Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 21. aprilie 2012, 18:26

Adevăr sau poveşti nemuritoare (capitolul III)?

Adevăr sau poveşti nemuritoare (capitolul III)?
Somnul este şi a fost întotdeauna un peşte misterios. Multe presupuneri, multe povestiri, multe mituri…
M-aş bucura tare mult dacă am reuşi împreună să clarificăm și în continuare câte ceva din toate aceste mituri ce sau născut cu anii în jurul acestui peşte.
Aşa că, mai departe cu cîteva vorbe auzite, presupuneri:

7. somnii pot respira la nevoie și prin piele, până la 25% din capacitatea de oxigen ce o necesita
8. spre diferență de alte specii de pești (cum ar fi știuca), la somni cresc mai mari și mai repede masculii, și nu femelele
9. somnul are un auz foarte bine dezvoltat și produce sunete cu care comunica intre ei (ca și delfinii)

Adevărat sau fals? Care este părerea voastră cu privire la cele 3 puncte enumerate mai sus?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 21. aprilie 2012, 19:44

Salut Zoran,

eu cred ca tu ai acasa o carte cu stiati ca..........si ne testezi pe noi despre conostinte generale :rizi: :rizi: :rizi:
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 22. aprilie 2012, 10:03

:gandesc: :rizi: :rizi: :rizi:

Nu-nu-nu-nu-nu... Dar am citit in ultimii ani f mult despre somn, pe multe forumuri germane, si sunt chestii pe care multi le cred ca adevarate sau ca false! Unele le-am auzit chiar de la pescari din Romania...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

andrei

Biban

Răspunsuri: 133

Membru din: 29. martie 2012

Locație: BELGIA

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 22. aprilie 2012, 11:01

:saluti: sa incerc sa raspund scurt la cele 3 intrebari !1)asa cum am invatat la biologie de respiratie se ocupa aparatul respirator branhiile in cazul pestilor;pielea avand rol de protectie( mecanic,fizic, chimic,termic)este adevarat ca are si rol excretor(transpiratie,mucus) alt rol ar fi termoregulator.p.s.nu cred ca respira O2 prin piele! 2)din cate am citit este contrariu adica femelele cresc si se dezvolta mai mult decat masculii!3)cat tine de auzul somnului sau a pestilor acestia nu au organe auditive in schimb au alte organe foarte bine dezvoltate de percepere a undelor.fiind rapitori singuratici si nu sociali( delfinii) nu cred ca acestia comunica intre ei!Daca ma insel va rog sa ma corectati! :ciao:

Rapace

Oblete

Răspunsuri: 48

Membru din: 22. aprilie 2013

Locație: /bucuresti

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 24. aprilie 2013, 19:58

Despre respiratul prin piele pot sa afirm ca nu poate face asa ceva chiar daca pielea lui se aseamana cu cea a batracienilor ce respira prin piele acesta nu are in organism acele excrescente ale branhiilor care sunt miniplamani pe care acei batracieni le au ,2 nu am idee care creste mai mare masculul sau femela , iar despre comunicatia intre somni mi se pare o idee chiar SF nu de alta dar fara cutie de rezonanta cum produci sunete si cu ce le asculti ? cert este ca ei percep vibratiile foarte bine

6

miercuri, 24. aprilie 2013, 20:24

Total de acord cu Andrei :bravo:
:noroc:

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 25. aprilie 2013, 09:21

Nu stiu cum este la somn, dar am cunoscut un inginer piscicol care mi-a spus o chestie interesanta despre stiuca, si anume ca masculul de stiuca dupa ce atinge greutatea de 5 kg se transforma in femela. Cred ca asa este, fiindca eu nu am prins niciodata un mascul peste 5 kg, toate erau femele. Probabil este o masura a naturii pentru perpetuarea speciei, fiind rapitor la somn o fi la fel :gandesc:
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

mark

Biban

Răspunsuri: 140

Membru din: 13. mai 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 27. aprilie 2013, 22:10

Sunt de acord cu cele spuse de Andrei.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 27. aprilie 2013, 22:15

Cu toata stima pt. somn da` io m-as mira daca ar produce sunete sa comunice cu el insusi daramite cu altii :rizi: ... delfinii totusi joaca in alta liga... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 28. aprilie 2013, 08:00

Pai daca ar comunica somnii intre ei,pun pariu ca toti ar fugi cit ii tin ''picioarele'' din apele noastre braconate.. :zambet:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu: