Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »Ilie adrian«

Răspunsuri: 38

Membru din: 5. decembrie 2013

Locație: calarasi

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 4. mai 2015, 12:56

Monofilament tarantula 0.80

Salut, anul trecut am folosit acest monofilament de la balsax 0.80, 49.3 kg. Cunoaste cineva altceva mai bun la aceasta grosime?
:zambet:
maine nu-i ca azi!

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 4. mai 2015, 22:31

de ce te-ai complica cu ditamai firul mono gros , cand exista textil, jumatate de gros, dublu ca rezistenta? si nu nu se rupe la frecare, mai degraba se rupe mono, personal am pentru leader/monturi, de la JAXON Catfish 125kg, e undeva la 1 mm grosime(sau sub ca se stie ca textilu de orice grosime, e mai subtire ca mono, de aceasi grosime), e cauciucat sa zic asa, si nu doar ca un invelis,e parca impregnat in fir...cu foarfeca deabia il tai,cat despre incurcat nici nu incape vorba. Sa nu mai zic ca, cu mono gros, deabia legi carligele,etc.

Ca o nota, folosesc mono de la BALSAX ( Mandra si Gold Carp, ambele de 0.35) pe toate lansetele mele de crap/caras, firul este extraordinar de puternic, pot sa spun unul din cele mai bune ce le-am folosit.
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

  • Autorul acestui subiect este »Ilie adrian«

Răspunsuri: 38

Membru din: 5. decembrie 2013

Locație: calarasi

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 5. mai 2015, 06:53

Pentru ca folosesc mono de ani de zile si nu am avut nici o ruptura in drill :ochi:
maine nu-i ca azi!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 5. mai 2015, 07:22

Salut Ilie, nu cunosc mono acesta, dar si asta depinde unde il folosesti, si la ce metoda. Sa sti ca nu este optimal la toate metodele.... De ex daca pui textil de 0,50 mm ( 50 kg) sau mono de 0,8 mm ca fir principal, cam tot atâția metri iti intra pe tambur. Dar, lanseul e mai bun la textil, se aseaza mai bine, si rezistenta la apa este mult mai mica (in curent). Daca la textil ti-ar ajunge 200 gr sa ti momeala pe fund, la mono probabil ca dublu de mult. Teoretic, rezistenta firului atata la lanseul prin aer, cit si in curent este data de volumul firului care opune rezistenta: L x pi x r² (unde L este de ex lungimea firului prin apa)
mono 0,8 mm: 30 m x 3,14 x 0,40² = 15
textil 0,5 mm: 30 m x 3,14 x 0,25² = 6
textil 0,65mm: 30m x 3,14 x 0,325²= 10

Deasemenea la metoda tensionata recomand mai bine textil decit mono, acesta din urma fiind mai greu si elastic, va face burta in permanenta, iar contactul cu apa la aceasta metoda nu este ideala. Cel mai ok ar fi ca tot firul sa stea peste apa.
Iar la o contra la o distanta de 50 m, cu textil ajunge forta mai binisor in varful carligului decit la mono.

Mita, si aici putem face la vara un video comparativ mono vs. textil. :ochi:

=================================================

Daca vrei sa-l folosesti ca si forfah, nu iti recomand, ptr ca eu am avut la Dunare ruptura de mono de 1 mm dupa 5 sec de drill. Pune de siguranta mono de 1,2 mm ca si forfah.

=================================================

Daca vrei sa-l folosesti la clonc, este ok, dar si aici trebuie sa ai atunci o lanseta ceva mai rigida, ptr ca mono este cam elastic, iar contra tra sa fie contra! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Ilie adrian«

Răspunsuri: 38

Membru din: 5. decembrie 2013

Locație: calarasi

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 5. mai 2015, 09:50

Salut zoran, il folosesc ca fir principal la clonc.Firul sta bine ca elongatie, nu are memorie si e rezistent la abraziune.Sunt multumit de el dar vroiam sa vad daca exista altul mai bun
maine nu-i ca azi!

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 5. mai 2015, 13:32

Salut Ilie, nu cunosc mono acesta, dar si asta depinde unde il folosesti, si la ce metoda. Sa sti ca nu este optimal la toate metodele.... De ex daca pui textil de 0,50 mm ( 50 kg) sau mono de 0,8 mm ca fir principal, cam tot atâția metri iti intra pe tambur. Dar, lanseul e mai bun la textil, se aseaza mai bine, si rezistenta la apa este mult mai mica (in curent). Daca la textil ti-ar ajunge 200 gr sa ti momeala pe fund, la mono probabil ca dublu de mult. Teoretic, rezistenta firului atata la lanseul prin aer, cit si in curent este data de volumul firului care opune rezistenta: L x pi x r² (unde L este de ex lungimea firului prin apa)
mono 0,8 mm: 30 m x 3,14 x 0,40² = 15
textil 0,5 mm: 30 m x 3,14 x 0,25² = 6
textil 0,65mm: 30m x 3,14 x 0,325²= 10

Deasemenea la metoda tensionata recomand mai bine textil decit mono, acesta din urma fiind mai greu si elastic, va face burta in permanenta, iar contactul cu apa la aceasta metoda nu este ideala. Cel mai ok ar fi ca tot firul sa stea peste apa.
Iar la o contra la o distanta de 50 m, cu textil ajunge forta mai binisor in varful carligului decit la mono.

Mita, si aici putem face la vara un video comparativ mono vs. textil. :ochi:
Nu te obosi Zoran..ca e greu de inteles pentru unii..deja e Rocket Science...omul vroia sa stie ce mono sa isi puna pe alea 5 !!! BETZE cu care da el din barca la clonc, de 15 ani !!!, cu mai vreo 3 baietzasi in barca aia..., ca asa mi-a scris in mesaj privat, "" :zambet: pentru ca eu dau cu 5 lansete si se agata 1-2 sau 3 per partida si pentru ca eu pescuiesc la clonc de vreo 15 ani :zambet: si ata nu se compara cu mono "" , si aici pe forum el scrie altceva...ce sa zic m-ai impresionat maxim cu alea 5 !!!! betze si pretenasii tai de 15 ani !...dar cel mai mult m-a impresionat CANGEA aia din video-ul ce mi lai trimis tot in acelasi mesaj privat cu somnu de 60KG ( da clar m-ai impresionat maxim :poza: )
...deci ati inteles omu are nevoie de MONO pt ca agatza 2-3 pe tura...ca deh din 5 in betze, si asa aglomeratie de oameni in barca, sti cum e na se agatza, ca nai loc, de cange, de vasle...sau defapt stai ca NU aveti nici Sonar...defapt cui ii trebe sonar cand ai 5 betze si mai 3 baietzasi pregatiti cu cangea, pana la urma agatzati voi ceva :poza: :poza: :poza: ,dar bine ca ati descoperit si voi internetul ce sa mai zic...
somn pe Dunare (60 kg) - YouTube
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

Acest răspuns a fost de 3 ori editat, ultima oară de »MITA« (5. mai 2015, 13:44)


  • Autorul acestui subiect este »Ilie adrian«

Răspunsuri: 38

Membru din: 5. decembrie 2013

Locație: calarasi

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 5. mai 2015, 14:03

"Nu te obosi Zoran..ca e greu de inteles pentru unii..deja e Rocket Science...omul vroia sa stie ce mono sa isi puna pe alea 5 !!! BETZE cu care da el din barca la clonc, de 15 ani !!!, cu mai vreo 3 baietzasi in barca aia..., ca asa mi-a scris in mesaj privat, "" :zambet: pentru ca eu dau cu 5 lansete si se agata 1-2 sau 3 per partida si pentru ca eu pescuiesc la clonc de vreo 15 ani :zambet: si ata nu se compara cu mono "" , si aici pe forum el scrie altceva...ce sa zic m-ai impresionat maxim cu alea 5 !!!! betze si pretenasii tai de 15 ani !...dar cel mai mult m-a impresionat CANGEA aia din video-ul ce mi lai trimis tot in acelasi mesaj privat cu somnu de 60KG ( da clar m-ai impresionat maxim :poza: )...deci ati inteles omu are nevoie de MONO pt ca a zis in acelasi mesaj, ca agatza 2-3 pe tura...ca deh din 5 in betze, si asa aglomeratie de oameni in barca, sti cum e na se agatza, ca nai loc, de cange, de vasle...sau defapt stai ca nu aveti nici Sonar...defapt cui ii trebe sonar cand ai 5 betze si mai 3 baietzasi pregatiti cu cangea, pana la urma agatzati voi ceva :poza: :poza: :poza: ,dar bine ca ati descoperit si voi internetul ce sa mai zic..."
MITA draga, ma duc la pescuit cu cate persoane vreau in barca,pentru ca am barca :) si ce crezi? am si sonar... dar asta nu inseamna ca opresc tot pestele pe care il prind,nu am luat niciodata acasa peste sub 3 kg si niciodata mai multi de doi iar daca imi place sa mananc peste nu inseamna ca trebuie sa-i dau drumul la tot si sa ma duc sa cumpar de la piata (care in mare parte e adus la negru sau din balti).
De asemenea eu iti recomand sa revezi comenturile mele si de ce nu, sa mai pui mana pe gramatica asta romaneasca...
'Salut, anul trecut am folosit acest monofilament de la balsax 0.80, 49.3 kg. Cunoaste cineva altceva mai bun la aceasta grosime?'
"Salut zoran, il folosesc ca fir principal la clonc.Firul sta bine ca elongatie, nu are memorie si e rezistent la abraziune.Sunt multumit de el dar vroiam sa vad daca exista altul mai bun"; eu nu cred ca am scris altceva si te rog sa-ti revizui atitudinea de cocalar atotstiutor si legiuitor pentru ca nu impresionezi pe nimeni.Ti-am postat filmarea nu ca sa te impresioneze pe tine (scumpul meu profesionist) ci sa vezi ca firul mono nu are nici o problema in a scoate din apa si pesti capitali.
Cu stima, draga Mita, iti multumesc!
maine nu-i ca azi!

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 5. mai 2015, 15:54

mor de ras :doaaamne: ...cand n-ai cu cine n-ai cu cine...in rest nu ai inteles nimic, nici din ce sa chinuit Zoran sa iti explice, nici din ce am zis eu...apropo cu Sonarul la 5 betze, cum stati cu alea 5 monturi sub conul sonarului?, va tineti in brate unul pe altul intr-un colt din barca si ala cu Cangea sta in capatul celalalt sa balanseze, sau cum ,ca mintea mea de "cocalar" care a reusit sa termine totusi facultatea de calculatoare, nu intelege?
Iti explica omul mura in gura stintific, despre mono,dar o tii pe a ta, pt ce mai intrebi? sa te afli in treaba doar? ...ca de ras ai reusit sa te faci oricum :bucuros:
Sa REVAD COMMENTURILE TALE? care alea 37 la numar in 2 ANI ? WOW..ce activ ai fost( la citit si furat tehnici)..eu am 112 intr-o luna..particip activ la toate discutiile constructive, spre deosebire de altii nu sunt aici doar sa ma informez pentru uz personal...

PS : apropo de faptul ca m-ai facut cocalar,doar ca ti sa parut tie ca e cool expresia, omule, COCALAR cred ca esti TU si AIA DIN BARCA TA...se poate vedea pe video, COCALARII LA CAMASA CU GULER SI PANTALONI, doi la numar ( unu cu CANGEA, unu incercand sa mulineze, ca dupa 3 minute nu mai poate)..deci ce poate fi mai cocalar decat 5 jepcari intr-o barca, la Camasa si Pantaloni, inarmati cu 5 betze Mono si CANGE... :vomit:
somn pe Dunare (60 kg) - YouTube
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »MITA« (5. mai 2015, 16:06)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 5. mai 2015, 16:29

Mai Baieti, luati-o mai incetut, ca nu-i nici un fel de concurs, suntem la pescuit... :prieteni:

Mita, dupa cum scriai si aici..
nu mai crucificati pe unul saracul, ca a prins si el odata in viata un TROFEU si nu ia dat drumul.


Ilie, nu exista mono care sa nu aibe intindere, si asta o voi arata si in videoul ce-l fac la vara cu Mita. :noroc: In alta ordine a ideilor, cangeaua nu merge deloc in conceptul meu :doarecapu: Daca cumva participi la concursul de clonk si spinning din august, sa sti ca nu e voie cu gangeaua :nu:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 5. mai 2015, 17:18

Pai mono fiind foarte gros, daca il iei la mana si tragi de el pare ca nu se intinde , dar asta e valabil pentru bucata aia de 1 metru, sau mai putin de care tragi, la lungime mare, evident ca se intinde ca e tot nylon ca orice nylon...
Asa e Zoran, eu am zis ce am avut de zis, ma retrag din discutie, ai dreptate suntem la pescuit...unii din noi :noroc:
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

09fish

Biban

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 5. mai 2015, 17:39

Urata faza cu gafa :nervos:
mare mare pacat...