Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

momaul

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »momaul«

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 22. aprilie 2015, 21:42

Ce avem voie si ce este interzis pe timp de noapte: pescuit, navigatie...

Pa in problema e ca in Romania nu e permis pescuitul pe tim de noapte,dar pentru a ramane la ancora habar nu am care e regimul.Eu am lasat o lumina alba vizibila din toate partile si am ramas la ancora la citiva m de mal,pana acum nu am avut nici o problema, dar parca poti sa sti?

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 22. aprilie 2015, 21:53

Pa in problema e ca in Romania nu e permis pescuitul pe tim de noapte
Eu stiu ca nu e interzis la noi ?! stiu gresit ?

Ce prelata ati folosit pt a "carosa" cortul de pe barca ? si eu m-am gandit la asa ceva dar pentru soare. :bravo:
Born to fish, forced to work...

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 22. aprilie 2015, 21:53

Pa in problema e ca in Romania nu e permis pescuitul pe tim de noapte,dar pentru a ramane la ancora habar nu am care e regimul.Eu am lasat o lumina alba vizibila din toate partile si am ramas la ancora la citiva m de mal,pana acum nu am avut nici o problema, dar parca poti sa sti?

de cand nu e permis pescuitul pe timp de noapte? :gandesc:
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

momaul

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »momaul«

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 22. aprilie 2015, 22:04

Salut.habar n-am dar spune tu de cand e permis.

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 22. aprilie 2015, 22:08

Si navigatia,si pescuitul sunt interzise pe timp de noapte

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 22. aprilie 2015, 22:15

in delta si baltile deltei poate..pe restu dunarii, e gangsta party noaptea !!! cel mai fain noaptea la peste!! :limba:
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

momaul

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »momaul«

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 22. aprilie 2015, 22:19

Salut.De pescuit stiam ca e interzis numai ca nu stiam de cand pentru ca eu asa am stiut de cand am carnet de membru la o asociatie de pescuit dar de navigatie habar nu avem.cand am dat eu de permis era permisa navigatia pe timp de noapte chiar am avut 1 intrebare din acest domeniu.Stiam ca navele comerciale stau la ancora pe timpul noptii dar de noi novicii habar nu aveam bine ca mi-ai spus.

momaul

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »momaul«

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 22. aprilie 2015, 22:23

Mita, si pe la noi se da noaptea la peste dar asta nu inseamna ca e si legal

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 22. aprilie 2015, 22:41

pai eu ce zic aici...noaptea e interzis in DELTA SI BALTILE EI, pe RESTUL Dunarii e permis noaptea.
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 22. aprilie 2015, 22:55

Salut.De pescuit stiam ca e interzis numai ca nu stiam de cand pentru ca eu asa am stiut de cand am carnet de membru la o asociatie de pescuit dar de navigatie habar nu avem.cand am dat eu de permis era permisa navigatia pe timp de noapte chiar am avut 1 intrebare din acest domeniu.Stiam ca navele comerciale stau la ancora pe timpul noptii dar de noi novicii habar nu aveam bine ca mi-ai spus.
Pe scurt de la calarasi km 366 pana la marea neagra daca vrei sa pescuiesti noaptea..ghinion :limba:

(1) Se interzice pescuitul oricaror specii de pesti si altor vietuitoare
acvatice pe Dunare, bratele sale si in Delta Dunarii pe timpul noptii,
intre orele 22,00-6,00, de la Calarasi km 366 pana la gurile de varsare
ale Dunarii.

(2) Se interzice transportul de catre ambarcatiunile folosite la
pescuitul comercial al oricaror specii de pesti si altor vietuitoare
acvatice pe Dunare, bratele sale si in Delta Dunarii pe timpul noptii,
intre orele 22,00-6,00, de la Calarasi km 366 pana la gurile de varsare
ale Dunarii.

Art. 2. - Nerespectarea prevederilor art. 1 se sanctioneaza cu
retragerea permisului, licentei sau a autorizatiei de pescuit, dupa caz,
de catre personalul cu drept de inspectie si control al Agentiei
Nationale pentru Pescuit si Acvacultura.

Art. 3. - Prezentul ordin se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

momaul

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »momaul«

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 22. aprilie 2015, 23:20

Salut. Omul cit traeste invata,mesi de informatie.Din ce spui tu inteleg ca doar barcile de pescuit comercial nu au voie.Voi astia tinerii sunteti mai iuti cu internetul la virsta mea mai greu dar incerc sa nu raman in urma

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 22. aprilie 2015, 23:58

Salut. Omul cit traeste invata,mesi de informatie.Din ce spui tu inteleg ca doar barcile de pescuit comercial nu au voie.Voi astia tinerii sunteti mai iuti cu internetul la virsta mea mai greu dar incerc sa nu raman in urma
cred ca si la batz e interis..altfel ar fi precizat la punctul 1...nu stiu sigur, poate mai primim si alte pareri. dar e clar de la calarasi km 366 inspre marea neagra
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 23. aprilie 2015, 05:39

E vb doar de pescuitul comercial, daca era vb si despre pescuitul sportiv-recreativ ar fi precizat.
Aici de ex, la ordinul de completare:

Ordin nr. 354/2009 pentru completarea Ordinului ministrului agriculturii, padurilor si dezvoltarii rurale nr. 239/2009 privind interdictia pescuitului in timpul noptii

Citat

1. La articolul 1, dupa alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (3), cu urmatorul cuprins:
"(3) Se excepteaza de la dispozitiile cuprinse la alin. (1) pescuitul scrumbiei cu setci de scrumbie."

2. Dupa articolul 1 se introduce un nou articol, articolul 1^1, cu urmatorul cuprins:
"Art. 1^1
Pescuitul cu unelte de pescuit pasive se poate practica in timpul noptii."
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 23. aprilie 2015, 05:49

Am mutat discutia despre pescuitul si navigatul pe timp de noapte.

Cine mai are informatii care ne pot preveni de la amenzi inutile, va rog sa le postati, le discutam in amanunt... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

15

joi, 23. aprilie 2015, 07:20

:salut: Pescuitul pe timp de noapte este permis pe Dunare ...cu conditia sa fii semnalizat corespunzator in rest nu exista restrictii si asta este de mult nu de acum :zambet: va spun din sursa sigura :ciao:

momaul

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »momaul«

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 23. aprilie 2015, 08:30

Salut. daca poti sa ne dai un text de lege sursa e sigura daca nu tot dumnezeu cu mila lui .

Răspunsuri: 24

Membru din: 26. ianuarie 2015

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 23. aprilie 2015, 09:55

Pescuitul sportiv pe timp de noapte e legal , gasesti toata legislatia pe siteul ANPA. La fel si navigatia pe timp de noapte e permisa cu semnalizare luminoasa alba sau alba combinata cu lumini rosii si verzi in functie de lungimea copaii plutitoare. Stationarea in ancora e permisa pe timp de noapte sau zi dar cu conditia dictata de lege si bunul simt de a nu ne ancora in senalul navigabil sau sa legam barcile de geamanduri si bineinteles lumina alba vizibila. Cine e curios poate studia regulamentul de navigatie pe ape interioare.

18

joi, 23. aprilie 2015, 10:24

CAMERA DEPUTATILOR -9-05-2005 Domnul Gheorghe David:

Comisia noastră a fost sesizată în fond, spre dezbatere şi avizare, cu această propunere legislativă. Propunerea legislativă aparţine domnului deputat Horea Dorin Uioreanu şi are ca obiect de reglementare modificarea literei (a) a art.55, precum şi a literei (a) a Anexei nr.3 din Legea nr.192/2001, în sensul legalizării pescuitului recreativ în timpul nopţii, cu condiţia ca, pe timpul nopţii, pescarii sportivi să folosească o sursă de lumină care să semnalizeze prezenţa acestora la locul de pescuit.

Propunerea are avizul favorabil al Consiliului Legislativ şi al Comisiei economice.

În urma dezbaterilor generale şi pe articole, membrii comisiei au hotărât, cu majoritate de voturi, întocmirea raportului favorabil, cu amendamentele cuprinse în anexă la prezentul raport.

Domnul Teodor Viorel Meleşcanu:

Vă mulţumesc. :zambet:

momaul

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »momaul«

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 23. aprilie 2015, 10:37

Salut.Multumesc baieti,m-am mai imbujorat la fata.Am studiat regulamentul de navigatie pe ape interioare dar cu legile din Romania care se schimba de pe o zi pe alta ca sa fi sigur trebuie sa te abonezi la monitorul oficial.

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 23. aprilie 2015, 14:01

Pescuitul pe timpul noptii este permis inca din 2006, in luna Mai a fost promulgata legea si publicata in Monitorul Oficial, la initiativa deputatului, pe atunci, Uioreanu, fost prefect de Cluj, mai tarziu. Aceasta lege arata asa:
http://www.cdep.ro/proiecte/2005/600/20/2/leg_pl622_05.pdf


Legea 116/2006 | Legislatie gratuita