si intr-un final in Dunare. Erau sigur substante tosice, ptr ca erau imbracati ca niste cosmonauti.
Direct la cazane, am vazut in 2013 cum un camion si-a golit toata incarcatura cu gunoaie in Dunare.
Si apoi mai sunt si toate accidentele industriale atata in Germania, Austria, Ungaria, Serbia, Bulgaria si Romania, si chiar si accidentele cu barje ce transporta chimicale :doarecapu:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 7. mai 2015, 22:31

Planeta asta are o problema serioasa: omul.
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 8. mai 2015, 05:54

Planeta asta are o problema serioasa: omul.

Ovidiu, daca ar fi dupa capul "problemei", nu cred ca planeta asta i-ar ajunge...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 8. mai 2015, 07:04

Am mai scris mai demult, am vazut din capatul gradinii de la Deta cum o masina cu cisterna a deversat in piraul ce intra in Barzava, apoi ajunge in Timis si intr-un final in Dunare. Erau sigur substante tosice, ptr ca erau imbracati ca niste cosmonauti.
Direct la cazane, am vazut in 2013 cum un camion si-a golit toata incarcatura cu gunoaie in Dunare.
Si apoi mai sunt si toate accidentele industriale atata in Germania, Austria, Ungaria, Serbia, Bulgaria si Romania, si chiar si accidentele cu barje ce transporta chimicale :doarecapu:

Din păcate tehnologia şi luxul costă iar omul nu poate şi nici nu vrea să renunţe la ele însă, după cum se vede, preţul este foarte mare şi va continua să crească. Pământul ăsta nu-i un sac fără fund, ceea ce în ziua de azi a devenit greu de priceput, şi asta în contrast cu toată inteligenţa debordantă.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Subiecte asemănătoare